Strona 1 z 4

Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 09 sty 2010, 1:12
autor: zibi_23_83
Witam wszystkich zamierzam w tym roku rozpoczac budowe domu " z charakterem 2 " który wybrałem z : -http://www.domyzwizja.pl/ Moim załorzeniem jest osigniecie zapotrzebowania na energie do ogrzania tego domu na poziomie nie wiekszym niz 50 kwh/m2 na rok. Głównie chodzi mi o grubosc potrzebnej izolacji w podłodze na scianach (zakładajsc sciane pustak ceramiczny 25cm) i dachu.Domyslam sie ze aby osiagnac taki wynik zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła bedzie konieczne. zastanawiam sie takze nad systemem ogrzewania myslałem nad elektrycznym w całym domu ale nie jestem pewien czy 50kwh/m2 to wystarczajaco dobry wynik na takie drogie ogrzewanie ? (nie wykluczam pompy ciepła) Pozdrawiam Zibi

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 09 sty 2010, 10:45
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Przy ociepleniu od zewnątrz 50kWh/m2 nie jest możliwe.
W domach izolowanych od wewnątrz (bez odprowadzania ciepła do gruntu i bez wilgoci w ścianie, nie przekracza się 30kWh/m2 -
Oczywiście przy elektrycznym ogrzewaniu niecentralnym.

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 09 sty 2010, 13:06
autor: zibi_23_83
Witam Czyli jaka grubosc izolacji proponuje pan od zewnatrz w tym domu i jakiego rodzaju miała by ona byc ? A co w takim układzie powinienem zastosowac na zewnatrz ? w podłodze i dachu ? z tego co czytałem pan mieszka w domu o powierzchni ok. 200 i osagnoł pan 40kwh/m2 o ile dobrze pamietam. Taki wynik bardzo by mnie satysfakcjonował u mnie w domu. Nie chciałbym go wybudowac słuchajac ludzi, sasiadów, rodziny, znajomych, i wszystkich tych którzy mysla ze wiedza najlepiej,mówiacych mi ile gdzie steropianu a sami maja mieszkanie tylko ktos tam sie z ich znajomych budowałto wiedza, bo to nie oni beda płacic moje rachunki. Podpowiedz kogos kto ma juz podobny dom w tym systemie i go ogrzewa jest dle mnie bardziej wirygodna, bo jesli z kims rozmawiam o ociepleniu od srodka karzdy na mnie patrzy jak bym sie na innej planecie urodził. Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam. zibi

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 10 sty 2010, 4:46
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Te 40kWh to całkowite zużycie nie na ogrzewanie.

Dom nie jest mój, robiliśmy tam tylko wentylację i grzanie i nadzór. To projekt APO architekci.

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 10 sty 2010, 8:37
autor: zibi_23_83
Ok rozumiem. A ile tam maja tej izolacji ? i jakiego typu?(grunt,sciana,dach) o ile miał pan dostep do tych informacji i dokładnie pamieta ich rodzaj. Dziekuje i pozdrawiam zibi

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 23 sty 2010, 14:21
autor: Indiana
Nie ma sensu izolować od środka, ponieważ w takim układzie powierzchnia strat ciepła jest do 3 razy większa niż przy izolowaniu zewnętrznym. Siłą rzeczy aby osiągnąć takie same straty należy włożyć co najmniej 2 razy grubszą warstwę ocieplenia (i to na każdy strop i podłogę z dwóch stron, co jest oczywistą bzdurą.

Wyeliminowanie "strat przez fundament jest dość prostą sprawą: dajemy po prostu izolację pionową ścian fundamentowych na 1,5 m w głąb ziemi przy pomocy 10cm warstwy styroduru. Drugą barierą dla ucieczki ciepła ścianami fundamentowymi jest zastosowanie poziomej izolacji podłogi w postaci warstwy styropianu o grubości 10 lub 12 cm styropianu EPS100 038. Na tym samym poziomie co warstwa styropianu można ułożyć pierwszą warstwę muru wykonaną ze specjalnych bloczków izolacyjnych, przy czym dobrze wykonane połączenie ściany fundamentowej ze ścianami wewnętrznymi daje współczynnik Psi = 0,06, co oznacza, że przy długości mostka cieplnego 40m i temperaturze zewnętrznej równej -20'C ucieka tą drogą tylko około 100W ciepła (TB na pewno powie, że minimum 10kW idzie w fundament - czyli 100x więcej, ale koniecznie chciałby kłaść 5x droższą izolację od środka więc nic na to się nie poradzi :D )
Ściany zewnętrzne są większym problemem. Aby uzyskać małe zużycie energii, powinny być tylko 4 proste jak drut ściany z prostym dwuspadowym dachem, bez żadnych balkonów, tarasów (mogą być zewnętrzne, nie połączone konstrukcyjnie z płytą podłogową, oddzielone od niej warstwą izolacji).
Dach jak już pisałem prosty, najlepiej dwuspadowy bez jaskółek itp.
Wtedy możemy bardzo łatwo wyeliminować mostki termiczne.
Ważnym elementem są okna.
W domu energooszczędnym powinny to być okna trójszybowe, bardzo szczelne (ponieważ będzie wentylacja mechaniczna) dobrej firmy, z linii okien dla domów pasywnych lub energooszczędnych.
Teraz niestety każde zwykłe okno ma na szybie napisane U=1,0 lub 1,1, a w praktyce niestety 2x więcej lub jeszcze gorzej.... Okna muszą być starannie osadzone. Straty przez okna, przy założeniu np. 30m2 okien, wynoszą ok. 1200W
Ocieplenie ścian zewnętrznych: przy tradycyjnej konstrukcji na bazie jakiegoś dobrego pustaka typ 500 i 15 cm styropianu o lambda 0,036 otrzymujemy U ściany na poziomie 0,19 - co oznacza straty ciepła tą drogą dla typowego domku prostokątnego (takiego jak pisałem, cztery proste ściany) z poddaszem użytkowym i ok. 180-200 m2 pow. uż. w granicach 1500 W przy -20'C. Zwiększając grubość docieplenia do 20cm styropianu mamy u=0,15 i straty ok. 1200 W. Przez dach dwuspadowy o wymiarach powiedzmy 11x6m i U=0,15 ucieka dalsze 800 W ciepła przy -20'C.
Podłoga przy 12 cm styropianu posiada U=0,30, co daje stratę ciepła w granicach <800 W.
Czyli mamy sumaryczną stratę ciepła przez przegrody przy -20'C na poziomie 4kW.

I teraz najważniejszy temat dla domku pasywnego: wentylacja.
Przy dwóch łazienkach i kuchni wydajność wentylacji powinna wynieść (według normy, ale też dla zapewnienia komfortu i wystarczającej ilości świeżego powietrza) 170 m3/h. Na podgrzanie tej ilości powietrza przy -20'C potrzeba 2200 W. Montując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w granicach 75% straty spadają do 550W.

Czy jest sens montować jakieś ogrzewanie centralne dla zapotrzebowania ciepła 4500W? Nie ma.

Co więc można zrobić:
Tradycyjna pompa ciepła? A co będzie grzała, skoro nie ma podłogówki :wink:, no i jaki jest sens kupować sprzęt za 50k aby oszczędzić 1000 zł rocznie :lol:
Można pomyśleć o ogrzewaniu typu pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli po prostu zwykły klimatyzator typu multisplit z fukcją pompy ciepła, np. firmy Daikin. Są to niedrogie urządzenia, tyle że słabo pracują przy większych mrozach.
Ale większe mrozy występują przez 2 tygodnie w roku, i wtedy wystarczy kilka konwektorków elektrycznych do wspomożenia pracy pompy cieplnej powietrznej, albo kominek z zamkniętą komorą (to na wypadek braku prądu).
W ten sposób otrzymujemy pompę ciepła o podobnym COP średniorocznym za ułamek ceny tradycyjnej (odpada koszt pompy ciepła i systemu ogrzewania podłogowego dla całego budynku), a na dodatek mamy klimatyzację (choć jest to średnio potrzebna funkcja w dobrze docieplonym domu murowanym - wolno się nagrzewa latem, więc chłodzenia nie wymaga).
Ale się rozpisałem :wink:

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 23 sty 2010, 18:24
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Obrazek
Nie ma sensu izolować!? Oczywiście jak ktoś handluje ogrzewaniem ( tu pompy ciepła) to pisze, że
Nie ma sensu izolować

Dodam, że nie ma takiego tworu jak izolacja na zewnątrz za odbiornikiem.

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 23 sty 2010, 19:00
autor: zibi_23_83
Witam jest jednak problemem gdyz dom który wybrałem nie ma tak prostej konstrukcji scian i dachu wiec wybrałem wersje projektu energooszczedna. Ale obawiam sie ze nie zamontuje podłogówki i innego centralnego ogrzewania. To w zimie moge sie niemiło zaskoczyc :( I co wtedy ?? a niestety nieumiem policzyc jakie bede miał zapotrzebowanie energetyczne dany budynek przy zastosowanej technologi budowlanej. Ps. dom który wybrałem to z doskonały 2 EN z pracowni "domy z wizja" aha i oni jednak proponuja w projekcie sentralne ogrzewanie gazem mimo 30 cenytmetrowej warstwy steropianu na scianie, takiej samej w podłodze i 40 w dachu, co wydawało by sie bardzo dobra izolacją. I co tu zrobić ?? pozdrawiam

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 23 sty 2010, 20:47
autor: Tomasz_Brzeczkowski
I co tu zrobić ??

