Strona 1 z 2

Duzy dylemat, gruntowanie

: 21 lip 2012, 13:08
autor: 83piotrek
Witam. Niedlugo odbieram mieszkanie od developera. Na tynk typu diamant mp75 nalozony jest sheetrock. I teraz tak: fachowcy gruntuja sheetrocka walkiem z bardzo krotkim wlosiem :puch. Do gruntowania stosuja : farbe jedynke z 20% gruntu gleboko penetrujacego tytan. Dzisiaj ogladalem pierwszy pokoj: ladnie jest pomalowane, bez zaciekow, zrobilem dwa testy: reka przetarlem sciane-brak pylenia, drugi-przyklejalem tasme i szybko odrywalem-wszytsko sie trzyma.
Niepokoja mnie jednak opinie wielu osob, ze jest to bardzo zla technika i ze wszytsko bedzie mi odchodzilo przy malowaniu. Mam opcje przerwac ich robote, ale kazdy mi mowi co innego. Niektorzy mowia, ze ta technika jest akceptowalna, drudzy zeby przerywac to ich robote. Co robic ?

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 22 lip 2012, 12:11
autor: premier79
Witam

Dziwne są te metody z gruntowniem słabymi farbami mieszanymi z gruntem.

Z mojego doświadczenia polecam zastosować jakiś dobry grunt a potem farbę podkładowa. Popularny i nie zły jest grunt atlasa. A jako farbę podkładową polecam tani produkt śnieżki 'śnieżka grunt'. Podkład jest bardzo mocny i jest z drobnym piaskiem kwarcowym co daje potem dobra przyczepność dla farb.

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 23 lip 2012, 11:53
autor: 83piotrek
Dzis zadzwonilem do kierownika i kazalem aby zaprzestali gruntowania tania farba i ze sam sobie zagruntuje. pomalowali tylko jeden pokoj. ciekawi mnie jedna rzecz. czy sheetrocka zielonego po odpyleniu nie moge od razu pomalowac sniezka grunt bo wiem, ze wiele osob uzywa tej farby bezposrednio na gladz bo ta sniezka to przeciez grunt z farba???

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 23 lip 2012, 15:44
autor: premier79
Nie wiem czy śnieżka grunt to farba z gruntem - raczej nie. To nie wsiąka w podłoże tak jak grunt więc do gruntowania zapylonego podłoża lub słabego według mnie się nie nadaje.

Jak pomalujesz śnieżką zapylone podłoże to odejdzie jak farba. Podłoże powinno być odpylone i mocne. Jak gładź odpylisz a ona będzie sama w sobie słaba to i tak odejdzie. Jeżeli sheetrock jest twardą gładzią (nie znam tego) to maluj od razu po odpyleniu.

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 23 lip 2012, 16:32
autor: premier79
Oczywiście istnieją też inne grunty. Ja malowałem ścieżką grunt i primer 'tikurili' i śnieżka jest mocniejszym podkładem ale ma jena wadę - chlapie przy malowaniu wałkiem. Przy malowaniu natryskowym ta wada znika.

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 23 lip 2012, 16:59
autor: premier79
Jak chcesz mieć ładnie pomalowane ściany bez smug i struktury po walku to szukał gościa z agregatem do malowania

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 23 lip 2012, 18:42
autor: 83piotrek
no dobrze poslucham waszych rad ale wyjasnijcie mi pozostale kwestie. postawie na uni grunt i na druga warstwe sniezke. ile rozcuenczyc uni grunt i czym? czy rozcienczac sniezke ? jakich walkow uzyc do uni gruntu, sniezki i malowania nobilesem barwy natury zeby bylo jak najmniej struktury. no i jak ktos ma jeszcze inne rady w kwestii gruntowania to piszcie smialo :-)

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 23 lip 2012, 20:59
autor: premier79
Ja nic nie rozcieńczam. Ewentualnie stosować się do instrukcji na opakowaniu.
Wałek z krótkim włosem np 6 mm jeżeli ściana pozwala, jeżeli jest płaska.

Przy malowaniu trzeba się śpieszyć i malować całą ścianę na raz.
Narożniki pomaluj małym wałkiem i wszystkie szczegóły. Pedzel zostawia inną strukturę. Następne dużym wałkiem na kiju rozprowadz farbę np wąski pas od góry do dołu a potem oderwij wałek od ściany. Ostatnie ruchy kończące rób w jednym kierunku np od góry do dołu. Czyli po każdym ruchu trzeba oderwać wałek od ściany.

Nie pozwól żeby poprzedni pas farby przysechl. I tak całą ścianę.

Jak farbą zrobi się matowa na całej ścianie to maluj drugi raz. Nie czekaj aż wyschnie całkowicie pierwsza warstwa. Przez to w drugiej warstwie farby będzie więcej wody i farbą bardziej się ' rozleje' na ścianie - faktura będzie gładsza. Nie rozprowadzj zbyt długo farby przy drugiej warstwie bo możesz rozpuścić pierwsza.

Na koniec nie rób żadnych poprawek bo będzie widać pod światło.

