Strona 1 z 1

Osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej, izolacji poziomej.

: 19 lut 2018, 12:08
autor: szymzel
Dzień dobry,
W internecie znalazłem bardzo dużo ofert firm zajmujących się wykonywaniem izolacji pionowej i poziomej metodą iniekcji. Czytając o zaletach iniekcji (nie ma konieczności odkrywania fundamentów, skuteczność, trwałość, etc.) nie ma informacji jak się zachowuje budynek po zaaplikowaniu takiej chemii. Efekt końcowy zamierzany jest zrozumiały - osuszone mury. Interesuje mnie okres osuszania, a dokładnie jak to wygląda czasowo i czego można się spodziewać. Mieszkam na parterze w kamienicy gdzie wykonano izolację poziomą metodą iniekcji ciśnieniowej. Remont miał miejsce w lipcu 2017 r. Od tego czasu w moim mieszkaniu pojawiło się zawilgocenie ścian przy podłodze oraz pojawia się grzyb na ścianie. Od zarządcy uzyskałem informację, że efekt osuszania jest procesem długotrwałym i w momencie kiedy zostały wypełnione kapilary wilgoć zamknięta w murze nie może już kapilarami zejść niżej i jedyny sposób odprowadzenia wilgoci jest "wyjście" powyżej. Zaraz po wykonanym remoncie piwnic i wykonaniu izolacji poziomej, skułem tynki, przesmarowałem preparatem grzybobójczym i ścianę otynkowałem oraz zrobiłem gładź. Od remontu minęło pół roku, a mi dalej pojawia się grzyb. Jak długo trwa proces osuszania? Jak wygląda schemat osuszania - gdzie woda odparowuje? Po jakim czasie mam się pieklić i suszyć głowę zarządcy.
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie informację
Szymon

Re: Osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej, izolacji poziomej.

: 21 lut 2018, 6:08
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Kapilarnie to woda jest podciągana, nie schodzi.
Główna przyczyna zawilgoceń ścian to zła wentylacja a przy ścianach izolowanych, brak paroizolacji.
Wentylacja, to najważniejsze.
Wykluczone jest zamykanie wyjścia wody, czyli izolacji poziomej na styku fundament ściana (izolację poziomą robi się na ławie!! w strefie dodatnich temperatur!!) Nie wolno też lepikować fundamentu.
Skutki izolacji poziomej pod ścianą Obrazek

Re: Osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej, izolacji poziomej.

: 21 lut 2018, 15:01
autor: szymzel
Dziękuję za odpowiedź, ale chyba nie do końca tego oczekiwałem, interesuje mnie, czy po takiej izolacji powinna u mnie wychodzić wilgoć, jeżeli tak to ile mniej więcej trwa proces "osuszania" ścian. Remont w piwnicach był prowadzony w miesiącach lipiec - sierpień. We wrześniu w mieszkaniu zostały skute tynki, ściana przesmarowana środkiem grzybobójczym i odtworzony tynk. Nie minęło pół roku, a w pokoju ponownie pojawia się grzyb i ze strony wykonawcy słyszę informację, że iniekcja nie wyeliminowała wilgoci w murze, tylko uniemożliwiła podciąganie kapilarne, a woda która w murze już się znajdowała musi ze ściany wyjść i stąd zawilgocenie mieszkania i ponowny grzyb. Obecnie higrometr wskazuje mi od 40% do 55%. W mieszkaniu ustawione są pochłaniacze wilgoci, a problem się nasila. Mieszkanie jest regularnie wietrzone i zgodnie z opinią kominiarską wentylacja sprawna i ciąg prawidłowy.