Strona 1 z 6

Źródło energii

: 09 lut 2012, 13:46
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Jak na dziś, ze względu na cenę i łatwość montażu największe nadzieje pokładam w Konarce. Byłem u nich w Norymberdze - rozmawiałem z osobą odpowiedzialna za Europę Wschodnią Panią Irmą Melo... ale tylko zaprosiła na sierpień do Monachium - tam ma się odbyć prezentacja.
Jeżeli chodzi o magazynowanie energii - to raczej pewniakiem jest GRAFEN - badania nad zastosowaniem go jako super akumulatora, kondensatora prowadzą między innymi nasi firma Nanocarbon.
Obrazek

Re: Źródło energii

: 22 lut 2012, 18:21
autor: 10Tysiecy
Witam wszystkich.

Z tego co się już zdążyłem zorientować na forach polskich i zagranicznych, to magazynowanie energii elektrycznej jeżeli mamy przyłącze z ZE jest w ogóle nie opłacalne (tzn w tej chwili, ciekawe co bedzie za x lat).
Natomiast jeżeli mamy dom dobrze izolowany, ogrzewany prądem to właśnie ogniwa słoneczne są najlepszym rozwiązaniem. Pieniądze zaoszczędzone na CO, pomieszczeniu na CO i jego eksploatacji można zainwestować w ogniwa a nadwyżki sprzedawać do sieci. Wtedy można mówić o prawdziwej energooszczędności.
Elektryczność można zamienić na wszystko, ogniwa mają dużą żywotność i po 25 latach zachowują 80% pierwotnej sprawności.
Myślę że to jest przyszłość a reszta to kpina niestety.

Nie wiem jak to jest teraz i mam pytanie czy osoba fizyczna może odsprzedawać prąd do sieci czy musi mieć działalność?

Re: Źródło energii

: 22 lut 2012, 20:36
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Na razie skupiamy się na domu "zero" . Energii potrzeba na ogrzanie - odsprzedawanie... to może faktycznie później.
Nad gromadzeniem ciepła w czystej postaci ( bufory, grunt ) nawet nie myślę, to już przerobione- drogo i nieekonomicznie!

Re: Źródło energii

: 22 lut 2012, 21:26
autor: 10Tysiecy
Nad gromadzeniem ciepła w czystej postaci ( bufory, grunt ) nawet nie myślę, to już przerobione- drogo i nieekonomicznie!


To jest wiadome , prąd jest bardziej uniwersalny, a nadmiaru nie trzeba magazynować tylko można łatwo sprzedawać.

Swoją drogą zastanawia mnie jakie są założenia budowy takiego domu tzn ile on powinien zużywać energii, którą powinno pokryć OZE aby wyjść na zero?


na tej stronie jest dość ciekawy wykres jak kogoś interesują ogniwa słoneczne
//www.zeroenergyhouse.co.nz/photovoltaics/

Re: Źródło energii

: 22 lut 2012, 23:10
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Już widać, że strona robiona przez teoretyków. Nie mam problemu z energią latem - do grzania wody wystarczy naprawdę bardzo niewiele, problem jest zimą. A solary "zimowe" są na ścianach - pionowo, nie na dachu jak na zdjęciu. Gdyby grzali zimą - od razu by się kapnęli.
Co do źródeł... czekam na sierpień - w Monachium będzie duża fotovoltaika - no i może konarka wypali.

Re: Źródło energii

: 01 mar 2012, 21:49
autor: Tomasz_Brzeczkowski
//www.intersolar.de/de/intersolar-europe.html

Re: Źródło energii

: 02 cze 2012, 10:31
autor: Enerbau
10Tysiecy pisze:Nie wiem jak to jest teraz i mam pytanie czy osoba fizyczna może odsprzedawać prąd do sieci czy musi mieć działalność?


http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... lonca.html

Re: Źródło energii

: 07 cze 2012, 0:27
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Na innym forum nasz Pan Andrzej (Indiana) pisze :
Za te 8 czy 10 lat, w tym tempie wzrostu świadomości energetycznej, spokojnie będziemy budować domy ADD.
radzi też dawać paroizolację w przegrodzie i test szczelności!!!
Zaczynam wierzyć, że nawet takich, którym wciśnięto do głowy, że sprawność pompy ciepła to 350% a kotłów 109% da się czegoś nauczyć.

Re: Źródło energii

: 11 lip 2012, 8:53
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Byłem umówiony z Panią Irmą Melo z firmy Konarka... niestety, spotkanie nie doszłodo skutku, konarka zbankrutowała.

Przywiozłem za to, 750W silnik Stirlinga. Testowaliśmy go w weekend - i... i też niestety nie spełnił oczekiwań.
Szukam dalej!

Re: Źródło energii

: 04 gru 2012, 9:07
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Zaczęliśmy testy!!!! Do normalny projektu domu jakie od 20 lat realizujemy zużycie 10-15kWh/m2 rocznie.

Pompa ciepła. Rurki w suficie zasilane są pompą ciepła z bezpośrednim odparowaniem i skraplaniem o mocy 350W ( COP 5.5) sterowanej inwerterem, dolne źródło powietrze górne sufit. Zasilanie pompy - zamontował nam Pan Piotr z inwestujewoze.pl

Dlaczego zdecydowaliśmy się na sufit nie podłogę? Otóż, ciepły sufit ( 25-27st.C) podczerwienią grzeje podłogę do 22-23st. a ta powietrze do 20-21 . Zaletą sufitowego jest lato. Pompa ciepła z bezpośrednim skraplaniem - także chłodzi, zasilana słońcem - chłodzi za darmo. Chłodzenie podłogowe jest nieporozumieniem - a sufitowe OK!
Czekamy na większe mrozy i na pompy ciepła o mocy 200W z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem.
Pompy ciepła z bezpośrednim parowanie i skraplaniem sterowane inwerterem - to jest TO!
Nigdy nie tolerowałem pośrednich systemów ogrzewania - dla mnie to kompletny brak wiedzy!
Koszt inwestycji na dom 120m2 to 20000 brutto koszt ogrzewania 0.
Pozdrawiam!

Re: Źródło energii

: 05 gru 2012, 15:22
autor: mpawel
Panie Tomaszu. Skąd Pan wziął pompę o takim COP i mocy 350W? Co znaczy dolne źródło powietrze górne sufit? Używa Pan tej pompy do CWU? Pozdrawiam.

Re: Źródło energii

: 05 gru 2012, 16:47
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To na razie "partyzantka" - chodzi mi głównie, o to czy zestaw wiatrownia+PV poradzi sobie ... Nie ma pompy i ciepłej wody. Urządzenie jest składakiem przerobionym - z prostego powodu - nie są takie jak ja chcę - produkowane. W kanałach fi 63mm , nośnikiem jest powietrze. Nad kanałami gruba wełna, pod gk. Jednostka zewnętrzna 350W ( COP ponad 5) i elektronika jednostki wewnętrznej są z Toshiby a kanałowa jednostka wewnętrzna z Fuji.
To nie jest do sprzedaży!!! To jest do sprawdzenia - ile faktycznie daje zestaw wiatrownia + PV oraz czy przy -20 układ będzie działał.
Pożyjemy zobaczymy - jestem pewien, że taki układ zadziała!

Re: Źródło energii

: 07 gru 2012, 11:35
autor: mpawel
Podobne rozwiązania oferuje zirius m2 z thermogolv i system nateo ze sofathu. To też pompy ze skraplaniem i odparowaniem. Tylko zużycie prądu tych pomp daleko odbiega od tego co Pan napisał (350 W). Czy opłacalne będzie zastosowanie tych pomp w domu gdzie żużycie energii wynosi 20kWh/m2?

Re: Źródło energii

: 07 gru 2012, 12:26
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Wiem!!! Chciałbym gotowe urządzenia takie jak Natea, ale... Chodzi o zasilanie! By dom zeroenergetyczny był tańszy od "muratorowskiego" a przynajmniej - nie droższy - zasilanie pompy jest z PV + ewentualnie - nieduży wiatrak, a to wyklucza np. Natee.
Z tego co na rynku mogłem dostać - była tylko jednostka zewnętrzna Toshiby - 350W .
Pan sobie wyobraża cenę wygląd PV do pompy o mocy nominalnej 2.1kW?

Re: Źródło energii

: 07 gru 2012, 12:52
autor: mpawel
Nie wyobrażam sobie PV do 2,1 kW. Dlatego pytam. Na rynku nie ma żadnych dostępnych technologii, które można by zastosować do ADD lub nawet domu o zużyciu 20kWh/m2. Wszystko trzeba składać własnymi rękami. Co można dzisiaj polecić inwestorowi? Jaką technologię? Wszystko jest przewymiarowane (duże zużycie prądu, duże moce). Jak ogrzać dzisiaj dom, jeśli nie ma pomysłu czym i nie zamykać sobie drogi do zastosowania np. bardziej wydajnych pomp w przyszlośći? zakładając ogrzewanie elektryczne (obojetnie jakie) taką drogę sobie zamykamy. Kupując, chocby taką Nateę przepłacamy i zuzywamy sporo prądu. Pytanie otwarte...