Budowa domu na działce rolnej klasy IIIb z ustanowionym WZ

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

vonziej
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2020, 12:27
Budowa domu na działce rolnej klasy IIIb z ustanowionym WZ

autor: vonziej » 06 cze 2020, 12:30

Witajcie.

Zastanawiamy się z żoną nad zakupem działki o pow. 1111 m2. Lokalizacja jest idealna dla nas, ogólnie działka bardzo się nam podoba, ale pojawiają się pytania.

W księdze wieczystej sposób korzystania dla tej działki określony jest jako R - GRUNTY ORNE. Z wypisu rejestru gruntów wynika iż są to grunty orne klasy RIIIb.

Działka ma WZ wydane na aktualnego właściciela w 2012 r., wg którego jest ona przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Przeczytałem sporo artykułów na ten temat i podobnych wątków na forach, ale nie wyjaśniło mi to wszystkich wątpliwości. Odpowiedzi nieraz są zupełnie różne i mamy z żoną bałagan w głowach.

Ważna informacja z WZ: "Obszar dla, którego ustala się warunki zabudowy nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, [...]"

Oto moje pytania:

1) wg KW działka jest rolna ale ma wydane WZ pod dom, który nas interesuje - czy wymagane jest odrolnienie działki, albo też wyłączenie z produkcji rolnej?

2) Czy musimy przed zakupem otrzymać jakieś dodatkowe dokumenty z Urzędu Gminy, które potwierdzą, że odrolnienia nie potrzeba a WZ jest aktualne?

3) Czy możemy bez problemu przepisać WZ na nas, żeby nie występować o nowe WZ?

4) Jak sprawdzić czy WZ są aktualne i nikt ich nie podważył od 2012 roku.

Dodam tylko, że to nie jedyne działki sprzedającego i zostały mu 2 ostatnie z 10, które miał na przestrzeni ostatnich lat i 2 domy już tam powstały obok.

Bardzo proszę o pomoc i porady.
Dzięki!

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Budowa domu na działce rolnej klasy IIIb z ustanowionym WZ

autor: euro_tuned » 06 cze 2020, 15:25

1) WZ mogą być wydane też na działkę rolną. Przed budową domu musisz odrolnić przynajmniej ten fragment który będzie zabudowany.

Ja bym wystąpił teraz o nowe WZ. Stare z 2012 to proszenie się o problemy. Nie musisz być właścicielem domu żeby wystąpić o WZ.

vonziej
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2020, 12:27
Re: Budowa domu na działce rolnej klasy IIIb z ustanowionym WZ

autor: vonziej » 06 cze 2020, 15:55

euro_tuned pisze:1) WZ mogą być wydane też na działkę rolną. Przed budową domu musisz odrolnić przynajmniej ten fragment który będzie zabudowany.

Ja bym wystąpił teraz o nowe WZ. Stare z 2012 to proszenie się o problemy. Nie musisz być właścicielem domu żeby wystąpić o WZ.


Aczkolwiek wiem, że popyt na działki jest. Zostały 2 z 10, które sprzedawca miał i teraz my byliśmy pierwsi, ale już ktoś za nami czeka, żeby brać obie. Bez wątpienia nie jest to też chwyt na nas, bo te działki po prostu ładnie schodziły. Więc nie mamy całego czasu jaki jest na świecie. A wydanie WZ wiążę się z dłuższym oczekiwaniem.

W poniedziałek jedziemy do UG, żeby dowiedzieć się czy WZ obowiązują, czy nie pojawił się MPZP. Też chcemy wiedzieć czy będzie problem z odrolnieniem fragmentu pod dom - to mały budynek, którego ściany to około 9 x 7 m, więc łącznie 63 m2

vonziej
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2020, 12:27
Re: Budowa domu na działce rolnej klasy IIIb z ustanowionym WZ

autor: vonziej » 09 cze 2020, 13:21

Więc tak. sprawa wygląda następująco.

Dowiedzieliśmy się i w UG i w Starostwie, że nieźle byśmy wdepnęli. Przynajmniej w kuj-pom, gdzie jesteśmy, nie można odrolnić sobie kawałka ziemi pod dom, jeżeli jest to działka o małej powierzchni około 1000m2, bo urzędnicy od razu będą wiedzieli, że reszta nie będzie rolnicza/sadownicza czy inna. W związku z tym, musielibyśmy odrolnić całość za łączną kwotę (pierwsza i 10 lat) ponad 55 tys zł, poza 75 na działkę, czyli robi się BARDZO nieopłacalny interes biorąc pod uwagę, że jest tam tylko woda i prąd.

Znaleźliśmy inną w ten weekend, kilka km obok, w lepszej lokalizacji, z gazem, wod-kan, prądem, blisko dwóch jezior. Już zdążyliśmy skontaktować się z pośrednikiem, sprawa z ziemią jest łatwa, zero problemów prawnych/administracyjnych. W tym miesiącu będziemy kupować. :)

To porada dla wszystkich, którzy kiedyś tu wejdą, a będą w podobnej sytuacji - bierzcie wszystko na spokojnie i pytajcie się/dzwońcie do urzędów - Oni nie gryzą tylko trzeba konkretne pytania zadawać.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów