Strona 1 z 8

Budownictwo pasywne

: 23 mar 2013, 17:57
autor: WLS
Zachęcam wszystkich do wymiany opinii na temat budowy czy użytkowania domu pasywnego. Pracuję nad prezentacją korzyści wynikających z inwestycji w budynki pasywne. Jeśli macie jakieś ciekawostki, które zachęcą innych do takiej inwestycji, to proszę o wpisy.

www.wlspasywne.pl

Re: Budownictwo pasywne

: 23 mar 2013, 18:11
autor: Enerbau
Witam!
Mam pytanie, jakie systemy grzewcze projektujecie dla takich domów? Na Państwa stronie nie ma takich informacji.
Pozdrawiam












Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Re: Budownictwo pasywne

: 23 mar 2013, 18:37
autor: WLS
Zasadniczą cechą budynków pasywnych jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która zapewnia nie przerywanie szczelnej powłoki izolacji termicznej budynku.
Stosowane centrale wentylacyjne są najczęściej urządzeniami kompaktowymi, które w jednej obudowie zamykają wiele urządzeń,takich jak rekuperatory do odzysku ciepła wywiewanego, różnego rodzaju filtry, jak również pompy ciepła. Powietrze do centrali doprowadzane jest przez gruntowy wymiennik ciepła.
W budynkach pasywnych nie wykonuje się tradycyjnej instalacji c.o., nie ma żadnych kotłów czy pieców.
Do przygotowania c.w.u. służą przede wszystkim kolektory słoneczne, a w okresie zimy woda podgrzewana jest przez pompę ciepła.

www.wlspasywne.pl

Re: Budownictwo pasywne

: 23 mar 2013, 21:54
autor: Enerbau
Jakie pompy ciepła i produkty jakich firm polecacie Państwo? Jak wygłąda koszt ogrzewania takiego domu (zużycie energii elektrycznej)? Ile kosztują urządzenia grzewcze (pompy ciepła wraz z montażem i kosztami eksploatacji)?

Re: Budownictwo pasywne

: 24 mar 2013, 19:49
autor: WLS
Świetne pytanie. Powiem szczerze, że obecnie jesteśmy na etapie poszukiwań optymalnych rozwiązań instalacji grzewczych dla budynków pasywnych przede wszystkim pod kątem ich kosztów.

Same koszty ogrzewania są w zasadzie z góry wiadome zakładając, że spełniony jest warunek NF 15 (czyli zużycie 15 kWh/m2*rok). Z moich obliczeń wynika, że średnio 1kWh kosztuję 20 gr. (w przypadku ogrzewania gazowego jest to 25-28 gr. w zależności od sprawności zainstalowanego kotła), czyli ogrzewanie 1m2 w skali roku można przyjąć, że kosztuje 3,0 zł!!! Potwierdzają to użytkownicy budynków pasywnych zrealizowanych w ostatnich latach. Sam też miałem okazję się o tym przekonać.

Co do pomp ciepła, nie mam jeszcze wielu spostrzeżeń i danych, koszty będą pewnie zależały od każdego indywidualnego projektu. Jeśli macie jakieś doświadczenia, to proszę dzielcie się na forum tymi informacjami.

Jak wspomniałem, analizujemy różne warianty, ale poszukujemy czegoś innowacyjnego czym można zdobyć przewagę nad konkurencją, a jednocześnie zachęcimy do budowy domu pasywnego.

www.wlspasywne.pl

Re: Budownictwo pasywne

: 25 mar 2013, 0:18
autor: Enerbau
Sądzę, że ogrzewania centralne w domach pasywnych nie są najlepszym rozwiązaniem. Bardziej oszczędne są decentralne systemy grzewcze np. http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... ie-energii.

Re: Budownictwo pasywne

: 25 mar 2013, 10:14
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Powiem szczerze, że obecnie jesteśmy na etapie poszukiwań optymalnych rozwiązań instalacji

Od ponad 20 lat robię instalacje ( wentylacja + ogrzewanie ) w domach izolowanych - zużycie do 30kWh/m2 rocznie i dobrze izolowanych - zużycie do 15kWh /m2 rocznie - - W tak izolowanych domach nie ma możliwości założenia centralnego ogrzewania - Czego, więc szukacie??? W domach zużywających do 15kWh/m2 rocznie zakłada się elektryczne grzejniki, podłogowe, czy sufitowe ogrzewanie niecentralne !!!
Pisze Szanowny Pan:
W budynkach pasywnych nie wykonuje się tradycyjnej instalacji c.o., nie ma żadnych kotłów czy pieców.
a dalej czytam o kolektorach słonecznych i gazie... Jak Pan chce pogodzić kolektor i gaz z brakiem centralnego???? Kogo będzie stać na skuteczną izolację, gdy zamontuje drogie i nieefektywne kolektory czy kotłownie, lub zastosuje pompę ciepła do ogrzewania centralnego?
Od tego roku mamy już tanie ogrzewanie i chłodzenie zeroenergetyczne.

Nie problem jest tanio zaizolować dom na poziomie 10-15kWh/m2 rocznie znając podstawy fizyki, problem jest - jak precyzyjnie ogrzewać i chłodzić taki dom tanim inwestycyjnie systemem ogrzewania!
Problemem jest ( a właściwie - był) komfort termiczny w poszczególnych pomieszczeniach przy zyskach bytowych ( tv, pc, światło, osoby) i słonecznych - przekraczających potrzeby w danym pomieszczeniu.

Zapraszam, po co wywarzać otwarte drzwi.

Re: Budownictwo pasywne

: 25 mar 2013, 10:18
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Z moich obliczeń wynika, że średnio 1kWh kosztuję 20 gr. (w przypadku ogrzewania gazowego jest to 25-28 gr
Z najlepszych kotłów - dom odbierze 4-5Kwh z m3 gazu. Z grzałek pulsacyjnych do 8 kWh --- skąd, więc taka cena za kWh?

Re: Budownictwo pasywne

: 25 mar 2013, 11:10
autor: WLS
Panie Tomaszu

Koszty kWh przywołałem z opracowania, które znalazłem w Muratorze. Osobiście tego nie przeliczałem, więc może są nieprecyzyjne.

Natomiast chyba się nie zrozumieliśmy. Centralnego ogrzewania oczywiście nie ma w domach pasywnych. Przyjąłem duże uproszczenie oszacowania kosztu 1 kWh ogrzewania.
Możecie z własnego doświadczenia powiedzieć jak obliczyć koszty ogrzewania budynku pasywnego, zapotrzebowanie jest znane 15 kWh.

Kolektory słoneczne służą jedynie do przygotowania c.w.u. i to w zasadzie tylko w okresie od późnej wiosny do jesieni.

"Od tego roku mamy już tanie ogrzewanie i chłodzenie zeroenergetyczne" - co Pan przez to ma na myśli?

Re: Budownictwo pasywne

: 25 mar 2013, 12:25
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Koszty kWh przywołałem z opracowania, które znalazłem w Muratorze. Osobiście tego nie przeliczałem, więc może są nieprecyzyjne.
Nieprecyzyjne... Murator przekroczył perpetum mobile ( 109% sprawności) -
Kolektory słoneczne służą jedynie do przygotowania c.w.u. i to w zasadzie tylko w okresie od późnej wiosny do jesieni.
do czego Pan zamierza podłączyć w/w kolektor - gdy nie ma centralnego ogrzewania?
"Od tego roku mamy już tanie ogrzewanie i chłodzenie zeroenergetyczne" - co Pan przez to ma na myśli?
Dokładnie to co napisałem.
Przez ponad 20 lat robiliśmy instalacje ( wentylacja ogrzewanie ) do domów zaizolowanych na poziomie zużycia 10-30kWh/,2 rocznie. Najwyższy czas było dopracować system do domów zeroenergetycznych . Ustawodawca określił, że za 7 lat - budownictwo będzie wyłacznie zeroenergetyczne, trzeba więc było wziąć byka za rogi.
W temacie ogrzewanie i klimatyzacja domów zero energetycznych, Niemcy, Skandynawowie, Amerykanie nie mogą sobie poradzić z trzema podstawowymi problemami:
1) Komfort termiczny przy bardzo skutecznych izolacjach termicznych, ciepło z nasłonecznienia, ciepło bytowe, ciepło z zysków od sprzętu domowego i światła stanowi ogromny problem.
2) Cena kompletnej instalacji na zewnątrz i wewnątrz
3) Prostota instalacji, łatwość montażu, serwisowania i trwałość.
Szanowny Panie... rozwiązałem te trzy problemy.

Ad-1 Instalacja stabilnie utrzymuje temperaturę zimą i latem, nadmiar ciepła (zimą) odprowadzając do pomieszczeń gdzie tego nadmiaru nie ma.
Ad -2 Cena kompletnej instalacji wewnętrznej i zewnętrznej (wraz z OZE) jest niższa od najtańszego centralnego ogrzewania gazowego
Ad 3 Montaż, konserwacja jest banalnie prosty i nie wymaga kosztów.
Pozdrawiam .

Re: Budownictwo pasywne

: 05 kwie 2013, 20:39
autor: WLS
Panie Tomaszu

jakimi zatem argumentami przemówić do Ogółu, że budynki pasywne po prostu się opłacają?
Próbował Pan porównać koszty tradycyjnej instalacji grzewczej w stosunku do instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją i pompą ciepła do przygotowania c.w.u.?

A jeśli chodzi o ustawodawcę, to ma wyłącznie obowiązek dostosowania się do obowiązującej dyrektywy unijnej 31/2010/UE, która wprowadza następujące wytyczne,aby:

"do dnia 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii", co nie oznacza "wyłącznie zeroenergetyczne".

Dla mnie nie jest istotne w obecnej chwili zaproponowanie jakiegoś określonego rozwiązania instalacji wentylacji, czy ogrzewania domu pasywnego, bo w momencie projektowania takiego domu skorzystam zapewne z doświadczeń firm czy osób takich jak Pan.

Ja próbuję uzyskać opinii z waszych doświadczeń z Klientami, którzy zdecydowali się na budowę taniego domu pasywnego. Bo żeby ten model budownictwa upowszechnić, to musi być po ekonomiczne, czyli tanie.

www.wlspasywne.pl

Re: Budownictwo pasywne

: 05 kwie 2013, 21:27
autor: Tomasz_Brzeczkowski
jakimi zatem argumentami przemówić do Ogółu
,Jakim? Szanowny Panie kto jest wrogiem budownictwa pasywnego
Wg miejsc:
1- budżet państwa, który czerpie zyski ze sprzedaży nośników ( VAT akcyzy , marże)
2 Politechniki rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania a na naszych politechnikach są do dziś wydziały ogrzewania a nie ma wydziałów izolacji. Absolwenci politechnik to główni wrogowie izolowania
3 Instytut Budownictwa Pasywnego to bardzo ważna firma zwalczająca izolację zarabia się na sprzedaży certyfikatów na truciu du... a nie budowaniu tanich domów bez zewnętrznego zasilania
4 KAPE to instytucja kształcąca audytorów --- po co komu OZC , audyt itp w domach zeroenergetycznych.
5 Pisma typu Murator stosunek reklam związanych z izolowaniem do reklam związanych z ogrzewaniem jest 1 do 30 nie ma więc mowy o tym by zachęcano inwestorów do przeniesienia kosztów budowy z ogrzewania na izolację
6 ) WSZYSCY CI CI PISZĄ, ŻE DOMY PAYWNE SĄ DROŻSZE OD ZWYKŁYCH I ZADAJĄ TO STRASZNE PYTANIE : KIEDY TO SIĘ ZWRÓCI.
7 wszyscy ci co nie wiedzą jak tanio budować zeroenergetycznie ( czyli pasywnie ) a o tym piszą !!!

Re: Budownictwo pasywne

: 06 kwie 2013, 14:07
autor: Enerbau
Aby było tanio, to trzeba zrezygnować z drogich, centralnych systemów grzewczych na rzecz niecentralnego powierzchniowego ogrzewania na podczerwień. Jest to system specjalnie przystosowany do ogrzewania domów niskoenergetycznych i pasywnych. System ten jest bezobsługowy i nie wymagający żadnej konserwacji. trwałość systemu wynosi od 30 do 50 lat. Do domów zeroenergetycznych najlepiej nadaje sie system wynaleziony przez pana Tomasza.
Na całym świecie próbuje się do domów pasywnych "na siłę" wcisnąć drogie i nieefektywne systemy
grzewcze powiązane z fotowoltaiką i kolektorami słonecznymi jak również pompy ciepła. Systemy te nie sa do tego długowieczne i wymagają regularnej konserwacji i wymiany części. Te właśnie
systemy podrażają znacznie koszty budowy domów pasywnych. Sama izolacja domu nie musi byc droga, aby była skuteczna, a o to właśnie chodzi. Jeżeli w końcu zostaną wprowadzone w życie przepisy umożliwiające produkcję i sprzedaż energii elektrycznej dla właścicieli domów, to taki dom
będzie w stanie sam się ogrzać bez żadnych dodatkowych kosztów. Inwestycja w przydomowy wiatrak zamortyzuje się w przeciągu 6 do 8 lat, w zależności od zainstalowanej turbiny. W sprzyjajacych okolicznościach możliwe jest całoroczne pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkich
urządzeń domowych.

Re: Budownictwo pasywne

: 07 kwie 2013, 11:49
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Ślepą uliczką dla domów pasywnych jest kierunek akumulowania ciepła. Magazyny wodne, gruntowe... kolektory - to drogie i energochłonne technologie. Ocieplanie ścian od zewnątrz to obłęd. Wszelkie technologie naprawdę zreoenergetyczne są niszczone a prezentacja ich wywołuje przerażenie na twarzach ciepłowników ( myślących ) i głupie infantylne odpowiedzi tych mało inteligentnych widzieć te miny bezcenne

Re: Budownictwo pasywne

: 02 lis 2013, 15:05
autor: womer
Witam serdecznie.
Jesli brakuje Wam informacji na temat budownictwa Pasywnego to zapraszam do przeczytania artykułu
który napisałem na ten temat. Adres linku http://domidealny24.pl/artykuly,czytaj, ... sywne.html

Jeśli macie pytania odnośnie tego typu budownictwa, czy systemów grzewczych proponowanych przez nas to piszcie na e-maila: womer-biuro@wp.pl.

Zajmujemy się również budownictwem Zeroenergetycznym.
Proszę nie mylić pojęć z Budynkami Autonomicznymi.
Budynek autonomiczny (dom autonomiczny) budynek zaprojektowany tak, by mógł funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury, to jest bez dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej, wody oraz bez odbierania ścieków i kanalizacji burzowe ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Budynek_autonomiczny)

Pozdrawiam - Jarosław Grabowski