Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

JBZ

autor: JBZ » 17 lut 2009, 0:26

Gdyby Pan zapoznał się z moimi publikacjami, to już 20 lat temu o tym pisałem w technicznej prasie, ale ten temat nigdy nie miał zwolenników z prostej przyczyny, a włąściwie dwóch:
1. Trudny w poznaniu temat, jakim jest dyfuzja pary wodnej.
2. Działania wstrzymujące dyfuzję pary zawsze podnoszą koszt inwestycyjny, a ten działa na inwestorów najżywiej.
Gdyby zajrzał Pan do pierwszej z brzegu publikacji o termoizolajach w budownictwie, to ujrzałby Pan przesłanie główne: termoizlacje? tak, ale jak najbardziej suche! I tak jest dzisiaj i będzie zawsze. Piszę też o tym na www.bdb.com.pl i to dość obszernie. Lada dzień nowe materiały o domach energooszczędnych - także z rekuperacją i GWC. Zapraszam.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 lut 2009, 11:22

Gdy Pan zapoznał się z pracami innymi niż swoje, to wiedziałby Pan, że nie można dopuszczać do dyfuzji w przegrodzie termicznej. Wynika to ze stosowanych grubości izolacji, oraz oczekiwanych efektów zużycia energii. Pisałem o tym dokładnie 20 lat temu!.
Czy „rozpracował „ Pan już dyfuzję w np. ścianie o współczynniku przenikania ciepła 0.1W/m2xK z paro izolacją od środka?
Życzę szybszej pracy naukowej, bo budownictwo Panu za daleko ucieknie!

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 18 lut 2009, 17:58

JBZ pisze:...Jedynie Fruzin kieruje się rozsądkiem, a pozostali na "czucie". Czy żaden z Panów nie zastanowił się, dlaczego to tarasy czy balkony tak mocno dają się we znaki podczas eksploatacji?Odpowiedź jest jedna: błędy, błędy, błędy!
[...]Ktoś pisze o rozwiązaniach na 10-15 lat? Jest to 3 razy za mało! Poprawne rozwiązania powinny służyć na przynajmniej 45-50 lat i dłużej.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski


Szanowny Kolego! Mówiąc o przeprowadzeniu remontów nie mówie "na czucie". Kosztowalo mnie to trochę nerwów i pieniędzy ale nie mówie o tych zaganieniach na czucie tylko z doświadczenia.
Tak - to ja śmiało mówie że rozwiązania izolacyjne sa na tak krótkie okresy.To tez wynika z doświadczeń.Nie można budować gwarancji bez sprawdzeń.A poligon doświadczalny w Polsce jest w przeciągu 18 lat kiedy powoli weszły do nas te nowe technologie .
Pomijając, że w dużej mierze,wiele mozna zarzucić jakości wykonawstwa (która jednak przez te 18 lat znacznie sie poprawiła) ale jest to zbyt krótki okres na stawianie długoterminowych gwarancji na nowe materiały lub rozwiązania.
Ale niestety częstym dziś jest zjawisko "remontu po remontach" budynków z lat 90 tych.Ba! Pewnie budynki o których mówimy i które opisujesz na swojej stronie tez w dużej mierze są z poprzedniej dekady.
Materiały izolacyjne rzadko maja okres gwarancyjny na 10-15 lat nie mówiac o ...40 latach.
Nooooo moze materiały ceramiczne lub metale.Ale nie izolacje.Inaczej - baaa instalacje tez projektuje się na 20-25 lat.Gdyz każdy administrator w planie remontów po 25-30 latach eksploatacji ma przewiadziane instalacje do wymiany.A stolarka PCV ?Pewnie też wiesz, że ze względu na właściwości polichlorku winylu nie wiadomo jak zachowa się po tych wielokrotnych cyklach zamrażania przez te 20 lat.Ja juz wymiałem stolarkę z poczatku lat 90-tych dzie "plastik" skruszał.
Jedynie beton moze się poszczycić polepszeniem swoich własciwości z wiekiem (chyba ze ktoś tu tez popaprze bezmyślnie lub nie dochowa reżimu wykonania prac.
Także uczciwie wobec ludzi powiem jeszcze raz - izolacje narażone na ciężkie czynniki atmosferyczne (tarasy,dachy,fundamenty) wytrzymują max 15 lat.
Chyba, że któraś z moich nowoczesnych mi wspólcześnie izolacji przetrzyma ten lub większy okres bezawaryjnie to zmienie zdanie i to wszem i wobec ogloszę.

pozdrawiam JBZ
jochwaw

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 mar 2009, 15:42

Najzabawniejsza jest hydro izolacja do której nie może dostać się woda, bo gdy woda dojdzie do hydro izolacji jest po tarasie. Przypomina mi to kąpielówki z metką prać na sucho!

