Pęknięcia ścian w starym domu -pomocy!

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
WaAve
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 wrz 2020, 13:54
Pęknięcia ścian w starym domu -pomocy!

autor: WaAve » 14 wrz 2020, 16:26

Witam, mam pytanie odnośnie starego domu sprzed 100 lat. Dom z cegły, podpiwniczony, fundamenty kamienne. Największa zmora - woda w piwnicy, wilgoć na ścianach. W ostatnich latach z powodu suszy, woda w piwnicy się nie pojawiała. Rok temu w czasie wakacji, zauwazyliśmy spękania na ścianach fasadowych, od wewnętrznej strony, równoległych do siebie. Spękania idą od góry. Pojawiły się też pęknięcia na ścianie nośnej, równoległej do tych ścian. Dobudowany został również ok. 40 lat temu ganek - i na łączeniu z domem , pojawiły się również spękania. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że gdy pojawiły się znowu deszcze, spękania znaczenie, lecz nie do końca zniknęły. W tym roku pojawiły się znów, w tych samych miejscach i idą coraz bardziej w dół. W zeszłym roku wezwaliśmy konstruktora budowlanego, który stwierdził, że to wina wichury, (owszem, była), która naruszyła konstrukcję nieszczelnego dachu . Bujało całą konstrukcją dachu, później murłatom i przeszło na ściany. Stąd te pęknięcia. Jednak to, że one pojawiły się znów o tej samej porze (w okresie suszy) daje nam duzo do myślenia. Stąd pytanie do osób które miały problem podobny, lub wiedzą, lub przypuszczają, co się mogą z naszym domem stać? Przymierzamy się do ekspertyzy, lecz próbujemy jeszcze dociec samemu gdzie tkwi problem..

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Pęknięcia ścian w starym domu -pomocy!

autor: Om3k » 15 wrz 2020, 12:00

Zamówienie ekspertyzy technicznej w Twojej sytuacji to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza, że pojawiają się nowe pęknięcia ścian nośnych. Przyczyn powstawania pęknięć ścian może być kilka na raz. Jak już wspominałeś, część pęknięć pochodzi od sił z konstrukcji dachu. Wszak – jak pisałeś, występują również duże wahania poziomu wody gruntowej. W gruntach zmieniających swoją objętość pod wpływem wilgoci dochodzi wówczas do skurczu i pęcznienia. Zjawisko to zachodzące w podłożu gruntowym pod budynkiem, powoduje ruch budynku w porze mokrej i suchej. Natomiast w słabonośnych gruntach uzyskuje się efekt odwrotny lecz równie destrukcyjny, zwłaszcza dla budynków posadowionych na ławach kamiennych. Zdiagnozowanie przyczyn uszkodzeń budynku tym bardziej wydaje się uzasadniony, że ściany są zawilgocone, dach uszkodzony, a piwnica cyklicznie zalewana.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów