LCD czy plazma ? jaki wybrać ?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem nowej pralki czy telewizora, a nie wiesz co wybrać, poradź się innych forumowiczów i wybierz najlepszy dla siebie model. Tutaj znajdziesz informacje o najnowszych produktach RTV i AGD.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

marcel_kk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:31
Troche info na temat LCD

autor: marcel_kk » 19 lis 2008, 6:03

Przez długi okres czasu na rynku telewizorów niepodzielnie rządziły wyświetlacze CRT (ang. Cathode-Ray Tube), ale kilkanaście lat temu pojawiły się LCD zdobywając systematycznie coraz więcej zwolenników. Początkowo bardzo drogie, z czasem cenowo stały się dostępne dla wielu z nas. Kuszą niewielkimi gabarytami i przyjemnym wyglądem. Krótko mówiąc płaskie wyświetlacze zapoczątkowały nową erę w branży RTV ( Sony, Sharp, Samsung, Panasonic etc.). Na rynku jest mnóstwo przeróżnych modeli i próba wybrania najlepszego dla siebie może przyprawić o ból głowy. Producenci podają magiczne dla wieku z nas informacje, jak rodzaj matrycy, wielkość kontrastu, czy też głębie czerni, które trudno przełożyć na parametry istotne dla przeciętnego użytkownika. W tym gąszczu informacji nietrudno się pogubić. Warto więc przed zakupem przyjrzeć się technologii LCD, aby w kilka tygodni po zakupie nie okazało się, że wybrany przez nas produkt nie spełnia oczekiwań, a wydane pieniądze zostały naprawdę dobrze ulokowane. Przewodnik ten ma za zadanie pomóc Ci zdecydować, który wyświetlacz będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny.
LCD (ang. Liquid Cristal Display) to wyświetlacz zbudowany z kryształów znajdujących się w stanie pośrednim pomiędzy ciekłym a stałym. Piksel LCD nie świeci własnym światłem, jak to ma miejsce np. w przypadku wyświetlaczy plazmowych. Piksele LCD muszą być dodatkowo podświetlane lampą fluorescencyjną. Światło z tej lampy przechodzi przez ciekłe kryształy, w których przy pomocy filtra jest mu nadawany odpowiedni kolor. Ekran typowego monitora LCD ma postać matrycy składającej się z milionów komórek wypełnionych takimi kryształami.
Zalety LCD:
• wyświetlacze te są lżejsze i poręczniejsze (Samsung LE19R71B)
• idealnie ostry obraz - mniejsza liczba kolorów wiąże się z większą kontrastowością, co wywołuje właśnie idealną ostrość
• bardzo stabilny obraz, który nie migocze
• brak szkodliwego promieniowania, obraz nie męczący wzroku
• mniejsze zużycie energii - dla przykładu ekran 42 calowy zużywa tylko 150 W
• długi czas pracy - około 40 tyś. godzin (o średnio dwa razy więcej niż wyświetlacze plazmowe)
• lepsza jasność w porównaniu do modeli CRT
• całkiem duża rozdzielczość (Sharp LC-42XD1E)
• coraz niższe ceny, co czyni ten sprzęt dostępnym dla przeciętnego użytkownika
Przed zakupem!
Określ swoje preferencje, zastanów się, czy priorytetem jest dla Ciebie największa ostrość obrazu czy też np. wielkość samej matrycy. Warto też wiedzieć z góry, gdzie nasz telewizor będzie się znajdował, jakie jest nasłonecznienie pokoju, jego wielkość, a także odległość od ekranu. Przede wszystkim trzeba jednak oszacować zasobność portfela. Wachlarz cenowy w tej kategorii jest bowiem bardzo duży, a zasady są proste: wyższe parametry równa się większa cena (Philips 32PF9830, Samsung LE46M51B, Sony KDL-40V2000 BRAVIA).

Podstawowe rodzaje matryc LCD:
• TN (Twisted Nematic)
• MVA i PVA (Multi Domain Vertical Aligment)
• IPS (S-IPS, In-Plane Switching)

________________________________________
Matryce TN (Twisted Nematic)
W dalszym ciągu bardzo popularne matryce i generalnie najtańsze. Posiadają niski czas reakcji, ale i nienajlepsze odwzorowanie kolorów (wyglądają trochę nienaturalnie) oraz słabe kąty widoczności (max 160 stopni).
Zalety:
• niska cena
• idealne do zastosowań multimedialnych (oglądanie filmów!)
• krótki czas reakcji piksela
Wady:
• odwzorowanie kolorów może jeszcze pozostawiać sporo do życzenia, zwłaszcza w starszych modelach
• w niektórych telewizorach z tą matrycą może wystąpić efekt tzw. "ziarnistości" obrazu
• dosyć słabe kąty widzenia

Matryce MVA, PVA i WVA
MVA (Multi Domain Vertical Aligment) - matryce stworzone przez firmę Fujitsu (PVA - Samsung; WVA - Sanyo) cieszące się coraz większą popularnością. Charakteryzują się dobrym odwzorowaniem barw i wysokimi kątami widoczności (przynajmniej 170 stopni w pionie i w poziomie). Wadą jest wysoki czas reakcji piksela, aczkolwiek dzisiaj technologia LCD rozwinęła się do tego stopnia, że nie powinno nam to przeszkadzać w oglądaniu filmu czy ulubionego programu telewizyjnego . Zaletą tych matryc jest fakt, że nie widać tutaj tak bardzo uszkodzonych pikseli bądź subpikseli. Pamiętaj też, że uszkodzone pojedyncze subpiksele zdarzają się niemalże zawsze w tego typu telewizorach, nikt z tego powodu nie wymieni sprzętu na nowy, gdyż takie minimalne uszkodzenia mieszczą się w ustalonych normach.
Zalety:
• dokładniejsze odwzorowanie kolorów
• niewidoczność uszkodzonych subpikseli
• duże kąty widoczności
Wady:
• nieznacznie wyższa cena niż w przypadku matryc TN
• wyższy czas reakcji piksela

Matryce IPS (In-Plane Switching)
Pod względem parametrów jest najlepszą z technologii, ale też i najdroższą (i rzadko spotykaną w przypadku telewizorów). Kąty widoczności co najmniej 178 stopni, świetnie odwzorowane kolory, niski czas reakcji piksela.
Producenci praktycznie zawsze podają rodzaj matrycy, jest też prosta metoda sprawdzenia, z jakiego rodzaju matrycą mamy do czynienia. Aby odróżnić matrycę typu TN od MVA czy też PVA należy dotknąć panel. Jeśli podczas dotykania na monitorze pojawiają się fale (jak po wrzuceniu kamienia do wody) to jest to matryca typu TN. Jeśli fale się nie pojawiają to jest to matryca typu MVA bądź PVA. Podobnego efektu nie zaobserwujemy także z pewnością w matrycach typu IPS. W oferowanych modelach najczęściej spotykane są matryce MVA oraz TFT/TN. Określ swoje wymagania: możesz postawić na szybsze matryce TN, ale z gorszą jakością obrazów, albo też na matryce wolniejsze ( MVA i PVA) o znacznie lepszym obrazie.
Zalety:
• bardzo dobre kąty widzenia
• ładne, niezwykle naturalne kolory
• niski czas reakcji piksela
Wady:
• wysoka cena

Najczęściej zadawane pytania :
• Czy warto zamienić telewizor kineskopowy na LCD?
• Który producent jest najlepszy?
• Czym jest i jakie niesie ze sobą możliwości telewizja wysokiej rozdzielczości?
• Jaka jest różnica pomiędzy kontrastem statycznym, a dynamicznym?
• Czym jest multiplikacja obrazu?
Najważniejsze parametry techniczne:


________________________________________
Przekątna ekranu
Przekątna to inaczej rozmiar ekranu wyrażony w calach (1 cal = 2,54 cm ). Decyzja o wyborze wielkości przekątnej więc automatycznie decyzją o wielkości sprzętu. Z pewnością natknąłeś się na telewizory o bardzo rożnym rozmiarze: od 15 (PHILIPS 15PF5121) do nawet 70 cali (JVC HD-70ZR70). Tutaj już sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ilością miejsca dysponujesz i jak wielki ma być twój nowy telewizor?
Ważne są tu także pieniądze, gdyż bezwzględnie obowiązuje zasada: im większy tym droższy. Najpopularniejsze modele LCD mają po 32 cale (Grundig VISION 32 LXW 82-8510). Przede wszystkim dlatego, że wyświetlacze tego typu charakteryzują się dużą rozdzielczość natywną i konieczne jest stosowanie tzw. interpolacji pikseli. W praktyce oznacza to, że przy zbyt dużych wymiarach ekranu możesz mieć wrażenie nienaturalności obrazu (obraz może wydać Ci się odrobinę "plastikowy"). Oczywiście poszczególni producenci pracują systematycznie nad polepszeniem jakości obrazu LCD o dużych wymiarach, ale te naprawdę dobre duże ekrany są nadal drogie (Samsung LE52M87). Jeżeli uważasz, że wielki dobry wyświetlacz wart jest dużych pieniędzy, zainwestuj w sprzęt o solidnych gabarytach. Jeżeli zaś chcesz się cieszyć dobrej jakości obrazem o średniej wielkości, 32 cale (bądź mniej) wydają się być idealne.
Format obrazu
Format obrazu to inaczej stosunek szerokości monitora do jego wysokości. Jeżeli interesuje Cię obraz panoramiczny, będziesz bardzo zadowolony gdyż znakomita większość modeli LCD taki właśnie posiada. Szerokoformatowy ekran pozwala efektywnie wykorzystać cały i o wiele większy obszar, który na tradycyjnym telewizorze kineskopowym przy oglądaniu filmu uwidaczniał się, jako dwa czarne pasy: na dole i na górze. Pamiętaj, że większość filmów wydawanych dziś na płytach DVD została zapisana właśnie w formacie panoramicznym! Najczęściej spotykamy projektory o formacie 16:9 (LG Electronics RZ-32LZ55, Samsung LE 32 M 51 B, Philips 32PF9830). Wyjątkiem są tutaj ekrany o znacznie mniejszej przekątnej - 20 cali ( LG 20LC1R), gdzie w dalszym ciągu spotyka się tradycyjny format: 4:3.
Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość to tryb pracy Wyświetlacza, inaczej liczba pikseli, jakie zawiera on w pionie i poziomie (piksel to najmniejszy element obrazu wyświetlanego na ekranie; kwadrat wypełniony w całości jednolitym kolorem).
Ekrany LCD składają się z palet pikseli, co znaczy, że mają rzędy i kolumny pojedynczych elementów generujących światło, które w zależności od potrzeb włączają się lub gasną produkując pożądane wzory świetlne, generując w ten sposób obraz. Rozdzielczość rozumiana jest jako stosunek liczby kolumn do rzędów np. 640 na 480 lub 1280 na 720, To ona w znacznej mierze odpowiedzialna jest za jakość wyświetlanego obrazu.
Podstawową cechą telewizorów LCD jest właśnie wysoka rozdzielczość ekranu, a im wyższy jest ten parametr, tym obraz wydaje się ostrzejszy. Regułą jest, że rozdzielczość wzrasta wraz ze wzrostem rozmiarów ekranu. Dla ekranów 32 calowych najczęściej spotyka się rozdzielczość o wartości 1366 x 768 (np. Philips 32PF3320), która jest jak najbardziej wartością wystarczającą dla uzyskaniu efektu należytej ostrości. Coraz częściej spotkać można modele o rozdzielczości 1920x1080 (SONY KDL-46X2000), która zapewni nam jeszcze wyrazistszy obraz. Jest to wersja nadal dość droga, ale spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego widza.
Kąt widzenia
Współczynnik ten określa pod jakim kątem patrzenia obraz nie zmienia swoich właściwości (kolory nie zmieniają odcieni, a obraz nie zanika). Jest to bardzo wymierny czynnik, który wiele powie Ci na temat jakości konkretnego modelu. Pierwsze modele LCD miały tę wadę właśnie, ze aby móc podziwiać naprawdę dobry obraz, trzeba było siedzieć dokładnie naprzeciw wyświetlacza. Patrzenie z boku, znacznie ujmowało jakości obrazu. Dzisiaj ten mankament w większe.
Duży kąt to niewątpliwy atut, pozwala bowiem na oglądanie telewizji w większym gronie. Obecnie wyświetlacze standardowo posiadają kąty 178 stopni (przykład: Samsung LE 40 M 61 B ). Fachowcy twierdzą, że zadowalający efekt można uzyskać nawet przy 160 stopniach (Daewoo DLP20D3). Jeżeli jednak planujesz wieloosobowe seanse w dużym pomieszczeniu, kąt widzenia jest dla Ciebie bardzo ważnym wskaźnikiem. Szukaj koniecznie telewizora z maksymalnym kątem widzenia.
Czas reakcji piksela
Jest to czas, który jest potrzebny dla pojedynczego piksela na zapalenie się i całkowite wygaśnięcie, liczony w milisekundach. Jednym słowem określa szybkość, z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Zazwyczaj wielkość ta waha się od kilku (LG 42LE2R) do kilkunastu ms. Im wyższy czas reakcji matrycy tym gorzej, gdyż może pojawić się charakterystyczne smużenie obrazu przy oglądaniu dynamicznych filmów, kontrastowych animacji, szybkich wyścigów samochodowych, czy też dynamicznego filmu akcji. Producent w zawsze podaje czas reakcji.
Współczynnik kontrastu
Kontrast w praktyce wpływa na odbierany przez użytkownika poziom ostrości obrazu. Tutaj istnieje generalna zasada: im wyższy kontrast tym lepiej - obrazy stają się bardziej wyraziste, a oglądanie filmów przyjemniejsze. Duży kontrast sprawia np., że czerń okaże się czarna jak smoła, a nie tylko ciemnoszara, a obrazy staną się o wiele przyjemniejsze dla oka. Poza tym przy wysokim poziomie kontrastu praktycznie zanika wspomniane zjawisko smużenia ekranu. W najdroższych modelach kontrast może wynosić nawet 15000:1 (Samsung LE40M87B), ale zazwyczaj parametry te są znacząco niższe i kontrast na poziomie 1200:1, czy 1600:1 daje zadowalające efekty (SONY KDL-40U2000).
Jasność (luminacja)
Jasność to wielkość charakteryzująca świecenie ciał światłem własnym lub odbitym. Podawana w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) określa maksymalną światłość, którą emituje ekran wyświetlający czystą biel.
Z punktu widzenia użytkownika telewizora LCD ważne jest, aby ekran na całej powierzchni charakteryzował się względnie równomierną jasnością. Podkreśla się, że zaletą wyświetlaczy LCD w stosunku do CRT są właśnie wysokie współczynniki jasności, które obecnie utrzymują się na poziomie 500 cd/m2 i więcej (np. LG 37LE2R), co daje efekt w pełni zadowalający. Wyświetlacze o wyższym współczynniku luminacji charakteryzują się bardziej nasyconymi barwami i wyrazistszym obrazem.
Złącza
Jest kilka rodzajów złącz, które Twój nowy telewizor bezwzględnie powinien posiadać. Przede wszystkim są to:
- HDMI - cyfrowe złącze audio i wideo, przystosowane do wymagań telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.
- DVI - cyfrowe złącze umożliwiające komunikację z komputerem, umożliwia generowanie obrazu wysokiej jakości.
- D-SUB - umożliwi podłącznie telewizora do komputera. Informacje przesyłane ta drogą będą tu miały jednak postać analogową.
- SCART - tzw. eurozłącze umożliwiające komunikację z wieloma rodzajami urządzeń AV: odtwarzacze i nagrywarki DVD, tunery telewizyjne, dekodery telewizji cyfrowej etc.
- AV/S Video - umożliwia komunikację pomiędzy telewizorem a urządzeniami typu: kamera czy magnetowid. Sygnał ma tu postać analogową.
- RS-232C - komunikacyjna magirstrala służąca do łączenia z urządzeniami komunikacji danych (np. modem)
Dodatkowe funkcjonalności
Współczeneśnie każdy z modeli LCD wyposażany jest w wiele dodatkowych udogodnień - oto najpopularniejsze z nich:
- PiP - Picture in Picture - obraz w obrazie - w małym okienku znajduje się podgląd tego, co dzieje się w danym momencie na innym kanale (np. Philips BDS4241V) . Jeżeli więc czekasz na rozpoczęcie filmu, a w czasie oczekiwania chciałbyś oglądać inny, możesz spokojnie użyć tej właśnie funkcji. Sprawdza się ona doskonale także w trakcie nadawania reklam.
- PoP - obraz poza obrazem - umożliwia korzystanie z odbiornika "podwójnie". Możesz dla przykładu śledzić film odtwarzany na DVD, przy równoczesnym oglądaniu serwisu informacyjnego na jednym z kanałów. Jest to opcja dla tych, co mają bardzo podzielną uwagę
- PaP - dzieli ekran na dwie części i jeżeli posiadasz dwa tunery możesz swobodnie oglądać program emitowany na dwóch różnych kanałach - AVL - wyrównuje poziom głośności - nawet jeżeli oglądany przez Ciebie film zostanie przerwany głośną reklamą, poziom głośności nie zmieni się. Dzięki temu nie będziesz musiał kilkakrotnie w ciągu jednego seansu regulować głośności
- PaT - tutaj także ekran jest podzielony na dwie części z tym, że w tym przypadku chodzi o obraz oraz o teletekst (opcja możliwa do uruchomienia po włączeniu telegazety) - telegazeta - znajdziesz w niej wszystkie potrzebne bieżące informacje etc.
- OSD - specjalne menu wyświetlane na dole ekranu w celu ustawiania parametrów obrazu;
Przed zakupem telewizora LCD powinieneś też wiedzieć, że sprzęt tego typu posiada pewne niedoskonałości. Zwiększ swoją czujność i unikaj pułapek! Otóż wyświetlacze LCD posiadają ciągle niedoskonały kąt widzenia, nie za duży kontrast (zarówno telewizory plazmowe jak i CRT mają znacznie lepszy), problem z głębią czerni (piksele przepuszczają przynajmniej po części światło - czerń bywa ciemnoszara, a nie naprawdę czarna), w starszych modelach czas odpowiedzi jest dłuższy (negatywne efekty przy szybko przesuwającym się obrazie), posiadają dużą rozdzielczość natywną - ograniczenie dla rozmiarów (max 32''), mały rozmiar pikseli. Mitem jest natomiast już stwierdzenie, że sprzęt tego typu ma nienajlepsze odwzorowanie kolorów. Dzisiaj każdy średniej klasy telewizor LCD ma piękne naturalne barwy. Wybierajmy więc mądrze i cieszmy się idealnym obrazem w zaciszu domowym, na spotkaniu z przyjaciółmi, czy przy okazji rodzinnej kolacji!
Najczęściej zadawane pytania:


________________________________________
Czy warto zamienić telewizor kineskopowy na LCD?
Do niedawna jeszcze technologia kineskopowa świeciła triumfy na rynku telewizorów. Pare lat temu dokonała się w tej dziedzinei prawdziwa rewolucja. Płaskie matryce stają się coraz popularniejsze, i przede wszysrkim tańsze. Ekrany kineskopowe charakteryzują się nadal świetną jakością obrazu, naturalnymi barwami i przede wszystkim przystępną ceną (Samsung WS32Z308P, Panasonic TX 32PS12P). Jeżeli jednak chcesz iść z duchem czasu, mieć sprzęt wyglądający bardzo estetycznie, modnie, a przy okazji charakteryzujący się niezłymi parametrami technicznymi, powinieneś zdecydować się na zakup telewizora, LCD (Sharp LC 45 GD 1 E, LG 26LX1). Zwłaszcza, że ceny LCD systematycnzie maleją!
Który producent jest najlepszy?
Na rynku jest wielu producentów oferujących sprzęt najwyższej klasy (Sony, JVC, LG, Panasonic, Philips etc.). Każdy z nich oferuje zarówno produkty dla koneserów, jak i dla przeciętnyhc użytkowników. Proponuję więc w pierwszej kolejności kierować się doborem odpowiednich parametrów technicznych, a dopiero później decydować o wyborze marki. Wybór jest ogromny!
Czym jest i jakie niesie ze sobą możliwości telewizja wysokiej rozdzielczości?
High Definition Television to inaczej telewizja wysokiej rozdzielczości. Posługuje się ona zupełnie transmisją cyfrową, a sygnał może być nadawany nawet z rozdzielczością 1920x1080 pikseli (to jest nawet pięć razy więcej niż w przypadku telewizji analogowej). Dzięki takiej technologii możemy uzyskać bardzo szczegółowy i wyrazisty obraz. Dodając do tego cyfrowy dźwięk, sześciokanałowy otrzymujemy tzw. efekt kinowy, którego nie da się absolutnie porównać z możliwościami jakie jest w stanie zaoferować technologia analogowa. Warto dodać także, że dzięki HDTV otrzymujemy również wyższą niezawodność i odporność na zakłócenia i interferencje.
Obecnie wiele modeli telewizorów obsługuje HDTV i wygląda na to, ze jest to kierunek w którym technologie te będą się rozwijać.
Jaka jest różnica pomiędzy kontrastem statycznym, a dynamicznym?
Kontrast statyczny jest wartością realną, którą można zmierzyć (taką jaką fizycznie posiada dany model telewizora). Z kolei dynamiczny jest kontrastem uzyskanym programowo (programowo powiększany) i jego wartość jest zazwyczaj wyższa od statycznego (nawet kilkakrotnie). Jest to bardzo często wykorzystywane przez producentów telewizorów, którzy świadomie wprowadzają w błąd kupujących nie informując ich o tym, że wartość kontrastu którą podają jest wartością dynamiczną.
W przypadku kontrastu dynamicznego dzięki wszelkiego rodzaj sztuczkom możemy mieć wrażenie poprawy kontrastu. Pamiętaj, że najczęściej jest to sztuczka marketingowa, której podstawą jest zawyżanie wartości kontrastu. Część modeli posiada kontrast dynamiczny a część nie, aczkolwiek znawcy twierdzą, ze nie ma to większego znaczenia!
Czym jest multiplikacja obrazu?
Przy poszukiwaniach telewizora wielokrotnie możesz spotkać się z tym pojęciem. Multiplikacja polega na jednoczesnym wyświetlaniu obrazu z dwóch źródeł, w oddzielnych oknach (PiP, PaP,PoP oraz PAT).
Słowniczek
________________________________________
Parametry techniczne telewizorów LCD:Przekątna obrazu —rozmiar ekranu wyrażony w calach (1 cal = 2,54 cm); wielkość przekątnej w pierwszym rzędzie przedkłada się wielkość telewizora, ta z kolei powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia
Maksymalna rozdzielczość obrazu —liczba pikseli, jakie zawiera on w pionie i poziomie. Piksel jest najmniejszym elementem obrazu wyświetlanego na ekranie wypełnionym w całości jednolitym kolorem
Format obrazu —stosunek szerokości obrazu do jego długości
Jasność — wielkość charakteryzująca świecenie ciał światłem własnym lub odbitym; podawana w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) określa maksymalną światłość, którą emituje ekran wyświetlający czystą biel
Kontrast —współczynnik określający różnicę pomiędzy "jasnością bieli", a "ciemnością czerni", odnosi się do najjaśniejszych i najciemniejszych wartości wyświetlanego w tym samym czasie obrazu
Czas reakcji matrycy — liczony w milisekundach czas potrzebny dla pojedynczego piksela na zapalenie się i całkowite wygaśnięcie; określa on szybkość z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu
Kąt oglądania —określa pod jakim kątem patrzenia obraz nie zmienia swoich właściwości (zarówno w poziomie, jak i w pionie)
Dźwięk przestrzenny —możliwość uzyskania dźwięku, powstającego przy wykorzystaniu minimum kilku głośników
Dźwięk stereo —możliwość odbioru stereo dźwięku
Złącza —rodzaj złącz stosowanych w telewizorze
EURO (SCART) —umożliwi podłączenie telewizora np. do komputera, pozwala na przenoszenie sygnałow wizji, stereofonicznyej fonii w obu kierunkach
Wejście komponentowe (YUV) —wejście analogowe, które umożliwia przenoszenie obrazu wysokiej rozdzielczości HDTV
Wejście A/V —umożliwia między innymi podłaczenie zestawu kina domowego
Złącze S-Video — złącze umożliwiające transmisję analogowego sygnału wideo (bez dźwięku)
Gniazdo DVI —rodzaj złącza umożliwiający przesyłanie cyfrowego sygnału wideo
Gniazdo HDMI —najnowszy standard podłączania cyfrowych urządzeń audio/wideo
Wyjście słuchawkowe —umożliwia podłączenie słuchawek
Wymiary— gabaryty telewizora
Waga— ciężar całego sprzetu
OSD — graficzne wyświetlanie funkcji na ekranie
AMCS — automatyczna instalacja
Wyłaczanie automatyczne — funkcja, która pozwala ustawić czas samowyłaczenia się.

jackol
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2006, 22:51

autor: jackol » 27 gru 2008, 16:59

Przy nieograniczonym budżecie polecam plazme . Koszty są większe co do lcd ale obraz i tak lepszy , może kiedyś oled coś zmieni.

Awatar użytkownika
decoland
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 06 sty 2009, 19:36
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontaktowanie:
Re: Troche info na temat LCD

autor: decoland » 08 sty 2009, 19:09

marcel_kk pisze:Przez długi okres czasu na rynku telewizorów niepodzielnie rządziły wyświetlacze CRT (ang. Cathode-Ray Tube), ............


Żywcem zerznięte z Agito.pl, ale chyba nie złośliwie, wypadałoby umieścić informację o właścicielu tekstu agito.pl/porady/telewizory-lcd.agito.28.html

Wróćmy do tematu, osobśscie polecam plazmę, sam po przeczytaniu wielu artykułów i wypowiedzi na forach zdecydowałem się na plazmę Panasonica. Wszyscy znajomi mają LCD-ki więc mam porównanie. jedyna wadą plazm jest ich prądożerność, która w dobie walki z elektrooszczędnością ma ma znaczenie. Jednak obraz jest wysokiej jakości, doskonale plazmy sobie radzą ze słabym sygnałem telewizji kablowych, czy tunerów satelitarnych bez wyjścia HDMI i kanałów HD. Co do żywotności plazm nie powiedziałbym że mają krótka, gdyz technologia zmienia się w takim tempie, że za 5-8 lat będziemy myśleć już o czymś innym. Żywotność telewizorów plazmowych jest porównywalna z telewizorami LCD ( kto będzie miał telewizor 15, czy 20 lat)

-----------------------------

loloanabolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:14
plazma czy lcd?

autor: loloanabolo » 09 sty 2009, 17:43

Moim zdaniem należy wziąć kilka kryteriów przy wyborze takiego telewizora.pierwsze to wielkość ekranu.powinna odpowiadać 3 do 4 wielkości przekątnej ekranu gdzie 1 cal=2,54cm x np.37cali da nam 93,98 cm przekątnej ekranu.jak widać przy takiej liczbie cali można komfortowo oglądać telewizje z około 4 metrów.należy sprawdzić jaką mamy odległość np. od kanapy ,żeby nie okazało się ,że jest 2,5 metra.to stanowczo za mało i oprócz widocznych pikseli z takiej odległości nie można się skupić na całości ekranu ponieważ patrzymy w jego różne części nie obejmując go całego wzrokiem ,czego efektem jest bieganie po ekranie a to nic komfortowego.Drugim ważnym kryterium to technologia lcd czy plazma??? moim zdaniem na telewizorach lcd oglądanie staje sie denerwujące a w szczególności sport [piłka w ruchu] to już koszmar.zasadniczą wadą jest to o czym już ktoś napisał wcześniej czyli nie można uzyskać dużego kontrastu[wielkość określająca różnicę między maksymalnie ciemnym oraz maksymalnie jasny punktem] .poprzez zastosowanie stałego podświetlenia matryc lcd.wraz ze słabym kontrastem powstaje zjawisko o którym pisałem wyżej określane mianem "mory" czyli śladu np.lecącej piłki ,wynikające z długiego czasu wyłączania pixel'a ponieważ nie świeci własnym światłem a reklamówki mówią o czasie reakcji matrycy a nie wyłączania pixela.oczywiście zaraz zwolennicy lcd zakrzyczą ,że jest nowa technologia qled ale na jej temat sie nie wypowiadam bo nie widziałem jeszcze.Następną sprawą jest pobór mocy w nowych konstrukcjach jest ona porównywalna w obu typach [lcd-plazma]i średnio 32" telewizor pobiera 200W.to nie jest mało biorąc pod uwagę klasyczne crt ,które zużywają przy podobnych rozmiarach około 130W.istotną sprawą są zakłócenia powstające w telewizora z z uwagi na mnogość elementów cyfrowych zwłaszcza tanie telewizory lcd emitują duże zakłócenia z toru cyfrowego oraz wcz matryc co można zaobserwować przystawiając radio nawet w sąsiednim pokoju.na sam koniec samemu wybrałbym plazmę ,która ma bardzo dobre parametry a nie będziemy się wówczas źle czuli jak po zakupie lcd.obraz będzie i naturalny, bez przekłamań i mor.żywotność tego i tego jest podobna około 60.000 godzin

Awatar użytkownika
pro
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2008, 14:44
Kontrast

autor: pro » 10 sty 2009, 1:49

Warto się przyjrzeć w/w kontrastowi. Ocenia sie go przy ekranie włączonym albo wylączonym - warto sprawdzić ze sprzedawcą bo prawdziwy to ten określany przy włączonym. Kotrast wyraża różnicę miedzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem możliwym do uzyskania. Niezły kontrast to już 20 000:1, ale są już telewizory z n.p. 100000:1. Warto też sprawdzić światłość (lumens) czyli jaką można uzyskać jaskrawość bo jak ma stać w jasnym pokoju, to będzie to dość ważne 8)
Poza tym, z mojego doświadczenia, warto wziąć pod uwagę okres gwarancji i czy można kupić dodatkowy czas. Mój LCD poprostu nagle zdechł zaraz po gwarancji bo za wcześnie poszła (nieopłacalna do wymiany) żarówka rtęciowa...

Powodzenia

Campi_81
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 11 paź 2008, 14:42

autor: Campi_81 » 28 sty 2009, 19:43

Co do wyboru telewizora głównie na podstawie kontrastu to bym zdecydowanie uważał, to jest parametr dla fanów liczb, owszem do pewnego momentu istotny, ale bez przesady. Zwłaszcza, że jest różnie mierzony, najlepszym wyjściem jest pójście do sklepu i sprawdzenie co nam bardziej odpowiada, za to skupiłbym na poszczególnych funkcja np. motionflow 100Hz lub po prostu technologia 100Hz, istotna przy większych przekątnych (świetna sprawa przy dynamicznych obrazach)...

Awatar użytkownika
decoland
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 06 sty 2009, 19:36
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontaktowanie:
kotrast dla fanów liczb

autor: decoland » 28 sty 2009, 20:55

:D Kontrast dla fanów liczb, chyba nie słuszne stwierdzenie, chyba lepiej oglądać filmy z głęboką czernią, a zarazem obiekty podświetlone żeby aż waliły po oczach. Co do technologi 100 Hz tak jak mówi przedmówca świetna i ważna sprawa, i oczywiście czas reakcji matrycy, czym krótszy tym lepiej się oglada. Dlatego wybrałem plazmę :D

roberto123
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2009, 12:04

autor: roberto123 » 29 sty 2009, 17:38

Ja kupiłem LCD, plazma zużywa znacznie wiecej prądu i moim zdaniem meczy sie wzrok. Zresztą na stronie telewizor.eu/ sa opisane zalety jednego i drugiego telewizora.

Awatar użytkownika
decoland
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 06 sty 2009, 19:36
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontaktowanie:

autor: decoland » 29 sty 2009, 19:14

Stronka którą podałeś jest z kwietnia 2006 roku, to są trochę stare dane, z niektórymi oczywiście się zgodzę. Tutaj masz inną stronke mity i fafty o telewizorach plazmowych:
plazma-lcd-fakty.pl/start.php
Z jednym się zgodze że LCD wypsze Plazmę ze wzgledu na większe koszty produkcji telewizorów plazmowych i coraz nowsze technologe stosowane w LCD-kach.
Na dzień dzisiejszy jestem za plazmą. :D

Robert3d
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2009, 20:03

autor: Robert3d » 29 sty 2009, 20:11

Sprzedawałem elektronikę wiec ujmę to wprost
Jeżeli 32" to tylko LCD zacznijmy moze od samsunga seria 5 lub 6. Sony cos wyżej k4000. i moze philips za czas reakcji i kolory. odradzam toshibe i lg to pierwsze za jakość to drugie za kolory.

52" Plazma ale tylko panasonica coś jak pv80 lub model wyżej z full HD. Z tym że full HD nie jest przydatne chyba ze masz blue lub play 3.

Co tyczy się jednak wbudowanych tunerów mpeg4 no to tu zaczyna sie jazda.

PS ktoś napisał o plazmach apropo zużycia energii i do wody z banitą :P LCD ma pobór stały ok mniejszy na tylnej tabliczce niż ma to wypisana plazma ale PLAZMA ma pobór zmienny co za tym idzie nowe plazmy pobierają nieznacznie wiecej energi do 20%.
Zagadka :) telewizor lcd czy plazma pobierze więcej prądu podczas oglądania LORD OF THE RING oczywiście tak LCD pobierze więcej.

Co wiecej wiekszość LCD to 60 hercówki a plazmy all 100 No chyba ze cie stać na tv za 10 tys to bierz LCD SONY SERIA Z 200 hz kontrastem 80tys do 1 i czasem reakcji 4 ms. Co wiecej plazma ma kontrast do miliona (DLATEGO BOLĄ WAS OCZY) wchodzimy wiec w ustawienia i zjeżdżamy ładnie z kontrastu.

Franek
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 sty 2009, 9:47

autor: Franek » 30 sty 2009, 10:39

Nie zgadzam się z Wami. Plazma może i wyprze LCD, ale za paręnaście lat.. Obecnie tv LCD są bezkonkurencyjne w porównaniu do plazm. Chociaż najprędzej i już w tym roku i w przyszłym roku zobaczymy rezultaty, technologia ledowa będzie najpopularniejsza.
Wracając do dyskusji, pobór mocy w czasie oglądania powiedzmy 8 godzinowego nie jest dużo wyższy na plazmie niż na LCD. Ale i tak wyższy.
Kontrast nie jest super istotnym elementem. Ale przy wyższych kontrastach. Mając tv 10tys kontrastu dynamicznego (który nie jest prawdziwym wyznacznikiem kontrastu) i tak nie będziemy mieli ustawionego jego na maxa. Tak samo jak w przypadku 80 tys, czy mln. Identyczna sprawa z jasnością..
Co do czasu reakcji matrycy ( czyli czas w jakim pixel zmieni barwę z białego na czarny), plazmy ten parametr nie dotyczy, inna technologia. Ale i tak ludzkie oko nie jest doskonałe i przy nowych tv nie ma już z tym żadnego problemu. Smużenie jest niewidoczne. A czas reakcji matrycy 8ms jest już w zupełności wystarczający.
Poza tym większość producentów zrezygnowała z plazm i dokształca LCD, które już w tym momencie są bardzo zaawansowane technologicznie. O wiele bardziej niż plazmy. Wspomniałeś o Sony Brawia serii Z. Chyba najlepszy LCD na rynku i technologia 200Hz (super dopracowane 100Hz) jest po prostu fenomenalna. Zresztą serie W4500, X4500 również są bardzo zaawansowane technologicznie. Podobnie telewizory nowych serii Samsunga.
Nie mam nic do plazm, każdy lubi to co chce, ale niedawno zmieniałem tv, też LCD z full hd na nowszy i nawet przez myśl mi nie przeszło kupno plazmy.

Robert3d
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2009, 20:03

autor: Robert3d » 30 sty 2009, 11:49

jakosciowo obraz wypada na plazmie lepiej a czas reakcji dotyczy i plazmy tyle ze wynosi 0,001ms :D co do kolorow nieziemsko lepsze no i nie ma tych kwadracików na krawędziach. idz do sklepu i każ postawić sobie obok plazme i lcd 42 lub 46 cali. puscic tą samą prezentacje ale w jakości DVD nie BLUE sam zobaczysz ze plazma wypadnie ładniej. NAWET w porównaniu LCD full hd (nie wykorzystane przy DVD) i najzwyklejszą plazmą ALE PANASONIC czyli 8p

Franek
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 sty 2009, 9:47

autor: Franek » 30 sty 2009, 12:57

jakosciowo obraz wypada na plazmie lepiej a czas reakcji dotyczy i plazmy tyle ze wynosi 0,001ms Very Happy co do kolorow nieziemsko lepsze no i nie ma tych kwadracików na krawędziach. idz do sklepu i każ postawić sobie obok plazme i lcd 42 lub 46 cali. puscic tą samą prezentacje ale w jakości DVD nie BLUE sam zobaczysz ze plazma wypadnie ładniej. NAWET w porównaniu LCD full hd (nie wykorzystane przy DVD) i najzwyklejszą plazmą ALE PANASONIC czyli 8p


Szczerze mówiąc takie wypowiedzi są zabawne :D I co z tego, że czas reakcji jest tak krótki, jeżeli ludzkie oko nie zauważa różnicy w czasach krótszych niż 8ms. Po prostu nie widzisz tego. Nie ma różnicy czy masz 5ms, czy 3ms czy 0,0000000001ms. Kolory lepsze, w czym widzisz tą różnicę? Masz w ogóle jakiś dobry LCD w domu? Pisząc puść tą prezentacje w jakości DVD a nie BLUE o co chodzi? Myślisz o jakości Full HD z BLU RAY (piszesz bez "e" na końcu :) )? Chyba się nie rozumiemy....
W telewizorach wysokiej klasy chodzi właśnie o odbieranie jakości programów w Full HD. Do tego dążą wszyscy producenci. Do jakości obrazu. Dlatego powstają telewizory Full HD, Blu ray, telewizje cyfrowe z kanałami HD. W tym kierunku zmierza technika. Nie ma co porównywać obrazu Full HD 1080p telewizorów LCD do plazmy, bo plazma jest na tym polu porostu słaba.
ALE jeżeli chcesz oglądać kanały z telewizji naziemnej, niekodowane w MPEG4, to owszem, plazma jest lepsza. Tylko kto wydaje tyle kasy, żeby nie cieszyć oka oglądając obraz w Full HD? Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem jak widzę jakiś dobry film na Blu ray w full hd, nagrany w systemie 24p (czyli 24 fps).. Myślę, że jakbyś obejrzał, sam byś zrozumiał.
Co do sklepów, marketów, na każdym tv jest nadawane inne źródło. Tak, że sklep może ustawić jakiś kiepski tv będzie wyglądał lepiej niż najwyższej klasy. Nie ma co sugerować się wystawami sklepowymi...

Czyli wniosek, chcesz oglądać Full HD ( po 2012 będzie nadawane za free z naziemnej, kodowane w MPEG4)- wybierasz dobre LCD. Chcesz oglądać tv z kiepskiego źródła, kiepskiego sygnału - bierzesz plazme.... Dlatego Plazmy produkuje chyba tylko jedna firma, góra 2!! A LCD? Wszystkie...
Dyskusje na ten temat są naprawdę zbędne. Są zagorzali przyjaciele Plazmy, to się nie zmieni póki sami nie kupią dobrego LCD min 40" i włączą filmu w Full HD.
Ale się rozpisałem...

Robert3d
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2009, 20:03

autor: Robert3d » 30 sty 2009, 15:01

skończyłem na czytaniu jak zacząles o full hd weź takich herezji nie szerz HD tak FULL HD zbedne... jeszcze długo... wogole wiesz cos kolwiek o niebieskim laserze? wiecej niż tylko to jak sie pisze? o nie zaglądaj do wikipedi ;) ja taki sprzed sprzedawałem wiec wiem co nie co. A to ze ludzkie oko nie widzi od 8 ms to wiadomo ale wszystko ma czas reakcji bardziej chodzi o hz.

czy wiesz że FULL HD pogorszy jakość jeżeli sygnał jest kijowej jakości? pewnie że nie wiesz a wiesz dlaczego? bo 1 piksel będzie wyświetlany na kilku co za tym idzie obraz będzie bardziej rozmyty :D co więcej plazma radzi sobie lepiej z sygnałem analogowym i równie dobrze z sygnałem cyfrowym. Ee nie chce mis ie przekonywać uparciuchów.. ;) pozdrawiam i wierz sobie w co wierzysz a na pewno przepłacisz ;P

dodam tylko że nie rozróżniasz rozdzielczości HD od FULL HD.

cytuje
"Czyli wniosek, chcesz oglądać Full HD ( po 2012 będzie nadawane za free z naziemnej, kodowane w MPEG4"

odpowiadam NIE FULL HD A HD. i to by było all. Z naziemnej już jest nadawane gdzie nie gdzie w mpeg4 np śrem :) w HD nie FULL HD za dużo ważyła by transmisja FULL HD. A czy wiesz że telewizory z mpeg2 jeżeli mają slot na karte można je przeprogramować na mpeg4 ale jest nieco gorsza jakość. Tyle że w 2012 i tak jeszcze raz polecisz kupić telewizor a jak kupisz plazme to przynajmniej nie przepłacisz.

Podam przykład i nie chce mi sie kłócić więcej. LCD ok ale powyrzej 5 tysiecy i tlyko 100hz++ natomiast plazma dobra za 2500. I jakością jest lepsza niż ten za 5 tys. a w 2012 mozna kupić kolejną z tunerem cyfrowym wbudowanym lub dokupić sobie dekoder ale i tak wiekszość ma kablówke albo N czy tandetnej jakości polsat cyfrowy.

" Dlatego Plazmy produkuje chyba tylko jedna firma, góra 2!! A LCD? Wszystkie... "
plazm nie produkuje philips i sony chyba tez sharp.
plazmy produkuja deawo czy jak to sie pisze ;P panasonic samsung pionier jvc LG i wiele innych mniej znanych w polsce.

paw74
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2008, 23:41

autor: paw74 » 30 sty 2009, 18:56

postaw sobie obok siebie dwa telewizory o takich samych lub podobnych parametrach i wielkości a później zobacz na którym lepiej odpowiada ci obraz, kolory, kontrast , jasność i wtedy wybierzesz sobie czy LCD czy plazmę , ja wybrałem lcd 32" ( wielkość z uwagi na pomieszczenie w który stoi) , lepszy obraz i kontrast, kolory też bardziej mi się podobały.
w sklepie sprzedawca nie robił mi żadnych trudności nawet zostawił mnie samego na jakiś czas i pobawiłem sie sam telewizorami i ich ustawieniami.mam go już ok 6 miesięcy i nie narzekam , jestem zadowolony, kwestia gustu


Wróć do „Sprzęt RTV i AGD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów