Strona 1 z 1

Remont/odświeżenie szeregówki.

: 19 sty 2016, 19:13
autor: evon
Witam.

Przymierzam się do zakupu szeregówki.
Budynek z 1999 r.
Powierzchnia użytkowa 130 m2,
Budynek wykonany:
piwnica: pustak betonowy,
parter, piętro i strych: pustak ceramiczny max na wozówkę + cegła modularna,
dach: więźba dachowa drewniana pokryta blachą trapezową.
Okna drewniane skrzynkowe, kaloryfery żeberkowe żeliwne, futryny stalowe.
Nieocieplony styropianem. Piec na węgiel i gaz.
Ocieplenie strychu wykonane z mieszanki jastrychu na podłodze ( krokwie nie ocieplone).
Dom jest cały czas zamieszkały, będę oglądał go w weekend.
Chciałem zapytać jaki może być mniej więcej koszt remontu takiego budynku ale zastanawiam się czy 17 letni dom kwalifikuje się do remontu czy raczej do gruntownego odświeżenia lub częściowego remontu?
Prosiłbym osoby obeznane z tematem o odpowiedzi na kilka moich pytań. O ile się da.
Czy po 17 latach instalacje wod.-kan., elektryczna itd. kwalifikują się już do wymiany czy nie jest to konieczne? Czy może wprowadzając się do takiego domu lepiej od razu wszystko powymieniać?
Będę chciał odmalować wszystkie pokoje. Czy w tej sytuacji lepiej od razu skuwać tynki i kłaść nowe?
Do wymiany będzie prawdopodobnie instalacja CO. W tej chwili są stare żeliwne kaloryfery, będę chciał zamontować nowe, więc zakładam, że konieczna będzie nowa instalacja CO.
Do wymiany okna.
Budynek będę chciał ocieplić. Biorąc pod uwagę materiał z jakiego wykonane są ściany, jaka grubość styropianu będzie odpowiednia?
Poddasze jest nieużytkowe. Jak je najlepiej ocieplić? Wystarczy sama wełna na podłodze strychu?
Dach pokryty jest blachą trapezową. Czym, poza ceną różni się taka blacha od blachodachówki czy dachówek? Czy warto ją wymienić na któreś z wymienionych?
Ile się da będę chciał wykonać sam. Na pewno nie otynkuję ścian, nie położę nowej instalacji wod.-kan.co., jeśli będzie taka potrzeba, nie położę płytek i nie wymienię okien. Malowanie, panele, instalacja elektryczna, ocieplenie itd jestem w stanie wykonać sam.
Biorąc pod uwagę to co wymieniłem na jaką kwotę mniej więcej można się nastawiać biorąc pod uwagę średni poziom wykończenia?

Pozdrawiam

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 20 sty 2016, 7:10
autor: xander119
Nikt ci nie poda nawet przybliżonej ceny bo nie wie co ty tam masz i co konkretnie kombinujesz. Wnioskuję że jesteś jakimś okularnikiem z branży IT i sporo zarabiasz skoro chcesz się pakować w taki dom. Teściowie mają szeregowca i miesięcznie płacą kilka tysięcy za ogrzewanie miejskie.
Stać cię?
I nie słuchaj brzęczyszczykiewicza który zaraz tutaj będzie ci proponował ogrzewanie prądem i zużycie roczne na poziomie 50 KWh bo to bzdura totalna.

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 20 sty 2016, 7:35
autor: evon
Zauważyłem, że prawie każdego traktujesz z buta na wejściu. Widać taki masz sposób bycia. Okularnikiem jestem ale nie z branży IT :)
Piszesz, że nikt mi nie pomoże bo nikt nie wie co tam jest, a dalej piszesz, że chcę się pakować w taki dom. Masz jakiś osobisty uraz do szeregówek czy generalnie szeregówka to kiepski pomysł?
Nie wiem gdzie mieszkają Twoi teściowie ale musi być to miasto z cholernie drogim ogrzewaniem miejskim, skoro płacą w miesiąc tyle co moja znajoma w cały sezon grzejąc 150 m2 nieocieplony dom z początku lat 90tych. Szeregówka o której tu mowa nie jest podłączona do ogrzewania miejskiego. Kolega mieszka w podobnej i przy takich zimach jak ostatnio na sezon schodzi mu ok 3,5 t węgla.

