Nowy grzejnik w starym domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rafalm
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:44

autor: rafalm » 25 cze 2008, 17:08

proste uzasadnienie: skoki cisnienia w instalacjach C.O. w blokach. aluminium pod tym względem jest o wiele wrazliwsze od grzejnikow stalowych. jest tylko huk i sie woda leje a do zadnego producenta nie ma sie co zwracac o odszkodowanie bo kazda ekspertyza zawsze potwierdzi skok cisnienia w instalacji czego administracja sie oczywiscie wyprze.

wiem ze tj 1 przypadek na 100 ale ja np nie polecilbym zeby soebie zamontowal aluminiaka w zadnym bloku.
nie mowie tutaj o jakiejs konkretnej firmie bo wszystkie grzejniki sa podobne (nei mowie o najnizszej polce za 25 zl za zeberko z castoramy)ale mialem stycznosc z mnostwem regresów od towarzystw ubezpieczeniowych mieszkancow do producentów grzejników i w zadnym przypadku ubezpieczyciel nie odzyskal nic od producenta.

a w zwiazku z tym ze ubezpieczalnei naprawde potrafia odzyskiwac pieniazki za wadliwe produkty z ubezpieczen korporacyjnych producentów to skoro nie odzyskali to sprawa jest jasna: grzejnik byl ok a i tak walnal.



a grzejni aluminiowy po uderzeniu cisnienia wyglada tak: w zestawie np 10 elementów w jednym zeberku (moze byc nawet srodkowe, nie ma reguły) ma wyrwany cały bok

takie przypadki zdarzają sie nawet w środku lata :)

jak dla mnei to wolalbym miec 30% szans na kap kap z stlowki po 8 latach (chociaz kazdy szanowany sie producent ma w tej chwilii 10 lat gwarancjii) niz 1% szans na wywalenie setek litrow wody w grzejniku aluminiowym na wskutek wyrwania poprzez skok cisnienia scianki bocznej

pozdrawiam wszystkich i nie zycze nikomu takiej sytuacji z grzejnikeim aluminiowym w bloku.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
grzejniki aluminiowe

autor: Paweł_Małek » 25 cze 2008, 21:05

Czy sa skoki zalezy od sposobu polaczenia sieci cieplowni z instalacja bloku.
Jesli jest to wezel cieplny z wymiennikiem to skoki praktycznie nie wystepuja.
Jesli jest to wezel cieplny z hydroelewatorem (wbrew pozorow sporo tego jeszcze pracuje!!!)
to uderzenia cisnienia sa spore nawet do 16 bar, impulsowo nawet do 30 bar.
Hysdroelewator nie separuje sieci wysokiego parametru (150/90 stopni, cisnienie na zasilaniu ok. 15 bar) od instalacji bloku. Obnizenie temperatury polega na dom ieszaniu wody z powrotu - jest to rodzaj inzektora. Podobna sytuacja wystepuje w wezlach z ukladem zmieszania pompowego.
Zatem uklad sieci cieplnej musi byc rozdzielony od ukladu instalacji CO wymiennikiem ciepla (czynniki nie moga sie mieszac).
Przy instalacjach z hydroelewatorem lub wezlem zmieszania pompowego nadaja sie tylko grzejniki zeliwne i stalowe typu FAVIR (rura stalowa opleciona radiatorem blaszanym). Grzejnik plytowy tez moze zostac rozerwany (spotkalem sie z takim przypadkiem - grzejnik sie nie rozszczelnil, bo lokator szybko zakrecil zawory (zawor powrotny byl kulowy), tylko zerwalo zgrzewy punktowe i grzejnik zrobil sie wypukly jak ekran starego telewizora.

rafalm
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:44

autor: rafalm » 25 cze 2008, 21:45

no co do grzejników stalowych to osobiscie nie udalo mi sie rozszczelnioc tego typu grzejnika na pompie niszczacej przy cisnieniu 50 amosfer (grzejnik C22x600x1000).
Oczywiscie nastąpiło wybulwienie płyty ale nie doszło do rozszczelnienia

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
cisnienie

autor: Paweł_Małek » 26 cze 2008, 23:02

Owszem cisnienie statyczne (wolno narastajace) taki grzejnik wytrzyma, cisnienie udarowe moze go rozerwac.

Przy uderzeniu woda dziala jak mlot - mlotek co wazy 250g lezac nic nie zrobi, ale gdy ma jakas predkosc to juz srobi - sila jest odwrotnie proporcjonalna do czasu zatrzymania mlotka i wprost proporcjonalna do predkosci poczatkowej - przy wodzie jest to samo - wez szybko zamknij zawor kulowy to ci nawet rure potrafi rozwalic (byle woda plynela szybko).
Podobnie jest z hydroelewatorem - jesli zapcha sioe rura ssaca (od podmieszania) to wystepuje takie uderzenie.

