Strop monolityczny zalewany etapami

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Chudej
Strop monolityczny zalewany etapami

autor: Chudej » 01 sie 2019, 10:25

Witam!

Mam projekt stropu monolitycznego o wymiarach 7x4m, grubość płyty 15cm, zbrojona siatką z pręta fi 12mm o rozstawie 20x20cm górą i dołem. Problem jest taki - trudne warunki górskie prawie na pewno uniemożliwią wjazd gruszki z betonem. Pozostaje betoniara, ale nie mamy aż takiego zapasu sił ludzkich, żeby zalać wszystko jednym ciągiem.

Dywaguję nad podzieleniem płyty na trzy równoległe części i zalanie jej etapami (każda kolejna po związaniu poprzedniej). Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Jak wykonać przerwy technologiczne? W miejscu styku płyt stosować jakieś uszczelnienia aby zapobiec zwiększonej korozji zbrojenia, związanej z potencjalną szczeliną, jaka powstanie przy ugięciu się stropu? Dogęścić zbrojenie?

Kwestie obecności i kompetencji KB w tym zakresie pomijam i proszę tego tematu nie poruszać ;) - chcę zweryfikować informacje, jakie otrzymałem od powyższego.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Strop monolityczny zalewany etapami

autor: Om3k » 01 sie 2019, 14:36

Jest to technicznie możliwe i stosuje się takie przerwy robocze dość często przy większych stropach monolitycznych, aby m.in. ograniczyć powstawanie rys skurczowych.
Prawdopodobnie Twój strop został zaprojektowany jako betonowany w całości, bez przerw technologicznych, dlatego tego typu zmiana powinna być wcześniej zatwierdzona przez Projektanta w dzienniku budowy. W razie potrzeb powinien dodać zbrojenie oraz siatki np. STC Forbuild. Ponadto przed betonowaniem kolejnych warstw, powinno się na starszy beton, nałożyć warstwę sczepną, np. PCC.
Jeśli jest to strop między kondygnacjami mieszkalnymi to stosowanie szczególnych zabezpieczeń antykorozyjnych nie będzie potrzebne, ponieważ występować będzie niska klasa korozyjności XC1. No chyba, że budowa będzie się przedłużać i powierzchnia stropu narażona będzie na deszcz, mróz itp., to wówczas trzeba będzie nanieść na powierzchnię stropu powłokę antykarbonatyzacyjną.
Na koniec najważniejsza rzecz. Sprawdź w projekcie jaka jest klasa wytrzymałości betonu na strop monolityczny. Jeśli większa niż C12/15 to uzuskanie betonu wyższej klasy przez samodzielne dozowanie i mieszanie składników w betoniarce będzie graniczyło z cudem. Droższą alternatywą mogą być gotowe mieszanki betonowe w workach lub przeprojektowanie stropu na legarach drewnianych bądź stalowych.
Czy mógłbyś teraz podzielić się z nami opinią Twojego KB? :D


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 18 gości

Gotowe projekty domów