Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jerzyha
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:03
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: jerzyha » 23 lis 2009, 18:55

[quote]
Pierwsza szczelina jest bliżej krawędzi rusztu, a piąta ( ostatnia) jest zdecydowanie dalej od przeciwległej krawędzi rusztu, tzn są nacięte niesymetrycznie w stosunku do długosci rusztu.
Pytanie jest takie jak to jest u was w kotle ? Jak powinien być włożony ten ruszt w palnik.Mniejszą odległością szczeliny do krawędzi rusztu - w stronę drzwiczek czy odwrotnie ?
[/quote
Przepraszam ale nie można się dorwać do komputera
U mnie szczelina bliżej krawędzi rusztu jest od strony drzwiczek.
Niestety próba na 1 biegu dmuchawy nieudana ,po powrocie z pracy kocioł piszczał (temp nie wzrasta ) myślę że ten miał jest mało kaloryczny ,na szczęście zostało go nie wiele ,bo nie mam zamiaru spędzać zimy w kotłowni .
pozdr

wiwe
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2009, 22:57
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: wiwe » 24 lis 2009, 17:24

Zbyt szybko się poddajesz...
Piszczał i co więcej?
Czy opał był na ruszcie dopalony, czy też zostały kawałki czarnego?
Jak zmieniłeś czasy przerw w podawaniu paliwa? wydłużyłeś przerwę, czy nie?
Opisz coś więcej.

jerzyha
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:03
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: jerzyha » 24 lis 2009, 19:40

Nie to nie tak ,ten miał został z ubiegłego sezonu i prób było wiele .Teraz też najpierw była zwiększona przerwa podajnika ,żar cofał się do tyłu ,potem przy zmniejszeniu przerwy ,środek się nie dopalał ,kocioł chodził non stop bardzo długo dochodził do temp zadanej ,.zmiany były + minus po kilka sekund. najlepiej spala się na 4 i już nie zmieniam może też mam słabszy ciąg w kominie.W tym sezonie mam miał lepszej kaloryczności i znim nie ma problemu .ale muszę zużyć ten stary póki jeszcze nie ma mrozów .

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 30 lis 2009, 12:58

Jerzycha,
Twierdzę , że KAŻDY miał - 31.2 / 32.1 można spalić ustawiając wentylator na 1.
Kwestia dobrania OPTYMALNEJ przerwy podawania w cyklu pracy ,aby uzyskać żar na całym palniku ( prawie) pod koniec cyklu pracy .
Powiem więcej , lepszy efekt będzie przy nadmuchu 1 niż 4 .Trzeba po prostu zmniejszyć intensywność nadmuchu , jednocześnie otworzyć przesłonę na max lub wogóle ją zdemontować , aby doprowadzić dużo powietrza do paleniska.
Ma się palić dużym ogniem , ale spokojnie.

Spróbuj jeszcze raz.
Ustaw dmuchawę na 1
Przesłona na max.
Zwiększ tak przerwę żeby żar w trakcie pracy palnika zaczął się cofać w strone zasobnika.
Od tego momentu ( tylko powoli) zmniejszaj stopniowo czas przerwy podawania, tak aby zwiększać ilosć żaru na palniku.
Prawdopodobnie za szybko skracałeś czas przerwy podajnika >
Przy dużym nadmuchu ,nawet stosunkowo szybko skracając czas przerwy opał zdąży sie dopalić , natomiast PRZY MAŁYM NADMUCHU trzeba to robić zdecydowalnie wolniej i rzadziej - jeśli za dużo lub za szybko zaczniesz skracać czas przerwy to zasypiesz palnik swieżym opałem i palnik zacznie nie dopalać ( tak jak to właśnie opisałeś) .Na poczatku jak ustawiałem palnik do pracy z miałem na najnizszej wartości dmuchawy 1 to właśnie zaobserwowałem podobne zjawisko.
Skróc czas przerwy i odczekaj ze dwa - trzy cykle pracy ( ~ 1 - 2 godz) i dopiero koryguj nastawę.

Jeśłi mimo to będzie problem ze spalaniem to albo masz słaby ciąg, albo miał naprawdę do d...y.

Ja mam dmuchawę na 1 i kocioł naprawdę dochodzi do temp zadanej błyskawicznie - max 5-6 minut i stoi ~ 20 min.
Przy tym płomień jest spory i pali się łagodnie ( jak znicz ) nie jak z palnika .

