Strona 1 z 6

Jak usunąć wilgoć w domu

: 03 lis 2013, 19:47
autor: Kamillo0
Witam.
Mieszkam w dość dużym piętrowym domu o powierzchni jakieś 280 m2 nie licząc nie zamieszkałego strychu (poddasza). Niestety dom jest nieocieplony, nieotynkowane ściany, dach również bez ocieplenia natomiast na strychu znajduje się tylko trocina, która w jakiś sposób podobno coś daje ale bardzo słabo. Na dodatek murarze specjaliści na podmurówkę dali tylko 1 warstwę papy a obecnie zaleca się 2 warstwy z tego co słyszałem. Wiem, że jest słabo ale co mam zrobić, pieniędzy zawsze mało ale jakoś staramy się wykonać ocieplenie z tym, że jest już listopad i w tym roku już jest za późno gdyż trzeba by wymienić, przedłużyć i ocieplić dach oraz ściany i najlepiej fundamenty. Szukam jakiegoś sposobu żeby walczyć z wilgocią na obecną chwilę. Mam nadzieję, że za rok będzie mniejszy problem choć nie wiem czy to ocieplenie coś da bo być może grzyb zostanie w ścianach lub będzie jeszcze gorzej. Wilgoć w domu jest wszędzie, najbardziej widoczna na drewnie (meble, boazeria i wszelkiego rodzaju drewniane elementy) ale jest też na fotelach, ścianach, tapetach i suficie. Z sufitami radzę sobie tak, że maluję wapnem, może nie jest to super rozwiązanie ale wapno wżera się w grzyba i go hamuje. Jednak z resztą nie mam szans, nie pomaga mycie co jakiś czas i wycieranie do sucha. Nawet w środku mebli, w szafkach można znaleźć wilgoć i bez czyszczenia co kilka tygodni nie ma szans. Kratki wentylacyjne jakieś są ale dom ma już swoje lata więc według starszego budownictwa kratki wentylacyjne są z metalu i w skutek erozji nie działają już tak dobrze, na dodatek szyby wentylacyjne nie były dłuższy czas czyszczone. a nawet gdy kiedyś było to robione to specjalni do tego ludzie nie mogli zbyt wiele zrobić. Na chwilę obecną temperatura w pokoju wynosi 23 C a wilgotność 80 %. Czytałem o różnych pochłaniaczach wilgoci oraz rozszczelnieniu okien na kilka minut co jakiś czas. Problem w tym, że pochłaniacze za dużo nie dają a rozszczelnienia okien powoduje spadek temperatury i jest czasochłonnym zajęciem i trzeba to robić kilka razy co jakiś czas a mnie praktycznie cały dzień nie ma w domu. Jest to dom więc wiadomo, że pali się w centralnym i ogrzewane jest zazwyczaj wieczorami lub od rana do wieczora jeśli zachodzi potrzeba i jest ktoś w domu żeby tego dopilnować - w nocy natomiast centralne nie grzeje i temp spada a rano w najzimniejszym pokoju spada w zimę nawet do 14 C. Napisałem chyba sporo, jeśli coś jeszcze chcecie wiedzieć proszę pytać.
Rozumiem swoją ciężką sytuację i dlatego tu napisałem o porady konkretne i skuteczne a nie o hejty i pociski typu "wyprowadź się", "ten dom nie nadaje się do mieszkania".
Z góry dzięki za odpowiedzi. ;)

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 03 lis 2013, 23:27
autor: Enerbau
No i co tu poradzić? Jak nie ma kasy na właściwą izolację, nie mylić z ociepleniem, na zmianę systemu ogrzewania, to chociaż powinna się znaleźć na wentylację mechaniczną ( najlepszy w temacie na forum Pan Tomasz Brzęczkowski). W przeciwnym razie, to Kamillo0 narażasz siebie i najbliższych na nie uchronne choróbska związane z wilgocią i grzybem. Wujek Google podpowie czym to grozi. Nie ma pół środków!










Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 06 lis 2013, 9:58
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Jedyny sposób na zdrowy i suchy dom to skuteczna wentylacja. Doprowadzenie świeżego powietrza do pokojów w dość ściśle określonej ilości - za silna wentylacja też jest zła- a wyprowadzenie zapachów CO2 i wody czyli zużytego powietrza, przez pomieszczenia "mokre" kuchnia i łazienki.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 11 lis 2013, 15:43
autor: Kamillo0
Enerbau Pisząc kasy zawsze mało miałem na myśli, że nie ma jej aż tak dużo ale wiadomo, że tak nie można żyć i trzeba jakoś usunąć ten problem. Nie chcę wydawać na to tysięcy dlatego zwróciłem się tu po poradę.

Tomasz_Brzeczkowski Poczytałem trochę w internecie i sporo osób odradza ocieplanie, bo podobno to może tylko zatrzymać wilgoć w domu i pogorszyć sprawę dlatego nie chcę wydawać kilkudziesięciu tysięcy żeby potem to zdzierać. Dom ma już swoje lata. teraz stosuje się zupełnie inne systemy wentylacyjne. Jednak każde pomieszczenia posiada swoją kratkę wentylacyjną, te zaś doprowadzane są do dwóch kominów, którymi powietrze ucieka do góry lub wpada z góry. Prawdopodobnie obecnie kominy są zatkane ponieważ gdy przystawi się rękę do kratki nie czuć żadnej różnicy temperatury. Kiedyś mieliśmy problemy z kawkami które robiły gniazda w kominach, walczyliśmy z tym ale nie udało się wszystkiego usunąć, być może w tym roku znów powróciły bo jeszcze w zeszłą zimę wentylacja była. Obecnie temp. w domu waha się od 18 C rano do 23 C wieczorem. Ostatnio mierzyłem wilgotność w jednym z pokoi i wyszło mi 81 % , po rozszczelnieniu okna przez około 1,5 - 2 godziny spadła na 76% ale rano znów powróciła do 81%. Elementy drewniane można czyścić co tydzień, gdyż od nowa zachodzą wilgocią. Najgorzej jest w 2 pokojach od strony zachodniej ale reszta też nie jest bez grzybów. Więc co Pan radzi zrobić? Jaki jest koszt takiego czyszczenia wentylacji i czy to wystarczy?

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 16 lis 2013, 9:39
autor: MTW
pozwolę sobie zwrócić szczególną uwagę na akapit -
normalna wilgotność 81%
po rozszczelnieniu okien spada do 76%

w 2 godziny 5% to sporo
kolego wezwij kominiarza koszt parędziesiąt zł
niech zrobi pomiar wentylacji przy zamkniętych oknach i drzwiach a następnie przy otwartym na oścież oknie.
jak dla mnie opisujesz zbyt szczelny budynek - jednak ktoś musi to zdiagnozować w realu
pozdrawiam

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 22 lis 2013, 23:32
autor: Kamillo0
Czyli zwykły kominiarz coś tu zaradzi? Czy do czyszczenia wentylacji potrzeba jakiegoś specjalistę? Ile może kosztować taka usługa? Zastanawiam się czy jeśli jest bardzo zatkane to kominiarz nie odwali fuszerki twierdząc, ze naprawił gdy tak naprawdę nic nie zmieni... Kiedyś już miałem taki przypadek z kominiarzem dlatego nie mam do nich dużego zaufania.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 23 lis 2013, 20:34
autor: MTW
Kamillo0 pisze:Czyli zwykły kominiarz coś tu zaradzi? Czy do czyszczenia wentylacji potrzeba jakiegoś specjalistę? Ile może kosztować taka usługa? Zastanawiam się czy jeśli jest bardzo zatkane to kominiarz nie odwali fuszerki twierdząc, ze naprawił gdy tak naprawdę nic nie zmieni... Kiedyś już miałem taki przypadek z kominiarzem dlatego nie mam do nich dużego zaufania.



Kolego diagnoza oznacza badanie
przychodzi pan w cylindrze przykłada wentylatorek do kratki i sprawdza w jaką stronę się kręci i z jaką siłą koszt jak napisałem parędziesiąt zł.
masz problem z kominiarzami to googlaj test świeczkowy albo obrzęd gromniczny i diagnozuj sam .
osuszanie jako takie to są grube tysiące podaję Ci sposób za parędziesiąt złotych i jeszcze kasy Ci szkoda . Zmiłuj się Waść , twoje mieszkanie , twoje zdrowie - weź pod uwagę że magicznej kuli tu "chyba" nikt nie posiada więc i odpowiedzi nie wywróży .
Mogę co najwyżej podać kierunek w którym należy się kierować reszta należy do Ciebie więc się wykaż .

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 28 lis 2013, 23:43
autor: Kamillo0
Chyba nie czytałeś mojego posta... Nie napisałem, że szkoda mi pieniędzy tym bardziej parę złotych na sprawę dość poważną. Chcę tylko się upewnić czy do tego wystarczy zwykły pan kominiarz żeby od razu przeczyścić szyby wentylacyjne czy potrzebna do tego jest jakaś wyspecjalizowana firma (jeśli taka jest) która być może zrobi to lepiej.
Poszukiwania trwają, jak na razie muszę trochę poczekać aż któryś z Panów znajdzie dla mnie czas ale to kwestia kilku dni.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 29 lis 2013, 8:58
autor: MTW
kolego może nieco na opak zrozumiałem Twój wpis.
Jednak weź proszę pod uwagę że ludzie zajmujący się konkretnymi profilami działalności posiadają ku temu odpowiednie narzędzia .
w chwili obecnej kominiarz to nie tylko kula na sznurku :).
to również mierniki przepływu jak i kamery na sznurku które zdecydowanie upraszczają fach kominiarski .zdarzyło mi się ze miałem poprawiać po innej firmie komin nasto-kanałowy - nie podjąłem się . przekierowałem na kominiarza była lekka maniana ale opanowali temat - ja bym zginął , rozebrał komin na 5 piętrach i stawiał od nowa .
A kominiarz posprawdzał potem powykuwał otworki w odpowiednich miejscach , otworki w miejscach nieodpowiednich zamurował = szybciej i raczej taniej niż rozbiórka i ponowne wymurowanie.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 15 gru 2014, 21:12
autor: PawełNM
U mojej mamy w starym domu było dokładnie tak samo. Wilgoć na każdym kroku i to we wszystkich pokojach. Do tego zaczęła atakować pleść i grzyby. Sam mówiąc szczerze nie bardzo się na tych sprawach znam, dlatego też zatrudniłem firmę budmar. I co się okazało, izolacja dachu była nieodpowiednio zrobiona. Dom ma z 50 lat, a wtedy wiadomo, budowano z tego, co było pod ręką i efekty w końcu wyszły. Na szczęście fachowcy, których zatrudniłem wiedzieli jak sobie z tym poradzić i po skończeniu robót z materiałami izolacyjnymi w ciągu miesiąca bodajże zrobiło się w domu dużo lepiej. Z biegiem czasu wszystko doschło i teraz nie ma problemu. O firmie można poczytać tutaj.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 16 gru 2014, 12:50
autor: cezary_w
Odsyłam do trzech artykułów, które poruszają ten temat, a nawet go wyczerpują:

-http://muratordom.pl/budowa/izolacje/wygraj-z-wilgocia,18_9114.html
-http://netbiznes.com/tresc/du-e-firmy/osuszanie-budynku-jak-zrobi
-http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id603,jak-skutecznie-osuszac-mury

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 16 gru 2014, 20:13
autor: -_- greg
Kamillo0
przede wszystkim nie masz wymiany powietrza w domu dlatego tak jest. Druga odpowiedź w zasadzie wyczerpuje temat ale pozwolę sobie nieco rozwinąć tą myśl.
Przedstawiając to obrazowo masz sytuację taką jak w aucie gdy przełączysz wentylację na obieg wewnętrzny (zamykając dopływ powietrza z zewnątrz), szyby zaparują bardzo szybko.
Posiedź w samochodzie z wyłączoną wentylacją to za 3min zaparują wszystkie szyby i wilgotność bardzo wzrośnie. To samo masz w domu.

Udrożnij wentylację, i regularnie kontroluj jej drożność, sam lub zatrudnij do tego kominiarza.
Żeby tak często tego nie robić zabezpiecz komin wentylacyjny przed ptactwem.
Warto zastosować nasadę na komin wentylacyjny w postaci turbiny.
http://www.nasady-na-komin.pl/wp-conten ... bowent.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=yuldZM75bKw
Następny krok to dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do każdego pomieszczenia przez kratki nawiewne i w tym punkcie wracamy do drugiej odpowiedzi czyli trzeciego postu.

Uchylanie okien czy wietrzenie nigdy nie zastąpi wentylacji.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 17 lut 2015, 16:39
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Uchylanie okien czy wietrzenie nigdy nie zastąpi wentylacji.
Wietrzenie, jest drugą po cofce z kanałów mokrych, przyczyną zagrzybienia powietrza w domu.

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 12 lip 2015, 18:17
autor: Daveth
Witam,
nie chciałem zakładać nowego tematu, ten jest podobny.
Zastanawiam się nad zakupem mieszkania w Anglii. Mieszkanie znajduje się na 2 (ostatnim) piętrze. Blok zbudowany jest w technologii muru dwuwarstwowego (cavity wall), wewnętrzna ściana jest betonowa. Mieszkanie posiada jedynie ogrzewanie elektryczne.
Najbardziej martwią mnie odpadające tapety w okolicach okien i grzejników. W kuchni nie znalazłem niestety kratki wentylacyjnej, jedyna jaką znalazłem znajduje się w łazience.
Czy przyczyną odpadających tapet jest waszym zdaniem zawilgocenie ścian? Betonowa ściana pod tapetą wydaje się sucha, lekko biała. Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy w mieszkaniu jest grzyb?
[link do strony Murator Dom wygasł]
[link do strony Murator Dom wygasł]
Do czego Waszym zdaniem służą te otwory wystające na zewnątrz? Skrapla się z nich woda, ale skąd?
[link do strony Murator Dom wygasł]
[link do strony Murator Dom wygasł]
Będę wdzięczny za każdą sugestię.[/url]

Re: Jak usunąć wilgoć w domu

: 13 lip 2015, 21:18
autor: Enerbau

Kod: Zaznacz cały

 Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy w mieszkaniu jest grzyb?


Zerwać tapety i zobaczyć co jest pod spodem. Jeżeli nie będzie czarnych, bądź zielonych plam, to grzyba nie ma. Może tapety były byle jak klejone.

Aby w przyszłości uniknąć potencjalnego grzyba, należy zmienić ogrzewanie z konwektorowego na
promiennikowe.
Po pierwsze, będzie tańsze w użyciu, po drugie nie dopuści do zawilgocenia ścian, a tym samym powstawania grzyba.