JBZ
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: JBZ » 07 kwie 2011, 17:09

Swego czasu zapowiadałem i teraz zapraszam na nową formułę: wykłady szkoleniowe z fizyki budowli przez internet. Każdy może za niewielką opłatą uzyskać cenne informacje techniczne i praktyczne, opisy problemów i ich rozwiązań, podpowiedzi i przestrogi - także pytać do woli. Wiem co boli inwestujących w budowę wymarzonego domu. Po co błądzić?
http://www.bdb.com.pl/info_o_szkoleniach.html

Andrzej777
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2013, 8:51
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: Andrzej777 » 17 kwie 2013, 9:30

Abstrahując od dyskusji Panów ;) Czy żywica firmy Lerg jest godna polecenia ? Polecił mi ją znajomy, a ja znalazłem stronę: http://www.lerg.pl/produkty/zywice_poliestrowe
Tylko nie wiem na ile on poleca ze swojego doświadczenia, a na ile w ciemno ;/

Pozdrawiam

szymek218
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2014, 21:06
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: szymek218 » 19 kwie 2014, 22:46

Ciekawe rozwiązania z zastosowaniem żywic są na www.mikron-nowytarg.com

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: MTW » 06 lip 2014, 21:32

kurna wykopalisko sprzed 6 lat tylko po to by reklamę wstawić ???

KTH
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: KTH » 13 lip 2014, 18:56

no to wykopaliskujemy trochę
Obrazek

mixmi1977
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2009, 9:09
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: mixmi1977 » 03 lis 2014, 14:48

To może któryś z Panów wypowiadających się w 2008 roku mogą powiedzieć jak czas wpłynął na ich opinię? Mam taras 36 m2 który jest nad nieogrzewanym garażem, dostawiony do domu. Nie został wykonany spadek na tarasie w trakcie wylewania stropu. Chcę wykonać warstwę spadkową z twardego styropianu 150. Ostatnią warstwa mogłaby być żywica "kamienny dywan". Tak się zastanawiam jakie powinny być poszczególne warstwy pomiędzy betonem a styro i styro a żywicą. Powoli doktoryzuje się z tematu i opcji jest mnogo. Pytanie tylko jak w tym gąszczu wykonać coś trwałego i ekonomicznego. Pod słowem ekonomicznego nie mam na myśli tandety tylko by nie ładować się w nieprzemyślane warstwy lub drogie materiały choć istnieją tańsze odpowiedniki.
Dodatkowo z tego co się zdążyłem zorientować jest jeszcze opcja wentylacji pod styro.

KTH
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: KTH » 03 lis 2014, 18:26

Obrazek

z tym wyjątkiem że zamiast płytki jest otwarta dyfuzyjnie żywica poliuretanowa nie poliestrowa jedna jest do wewnątrz druga do zewnątrz ( słońce i promieniowanie UV)

mixmi1977
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2009, 9:09
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: mixmi1977 » 05 lis 2014, 22:16

Znalazłem coś takiego http://www.renoplast.pl/upload/original/k50kolor-taras-z-odwodnieniem-zewnetrznym-posadzka-ceramiczna-1.pdf ma to wg mnie sens tylko przy takiej powierzchni jak ja mam to nie wiem czy nie powinna być wentylowana warstw pod ociepleniem

mixmi1977
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2009, 9:09
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: mixmi1977 » 07 lis 2014, 19:24

Witajcie

Po głębszym zdoktoryzowaniu się z tematu tarasu nad pomieszczeniem nieocieplonym napiszę co wymyśliłem. Ale najpierw przedstawię mój taras/garaż by było wiadomo o czym mówimy. Garaż ma własne mury z pustaka ceramicznego PW 24. Jest doklejony do domu i odizolowany 10cm warstwą grafitowego styropianu. Będą go izolował 10cm grafitu, fundamenty są wyizolowane 10 EPS AQUA 150. Garażu nie będę ogrzewał, raczej chciałbym utrzymać temperaturę gruntu wewnątrz fundamentów, taki termos bez dna wkopany w ziemię na 1 metr. Nie ma spadku na stropie (jakoś nikt nie pomyślał). To tyle jeśli chodzi o charakterystykę garażu, a jeszcze wymiary 6x6m, przechodzę do tarasu.

Na tarasie planuje takie warstwy od stropu który jest warstwą 0.

1.      Paroizolacja za dysperbitu i na to papa na razie zabezpieczyłem na zimę dysperbitem i na to nakleiłem pasy papy papierowej. Od razu dostała pęcherzy. Póki co się trzyma. Docelowo chcę położyć papę termozgrzewalną.

2.      10 cm styropianu EPS 150 może AQUA

3.      Warstwa spadkowa ze styropianu - zbieram właśnie oferty, trochę firm jest które robią takie cuda. 

4.      Warstwa dociskowa, przezbrojona siatką wylewka.

5.      Mata drenażowa ale nie wiem czy pod żywicę ona jest potrzebna ??

6.      Żywica poliuretanowa coś z oferty firm dostępnych na rynku. 

7.      Wykończenie profilami z Renolpastu np. takimhttp://www.renoplast.pl/pl/product ... okapowylub cieńszym z okapem i możliwością montażu rynnyhttp://www.renoplast.pl/pl/product ... il-okapowy i rynny tam gdzie schodzą spadki

 

Barierki mocowane do policzków

Gdzieś wśród tych warstw dobrze byłoby pewnie dać matę drenażową. Może pod żywicę tylko czy jest potrzebna ?

 

Jakieś uwagi ? Za wszelki ogromne dzięki  

KTH
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: KTH » 07 lis 2014, 21:10

Obrazek

a co czoła się nie izoluje czy jak ??? mnie uczono nie wiązać gówna drutem a papa jest tego dobrym przykładem ... obróbki się dobiera do wykończenia to fakt inne są do żywic a jeszcze inne do ceramiki czy drenażowego odprowadzenia wody, a jeszcze inne do wentylowanej między warstwy ...

habilitację mam z tego :-) i wielu to na forum potwierdzi a w realu nie jeden się o tym przekonał

a co jeśli za 5 lat w tym pomieszczeniu będzie grzane ? no chyba że to taras na gruncie ;-) to poprawiać nie będzie potrzeby

na tarasy pod żywicę stosuje się jastrych tarasowy a nie wylewkę betonową, różnią się m.in skurczem wiązania i pracą, elastycznością i nasiąkliwością oraz dyfuzyjnością ... trochę materiałoznawstwa

36 m2 tarasu a kombinujesz jak koń pod górę z tą żywicą ... wystarczy że dasz byle jaki beton a popłyniesz na wzmocnieniu go pod grunt i żywicę która lubi stabilne podłoża

pytanie żywica epoksydowa czy poliuretanowa czy poliestrowa będzie ??

kladyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 117
Rejestracja: 27 kwie 2015, 14:43
Re: Czy żywica poliestrowa nadaje się na taras?

autor: kladyn » 03 lip 2015, 11:15

KTH pisze:na tarasy pod żywicę stosuje się jastrych tarasowy a nie wylewkę betonową, różnią się m.in skurczem wiązania i pracą, elastycznością i nasiąkliwością oraz dyfuzyjnością ... trochę materiałoznawstwa

36 m2 tarasu a kombinujesz jak koń pod górę z tą żywicą ... wystarczy że dasz byle jaki beton a popłyniesz na wzmocnieniu go pod grunt i żywicę która lubi stabilne podłoża

pytanie żywica epoksydowa czy poliuretanowa czy poliestrowa będzie ??


W takim razie jastrych+żywica poliestrowa (na przykład taka http://www.swiat-zywic.pl/zywice-poliestrowe)+ pokrycie żelkotem wystarczy? Czy źle kombinuje?


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 8 gości

Gotowe projekty domów