Pozdrawiam ;-)
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

groblus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 kwie 2009, 16:25
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: groblus » 08 sty 2010, 15:35

Witam.
Sledze ten watek juz dluzszy czas i co jakis czas wracam do niego aby sprawdzic czy nie znalazloby sie w nim cos bardzie "dla mnie". Roznica jest przede wszystkim taka ze pale ekogroszkiem (pieklorz, workowany, kwk boberek) i w tym sezonie grzewczym mam pewien problem
- dosc duze zuzycie wegla (od ok 20kg dziennie do 40kg przy duzych mrozach) (dom nowy, ocieplony, ok 160m2 - temp ok 21-22stC)
- olbrzymie ilosci sadzy
- spieki ktore owocuja gruba warstwa "popiolu" na palniku


Czytajac uwagi dotyczace parametrow zeszły sezon zakonczylem w okolicach ustawien - nadmuch 3, czas podajnika 11s, nadmuch ok 64s i to dzialalo jako tako (inny opal - ekoret) przynajmniej probelmow z sadza nie bylo, zuzycie tez jakby mniejsze, bez spiekow (ustawienia "miałowe" sprawialy ze piec wlasciwie nigdy nie "odpoczywal")
w tym roku zmienilem opal na teoretycznie lepszy (oryginalnie pakowany w kopalni, wyzsza kalorycznosc), poczatek sezonu byl ok za wyjatkiem sadzy - mam jej tyle ze co 3 dni czyszczenie jest konieczne, gdybym nie czyscil przez tydzien to pewnie sadzy mialbym z 8litrow
potem przyszedl czas na eksperyment z wiekszym nadmuchem, moc dmuchawy na 8 (z tylu otwor otwarty do polowy), efektem bylo mniej sadzy ale wiecej dymu z komina, jednoczesnie spieki wlasciwie przestaly sie pojawiac

w poprzednim sezonie probowalem stosowac taktyke "miałową" do ekogroszku i pamietam ze nie skonczylo sie to sukcesem (opisane na poczatku posta ustawienia dzialaly z moim opalem lepiej), teraz przyszedl czas na kolejne zmiany i moze ktos z forumowiczow moglby mi pomoc w mojej kwestii"
a) jak pozbyc sie sadzy (nie dymiac z komina)
b) jak ustawic nadmuch bo to jest chyba parametr krytyczny i nie chodzi tu tylko o samą moc nadmuchu bo jest ona tylko jedym z parametrow bo np. mi instalator założyl nakrętke ktora doważa przepustnice, jednoczesnie samo ramie na ktorej montowana jest nakretka tez moze byc "ustawione" (kreci sie wzgledem przepustnicy), nakretke mozna zdjac mozna dolozyc nastepna, jak ta przepustnica powinna sie zachowywac w spoczynku ? jak kiedy dziala wentylator ?
c) no i jak ma sie ekogroszek do mialu w tym wszystkim ? serwisant protechu zelecił mi dla ekogrosdzku dmuchawa 6, podajnik 8s przerwa 40s (wtedy to dopiero sie robia spieki)
d) czy sa jakies "inteligentniejsze" sterowniki ?

RAFAŁ15900
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2010, 15:57
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: RAFAŁ15900 » 18 sty 2010, 16:05

Witam
Bardzo proszę o szybką pomoc !!!

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Podczas normalnej pracy pieca gdy sprawdzałem ilość ekogroszku z pojemniku zasypowym gdy go zamykałem pojawił się ogień pod klapą zasypu.
Mam wrażenie że zbiera się w nim jakiś gaz, po otwarciu widać żółty dym w zasypie simierdzi jak siarka.
Piec tłokowy taurus guar 25 kw
ekogroszel z Leroy Merlin workowany
Bardzo proszę o szybką pomoc!!!

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 18 sty 2010, 18:19

Spróbuję coś doradzić.
Zacznę od pytań:
- czy groszek masz suchy ?
- co masz na mysli pisząc ustawienia "miałowe"

