Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

witekkw
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2010, 10:06
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: witekkw » 20 paź 2010, 10:01

Witam mam to samo co u Ciebie piec bardzo długo rozgrzewa się do zadanej temperatury 55 stopni, jak już rozgrzeje się to kilka minut (4-5) wytrzymuje w tej temperaturze spada do 53 włacza się nadmuch temp. spada do 50-51 i dość długo dochodzi do 55 moje ustawienia to
Przerwa podawania 90 sekund
Nadmuch 15%
podtrzymanie 30 minut
Praca podajnika 11 sekund
Miał 26

Dom nowy dobrze ocieplony (pustak ceramika 30cm + styropian 15cm.) okna plastiki, strop docieplony 15 steropianem a miał ucieka z podajnika aż (nie) miło

Agullka
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2010, 13:02
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: Agullka » 30 paź 2010, 15:52

Mam też Karo 31 od tego sezonu.
Pali dużo bo aż 50 kg/dobę.
Ustawienia jeszcze testujemy.
kocioł jest dużej mocy a niestety na tym forum nie ma posiadacza takiego kotła więc nie mam porównania czy to bardzo dużo,
ale jak na taką pogodę jak teraz raczej tak:)
Palę miałem 23.

Śledzę wątek od dłuższego czasu i korzystałam z rad arthka


Ustawienia

zawór 3-drożny
temp CO 55
temp CWU 50
histereza 2
praca podajnika 11 s
przerwa podajnika 210s
moc dmuchawy 3
przerwa podtrzymania 20min
przesłona na wentylatorze - odsłonięta
tryb pracy: pompy równoległe


Od dziś wystąpił jeszcze jeden problem,
piec zgasł.
Podajnik pracuje (silnik) ale opału nie podaje,
czyżby jakieś zabezpieczenie się zerwało?
Może ktoś z Was miał już taki problem.
Jestem praktycznie cały czas sama z tym kolosem i jak do tej pory dzięki temu forum i Waszym radą dawałam radę ale teraz sprawa mnie przerosła.
Będę wdzięczna za podpowiedzi :lol:

andrzejs79
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2008, 9:55
Lokalizacja: piotrkow
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: andrzejs79 » 02 lis 2010, 15:21

Witam

Jak chodzi motoreduktor to pewnie zerwało zawleczkę na przekładni , zdejmij osłonę i zobacz zawleczkę , czy regularnie czyścisz komorę podajnika (klapa zamykana od dołu )? .Ja nie wyczyściłem tej komory i po miesiącu było tak dużo drobnego pyłu i się zablokował podajnik zrywając zawleczkę .

Jeśli to ta zawleczka to zostaw ją na wzór bo jak kupisz za luźną to będzie się zrywać .Pzdr

Agullka
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2010, 13:02
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: Agullka » 03 lis 2010, 15:57

Dziękuję Ci bardzo za pomoc,
piec już działa bez zarzutów,
komorę regularnie czyszczę,
nie ma tam za dużo syfu.

Co z tym spalamiem
niewydaje Wam się, że bardzo dużo zjada.
Teraz w te ciepłe dni zawór mam przykręcony praktycznie
na maxa, kaloryfery są zaledwie ciepławe,
a on dalej spala po 45 kg/dobę,
czyżby bojlery na 160 l mogły być przyczyną
tak dużego spalania?

Nie mam pojęcia jakich ustawień jeszcze sprobować by te zużycie się zmiejszyło.
Tłokowiec PROTECH KARO 31KW

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 22 lis 2010, 18:51

Agullka,
Nie napisałaś nic o domu ( podejrzewam ,sądząc po mocy to przynajmniej 250 m2)
- Jaką powierzchnię ogrzewasz
- jaka temp. w domu
- dom stary czy nowy, ocieplony czy nie.

Zwróć uwagę , że kocioł spali tyle, ile energii odbierzemy.
Jeśłi masz przesadnie ciepło w domu, często i długo wietrzysz , masz ustawioną wysoką temp cwu i masz duze zużycie cwu w ciągu doby to będzie palił.
Jełsi obchodzisz sie z ciepłem oszczednie to trzeba się przyjrzeć kotłu:

- Jak często czyścisz wymiennik ( górne drzwiczki) i komorę spalania ( ścianki) ?
- żar na palniku w końcowej fazie spalania ( tryb pracy tuż przed osiągnieciem temp zadanej i przejściem w tryb podtrzymania) ma być na conajmniej 3/4 powierzchni palnika ( najlepiej jak sięga do ostatniego otworu nadmuchowego na palniku - oczywiscie bez przesady , to taki punkt odniesienia) i płomień ma być "obfity", ale nie "huragan". :twisted:
Aby to osiągnąć trzeba przy ustawionym stałym nadmuchu ( np 20%) i czasie pracy podajnika ( 11s - pełny obrót silnika) zmieniać tylko czasem przerwy podawania .Stopniowo , pomału zmieniać po 2 - 4 sekundy ( albo na plus albo na minus) nie częściej jak co 1 - 1,5 godz.Im rzadziej otwieramy dzwiczki palnika tym mniej "zamieszania" wprowadzamy na palnik.
W całej tej regulacji chodzi o cztery rzeczy:
- NADMUCH - możliwie mały , w zależnosci od opału . Zwykle 20 - 30 % .Za duży nadmuch do wywalanie ciepła przez komin niebo.Kocioł nie nadąża odbierac ciepła ze spalin.Tak naprawdę większość ciepła wytwarzanego w kotle pochodzi ze spalin ( dopalonych gazów) , a nie jak sie wydaje z żaru z palnika.
Dodatkowo przy "słabym" opale i duzym nadmuchu pojawiaja się spieki .Nieprzepalone kawałki ( mimo duzego nadmuchu) lądują w popielniku co nie jest ekonomiczne. Nadmiar powietrza zawsze tworzy spieki.Znów przy za małej ilości powietrza , niedopalają się wszystkie uwolnione z wegla gazy , co też jest stratą.Ustawiajac nadmuch lepiej startować z małych obrotów dmuchawy stopniowo zwiększać moc do uzyskania optymalnego ustawienia.
Przesłona - dusimy nią przepływ powietrza dla lepszego "dostrojenia ". Zauważyłem u siebie , że lepiej ustawić wentylator na 20 % i przymknąć przesłonę na 2 cm , niż dać dmuchawę na 10 % czyli minimum i otowrzyć przesłonę na max.
- W FAZIE PRACY ( przy dochodzeniu kotła do temp.zadanej CO ) żar nie może znajdować się głęboko na planiku ( na małej powierzchni) tuż przy samym zasobniku , bo wtedy przez wiekszą powierzchnię rusztu "przelatuje " powietrze które nie biorąc udziału w spalaniu , chłodzi nam kocioł od środka wydmuchując naszą ciężko zarobioną kasę w kosmos 8)
- Druga sprawa , W FAZIE PRACY , przy dobrze już rozpalonym palniku, jeśli w momencie kolejnego podania opału na palnik , płomień nagle wyraźnie się zwiększa - "bucha", oznacza to że za rzadko podajemy opał na palnik.Trzeba wtedy zmiejszać odstęp czasu pomiedzy kolejnymi podaniami , ale robić to pomału , stopniowo ( patrz wyżej) i obserwować.
Jeśli natomiast podajnik podaje dawke na palnik w momencie, kiedy poprzednia jeszcze się pali obfitym połomieniem oznacza to ,że za często jest podawane paliwo.Zazwyczaj wtedy połomienie robią się czerwone i palnik wyraźnie dymi.Żar na palniku "wędruje" wtedy w kierunku popielnika , niekiedy nawet spadając w popielnik > w tym przypadku również wywalamy kasę kominem wraz z wydzielająca się sadzą.Do popielnika spadać ma tylko popiół.
Optymalny czas podawania opału jest wtedy kiedy płomień pali się stabilnie po każdym podaniu opału na palnik ( jednostajnym pełnym płomieniem , nie huraganem ).

Jeśli oszczednie obchodzimy się z wytworzonym ciepłem, "dopracowany" mamy palnik , ładny , dopalony popiół a nadal mamy duże spalanie to oznacza , że mamy do du..., do du..., tzn. że mamy do zwrotu opał .Najlepiej jak ten co nam go sprzedał, przyjedzie sobie po niego swoim autem z łopatą i kratką piwa .....bo jak zacznie nią machac to mu napewno pić się bedzie chciało :twisted:


Sie rozpisałem . :shock:


pozdrawiam
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

kemiz
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2010, 22:05
Lokalizacja: Radomsko
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: kemiz » 22 lis 2010, 22:24

Witam,
Również śledzę ten wątek od dłuższego czasu.
Od sierpnia jestem posiadaczem pieca Taurus Guar 31kW wyposażonego w sterownik ST40.
W trybie letnim jak piec pracował nie było żadnych problemów spalił ok. 1 zasobnika na miesiąc (no może ciut więcej). Problemy zaczeły się gdy prześliśmy na ogrzewanie domu (tryb pracy : priorytet boilera)
Na początku piec pracował w miarę stabilnie choć spalał ok 50kg/dobę, więc uznałem że chyba ciut za dużo (dom ok 300m2 nie ocieplony, grzejniki wymienione na nowe jak i okna). Na początku temeratury miałem ustawione na ok 54-56st.C piec w miarę dochodził do temp. ale pojawił się problem gwaltownych 2-3 st. skoków na czujniku temp. kotła co niestety wymusiło na mnie zwiększenie histerezy oraz zaczoł pojawiać się błąd ze złym wyborem wentylatora co skutkowało szczególnie w nocy wygaszeniem pieca. Przesłonę na wentylatorze mam zdjętą ( jak załorzę od razu mam alaram o złym wentylatorze). Teraz doszło prawdopodobnie uszkodzenie czujnika pomiaru temperatury gdyż pokusiłem się o zmierzenie rzeczywistej temp w kotlr i niestety była o 10st wyzsza niż ta wskazana na piecu.
Napisałem maila do producenta sterownika i zobaczę co odpowie. Spieki mam dość niewielkie choć duży wpływ na ich powstawanie jak zauważyłem ma nie tylko nadmuch ale i stopień zanieczyszcenia paliwa.
moje obecne ustawienia to
CO 62 C
CWU 45 C
Czas podawania 3 sek. (mam możliwośc załaczenia pozycionowania tloka)
Czas między podaniami 35sek
Nadmuch 60% (przy niższej wartości wywala mi alarm o złym wyborze wentylatora)
Przerwa podtrzymania 9-10minut
Czas podawania w podtrzymaniu 8 sek (pełny cykl pracy podajnika tak mniej więcej)
histereza na kotle jak i na CWU 4st.C
Zawór 4d ustawiony na 5

Napisałem również swoje sugestie które mogli by wprowadzić do sterownika a mianowicie aby była możliwość załączenia samego nadmuch o innej określonej wartości bez konieczności podawania paliwa.

Aha palę miałem 24000kJ A=12% S=1%

Moje pytanie brzmi czy ktoś miał takie problemy oraz jak serwis firmy TECH reagujje na zgłoszenia.

lasiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2010, 14:51
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: lasiek » 30 lis 2010, 15:21

Witam wszystkich

Mam problem z ustawieniem odpowiednich parametrow w swoim kotle KOTSPAW (Jakas mala firemka w mojej okolicy). Wiec dom ma 160m2 stary dom nie ogrzany z tym ze grubosc scian jest ok 40-50cm pietro rowniez grube sciany z tym ze z dodatkiem dylatacji powietrznej ok 3cm.Brak zaworu 4d. Sterownik ST-37.Okna nowe. Piec 25kW komin 14cm/14cm. Pale mialem kalorycznosc 26000kJ. Ustawien na sterowniku mialem juz kilka i moze o nich napisz poniewaz i tak spalanie siega mi ok 50kg/dobe.

1. Czas podawania 17s. Przerwa w podawaniu 5min. Histereza 2st.C nadmuch 6 w skali do 10. Szczerze mowiac to bylo pierwsze moje ustawienie i nawet nie osiagnalem zadanej temp. (po zminiejszeniu 50st.C) osiagalem jakies 42st.C

Po przeczytaniu kilka forum postanowilem troszke przy nim pogrzebac.

2. Czas podawania 11s. Przerwa w podawaniu 85s. nadmuch 1 a pozniej na 2.Histereza 2St.C Prawie mi w piecu wygaslo :) temp jaka osiagalem ok 33st.C zar palil sie blisko tloka i nie wysuwal sie tak jak czytalem (na srodek drzwiczek).

3.Czas podawania 14s Przerwa 120. nadmuch na 8. Osiagalem zadana temp 50st.C (wiekszej jeszcze nie probowalem) bo mniej wiecej na tym etapie sie zatrzymalem. Sam juz nie wiem czego sie chwycic i co pozmieniac. Wciaz i nadal pali mi ok 50kg/dobe chyba to nie jest normalne.


POMOZCIE BO JUZ BRAKUJE MI POMYSLOW.

Dzieki pozdro

carlos470
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:47
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: carlos470 » 12 gru 2010, 20:13

Witam wszystkich forumowiczów mam podobny problem jak większość i dotyczy on ustawień.Zacznę od mieszkania pow.150m ocieplone,nowe okna.Piec kotłobud osiek 35kw,teraz już wiem że za duży palę czeskim eko groszkiem i nie mogę uzyskać temperatury zadanej 50 stopni.Cały zeszły sezon paliłem tym węglem i było dobrze.Ustawień nie zmieniałem po zeszłym sezonie ale teraz jestem zmuszony coś kombinować.Czy ktoś pali takim węglem i ma jakieś mądre ustawienia.Z góry wielkie dzięki za wszelkie porady.

lisiecki82
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:05
Lokalizacja: Fabianki
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: lisiecki82 » 24 gru 2010, 20:22

Witam serdecznie!! od kilku dnie jestem posiadaczem piece PRO TECH KARO DUO 18 KW. Po kilku problemach piec na razie chodzi w miar normalnie tj. osiąga zadaną temperatur 52 stopni przechodzi w stan podtrzymania i po kilku minutach ponownie się załącza. Posiadam dom o powierzchni 140 m obecnie mam ustawione następujące parametry:
czas podawania 11 s,
przerwa w podawaniu 150 s,
nadmuch 10 ( skala 1 - 100 )
klapka na wentylatorze odsłonięta na 1 cm.

Nie ustawiałem jeszcze dokładnie ustawień co do podtrzymania ale wstępni ustawiłem przerwę na 15 minut a prace na 11 s.

Popiół mam całkiem dobry co prawda zdarzają się nieprzepalone małe kawałki węgła ale nie jest najgorzej, jest taki jak popiół z papierosa.


Mój problem polega na tym że piec często się załącza. W domu posiadam temperatur 24 stopnie. Stąd moje pytanie dlaczego on tak często się załącza skoro temperatura w domu jest całkiem wysoka. Czy powodem może być fakt , że jest to pierwszy sezon grzewczy. ( z uwagi iż często chodzi to troszkę pali )

Mam jeszcze jedno pytanie jaki powinien być płomień w kotle i czy rura powinna być gorąca że nie można jej dotknąć.


Pozdrawiam. Wesołych Świąt. !!!!!!

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: arthek » 27 gru 2010, 17:39

Dużo pali ? Czyli ile ?
"Dużo" do pojęcie względne.

Druga sprawa :
24'C/24 h w domu do dosyć ciepło , więc nie dziw się że kociołek trochę pożera opału.

Trzecia sprawa:
Jak w domu "kontrolujesz " temperaturę ?
Termostatami czy zaworem x'drogowym ?
Tłokowiec PROTECH KARO 25KW

lisiecki82
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:05
Lokalizacja: Fabianki
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: lisiecki82 » 27 gru 2010, 18:15

Własnie dzisiaj zakupiłem głowice termostatyczne a przez święta poprawiłem trochę ustawienia i teraz czekam na efekty. Ostatnio osiągnąłem w domu temperaturę 26 stopni - nie da się funkcjonować. ( dom jeszcze nie zamieszkały ) Jeśli chodzi o spalanie to na razie pali w okolicach 50 kg na dobę. Mury chyba muszą się wygrzać.

lazo
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2011, 22:23
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: lazo » 04 sty 2011, 23:11

witam jestem nowy na forum mam moj tlokowiec to 24kw regionalnej firmy ze strownikiem tango c+ i tak sie zastanawiam czy czasem to nie byl blad z wyborem podawania opalu moze tez i firmy. wracajac do tematuto ze duzo spala to juz jakos przebolalem czasem to wychodzi ok 50kg na dobe ale najbardzie mnioe wpiekla to ze popiol jest nie taki jaki powinien byc bo z jednego podajnika ok 100kg wychodzi od 2 do 3 wiader 10litrowych w tym jest dosc duzo spiekow i niedopalonego ekogroszku. Kombinuje z parametrami wydluzam czas przerwy podajnika skracam go tak samo z nadmuchem wiekszy mniejszy i praktycznie zero poprawy tak jak bylo tak jest obecnie pale eko z kopalni kazimierz juliusz teoretycznie niby jest to dobry wegiel na dnich sprobuje eko z piasta chodz czytalem ze rewelacji nie robi ten opal moje obecne parametry to:
czas przerwy w podawaniu 170sek
pracadmuchawy w podtrzymaniu 40sek
czas przerwy dmuchawy w podtrzymaniu 19min
krotnosc podawania to 2
obroty dmuchawy 10 w skali do 36w pracy a w nadzorze 12
temp co 59
cwu 41
pec osiaga temp zadanabez wiekszego problemupotzrebuje ok 2 do 3 cykli podajnika zebydojsc do temp zadanejchata ok 190m w tym garaz nie0ogrzewany piwnica tak a reszta chatki to zaleazy gora tak doł nie moze ktos z was ma jakies sugestie odnosnie ustawienia pieca zeby przepalal eko jaki nie robilo sie az tak duzo spiekow z gory dzieki

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: Jarecki79 » 05 sty 2011, 9:29

Tango czy Titanic maja dobra budowę softu, tutaj przy tłoku idzie groszek spalić lepiej.

Cała sztuka polega na dobrym doregulowaniu trybu przedmuchu.

Na początek ustawiamy przerwę podawania, aby kocioł dochodził do t.zadanej, zakładam,że przy tych 170sekundach opał wypala się względnie dobrze a kocioł szybko dochodzi do zadanej temp.
Do tego dobierasz siłę nadmuchu,tak, aby nie dymiło na czarno.

Te 2parametry działają tylko do uzyskania t.zadanej.

Teraz masz parametry przedmuchu (4parametry):
W tłoku trzeba dmuchać ok.25-35sekund na przedmuchach, aby dopalać paliwo podawane w cyklach grzania.

Do tego ustawiam czas przerwy podtrzymania, w tłoku zaczynamy od ok.3minut przy szybkich stratach ciepła lub ok.8przy dobrej izolacji.

Krotność- tutaj dawka na podtrzymanie palenia, aby nie zgasło. Krotnośc * czas przerwy przedmuchu = czas do dawki paliwa przed wygaśnięciem. Np. przedmuch co 4minuty, krotność 7 = 4*7=28minut do dawki na podtrzymanie palenia.

Na koniec właściwa siła nadmuchu w tym trybie.

lazo
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2011, 22:23
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: lazo » 05 sty 2011, 21:33

przy tych 170 pali sie ladnie ale nie wypala do konca pozostaje duzo niedopalonego wegla nadmuch staram sie zmniejszac zwiekszac ustawilem przyslone na dmuchawie na ok max 2 cm i bez wiekszych rezultatow
co do potrzymania powiadsz 4 min raczej nie da rady bo tyle nie utrzymuje ciepla w sobie pompka chodzi i temp spada dosc szybko no chyba ze wylaczy go pogodynka na gorze bo posiadam takie cos to wtedy sam w sobie sie grzeje ale przy ustawieniach wlaczenia dmuchawy co 4 min cos czuje ze wejdzie w awarie ale sprobuje jutro cos z tym pokabinowac

a i takie jeszce jedno pyt czy czasem wada w konstrukcji pieca nie jest to ze czopuch jest na maxa goracy reki nie poloze nawet na 1 sek bo piknie parzy a jak gadalme ze znjomym to u niego mozna trzymac bez wiekszego problemu no chyba ze tak w tlokowcach jest

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Paramety pieca - podajnik tłokowy - jakie ustawić ?

autor: Jarecki79 » 06 sty 2011, 13:25

Generalnie podajniki mają bardziej gorące czopuchy, intensywnie spalamy małe dawki.

W tłoku dawka jest mała, ale sporo większa jak w ślimaku, po podaniu świeżej musi to odgazować i pali się intensywnie, często temp. przy doborze mocy znamionowej do budynku są w granicy 200st.C a czasami więcej.

W tym sterowaniu masz 2moce nadmuchu, w trybie grzania dmuchaj mocniej, w przedmuchu trochę słabiej. Często się to sprawdza.

Jak temp. na kotle szybko spada, to przedmuch:
co 3minuty
na 25-35sekund
krotność ok. 10 (krotność 10 x przerwa przedmuchu 3 = 30minut do dawki na podtrzymanie)

Musisz kocioł tłokowy utrzymać w przedmuchu trochę dłużej, aby dopalić paliwo.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów