Strona 1 z 1

Ściana odzielająca 2 segmenty z silikatu. Izolacja akustyczna

: 28 wrz 2020, 15:09
autor: Szfymen
Witam,
mam wstępna rezerwację na ostatni, skrajny segment (2 bliźniaki, każdy podzielony na 2 segmenty).
Martwi mnie ścianą łącza mnie z sąsiadem, według projektu jest to:
1,5 cm tynk
24 cm bloczki silikatowe
1,5 cm tynk.

Obawiam się o akustykę w domu. Czy jest to wystarczająca ściana, aby nie słyszeć rozmów/telewizora sąsiada ?
Czy dodatkowa izolacja np. wełną mineralna lub SIMFOFIT i na to płyta G/K zapewni w pełni komfort akustyczny ?
Czytałem kilka postów na forum i znalazłem kilka osób narzekających na taką ścianę. Niestety jestem osobą dość wrażliwą na akustykę i chciałbym uniknąć słuchania rozmów sąsiada czy po prostu jego telewizji.

Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuje za pomoc

Re: Ściana odzielająca 2 segmenty z silikatu. Izolacja akustyczna

: 28 wrz 2020, 20:29
autor: Szfymen
Okazuje się ze ściana jest z betonu komórkowego a nie silikatu, to chyba jeszcze gorzej ?

Re: Ściana odzielająca 2 segmenty z silikatu. Izolacja akustyczna

: 01 paź 2020, 9:58
autor: Om3k
Izolacyjność akustyczna przegrody zależy głównie od jej masy powierzchniowej. Im większa jest masa powierzchniowa tym wyższa jest izolacyjność akustyczna. Aczkolwiek, muszę w tym miejscu zauważyć, że gdyby porównywać dwie identyczne ściany o tej samej masie powierzchniowej to ściana wykonana z gazobetonu będzie miała około 2dB wyższą izolacyjność akustyczną niż ściana z cegły wapienno-piaskowej. Niemniej jednak, w zdecydowanej większości przypadków na budowach ściany wykonane z cegły wapienno-piaskowej są cięższe od ścian gazobetonowych. Ściany wapienno-piaskowe mają większą masę powierzchniową, a więc też wyższą izolacyjność akustyczną. Jest to dla Ciebie bardzo zła wiadomość, zwłaszcza, że jak pisałeś, jesteś osobą wrażliwą akustycznie i chcesz uniknąć przenikania do mieszkania hałasu.
Obecnie nie ma bloczków gazobetonowych grubości 24 cm, które spełniają wymagania normy w zakresie izolacyjności akustycznej ścian międzylokalowych. Zresztą wymagania normowe R’A1>50 dB i tak wcale nie są wyśrubowane pod tym względem. Ich spełnienie nie daje bowiem gwarancji komfortu akustycznego. Taki komfort zapewnić może przegroda o minimalnej izolacyjności akustycznej R’A1=55 dB.