Strona 1 z 1

Docieplenie i remont elewacji

: 17 kwie 2019, 11:26
autor: Betak
Dzień doby
Jestem tutaj nowa a do tego jestem laikiem jeśli chodzi o sprawy budowlane.
Proszę o udzielenie mi informacji dotyczącej następującej sprawy:
Mój blok przechodzi remont elewacji i częściowo ocieplenie. Podczas odkrywek stwierdzono na ścianie zewnętrznej mojego mieszkania wilgoć pod warstwą styropianu. Zadałam pytanie inspektorowi co będzie zrobione podczas remontu by zlikwidować ten problem i zapobiec ponownemu dostawaniu się wody pod warstwę izolacji? Odpowiedział mi, że będzie standardowe działanie, bo nie ma potrzeby robienia czegoś więcej. Standardowy remont tej ściany wygląda następująco (skopiowałam z projektu budowlanego, na tej ścianie nie przewidziano dodatkowego docieplenia) - "Renowacja istniejącego docieplenia ścian zewnętrznych:
- mechaniczne usunięcie słabych tynków (ok 20%),
- podklejenie istniejących płyt styropianowych klejem poliuretanowym po uprzednim
wykonaniu otworów technicznych,
- przygotowanie podłoża (zmycie , oczyszczenie),
- wzmocnienie istniejącej warstwy tynkarskiej preparatem ,
- kołkowanie istniejącej warstwy styropianu łącznikami (6szt/m2)
– długość łączników dobrać na budowie,
- wykonanie warstwy zbrojącej z siatki z włókna szklanego 165 gr/m² w kleju ,
- gruntowanie podkładem tynkarskim"
Dopytywałam jeszcze czy przed standardowymi pracami wilgoć pod styropianem zostanie zlikwidowana i czy będzie najpierw stwierdzona przyczyna tej wilgoci i uzyskałam następującą odpowiedź od Pana inspektora "Dla mnie jeśli uszczelnimy elewację nie będzie zewnętrznych przyczyn przecieków i zamakania elewacji. Mogą być inne jak np. wycieki z instalacji lokatorskich, czy niewłaściwa wentylacja w lokalach powodująca, że nie ma odpływu pary wodnej w okresie zimowym (szczelne okna). Te przyczyny można zdiagnozować tylko jak już elewacja będzie szczelna. A kosztami diagnozy i naprawy powinno się obciążyć stronę która zawiniła.
Naprawę elewacji WM wykonuje w oparciu o przeglądy techniczne, wykonaną dokumentację i wykonane odkrywki. Wykonywanie na sam koniec uszczelnienia wyprawy elewacyjnej jest niemożliwe, bo zawsze jak wyprawa elewacyjna jest nieszczelna będzie mokry styropian.
Co do grzyba w mieszkaniu to ogólnie nie powstaje on z powodu wilgoci pod styropianem, ale z powodu braku lub zmniejszonego ogrzewania w lokalu i niewłaściwej wentylacji lokalu.
Podczas prac wilgoci pod styropianem nie usuwa się - powinna ona samoczynnie odparować przez ścianę do wnętrza lokalu i zostać usunięta poprzez wentylację."
Moje pytanie brzmi, czy mogę być spokojna, że naprawa tej ściany będzie skuteczna i nie muszę mieć obaw o grzyb w mieszkaniu?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Beata