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 25 lip 2012, 7:24
autor: Teoretyk
NIe gruntuję sie farba rozcieńczoną gruntem
tak robia developerzy zeby sciana była biała i niby przygotowana pod malowanie
gdyby producent chciał zeby stosować takie wynalazki to by pewnie cos takiego zrobił sam fabrycznie
grunt bezbarwny jest po to stosowany by wyrównać chłonność podłoża i zeby podczas malowania nie wychodziły przebarwienia i mazy na scianie spowodowane róznym wchłanianiem farby na powierzchni szpachlowanej
dlatego polecam :
1. gruntować całość gruntem wodnym bezbarwnym np. Capasol LF Konzentrad lub CT17
2. zagruntować ścianę farba gruntująca białą ( lub juz w kolorze ) Capagrund Universal, Samtgrund, Haftgrund ( wybrać odpowiedni pod rodzaj farby i ewentualnie przewidzianą strukturę - niektore sa z piaskiem kwarcowym )
3 pomalować farbą wewnętrzną - jeśli bedzie porzadna to jedna warstwa wystarczy

tak na marginesie kupujecie mieszkania pewnie nie tanie a chcecie pomalować sciany farba za ok.30 pln 10l
proponuję zajść do sklepu spozywczego i zobaczyć ile kosztuje woda mineralna
tak na marginesie dobrze jest rozcieńczac farby własnie woda mineralną niegazowaną bo gdy zostawiacie sobie końcówki na poprawki w słoikach to nic sie z nia nie stanie :D

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 25 lip 2012, 8:16
autor: 83piotrek
teraz rozumiem najpierw grunt pozniej farba podkladowa. ale zastanawiam sie nad rozcienczaniem gruntu zeby nie zeszklic powierzchni...wogole szukam filmow instruktarzowych jak malowac- do tej pory zdarzalo mi sie malowac dwa razy, ale ze srednim efektem....

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 26 lip 2012, 15:35
autor: Przemysław Tadla
Cześć:)
Jeśli chodzi o negatywne opinie odośnie malowania gruntem z farbą, to z całym szacunkiem, nie znacie się ;)
jest to bardzo dobra metoda, jeśli zmieszasz odpowiedni grunt z odpowiednią farbą.
sam osobiście robię tak, że mieszam Top Akryl z lakmy z gruntem Flex (kncentrat 1:7). Grunt należy rozcieńczyć 1:4 i na 3 litry farby 2 litry gruntu (już rozcieńczonego). nie ma opcji, żeby cokolwiek odchodziło przy malowaniu. nie polecam żadnych tytanów anie tego typu tanich gruntów, bo są słabe. A jesli chodzi o Top Akryl z lakmy, to jest to bardzo dobra farba lateksowa i po takiej kompilacji wszystko będzie ok.
pozdrawiam

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 26 lip 2012, 15:56
autor: Teoretyk
Na kazdym gruncie jest opis co do stosowania wiec przeczytac i zastosowac w praktyce :)

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 28 lip 2012, 16:18
autor: 83piotrek
Kurcze sam juz nie wiem co zrobic, kazdy mowi co innego. Widze ze sa dwie szkoly: ci co gruntuja rozcienczona farba, pomieszana farba z gruntem i chwala ta metode-jednoczesnie gwarantuja ze nic nie odejdzie.
No i druga grupa: ogolnie grunt najpierw, pozniej podkladowa np sniezka uni grunt i farba finalna albo druga wersja : grunt, dwa razy zwykla biala i finalna.

Ci pierwsi twierdza, ze ci drudzy doprowadzaja do powstawania zaciekow po uni gruncie,
a drudzy nazywaja tych od farba + grunt : partaczami ze starej szkoly.

Rozmawialem tez w rodzinie, wszyscy robia atlas uni grunt plus tania biala i na to finalna.
Robia tak od wielu lat i chwala. A jak ja mowie o metodzie : sam gruny,pozniej sniezka, to reaguja lekkim usmiechem i mowia ze szukam dziury w calym.

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 28 lip 2012, 17:15
autor: Przemysław Tadla
well, można robić tak, że najpierw gruntować mocno penetrującym gruntem, potem pomalować dobrym lateksem, lub zmieszać te 2 i zrobić, efekt będzie podobny. Nieodpowiednia farba zmieszana z nieodpowiednim gruntem może się zważyć. Dlatego polecam albo Aplause albo flex zmieszany z białym Lateksem z lakmy.

Re: Duzy dylemat, gruntowanie

: 30 lip 2012, 20:23
autor: wykonawca max
...najpierw tynki powinno zagruntować się gruntem w płynie np Atlas UNIGRUNT który pod malowanie należy rozcieńczyć z wodą min 1:1 bo jest to mocna emulsja gruntujaca. Unikać należy zacieków które mogą być trudne do usunięcia dzieje się tak najczęściej gdy grunt jest nie rozcieńczony. Można zastosować również Atlas GRUNTOPRIM już bez rozcieńczania. Po wyschnięciu gruntu można malować farbą jako podkładową. Po co tyle roboty? - gruntowanie np unigruntem zwiekszy przyczepnośc kolejnych warstw w tym przypadku farby, wzmocni podłoże, zmniejszy nasiąkliwość podłoża. Następnie farba gruntująca- PODKŁADOWA zwiększa nam wydajność i krycie ostatecznej warstwy. No chyba że producent farby ma inne zalecenia:)