Strona 1 z 7

dom pasywny - jak to jest?

: 07 cze 2008, 11:42
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Przeglądając stronę Szanownego Pana konsultanta natrafiłem na "kalkulator"

calculation.builddeskonline.com/EnergyOptimiser/Step6a.aspx

Ponieważ od 18 lat zajmuję się domami zużywającymi ( łącznie nie tylko na ogrzewanie ) do 40kWh/m2 przykładowy projekt:
ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/47/79/

czy domy zrealizowane
ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/132/81/

nalepszym i najtańszym systemem ogrzewania takich domów jest niecentralne ogrzewanie elektryczne ( grzejniki ścienne, ogrzewanie podłogowe, czy folie sufitowe) koszty eksploatacji są niższe niż pompy ciepła. Woda użytkowa ( by oszczędzać) dystrybuowana jest przez krany sensorowe i termy pojemnościowe blisko kranów (bez cyrkulacji)
Mimo, ze taki system najlepiej się sprawdził jeśli chodzi o opłaty i energooszczędność , w Waszym kalkulatorze jest nie uwzględniony. Ponieważ tego typu rozwiązania są najtańsze nie tylko w eksploatacji ale i w montażu domniemywam, że chronicie rynek instalacyjny a nie środowisko! Czyli kolejne "oszustwo" marketingowe!

: 08 cze 2008, 19:55
autor: konsultant BuildDesk
Bardzo śmiałe założenie - mówię o tym oszustwie marketingowym. Nie ma tam również lokalnego ogrzewania kozami żeliwnymi oraz ogrzewania nadmuchowego ciepłym powietrzem. Na pokazanie pewnych rzeczy musieliśmy się zdecydować i tak też zrobiliśmy. Nie uważam, aby tłumaczenie czegokolwiek było tutaj potrzebne.

: 09 cze 2008, 7:18
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Było to pytanie oczywiście retoryczne. To, że Pan nie wytłumaczy, dlaczego najtańsze w eksploatacji ( w domach energooszczędnych), bezobsługowe, super komfortowe ( precyzyjna regulacja indywidualna pomieszczeń) i najtańsze w montażu ogrzewanie, oraz jedyna skuteczna ( umożliwiająca klasę A i B) izolacja termiczna jest na Waszej stronie pomijana jest dla mnie oczywistą oczywistością. Nie zajmujecie się faktycznym ograniczeniem zużycia energii a co za tym idzie emisji CO2 tylko czystym biznesem, pod przykrywką "ekologii". Dzięki za wyjaśnienie.

: 09 cze 2008, 7:36
autor: piwopijca
Przepraszam, ale zaczyna to byc zenujace.
Panie TB, dlaczego wciska Pan glupoty i to takie, ktore wrecz obrazaja ludzi myslacych?
Jakiego kalkulatora Pan uzywa do obliczen? Moze ma Pan jakis uszkodzony? Nie mam pojecia jkim CUDEM wychodzi u Pan ogrzewanie elektryczne taniej niz PC. Czyzby arytmetyka tez byla be...?
Skoro PC ma cop 4,5 a prad 1 to jak moze Panu wychodzic,ze 1 >4,5 ?
To samo w wentylacji, wypisuje Pan ze wentylatory grzeja powietrze, ale innym razem napisal Pan ze odzyskujemy cieplo z urzadzen domowych -dlaczego wg Pana cieplo z wentylatorow nie jest odzyskane? Uwaza je Pan za gorsze, moze akrat niepasujace do jakiejs Panskiej teorii?
Doprawdy, jak mozna az tak probowac manipulowac rzeczywistoscia?
Jedyna zaleta mat to jest jej koszt montazu (inwestycji), nic poza tym. Komfort i regulacje mozna zrobic i w podlogowym wodnym -dlaczego chce Pan to zmarginalizowac?
Przeciez elektryczne ogrzewanie nie jest takie cudowne, tak jak inne systemy ma wady i zalety -trzeba je wyraznie pokazac a nie ukrywac i nie wiedziec czemu tak natretnie promowac. Jak wspomnialem, maty sa OK, tansze w montazu i mozna je regulowac precyzyjnie, ale ... no wlasnie jest ale. Sa drozsze w eksploatacji niz np. PC, kotly/piece na eko paliwa czy nawet weglowe. w dzisiejszych czasach piece na eko paliwa tez maja w miare precyzyjne regulacje - niestety trzeba co jakis czas dokladac do zasobnika, a to juz nie dla mnie wiec wybralem PC -drozsza w zakupie a tansza w eksploatacji (co najmniej 4 razy tansza niz prad)
Jeszcze jedno, co ma elektryczne ogrzewanie do izolacji?
Ja chce dobrze ocieplic dom, ale nie zamierzam instalowac ogrzewania elektrycznego.

Pzdr.

: 09 cze 2008, 9:31
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Nie "wychodzi" to sprawdzone fakty. I to nie licząc kosztów kredytu. Pompa ciepła zaczyna się opłacać w domach zużywających minimum 120kWh/m2 . Ale nie w domach energooszczędnych!! Przecież napisałem Panu, że u Pana zdecydowanie pompa się opłaca. A Panu Konsultantowi napisałem, że nawet takiej opcji ( izolacja ośrodka, niecentralne ogrzewanie ) nie zna!

To w/g Pana ile kWh zużyje Pana pompa ciepła?

: 09 cze 2008, 10:53
autor: piwopijca
0/35*C to 1,3 kW, wychodzi cop 4,53 -dla 5,9 kW
Zycie pokaze ile faktycznie zuzyje energii elektr. - opieram sie na danych fabrycznych IVT.
Inaczej oczywiscie jest z cwu, tutaj 0/50*C to 1,7 kW, wychodzi cop 3,17 -dla 5,4 kW
Sugeruje Pan ze moj dom bedzie zuzywal co najmniej 120 kWh/m2*rok i to tylko dlatego ze ocieplam na zewnatrz sciany? Niezle, to jest jak wrozenie z fusow, no ale skoro tak Pan sobie przyjal obliczanie zapotrzebowania to niech Panu bedzie. Ja osobiscie wole obliczenia OZC -one chociaz cos przedstawiaja i mozna korygowac materialy, grubosci etc. jeszcze przed postawieniem domu

Pzdr.

: 09 cze 2008, 11:30
autor: Tomasz_Brzeczkowski
To Pan raczy wróżyć. 18 lat na Bartyckiej jestem, więc troszkę widziałem. Równolegle często jesteśmy na dwóch trzech budowach, mamy też konserwację wentylacji, spotykamy się więc z klientami sprzed 15-10 czy 5 lat.
Lipińscy dali 30cm z zewnątrz i dom zużył 120kWhm2 a co to była za zima. Dlatego (co Pan w art. redakcyjnych czytał ) dają teraz część izolacji od środka.
Co do kosztów...
Sprawdziłem, że domy 200m2 dom ogrzewane gazem zużywają od 2500 do 3500 kWh energii elektrycznej . 40kW /m2 rocznie x 200m2 = 8000- 3000=5000kWh.
Pana sprężarka i pompki cyrkulacyjne zużyją więcej niż 5000kWh!
A ogrzanie o każdy stopień C fundamenty czy gruntu to nie jest% jak w "OZC" a kWh/m3!!!!
Pozdrawiam, podejrzewam, że został Pan wkręcony i teraz atakuje by się lepiej poczuć. Nie przeszkadza mi to. Jak pierwszy wprowadzałem rekuperatory było podobnie.
Zapraszam na którąś budowę by mógł Pan sobie pomierzyć jak wspaniale działa w upału rurowy wymiennik ciepła. Nawet może Pan sobie pomierzyć na 7mb rury . Najkrótszy jaki robiliśmy.
Ps. Rekuperator (wymiennik) który chce Pan kupić chętnie oddam Panu za darmo. Został nam po badaniach, a przecież nikomu go nie zamontujemy.

: 09 cze 2008, 13:09
autor: piwopijca
Hm..., przez kogo mialbym zostac wkrecony?
Sam sobie wszystko policzylem,posprawdzalem, "wynalazlem" w sieci, sklepach etc. Ja nikomu nie zlecalem niczego, jedyne co zlecilem to budowa domu w wybranym przez rodzine (no i oczywiscie moja inwencja) standard domu pod klucz.
Zlecajac budoe domu juz wiedzialem czego chce, to ja przedstawilem co i jak chce, nikt (niestety) niczego mi nie polecil -po za internetem i forowymi opiniami oraz stronami producenckimi) Szkoda z drugiej strony,ze wszyscy chca tylko kase wyciagnac a nikt nie chcial mi rzetelnie doradzic-kazdy doradza to co wlasnie montuje/sprzedaje. Oakzuje sie ze najlepsze jest zawsze to co "na polce" maja.
Stad decyzja o doinformowaniu sie, poczytaniu i poszukaniu w sieci (i nie polskich, jak zaraz Pan sparuje). Szukalem w niemieckich, szwedzkich i kanadyjskich-to co wybralem zdaje sie byc optymalne dla mojego domu
Niczego jeszcze nie kupilem wiec nie musze "bronic" swojego wyboru jak niepodleglosci, jestem otwarty na rozne rozwiazania i dlatego tutaj min. polemizuje z Panem. Jednak biorac pod uwage argumentacje Panska i niektore dane techniczne pozostane przy swoim wyborze, upewnilem sie ze jest przyzwoity i jst szansa na wybudowanie /uzyskanie domu niskoenergetycznego. Tego jestm pewien, tylko jeszcze nie znam zyskow od urzadzen, nie mam kupionych wiec nie wiem jakie one beda-nie wroze tylko CZYTAM i sprawdzam o ile to mozliwe
Pan juz wie ile odzysku bedzie w domu, mimo ze niczego jeszcze do niego nie zakupilem, ja poczekam az bede posiadal owy sprzet :) Przeciez sa teraz coraz bardziej energooszczedne urzadzenia-wiec Pan jednak tez zaokragla.
Gdybym chcial miec izolacje od srodka to po co mi murowany dom? Dla podwyzszenia kosztow? Nie widze sensu
Czytam ze musi wytarczyc, powinno, dobrze bedzie - a jak Pan to policzyl?
Rzuca Pan jakies wartosci ktore po jakims czasie okazuja sie niestety tylko Pana przypuszczeniami. Skad znwou 5000 kWh na ogrzewanie PC?
Przy 10 godzinach pracy przez 180 dni w roku wychodzi 2340 kWh - o polowe mniej niz Pan znowu "luzem" sobie rzucill, sugeruje Pan moze ze pomki cyrkulacyjne zuzyja tyle samo? :lol:
Dlaczego za wzor stawia Pan Lipinskich? To ze oni by chcieli, nie oznacza ze ekipy dobrze to zrobia, nie wierze tez, zeby nie chcieli obnizyc kosztow takiego domu oraz roznych zaniedban wykonwacy nie mozna pominac - ja jak na razie nie widze zadbych znaczacych bledow, wszystko poki co odbywa sie zgodnie z zalozeniami :D

Pzdr.

: 09 cze 2008, 14:29
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Kto pana wkręcił? Sam Pan policzył? Zgoda ! ale programem typy OZC! a co ten program ma wspólnego ze zużyciem ciepła, czy w ogóle z fizyką. Przecież to się opiera na czymś takim niedorzecznym jak "średnia izolacja termiczna! " W termosie, nie ma średniej! Przecież ten program jest napisany przez tych co propagują , centralne systemy rozprowadzania ciepła. Coś takiego z założenia zużywa więcej energii niż potrzeba i jest drogie w instalacji ( biznes rządzi OZC nie fizyka) OZC marginalizuje mostki termiczne, pomija spadki oporów ciepła spowodowane zawilgoceniem... Pan zobaczy np...
sankom.pl/s,audytor-ozc,4.htm :


Dane katalogowe

W aktualnej wersji programu zamieszczono dane katalogowe grzejników następujących firm:

ALG ALPLAST ALU-KAL KERMI BAUSERVICE
BOKI BROTJE BRUGMAN BUDERUS CETRA
CHAPPEE CONVECTOR DAGAT DEKATHERM DELONGHI
DOZAMET DUNAFERR ĚĚÇ ELECTROLUX ENIX
FAKORA FERROLI FONDITAL GERHARD GORGIEL
HENRAD HM IDMAR IMMERGAS IMP KLIMA
INSTAL-PR ISAN JAGA JUWENT K-METALL
KAMPMANN KERMI KĘTY KONWEKTOR KORAD
KORADO MIKA PLUS MINIB MONKIEWICZ NOVA FLORIDA
ODL.RADOM PIAST PURMO RADEL RADSON
REGULUS RIOPANEL SCHAFER SILESIA STARMEX
STELRAD STĄPORKÓW TERMA TERMA TECH TERMAL
TERMOTEKN VASCO VEHA VERANO VIADRUS
VIESSMANN VOGEL&NOOT WAT Z.M.GORZÓW ZEHNDER
ŚWITA
Czy widzi Pan tu takie firmy jak Nirot, Atlantic, Airielec, Roudline, Glamox...

Co do doradców... izolacji termicznej ani wodnej już od wielu lat nie sprzedaję....
Co do GWC ... też go nie sprzedaję a nawet gdyby jaki miałbym cel handlowy sprzedawać go (GWC) zbyt małe i taniej!?

Doradztwo na forum.... gdyby forum było dla wszystkich i bez cenzury... a tak...

Ps. Jak Pan myśli, dlaczego w kolejnych próbach z domem pasywnym część izolacji termicznej dano od środka?

: 09 cze 2008, 18:01
autor: konsultant BuildDesk
Izolację od środka i niecentralne źródła ogrzewania znam. Podobnie jak na przykład lokalną wentylację z odzyskiem ciepła. Ale że nie jest ona elementem programu na naszej stronie, nie świadczy o stronniczości, ale o uwzględnieniu w programie najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań. Proszę zauważyć, że jest to narzędzie popularne, a nie profesjonalne. Nie mamy żadnych korzyści z promowania konkretnych rozwiązań i nie robimy tego. Edytor tekstów MS Word nie pozwala na przykład na przeprowadzenie zaawansowanych obliczeń w tabelach - bo nie :) I nie jest to stronniczość Microsoft-u przecież...

Na naszych stronach nie piszemy o jedynie poprawnej izolacji od wewnątrz ani o jedynie skutecznym lokalnym ogrzewaniu elektrycznym :D bo nie promujemy żadnego konkretnego rozwązania ani producenta. Po prostu się tym nie zajmujemy. Promowanie konkretnych rozwiązań pozostawiamy producentom tudzież ich przedstawicielom.

Pozdrawiam i cieszę się z gorącej dyskusji

: 10 cze 2008, 9:45
autor: Tomasz_Brzeczkowski
No właśnie do tego zmierzałem, dzięki, że Pan sam to raczył wyjaśnić. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że chodzi o zmniejszenie zużycia energii a co za tym idzie emisji CO2. A tu chodzi, jak bardzo trafnie Pan to ujął " ale o uwzględnieniu w programie najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań" co nie jest jednoznaczne ze zmniejszeniem emisji CO2.

<<<Na poziomie UE istnieje szereg przepisów i inicjatyw mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Są to jednolite standardy efektywności dla obiektów handlowych oraz używanych w nich systemów ogrzewania i klimatyzacji. <<<
Czyli szukacie oszczędności nie w zminimalizowaniu potrzeb przez skuteczną izolację termiczną, odzysk ciepła z wentylacji , tylko przez modernizację kotłowni i w „energooszczędnych urządzeniach grzewczych”

: 11 cze 2008, 6:46
autor: konsultant BuildDesk
Panie T.B. Już mi się nie chce udowadniać, że nie jestem koniem. Tak, ma Pan rację, oczywiście. Pozdrawiam

: 08 sty 2009, 15:15
autor: Zygmunt Nowoczesny
Elektryczne ogrzewanie tak, ale dla osoby która pracuje w elektrowni i płaci za prąd zryczałtowaną opłatę.
Dom moich rodziców właśnie tak jest ogrzewany. Za prąd płacą 34 zł na 2 miesiące bez względu na ilość KWh.

Warto tez zauważyć ze najszybciej rośnie cena energii..... elektrycznej, a jak wzrośnie tak że przestanie Ci się to opłacać? Co wtedy zrobisz? Ryzykowna inwestycja. Chętnie bym wykorzystał źródła termalne inwestycja tez droga ale ciepło z głębi ziemi nie podrożeje... ale w tym temacie Ojciec Rydzyk wie więcej.

: 08 sty 2009, 15:20
autor: Tomasz_Brzeczkowski
10 lat temu
m3 gazu 0.40 zł dziś 1.6
litr oleju 0.60 zł dziś 3,6
prąd kWh 0.21 zł dziś 0.37

to jest najszybciej?
Czy pan przestanie oglądać tv, internet czy używać światła ?

: 08 sty 2009, 15:30
autor: Zygmunt Nowoczesny
Drogi Panie,

Rozmawiamy o mediach czy ogrzewaniu?!

m3 gazu 0.40 zł dziś 1.6 (ile wytworzysz ciepła)
litr oleju 0.60 zł dziś 3,6 (ile wytworzysz ciepła)
prąd kWh 0.21 zł dziś 0.37 (ile wytworzysz ciepła)

Mnie Pan nie przekonał, liczyć umiem.