Co kombinuje to już napisałem. Zastanawiam się nad kupnem, próbuję oszacować na tyle na ile się da koszty odświeżenia/odremontowania i chciałem zapytać fachowców czy np. wprowadzając się do 17 letniego budynku należy z góry zakładać wymianę wszystkich instalacji, kucie tynków itd. czy nie jest to warunek podstawowy.

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 20 sty 2016, 9:05
autor: xander119
Nie no jak tynki ci nie odpadają to po co kłaść nowe? Ewentualnie jak chcesz mieć ładnie to możesz gładź szpachlową położyć.
Według mnie to instalacja CO idzie na pierwszy odstrzał. Może nie tyle rury ale grzejniki to podstawa. Niestety szeregowce mają to do siebie że są jedną wielką bryłą. Łatwiej jest ogrzać wolno stojący dom z poddaszem niż część budynku z kilkoma piętrami-a wnoszę że rozmawiamy o typowym szeregowcu czyli piwnica z garażem pod całym budynkiem, parter, piętro albo dwa i poddasze. Taki przynajmniej szeregowiec mają moi teściowie. Chałupa wielka jak dla trzech rodzin a mieszkają sami :)
Miejskie ogrzewanie u nas (Gdańsk) nie jest drogie bo ja z tego samego przyłącza za ogrzewanie mieszkania dwupoziomowego (80m2) w zeszłym miesiącu (dobre mrozy) zapłaciłem 90 kilka złotych.
Tak jak piszę wyżej szeregowiec ma tą wadę że ma pod sobą na całości piwnicę. Nie ogrzewaną, nieocieploną. Oczywiście da się polepszyć ocieplając budynek ale fundamentów już się nie da-tzn da ale kupa kasy i roboty potrzebna. Druga sprawa że oczywiście jak lubisz palić w piecu to na pewno będzie taniej niż gazem czy właśnie z miejskiego. Ja np lubię palić w piecu ale tylko w weekendy. W tygodniu już tak średnio, bo mało czasu jest z rana.
P.S oj tam zaraz z buta. Jestem jak jasnowidz Jackowski. Gadam to co pierwsze mi do łba wpadnie :) I jak widać trafień mam sporo.

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 20 sty 2016, 10:18
autor: AkacjowaPanna
a tak swoją drogą... jesteś na etapie remontu i to chyba gruntownego... to może polecę Ci super firmę o ile jestes zainteresowany modernistycznym wystrojem. Pare dni temu sama zakończyłam remont i zamonowali mi taka szklana balustradę, która sprawuje sie naprawdę super. Sprawdziłam na sobie i mogę polecic firmę Linealsystem http://linealsystem.eu/..

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 20 sty 2016, 11:14
autor: Interno
evon pisze:Co kombinuje to już napisałem. Zastanawiam się nad kupnem, próbuję oszacować na tyle na ile się da koszty odświeżenia/odremontowania i chciałem zapytać fachowców czy np. wprowadzając się do 17 letniego budynku należy z góry zakładać wymianę wszystkich instalacji, kucie tynków itd. czy nie jest to warunek podstawowy.

Trudno na to odpowiedzieć jednoznacznie.
W Swoim poście zadałeś różnorodne pytania skierowane do kilku branżystów, architekta oraz prawnika .Nawet wstępne oględzin wymagają poświęcenia odpowiedniego czasu a co dopiero zebrać to w całość na piśmie.
Kupujesz budynek i chcesz go remontować bez odpowiedniej wiedzy oraz pomocy ze strony kompetentnych fachowców to może być duży kosztowny błąd.
Często byłem wzywany do takich obiektów już po fakcie nabycia ale ja różdżki czarodziejskiej nie mam i nie mogę cofnąć czasu lub naprawić rzeczywistości.
Często inwestor dowiadywał się faktach, które uniemożliwiały remont lub czyniły go nieopłacalnym a obiekt powtórnie trafiał do obrotu i był zbywany za "psie" pieniądze.
Widywałem z tego powodu rozpady rodzinne i inne tragedie życiowe porządnych .ludzi ale bez wyobraźni skutków jakie mogą powstać w ich kolejnych latach życia.
Jeśli to mazowieckie mogę Co pomóc poprzez swoich czynnych zawodowo znajomych.
Ewentualnie proszę o sygnał na pocztę prywatną, podam Ci mój telefon i spokojnie porozmawiamy.

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 20 sty 2016, 12:17
autor: Gość10463
proste pytanie

ile było w ciągu 17 lat przeglądów tego domu, ile ujawniono wad technicznych i co zostało naprawione.
17 letni budynek wymagał napraw i remontów, na pierwszy rzut idą piwnice i dach czyli to co może Cię słono kosztować przy remoncie,

pamiętaj że wszystko może pięknie ładnie wyglądać do czasu podpisania aktu notarialnego, potem zaczną się schody i wydatki


przerabialiśmy to już na forum więc każdy Ci to powie, lepiej niech to zobaczy ktoś doświadczony
a takich osób tu nie brakuje

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 21 sty 2016, 8:27
autor: evon
Panowie, dziękuję za wszelkie odpowiedzi i uwagi.
Jeśli można, mam jeszcze kilka pytań.
xander119 pisze: Łatwiej jest ogrzać wolno stojący dom z poddaszem niż część budynku z kilkoma piętrami-a wnoszę że rozmawiamy o typowym szeregowcu czyli piwnica z garażem pod całym budynkiem, parter, piętro albo dwa i poddasze.

Tu mnie zaskoczyłeś. Sądziłem, że skoro budynek od dwóch stron jest zabudowany bocznymi segmentami to chociażby z tego powodu straty ciepła są mniejsze.
Ta szeregówka to garaż i piwnica pod całym budynkiem, parter, piętro i strych.
xander119 pisze:Oczywiście da się polepszyć ocieplając budynek ale fundamentów już się nie da-tzn da ale kupa kasy i roboty potrzebna

Fundamentów w tym przypadku pewnie się nie da ale np. podłogę parteru od strony piwnicy i garażu raczej tak. Czytałem, że w ten sposób tez można sporo zyskać na stratach ciepła.
xander119 pisze:P.S oj tam zaraz z buta. Jestem jak jasnowidz Jackowski. Gadam to co pierwsze mi do łba wpadnie :) I jak widać trafień mam sporo.

No może faktycznie nie z buta ale masz specyficzne podejście do nowych pytających :)
Na Twoim miejscu zrobiłbym z tego użytek. Jackowski wyciąga niezłą kasę ;)


Interno pisze: Trudno na to odpowiedzieć jednoznacznie. W Swoim poście zadałeś różnorodne pytania skierowane do kilku branżystów, architekta oraz prawnika .Nawet wstępne oględzin wymagają poświęcenia odpowiedniego czasu a co dopiero zebrać to w całość na piśmie.

Zdaję sobie z tego sprawę i nie oczekuję, że ktoś z Was nie widząc budynku poda mi koszt ewentualnego remontu.
Interno pisze:Kupujesz budynek i chcesz go remontować bez odpowiedniej wiedzy oraz pomocy ze strony kompetentnych fachowców to może być duży kosztowny błąd.

Być może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie wiem czy remont to tu nie zbyt duże słowo. Chodzi generalnie o urządzenie domu pod swoje potrzeby z naprawą czy wymianą tego, co konieczne.
Może powinienem zapytać nie o koszt prac do wykonania, a o to, na co zwrócić uwagę, co może wymagać naprawy czy wymiany w 17 letnim domu?
Sprawą oczywistą jest to, że przed podjęciem finalnej decyzji wezmę na oględziny jakiegoś fachowca żeby mieć opinię o stanie budynku od kompetentnej osoby.

Interno pisze:Jeśli to mazowieckie mogę Co pomóc poprzez swoich czynnych zawodowo znajomych.
Ewentualnie proszę o sygnał na pocztę prywatną, podam Ci mój telefon i spokojnie porozmawiamy.

Niestety, małopolskie.
Krystian_Tarnowski pisze:proste pytanie

ile było w ciągu 17 lat przeglądów tego domu, ile ujawniono wad technicznych i co zostało naprawione.

Zapytam o to podczas rozmowy z właścicielem.
Czy takie przeglądy są obowiązkowe czy przeprowadza się je na życzenie właściciela?
Krystian_Tarnowski pisze:17 letni budynek wymagał napraw i remontów, na pierwszy rzut idą piwnice i dach czyli to co może Cię słono kosztować przy remoncie

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku piwnic i dachu?

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 21 sty 2016, 8:52
autor: xander119
Dużo ludzi myśli że jeśli ma sąsiada za ścianą to będzie mu cieplej. Jest w tym trochę prawdy ale jeśli mówimy o bloku i mieszkaniu o powierzchni 50~60 metrów oraz ocieplonym całym budynku bez mostków termicznych. Powierzchnia mieszkania jest mała i nie czuć różnic np gdy sąsiada nie ma w domu przez kilka dni i nie grzeje mieszkania.
W przypadku szeregowca jest już inaczej. Ściany z sąsiednim domem mają sporą powierzchnię i jeżeli sąsiad nie grzeje albo grzeje np tylko jedno pomieszczenie to już się zaczyna problem bo ty grzejesz w tym momencie sąsiadowi chałupę. Do tego dochodzi brak ciągłości izolacji termicznej. Ty sobie np ocieplisz swoją część styropianem 20 cm a sąsiad ocieplenia już nie ma albo ma cieńszą izolację.
Strop oczywiście można ocieplić ale ściany ponad fundamentem i tak będą zimne bo temperatura z piwnicy będzie szła ścianą na górę. To jest właśnie ten brak ciągłości izolacji. Brzęczkowski zara by ci tu wytłumaczył to od fizycznej strony ja niestety nie umiem tak ładnie piardolić jak on-nie wiem czemu jeszcze się nie wtrącił do rozmowy.
W każdym razie dom wolno stojący jest ocieplony jednolicie taką samą grubością izolacji i ma jej ciągłość-jeśli jest poprawnie zrobiona rzecz jasna. W domu ty decydujesz kiedy chcesz wywietrzyć piardy po nocy a kiedy chcesz ćpanie za darmo. Mając sąsiada za ścianą niestety jesteś też na łasce jego ciepła. Te 130 metrów to jednak jest trochę do grzania.

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 21 sty 2016, 9:21
autor: Gość10463
za 350 czy 500 zł można zbadać dom kamerą termowizyjną przed nią się raczej nie ukryje wad nawet tych konstrukcyjnych. Mam gościa w Krakowie który takie rzeczy robi więc gdybyś chciał nie ma problemu, prywatnie napisz przez forum to podam Ci namiary

mając dokumentację można dopiero mówić ile co będzie kosztowało i czy się opłaca kupić taki dom

jak kupujesz samochód sprawdzasz VIN, grubość lakieru, stan techniczny czy kupujesz jak leci bo oferta jest ciekawa cenowo ???

kupiłem ostatnio Skodę Octavię z 2013 i nie żal mi było wydać 500 zł na sprawdzenie jej przez specjalistów od tego, nie mam zielonego pojęcia o autach więc polegałem na ich doświadczeniu.

Różnica jest pomiędzy samochodem a domem to taka że przez 30 lat nie będę za nią płacił i płakał że się coś popsutego z wadą ukrytą kupiło

co do dachu ... jak sprawdzisz czy ciepło nie ucieka ? ( i tak od 2019 macie zakaz palenia węglem)
w piwnicach jak sprawdzisz czy nie występuje podciąganie kapilarne w murach ???

bez specjalnego sprzętu nie uda Ci się kupić dobrego domu w dobrej cenie

Re: Remont/odświeżenie szeregówki.

: 05 wrz 2017, 8:38
autor: Laduse
Podczas remontu nie ma co oszczędzać na sprzęcie i akcesoriach, które wykorzystujemy - w końcu to one będą odpowiadać za jakość wykonanej naprawy. Jeżeli poszukujemy dobrej jakości sprzętu elektrotechnicznego, polecam w szczególności przejrzeć ofertę sklepu Elcan.pl. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że naprawdę warto rozważyć nabycie ich produktów.