Co do zużycia opału to jest w miarę w normie.
Ja mam podobnie. Od 20 do prawie 50 kg ( w najwieksze mrozy) - na "średnim" miale 23 MJ.
Co do sadzy.
W kotłach tłokowych ze wzgledu na sposób podawania i spalania opału , stosowanie wysokokalorycznego opału skutkuje wydzielaniem sie dużej ilosci sadzy.
W zeszłym sezonie paliłem miałem z KHW o kalorycznosci 26Mj , spalanie miałem mniejsze, mniej popiołu ale za to więcej sadzy.
W tym roku palę miałem z Chwałowic 23Mj i sadzy jest mniej za to wiecej spalam i wiecej popiołu.
Generalnie , w tym i w zeszłym roku musze czyścić wymiennik najrzadziej co trzy dni i jest juz sporo sadzy ( sadzy wymiatam z wymiennika półtorej - typowej szufelki do śmieci ) .Jeśli parametry masz ustawione optymalnie , to najwiecej jej powstaje w podtrzymaniu kiedy opał dymi i tego sie nie przeskoczy.Sterownik Tech st -40 jest po prostu "za głupi".
Jełśi palisz eko groszkiem to spróbuj ustawić mały nadmuch : 1 lub 2 przesłona wstepnie na połowę , potem ją doregulujesz obserwujac płomień.
IM MNIEJSZY NADMUCH TYM MNIEJ SPIEKÓW.
IM WIĘKSZY NADMUCH TYM MNIEJ SADZY.
OPTYMALNY ZAKRES LEŻY WIĘC PO ŚRODKU.
Lepiej startować z ustawieniami od małej wartości dmuchawy, ewentualnie ją stopiniowo zwiększajac.
Do tej wartości dmuchawy ustaw czas przerwy podajnika.Musi być tak ustawiony , żeby tuż przed osiagnieciem temp .zadanej żar był maksymalnie na całym palniku , ale uważając , żeby nie spadał do popielnika niedopalony opał.
Jeśłi pomiędzy cyklami pracy przerwy masz dłuższe niż 15-20 minut to ustaw sobie czas przerwy podtrzymania na 10 do 15 minut( doswiadczalnie) , praca podtrzymiania - pełny cykl 11sekund .
Chodzi o to , że przy długich przestojach żar cofa sie głęboko w stronę zasobnika i kocioł po przejscu w tryb pracy długo dochodzi wtedy do temp.zadanej wychładzajac w poczatkowej fazie kocioł - straty.
Ustawienie przerwy podtrzymania pozwoli Ci utrzymać żar na środku palnika.
Co do przepustnicy.
Przepustnica musi być całkiem zamknięta kiedy kocioł "stoi" - nie pracuje.
Nakrętki są po to aby ją dociążyć w momencie ( kocioł w fazie podtrzymania) , kiedy zbyt duży ciąg w kominie ją podnosi wypalajac niepotrzebnie opał .
Sczególnie silny wietr na zewnatrz może powodowac podnoszenie przepustnicy - wtedy dokręcamy kolejna nakrętkę.
Generalnie im mniej nakrętek ( lub wcale) tym lepiej.
Zaleceń serwisanta Protechu nie bedę po prostu komentował.No bo jak można komuś podać przez telefon gotowe parametry nie widząc opału i palnika w pracy - paranoja.To jak wróżenie z fusów.
Równie dobrze przerwa może być 40 s lub 140 s......

Do kolegi z ogniem w zasobniku.
Powyższe zajwisko oznacza , że masz ustawioną za długą przerwę pracy podajnika i żar cofa Ci sie pod zasobnik, dymiąc do jego wnętrza ( żar na palniku musi być mozliwie blisko popielnika)
Może to również oznaczać że masz "szczelną" kotłownię ( brak dopływu powietrza z zewnatrz potrzebnego do spalania ) lub niedrożny komin.
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

groblus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 01 kwie 2009, 16:25
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: groblus » 19 sty 2010, 9:38

bardzo dziekuje za pomoc, od tygodnia (od chwili pisania poprzedniego posta) prowadze walke z piecem, wnioski ktore mam sa dosc podobne do twoich zalecen, konkretnie:
- zwalczylem dymienie w zasobniku (zar był faktycznie zbyt blisko zasobnika, teraz nie mam dymu nawet przy pustym zasobniku)
- problem spiekow zwalczylem, juz sie wlasciwie nie pojawiaja
- moje obecne ustawienia to : otwarta przeslona wentylatora na max (ale nie zdjeta), jedena nakretka jako dowazacz (tu sprawdze czy jest konieczna), czas pracy podajnika 11s, przerwa 85s, sila nadmuchu 1s
- z takimi ustawieniami mam dosc ladne spalanie (jeszcze moze nie idealne, ale calkiem calkiem)
- sadzy niestety mam tyle co mialem, probowalem Sadpalu, pomaga troche, ale dodawanay do węgla powodowal jego spiekanie, wrzucany w żar wlasciwie tylko podpala mi sadze na wymienniku i nic wiecej
- spalanie mam obecnie ok 30-35kg/dobe (mieszkam pod Warszawa, wiec jest srednio mrozno teraz), ekogroszek 28,5MJ Pieklorz
Do wypracowania ma jeszcze ustawienia podtrzymania bo mam wartosci standardowe (20min przerwy). Mam jeszcze pytanie dotyczace menu serwisowego - co oznacza opoznienie podajnika i wentylatora ? Co to sa za czasy i jak powinny byc ustawione ?
To jest moj drugi sezon i pale ekogroszkiem, zastanawiam sie nad mialem (chocby ze wzgledu na finanse), jak wyglada niezawodnosc i higiena pracy (zrywanie zawleczek, blokowanie sie podajnika, ilosc popiolu etc) i czy jest jakis konkretny mial warty polecenia ? (najlepiej workowany)
Pozdrawiam
Kuba

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 20 sty 2010, 16:27

Co do opóźnienia wentylatora i podajnika to było już o tym pisane wcześniej, przejrzyj wątek.
Co do miału, to nie ma jakiegoś konkretnego.
To co ja zauważyłem , to najlepiej sprawdza się Miał klasy 31.2 .Taki miałem w zeszłym roku z KHW - 26 Mj.
Obecnie mam klasy 32.1 z KWSA i co prawda jest trochę mniej sadzy ( ale wynika to chyba z mniejszej kalorycznosci) ale za to w okresach przejsciowych , kiedy kocioł dłuzej pracuje w podtrzymaniu , bardziej smoli - wytrąca sie w komorze spalania więcej substancji smolistych ( taki nagar) .
Generalnie gorzej się spala.
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 25 lip 2010, 17:05

Witam po przerwie.
Dziś czyściłem gruntownie podajnik i kocioł w środku.
I nasunęły mi się pewne wnioski odnośnie dwóch sezonów użytkowania i eksploatacji w/w kotła:
- mimo palenia suchym miałem ( kupuję w lipcu) występuje dość znaczna korozja na elementach podajnika które mają bezpośredni kontakt z opałem.Czyli - powierzchnia robocza tłoka ( dość głębokie wżery rdzy) , prowadnice tłoka - wżery rdzy, mocno korodujący zasobnik , szczególnie w dolnej części ( przypomnę że przed sezonem był czyszczony i malowany przeze mnie hammeritem ) .Nawiasem , ciekawe co się dzieje u użytkowników , którzy nie zabezpieczali zasobnika we własnym zakresie.
Po pierwszym sezonie , do wymiany był wkład szamotowy.Zastąpiłem go ( za namową ludzi z Protecha) wkładem z żeliwa modyfikowanego z nowszej linii kotła Karo.Po drugim sezonie żeliwo to jest w dobrym stanie , choć widać już "zużycie".
Myślę , że ten i następny sezon wytrzyma.
Wkładka palnika po pierwszym sezonie się lekko deformowała, zareklamowałem i otrzymałem nową trochę inaczej skonstruowaną ( mniej szczelin nadmuchowych) .
Pojawił się minimalny luz poosiowy na przekładni napędu tłoka.
Zauważyłem również , że miejsce połączenia dmuchawy z kotłem uległo rozszczelnieniu ( brak płaszczyzny styku wywołany chyba tempraturą płaszcza kotła ) , ponieważ po pewnym czasie pył z komory dmuchawy zbiera się w tym miejscu pod kotłem .
Piszcie jak kotły sprawują się u was.Dzielcie się spostrzeżeniami.
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

nafcio
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2010, 5:33
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: nafcio » 14 paź 2010, 5:52

Witam,
od miesiąca jestem posiadaczem kotła Taurus Gaur Duo 25kW (miał być 30kW ale niestety nie wszedł mi na wysokość do piwnicy) oraz termostat pokojowy.
Palę w budynku starym tzn. ściany nie ocieplone, dach nowy ocieplony, okna i drzwi nowe, powierzchnia ok 230m2(w przyszłości po zakończeniu remontów będzie mniejsza o jakieś 30m2).