Zamknąć izolację !!!
Nawet metr styropianu nie ma wielkiego znaczenia skoro nie jest zamknięty z równie grubym styropianem na gruncie.
mimo 30 cenytmetrowej warstwy steropianu na scianie

co wydawało by sie bardzo dobra izolacją.

Proponują centralne, bo jak słusznie Pan zauważył - wydawałoby się, że to izolacja.
No i temat NOWOCZESNY I EKONOMICZNY ... Centralne z założenia nie jest ekonomiczne ... i napewno nie nowoczesne.

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 24 sty 2010, 10:29
autor: Indiana
Świetny pomysł- aby ograniczyć straty ciepła o 100W w ciągu dwóch tygodni zimy, zawalić sobie chatę od środka 40 cm styropianu :lol: :lol: :lol:

Na dodatek całe lato, już o godzinie 10 rano bezwzględnie trzeba będzie odpalać klimatyzację (tu straty rzędu 5000-10000W!), ponieważ dom wyłożony styropianem czy wełną od środka ma zerową pojemność cieplną i momentalnie się przegrzeje :lol: :lol: :lol:
Ale na to pan TB wynalazł równie genialny jak izolowanie od środka i na dodatek prosty sposób, jak zrezygnować z klimy i nie płacić kilku k rocznie za chłodzenie - wystarczy latem, codziennie rano wyjść z domu i wrócić wieczorem, jak się ochłodzi :lol: :lol: :lol: :lol:


Nie widzę projektu więc nie doradzę konkretnie co zrobić aby poprawić, najprościej zwrócić się do mieszkającego w okolicy dobrego projektanta instalacji grzewczych, mającego w ofercie również klimatyzację i pompy ciepła. Projekt ogrzewania dostosowany do wymagań inwestora kosztuje od ok. 1000 zł w górę (zależy od wybranego ogrzewania i budynku). Wskazane też jest, aby projekt budynku był w wersji elektronicznej dwg, ułatwia to pracę i obniża cenę.

Kolega ma dom ocieplony (oczywiście od zewnątrz! ) 20 cm styropianu, 30 cm wełny w dachu, 15 cm w podłodze, wentylację z odzyskiem ciepła, jedynym źródłem ciepła dla domu jest niezależny od prądu (wieś, czasem nie ma prądu) kominek nagrzewający masywną ścianę wewnątrz budynku - wewnątrz panuje wspaniała atmosfera, ciepło rozchodzi się na najlepszej zasadzie promieniowania cieplnego - a zużycie energii (w tym wypadku drewna) śmieszne.

Niedawno opisywałem w którymś poście energooszczędną kanadyjkę (ocieplaną, a jakże, od zewnątrz :wink: ). Centralne ogrzewanie zupełnie się tam nie sprawdza, ponieważ jest tak znikome zużycie ciepła, że trudno palić - dorzucenie troszku za dużo węgla powoduje zagotowywanie wody lub saunę w pokojach :wink:

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 24 sty 2010, 20:24
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Zabytku zamiast uśmieszków zamiast sloganów o zerowej bezwładności, tylko ściana ma masę? liźnij kolego trochę wiedzy. Kominek komin grill...
Przecież wiedza Szanownego Pana jest z poprzedniej epoki. Jak można w dzisiejszych czasach, znając wyniki proponować pompy ciepła, zamiast izolacji i pisać o wyłączeniach prądu/

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 24 sty 2010, 23:34
autor: Indiana
A jak można lepiej skomentować Pana świetne teksty, jak uśmieszkami?
:wink:

Prawdy objawione o ucieczce fundamentem 500 kWh/m rocznie itp. "odkrycia"? :wink:
Może jakieś cyfry?

Bardzo proszę przeedytować mój poprzedni post z opisem domu i stratami, wstawiając własne liczby dla podobnego domu ocieplonego od środka.

Wiem z góry, że poza "fundament żre 500 kWh/m" nic Pan tam nie dopisze, z braku pojęcia o temacie...

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 25 sty 2010, 10:37
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Jak mam skomentować uśmieszki? To proste, zawsze się pojawiają tam gdzie brakuje wiedzy i argumentów. Proszę sprawdzić… to wiedza z psychologii czy erystyka, tam Pan znajdzie Swoje uśmieszki.

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 25 sty 2010, 12:25
autor: Indiana
Chyba padnę ze śmiechu :lol:

Proszę ponownie o uzupełnienie rozpiski strat ciepła przez budynek izolowany od środka. Na poważnie, bez uśmieszków, nawet z wielokropkiem.....

Re: Nowoczesny i Ekonomiczny dom

: 26 sty 2010, 10:40
autor: Tomasz_Brzeczkowski
/http://www.xella.fr/downloads/fra/product/Fiche_produit_mi335_v9_Flash.pdf