Strona 1 z 11

Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 10:23
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Najwyższy czas skończyć z drogim i dość energochłonnym (tak naprawdę) budownictwem pasywnym.. Idee gromadzenia ciepła (akumulacji) , bezpośredniego wykorzystania ciepła słonecznego, chłodu i ciepła z gruntu. Idea małej mocy na m2, przy skutecznej izolacji termicznej, był po prostu chorą ideą. Akumulacja, zyski bytowe i słoneczne, przy małych potrzebach, to duży dyskomfort temiczno-wilgotnościowy, to wysoka cena instalacji i zawsze większe zużycie niż zapotrzebowanie.
Dom aktywny! To jest właściwy i sprawdzony kierunek. Ustawiamy sobie komfortową temperaturę latem i zimą. Ustawiamy sobie komfortową wilgotność latem i zimą. I... zaprzęgamy do "współpracy inwertory.
Inwertorowa technologia charakteryzuje się spadkiem poboru mocy do kwadratu w stosunku do spadku zapotrzebowania. Obrazowo, gdy silnik działa na 100% wydatku pobiera 100% nominalnej mocy. Ale, gdy wydatek jest 50%, to pobór mocy jest 4 x mniejszy. A, gdy pracuje na 30% pobór mocy jest 9x mniejszy!!
Gdzie mamy możliwość zastosowania inwertora? W klimatyzacji / ogrzewaniu pompą ciepła powietrze powietrze, w wentylacji mechanicznej- wszędzie tam, gdzie urządzenie może pracować non stop a nie on/off.
Drugim warunkiem wykorzystania zalet inwertora (poza ciągłą pracą ) jest małe zapotrzebowanie.
By pompa ciepła (latem i zimą ) mogła pracować w optymalnych dla użytkownika parametrach, 30-50% zmniejszamy potrzeby cieplne domu, przez skuteczną izolację, oraz odzysk ciepła z wentylacji. Im pompa ciepła jest mniejsza tym jest efektywniejsza. Tak więc, by nie przewymiarować instalacji, należy zastosować bardzo precyzyjne ogrzewaniem elektryczne niecentralne (podłogowe kable, maty lub ścienne grzejniki ) z elektronicznym termostatem w każdym pomieszczeniu.
Zapewni to komfort, nawet przy syberyjskich poniżej -30 st mrozach. Dużym błędem jest urządzenie jedno do wszystkiego.

Ponieważ wszystko jest na prąd i ma mały pobór mocy, nie ma problemu podłączyć system do niewielkiej , więc i niedrogiej fotovoltaiki czy innych odnawialnych źródeł.
https://www.youtube.com/watch?v=PQSMA4v ... _ref=share

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:17
autor: RobertKGB
Panie Tomaszu takie pytanie z trochę innej beczki. Jak ustawia Pan sterowanie ogrzewaniem podłogowym tak aby najlepiej współpracowało dobrze z klimatyzacją. Powiedzmy, że na pompie ciepła ustawiamy 21oC i ona sobie tak pracuje aby utrzymać tą temperaturę w pomieszczeniu. Podłogówka ustawiona również na 21oC prawdopodobnie się nie załączy do puki klimatyzator będzie sprawnie utrzymywał zadaną temp. co będzie powodowało to, że podłoga będzie trochę chłodniejsza. Czy może w takim razie ustawić na termostacie od podłogówki o 1oC więcej ? Które ogrzewanie jest u Pana tym priorytetowym ?

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:20
autor: bachus
Czas również skończyć z marnowaniem energii. Mam na myśli tu odzysk ciepła z ciepłej wody, która po wykorzystaniu bezpowrotnie razem z ciepłem trafia do kanalizacji. O ile samej wody już nie odzyskamy to ciepło znajdujące się w tej wodzie można w dużej ilości odzyskać kierując je znów do podgrzania zimnej wody. Stosując wymienniki ciepła na szarą wodę ( bo tak się nazywa woda po wykorzystaniu w zlewach, prysznicach, pralkach czy zmywarkach) jesteśmy przy dobrym wymienniku zaoszczędzić około 60% ciepła zużywanego na ogrzanie wody. Szerzej dyskusja na ten temat toczy się forum.muratordom.pl/showthread.php?242367-odzysk-energii-z-cieplej-wody
gdzie podawane są konkretne parametry oraz uzyski takiego wymiennika.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:24
autor: RobertKGB
bachus pisze:Czas również skończyć z marnowaniem energii. Mam na myśli tu odzysk ciepła z ciepłej wody, która po wykorzystaniu bezpowrotnie razem z ciepłem trafia do kanalizacji. O ile samej wody już nie odzyskamy to ciepło znajdujące się w tej wodzie można w dużej ilości odzyskać kierując je znów do podgrzania zimnej wody. Stosując wymienniki ciepła na szarą wodę ( bo tak się nazywa woda po wykorzystaniu w zlewach, prysznicach, pralkach czy zmywarkach) jesteśmy przy dobrym wymienniku zaoszczędzić około 60% ciepła zużywanego na ogrzanie wody. Szerzej dyskusja na ten temat toczy się forum.muratordom.pl/showthread.php?242367-odzysk-energii-z-cieplej-wody
gdzie podawane są konkretne parametry oraz uzyski takiego wymiennika.
bachus.com.pl


Ja mam szambo więc się nie opłaca montować wymienników na ściekach szarych , ściany zbiornika mam nie izolowane przez co energia ze ścieków łatwo przedostaje się do gruntu, który później przez niezaizolowane fundamenty oddaje energię do domu, taki obieg zamknięty :wink:

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:26
autor: Tomasz_Brzeczkowski
RobertKGB pisze:Panie Tomaszu takie pytanie z trochę innej beczki. Jak ustawia Pan sterowanie ogrzewaniem podłogowym tak aby najlepiej współpracowało dobrze z klimatyzacją. Powiedzmy, że na pompie ciepła ustawiamy 21oC i ona sobie tak pracuje aby utrzymać tą temperaturę w pomieszczeniu. Podłogówka ustawiona również na 21oC prawdopodobnie się nie załączy do puki klimatyzator będzie sprawnie utrzymywał zadaną temp. co będzie powodowało to, że podłoga będzie trochę chłodniejsza. Czy może w takim razie ustawić na termostacie od podłogówki o 1oC więcej ? Które ogrzewanie jest u Pana tym priorytetowym ?

To jest kwestia komfortu a nie "współpracy". Przy ogrzewaniu podłogowym i wentylacji mechanicznej, najcieplejsze powietrze jest przy podłodze. Ogrzewanie powietrza, to im wyżej, tym wyższa temperatura. Pan ustawi sobie komfortowo, bez problemów metodą prób.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:37
autor: RobertKGB
Z tym że czujniki od podłogówki działają na temp powietrza w pomieszczeniu i np w momencie gdy napalę w kominku lub po prostu mocniej słońce przygrzeje zrobi się cieplej w domu to podłogówka w ogóle przez parę godzin się nie załączy i tam gdzie mam gres czy płytki to nie jest jakoś strasznie zimna, ale ponieważ u mnie wszyscy po domu chodzą na boso to czasem narzekają, a nie wiem czy jest sens nastawiać na panelu np 25oC tylko po to aby podłoga była cieplejsza skoro w pomieszczeniu dla mnie 22 oC to zupełnie wystarczająca temperatura

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:46
autor: Tomasz_Brzeczkowski
RobertKGB pisze:Z tym że czujniki od podłogówki działają na temp powietrza w pomieszczeniu i np w momencie gdy napalę w kominku lub po prostu mocniej słońce przygrzeje zrobi się cieplej w domu to podłogówka w ogóle przez parę godzin się nie załączy i tam gdzie mam gres czy płytki to nie jest jakoś strasznie zimna, ale ponieważ u mnie wszyscy po domu chodzą na boso to czasem narzekają, a nie wiem czy jest sens nastawiać na panelu np 25oC tylko po to aby podłoga była cieplejsza skoro w pomieszczeniu dla mnie 22 oC to zupełnie wystarczająca temperatura

Termostat ma czujnik w podłodze. Jak Pan ustawi podłogę 22 st.C to się nie włączy, gdy powietrze ma 22 a od spodu jest skuteczna izolacja.
Nie montuje się termostatów powietrznych do podłogówki, po to właśnie, by nie "konkurowały" z innymi źródłami ciepła.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:54
autor: RobertKGB
Hmm ja kable mam sterowane tymi nowymi panelami od elektry OCD5 o ile dobrze pamiętam i czujka idzie od panelu w podłogę jak i sam panel w sobie ma druga czujkę i przyznam szczerze, że byłem przekonany o tym, że nastawiana temp na panelu jest temp w pomieszczeniu. Muszę dokładnie przestudiować instrukcje od sterownika.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 11:59
autor: bachus
RobertKGB pisze:
Ja mam szambo więc się nie opłaca montować wymienników na ściekach szarych , ściany zbiornika mam nie izolowane przez co energia ze ścieków łatwo przedostaje się do gruntu, który później przez niezaizolowane fundamenty oddaje energię do domu, taki obieg zamknięty :wink:

Robercie mylisz się. Nieocieplone ściany szamba faktycznie powodują przedostawanie się ciepła do gruntu ale w tym gruncie bezpowrotnie to ciepło znika. Nie łódź się, że cokolwiek przeniknie do domu. Już to przerobiłem i przerabiam na co dzień.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 12:04
autor: RobertKGB
Kolego Bachus nie bierz wszystkiego na poważnie 8)

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 12:14
autor: bachus
RobertKGB pisze:Kolego Bachus nie bierz wszystkiego na poważnie 8)

Gdyby napisał to Brzęczu to jak zawsze wziął bym to tez jak zawsze groteskowo. Ale jeżeli pisze to poważna osoba jak Ty to ktoś inny, czytelnik mógłby wziąć to za dobrą monetę i zastosować szambo do podgrzewania fundamentów, stąd to moje sprostowanie.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 14 sty 2016, 14:21
autor: Tomasz_Brzeczkowski
RobertKGB pisze:Hmm ja kable mam sterowane tymi nowymi panelami od elektry OCD5 o ile dobrze pamiętam i czujka idzie od panelu w podłogę jak i sam panel w sobie ma druga czujkę i przyznam szczerze, że byłem przekonany o tym, że nastawiana temp na panelu jest temp w pomieszczeniu. Muszę dokładnie przestudiować instrukcje od sterownika.

Wycina Pan wygłuszenie nad czujnikiem i ustawia temperaturę panela. Poza tym, ja nie stosuję termostatów programowalnych poza łazienkami. Daję OTN - gdy jest inwertor obniżki temperatur nie mają sensu, podrażają ogrzewanie, gdy nie ma inwertora, do OTNów prowadzę dodatkową żyłę od czasówki. W prosty sposób z jednego miejsca programuję obniżki. W OTN gdy na "pilocie" pojawi się napięcie 230V termostat obniża o 5 st od temperatury ustawionej. Szkoda więc 200zł na OCD
Termostat z czujnikiem na ścianie, mierzy temperaturę ściany, bardzo przekłamuje, a przy ciepłym powietrzu z inwertera w ogóle jest problem ustawić ciepłą podłogę.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 15 sty 2016, 8:14
autor: TwojOszczednyDom
bachus pisze:Czas również skończyć z marnowaniem energii. Mam na myśli tu odzysk ciepła z ciepłej wody, która po wykorzystaniu bezpowrotnie razem z ciepłem trafia do kanalizacji. O ile samej wody już nie odzyskamy to ciepło znajdujące się w tej wodzie można w dużej ilości odzyskać kierując je znów do podgrzania zimnej wody. Stosując wymienniki ciepła na szarą wodę ( bo tak się nazywa woda po wykorzystaniu w zlewach, prysznicach, pralkach czy zmywarkach) jesteśmy przy dobrym wymienniku zaoszczędzić około 60% ciepła zużywanego na ogrzanie wody. Szerzej dyskusja na ten temat toczy się forum.muratordom.pl/showthread.php?242367-odzysk-energii-z-cieplej-wody
gdzie podawane są konkretne parametry oraz uzyski takiego wymiennika.
[link usunięty]


Pewnie że warto.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 15 sty 2016, 9:11
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Pewnie że warto.
Krany bezdotykowe oszczędzają i kWh i wodę. Ogrzanie w zasobniku z pompą ciepłą 1m3 do 55 st. to 8 zł m3 samej wody to 12.9.
Lub inny przypadek, zasobnik z pc + PV - gdzie jest to "warto"?

Swego czasu, dr Wiesław Rudolf organizował cykl konferencji "Mądry buduje 2x lepiej" , był tam poruszany ten temat, był zaproszony gość z PW - i powiedział, że zyski są zbyt małe, by to miało sens, a wymienniki się bardzo szybko zaszlichcają. Poza tym legionella.

Re: Koniec budownictwa pasywnego.

: 15 sty 2016, 17:40
autor: bachus
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Swego czasu, dr Wiesław Rudolf organizował cykl konferencji "Mądry buduje 2x lepiej" , był tam poruszany ten temat, był zaproszony gość z PW - i powiedział, że zyski są zbyt małe, by to miało sens, a wymienniki się bardzo szybko zaszlichcają. Poza tym legionella.

Bzdury jak zawsze Brzęczkosiu wypisujecie, bzdury. Popatrz poniżej na zdjęcie czujników temperatury i przeanalizuj sobie dokładnie jak sprawny jest taki wymiennik jak to oczywiście potrafisz!!!
Ja taki wymiennik użytkuję od ponad trzech lat!!!

Obrazek
1 - zimna woda z przyłącza
2 - woda po odbiorze ciepła z szarych ścieków trafiająca do zasobnika
3 - szare ścieki z prysznica
4 - szare ścieki do kanalizacji
Następnie to temat zaszlichcenia, ciekawe co się pod tym określeniem kryje. Przecież wymiennik to nie cebulka smażona na patelence. Mnie jeszcze się nic nie zeszlichciło.
Następny problem poruszany przez naszego największego w każdym temacie guru to legionella. Mistrzu pewnie nie wie gdzie i jak się rozwija legionella, to wyjaśnię by był bardziej doinformowany skoro już zabiera głos w materii sobie całkowicie nieznanej. A więc bakterie legionelli rozwijają się w stosunkowo dużych zbiornikach wodnych, gdzie nie następuje wymiana tejże wody, to typowe jej zaśmierdnięcie. Legionellia nigdy nie jest w stanie rozwinąć się w żadnym wymienniku gdzie przepływająca woda robi przeciąg.