W piecu palę od miesiąca miałem z Chwałowic przy takich ustawieniach:
zawór 4-drożny otwarty na jakieś 75%
temp CO 55
temp CWU 47
histereza 2
temp w instalacji ~40C całodobowo(temp w domu 22.5-23.5'C)
praca podajnika 12s (kocioł jest wyposażony w pozycjonowanie tłoka)
przerwa podajnika 195s
moc dmuchawy 40%
opóźnienie wyłączenia dmuchawy 40s
praca podtrzymania 12s
przerwa podtrzymania 8min
tryb pracy: pompy równoległe w dzień, w nocy ogrzewanie domu

Piec działa pali ale oto moje mankamenty:
- duża ilość sadzy (czyszczenie co 3 dni)
- masa popiołu ze spiekami, których może nie jest aż tak dużo ale są (pełny pojemnik praktycznie co 12h)
- szybkie wychładzanie, piec krótko działa na podtrzymaniu (szczególnie jak działają pompy CO i CWU)
- bardzo długi czas dojścia do temperatury zadanej (szczególnie jak działają pompy CO i CWU)
- zużycie opału na poziomie 45kg/24h (wydaje mi się, że za dużo)

Proszę o jakieś informacje co można poradzić na te mankamenty.
Dodam jeszcze, że jeżeli próbowałem palić na dmuchawie ustawionej na mniejszą siłę to albo jeszcze dłużej dochodził do temp zadanej albo było zdecydowanie więcej spieków.

Dziękuję.

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 14 paź 2010, 11:28

Zacznij od tego:
Wygaś kocioł , zrzuć popiół z całego palnika i zobacz czy nie masz nagaru na płycie palnika w okolicy pierwszego ( od zasobnika) otworu nadmuchowego. Jełśi tak to oczyść palnik.Udrożnij szczeliny nadmuchowe .
Potem rozpal kocioł.
Spieki powstają na skutek za duzej ilości powietrza.
Zmniejsz nadmuch do 20%, przesłonę na wentylatorze ustaw na 2 cm szczeliny.
Do tych ustawień nadmuchu , dostosuj czas przerwy w podawaniu paliwa tak abyś miał żar w trakcie pracy conajmniej w połowie palnika.
Obserwuj komin czy nie dymi , w końcowej fazie trybu grzania ( tuz przezd temp zadaną) .Jełsi nie dymi to ok.
Sadza będzie zawsze.Taki urok tego kotła. Palę nim trzeci rok, za każdym razem inny gatunek miału i sadza jak była tak jest.Niestety czyszczenie co 3-4 dni to konieczność.Masz to napisane nawet w instrukcji obsługi.Przy obecnych temperaturach 45KG / 24 h to baaaardzo duzo , chyba że masz słaby miał 19MJ ( duze spalanie i duza ilośc popiołu ) lub 25'C w domu.
Ja mam starą chałupę 200 m2 użytkowej z nowymi oknami bez ocieplenia , 21'C -22'C na dobę w pomieszczeniach, CWU 41-44'C i spalanie obecnie na dobę 12-15kg przy miale 26,5MJ.
Spalanie 45-50 kg na dobę miałem w zeszłym roku przy temp zewnetrznej poniżej -22'C
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

nafcio
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2010, 5:33
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: nafcio » 18 paź 2010, 6:06

Witam po weekendzie,
więc tak w sobotę dokładnie wyczyściłem kocioł.
Spieki na palenisku rzeczywiście były ale nieznaczne, natomiast w komorze pod wentylatorem była masa pyłu. Następnie przepaliłem kocioł samym drewnem na ruszcie awaryjnym.

Jak drzewo się przepaliło to rozpaliłem już normalnie kocioł na miale. Mój miał to miał z Chwałowic - symbol 27 na fakturze, wnioskuję więc, że ten najbardziej kaloryczny.
Sprawdzałem komin jak żar był na większości paleniska i prawie w ogóle nie dymił, pojawiał się co jakiś czas delikatny ledwie widoczny dymek.

Na takich ustawieniach, poprawy zbytniej nie było:
zawór 4-drożny otwarty na jakieś 75%
temp CO 55
temp CWU 40-w nocy 45-w dzień
histereza 2
temp w instalacji ~40C całodobowo(temp w domu 21-w nocy, 22'C-w dzień)
praca podajnika 12s (kocioł jest wyposażony w pozycjonowanie tłoka)
przerwa podajnika 195s
moc dmuchawy 20%
opóźnienie wyłączenia dmuchawy 40s
praca podtrzymania 12s
przerwa podtrzymania 12min
przesłona na wentylatorze ustawiona na 2cm szczeliny
tryb pracy: pompy równoległe w dzień, w nocy ogrzewanie domu

Masa popiołu i spieków, jedyne co zauważyłem to że jeżeli zasobnik na miał załaduję wieczorem do pełna około godziny 18 to rano około 6 widzę, że ubyło z niego jakieś 8-10kg, natomiast do 18 tak jakby spalał jeszcze te 3-4 razy więcej(czyżby to podgrzewanie wody do 45'C miało aż taki wpływ).

