Strona 1 z 1

Projekt budowlany domku letniskowego

: 07 kwie 2010, 20:17
autor: Socjopata
Witam.

Planuję budowę domku letniskowego na miejscu obecnego (małego, starego już, nieatrakcyjnego).

Ów domek znajduje się nad jeziorem, na terenie "ośrodka rekreacyjnego" należącego do okolicznego nadleśnictwa. Ów domek (jak i wiele innych) stoi tam już od dawnych czasów, min. 20-25 lat. Wiele innych w międzyczasie (i z tego co wiem nielegalnie, po cichu) rozbudowało się, nieraz w spore domy murowane.

W ostatnich latach jednak nadleśnictwo/gmina się obudziły i obecnie procesy przebudowy i rozbudowy są kontrolowane. I chwała.

Chciałbym więc zadać bardziej rozeznanych forumowiczów o zakres prac/pozwoleń jaki jest konieczny przy przebudowie domku. Obecny domek chcę usunąć. To lekka, drewniana konstrukcja stojąca na pełnym, betonowym fundamencie. I na tym samym fundamencie chciałbym postawić nowy domek letniskowy (nieco poza niego wychodząc np. tarasem).

Zdobyłem plan zagospodarowania przestrzennego, poznałem ramy w jakich muszę się zawrzeć (min. mak 50m2, spadki 10-30 stopni).
Co będzie potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

Projekt na pewno. Co w jego zakres musi wchodzić?
- inwentaryzacja istniejącego budynku? (jako "projekt rozbudowy"?)
- elewacje/rzuty/rzut konstrukcji dachu projektu?
- umiejscowienie projektu na mapie ośrodka?

Czy taki budynek w świetle prawa budowlanego jest traktowany jak każdy inny dom? (chodzi mi o zakres projektu, uprawnienia projektanta-architekta)

Wiem że dość chaotycznie pytam oraz że dopytuję się o rzeczy które w zasadzie powinienem zlecić architektowi i słuchać jego - jednak interesuje mnie zakres prac jaki trzeba wykonać, sam przez dwa lata pracowałem w biurze architektonicznym, studiuję architekturę, robiłem inwentaryzacje istniejących obiektów, rysunki projektowe etc. - więc wiedząc co będzie potrzebne do tego projektu sam mogę już część prac wykonać.

Edit: Może sprostuję, bo mam wrażenie że te pytania dość dziwnie wyglądają:

Na pewno architekta/konstruktora wynajmę, nie chcę stawiać jakiejś bezprawnej "samowolki". Pytam o zawartość projektu budowlanego bo zasadniczo chcę poznać "rozmiar inwestycji" ale też dokształcić się nieco w zakresie prawa budowlanego (osobiste zainteresowania).

Re: Projekt budowlany domku letniskowego

: 08 kwie 2010, 12:48
autor: oleyu
Skoro studiujesz architekture, to zrób sobie projekcik i poproś kogoś z tego biura gdzie pracowałes, żeby Ci po znajomości podbił ;)
A co do samego projektu jeżeli wielkości budynku nie zmieniasz zbytnio to lepiej nazwać inwestycję jako przebudowa. Czyli tak jak pisałeś pierw inwentaryzacja i później projekt przebudowy. Później tamten rozebrać i wymurować nowe ściany.
Minimalny zakres to rzuty fundamentów (jeżeli będa zmiany), przyziemia, piętra, przekrój, elewacje, konstruckja i rzut dachu i projekt zagospodarowania.
Na taki domek musisz uzyskac pozwolenie na budowę jak na każdy inny.
Pozdr.

Re: Projekt budowlany domku letniskowego

: 08 kwie 2010, 16:39
autor: Socjopata
Sięgnąłem po prawo budowlane, nie zaszkodzi mi...i znalazłem interesujący punkt:

Rozdział 4. Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Art. 29. [Zwolnienia od uzyskania pozwolenia]
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

13) gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;


Art. 30. [Obowiązek zgłoszenia]
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;


Następnie zerkając do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ośrodka rekreacyjnego:

Rozdział 2. Definicje i objaśnienia użytych określeń

§6. Ilekrość w dalszych przypisach niniejszej Uchwały jest mowa o:

3) Lesie - rozumie się przez to grunt przeznaczony do produkcji leśnej oraz związany z gospodarką leśną, czyli zajęty pod wykorzystywanie dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, w tym służące zagospodarowaniu turystycznemu lasów, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne



Z tego zapisu wnioskuję że jeżeli opracuję projekt domku letniskowego o pow. <35m2 oraz rozpiętości konstrukcji nie przekraczającej 4.80m jestem zwolniony potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie.
Przynajmniej ja to tak rozumiem (czy też staram się zrozumieć ;) ) - jeżeli się mylę, prosiłbym by ktoś wskazał błąd w moim rozumowaniu ;)

Re: Projekt budowlany domku letniskowego

: 09 kwie 2010, 10:41
autor: oleyu
Robiłem projekty domków letniskowych i zawsze szło na pozwolenie.
No fakt, iż były to większe domki.
Najlepiej jakbyś się dowiedział w starostwie jak oni to widzą.