Cisnienie statyczne3 grzejnik wytrzyma o wiele wieksze niz udarowe.

rafalm
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:44

autor: rafalm » 02 lip 2008, 22:07

oczywiscie jak najbardziej zdaje sobie sprawe z zasadnieczej różnicy pomiędzy ciśnieniem statycznym a udarowym jednakże z mojego doświadczenia wynika że grzejnik stalowy się nie podda uderzeniu ciśnienia (wyniak to z samej specyfikacji materiału)

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
grzejnik

autor: Paweł_Małek » 04 lip 2008, 8:27

Zalezy z jakiej stali jest zrobiony i jakie za zgrzewy.
Jesli zgrzewy sa miernej jakosci - np tandeta z diamonda to moze taki grzejnik spuchnac, i zostac rozerwany.
Szczegolnie tyczy sie to chinszczyzny z cienkiej blachy, byle jak zgrzewanej.
Dobre grzejniki z regoly wytrzymuja uderzenia (np. Kermi, Purmo), te najtansz z markertu - moze byc niespodzianka.

rafalm
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:44

autor: rafalm » 04 lip 2008, 15:03

akurat co do grzejników firmy Diamond mam same dobre doświadcznia.

pzs

autor: pzs » 11 lip 2008, 6:45

Zgodnie z radą jednego z forumowiczów poszedłem zobaczyć jaki grzejnik ma sąsiadka i okazało się, że ma grzejnik płytowy Kermi i to od ponad 8 lat. Nie ma z nim żadnych problemów, nigdy nie ciekł, z zaworów też nigdy nie ciekło. Niestety nie zobaczyłem jakiej firmy głowica była i jakie rury były zastosowane, bo pomijając, że stół stał przy grzejniku, to jeszcze rury były zakryte panelami ściennymi.

pzs

autor: pzs » 18 lip 2008, 12:18

Przy okazji innej naprawy instalator, stwierdził, że w swoim mieszkaniu ma zamontowany grzejnik aluminiowy, a woda jest spuszczana z instalacji praktycznie każdego roku. Tak myślę, że raczej wiedział co robi skoro zamontował taki, a nie inny grzejnik w swoim mieszkaniu.

Szkoda tylko, że pieniądze się rozeszły na inne naprawy i na grzejnik już nie ma.
Na szczęście zawory wymienili za darmo.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30

autor: mezik0 » 18 lip 2008, 15:17

Są grzejniki typowo do bloków aluminium cena około 45zł za szt,pracują na wysokim ciśnieniu,mają atest na 11at na inne chyba administracja się niezgodzi,inietrzeba wiadra i sićery

chrisowaty
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2011, 22:47
Lokalizacja: Z bloku
Re: Nowy grzejnik w starym domu

autor: chrisowaty » 30 sie 2011, 22:55

Panowie, czytam Wasze wypowiedzi i mnie wystraszyliście. W tym roku wymieniłem stare bo 40-letnie grzejniki żeliwne na grzejniki aluminiowe G500F f-my KFA. W trakcie wymiany a w zasadzie już po niej, dowiedziałem się iż w moim bloku nie ma wymiennika, tylko hydroelewator. Fakt, że administracja słowem o tym nie wspomniała przy wyrażaniu zgody na wymianę grzejników. Podali tylko parametry sieci 95/70 i ciśnienie pracy min 1MPa stałe. Grzejniki które mi zamontowano mają maks 16bar, ale wolno je stosować tylko w instalacjach z urządzeniem przeponowym lub w układach otwartych. Starych grzejników jeszcze nie zezłomowałem, ale przecież nie będę ich przepraszał?[/code]

kwiatekbydg
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2011, 15:26
Re: Nowy grzejnik w starym domu

autor: kwiatekbydg » 01 wrz 2011, 19:57

Witam,

Mam nietypową sprawę kupiłem na allegro jakis czas temu maly grzejniczek purmo - mialem stary zeliwny ale postanowilem go wymienic i przeniesc w troche inne miejsce. Mam instalacje z rur metalowych wiec postanowilem ze najprosciej bedzie ten nowy grzejnik przeniesc za pomoca rury PEX 16mm i tak tez zrobilem. Rury puscilem w podlodze. No i na probe zagrzalem w piecu a grzejnik nic:) odpowietrzony zostal 10 razy. Pomyslalem moze pomylilem zasilanie wiec przestawilem grzejnik druga strona - niestety to samo.

Najlepsze jest to ze jesli ustawie grzejnik tak jak byl i zapale w piecu po czym spuszcze wode z grzejnika i otworze zawor to wewnetrzna rura robi sie ciepla jesli odwroce grzejnik i znowu spuszcze wode to rura zew. robi sie ciepla. o co chodzi?:)

Ekoo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 sie 2011, 17:26
Re: Nowy grzejnik w starym domu

autor: Ekoo » 05 wrz 2011, 17:25

Polecam grzejniki Viessmann - ponieważ mają 10-letnią gwarancję i Laur Konsumenta 2010, a to o czymś świadczy, plus dobrych fachowców. Więcej info powinno być tu: [więcej informacji poprzez PW]

olgax7
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 21 maja 2018, 8:17
Re: Nowy grzejnik w starym domu

autor: olgax7 » 22 maja 2018, 14:41

Przechodziłam przez to zeszłej wiosny. :evil: Moge polecić krótki artykuł na ten temat, na pewno uporządkuje wiedzę http://olimpiadamikolajkowa.pl/wymiana-grzejnikow-w-domu/ nam pomógł :) :wink:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 130 gości

Gotowe projekty domów