Dziś rano oczyściłem popielnik i zmieniłem ustawienia:
przerwa podajnika 210s
moc dmuchawy 10%
przerwa podtrzymania 15min
przesłona na wentylatorze ustawiona na 1cm szczeliny,
reszta bez zmian.

Zobaczę co będzie jak wrócę z pracy, jak nic nie pomoże to będę dalej kombinował.
TAURUS GAUR DUO 25kW

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 18 paź 2010, 8:59

Coś nie halo chyba z tym opałem....
Spróbuj kupić na składzie "pewny" miał (26-27mJ) i zrób próbę palenia.
Z tak wysokokalorycznego miału nie powinno być dużo popiołu i dużych spieków.
Co do spiekania , to próbuj ograniczać powietrze.Z tego co wiem spieków się całkiem nie pozbędziesz bo miał chwałowicki to kl 32,1....

Uwierz , że spalanie przy obecnych temperaturach 45kg/dobę przy 230 m2 , opale 27Mj i 21-22'C w domu , nie jest normalne.
Jak pisałem ja w podobnych warunkach , tym samym kotłem , prawie identyczą kalorycznością miału , spalam na dobę blisko 3 razy mniej.Obecnie około 15-17 kg.
Moje ustawienia:

Dmuchawa 2 w 10 -cio stopniowej skali.
Przesłona 2 cm
Czas przerwy w podawaniu 124 sekundy
Podawanie 11 s - stała wartość ( założony własny system pozycjonowania tłoka)

czas przerwy podtrzymania - 50 minut.

Czas przerwy podtrzymania służy do tego aby podtrzymać żar na palniku w sytuacji kiedy jest bardzo mały odbiór ciepła.NIe ma sensu ustawiac jego niskiej wartości , np. tak jak u Ciebie - 12 minut.Podając dodatkową dawkę paliwa w czasie kiedy kocioł "stoi" nie ma sensu w przypadku "tłoka" .Zaburzasz sobie tylko cykl spalania i podajesz niepotrzebnie opał.

I jeszcze jedno,
zauważyłem , że zmniejszyłeś dwukrotnie wartość nadmuchu a przerwa podawania została bez zmian - 195 sek.
Znaczy to, że prawdopodobnie już poprzednio miałeś ją ustawioną za dużą.
Spróbuj ją jeszcze zmiejszyć , np . do 180 sek i po godzinie -dwóch obserwuj czy palnik nie dymi ( z komina) , czy się popiół dopala i czy żar nie spada do popielnika.Jeśłi nie to jeszcze spróbuj zmniejszać ten czas , aż dojdziesz do wartości optymalnej - spalanie bez dymu , dopalony popiół a przy tym stosunkowo szybkie dochodzenie temp. do wartości zadanej CO .
Pamiętaj , że szybkość dochodzenia kotła do temp. zadanej jest zależna od jego aktualnej jego mocy .Czyli im krótsza przerwa czasu podawania tym wieksza jego moc.
pozdr
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

nafcio
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2010, 5:33
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: nafcio » 19 paź 2010, 6:26

Witam,
dzięki za wszystkie rady, będę z nich korzystał.
Po wczorajszych porannych zmianach ustawień, czyli przerwa 210s i moc dmuchawy 10%, w popielniku pojawiły się praktycznie same spieki. Było ich o wiele więcej niż poprzednio.

Wróciłem więc do nadmuchu na 20% i przesłony na 2cm, spieków ciut mniej było.

Czas przerwy mam na 18min ale z tego co zauważyłem to raczej marne szanse żeby na podtrzymaniu się podajnik włączył, gdyż przeważnie temp. histerezy spadnie do 53'C i włącza się nadmuch.
Z tego co jeszcze zauważyłem to piec osiąga temp. zadaną 55'C dosyć długo, później na podtrzymaniu wytrzymuje krótko kilka minut, spada temp. do 53'C, włącza się nadmuch, temp. spada wówczas do poniżej 50'C(niekiedy nawet 46'C) i tutaj bardzo długo osiąga ponownie temp 55'C.
Jeżeli chodzi o skrócenie czasu przerwy podajnika to nie wiem jak to będzie ale wydaje mi się, że żar poleci do popielnika.

Coś mi tu nie gra i widzę, że będę się musiał nagłówkować nieźle niż znajdę optymalne ustawienia.

Pozdrawiam.
TAURUS GAUR DUO 25kW


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

Gotowe projekty domów