budynki energooszczędne - fachowo

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

JBZ
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: JBZ » 14 lip 2010, 19:56

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ależ Pan raczy pajacować!!!!!!!!!!!


Jeśli już o pajacowaniu mowa, to dał Pan popis w innym wątku


Wreszcie wyszło szydło z worka.

OKB TRG42
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 03 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: podK
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: OKB TRG42 » 03 maja 2011, 19:44

Czytam wątki na forum:
byłem na stronie JZB i co też nie jestem w 100% zadowolony ale widząc po wypowiedziach JZB to na pewno wyprowadzi konkretną odpowiedź.
Panie Jerzy to co budzi moje wątpliwości :
wykres rozkładu temperatur i ciśnienia cząstkowego prawy wodnej;
czy nie powinno być to w wartościach oporów dyfuzyjnych ?
dla czego tak myślę:
bo XPS ma spory opór dyfuzyjny jak i to że przy tak grubej izolacji nie wystąpi przekroczy fi kond.
przy wełnie mineralnej tak.
a co do foli PE to jakoś opór dyfuzyjny jest bardzo ale to bardzo duży a twierdzenie że jest inaczej hmmm mnie to się widzi w naciąganiu ludzi na drogie materiały ? czy to jednak nie tak?
Na pewno liczy się szczelne ułożenie paroizolacji ! bez względnie szczelne !
izolację z aluminium w powłoce dobrze jest dać mówiąc w skrócie ponieważ chodzi też o ucieczkę "ciepła" przez promieniowanie

TB napisał na początku że GWC o długości 7 m wystarczy i to jest fakt że wystarczy
nie napiszę skąd ten wniosek niech się domyślają.
jednak jak jesteście takimi orłami z fizyki budowli to proszę :)
jest tylko haczyk ale kto policzy będzie wiedział o co chodzi

naprawdę dobra zagadka na burzę mózgów :D
trzeba też znać się na mechanice choć trochę znać a nie jak dzieci czekać na zabawki typu okno U 0,8 z profilem 50 komorowym :D poza kosztami z tego nic !
dla tego negowanie mechaniki boleśnie wychodzi ! jak się nie wie co i jak...
mamy wentylację mechaniczną to nam upraszcza okna do poziomu szyby !
takie U- 0,8 ma deska 20cm ! która kosztuje paczkę fajek !
bo jak czytam nie których to leci humanizmem od nich i wierszo pisarstwem nic od siebie tylko przedukują nie swoją wiedzę !
TB pisze o mostku termicznym do gruntu :D a słyszał o czymś takim jak płyta fundamentowa
zobacz sobie izodom 2000 mnie to zaciekawiło
ale z tego co wiem zacni ludzie tego forum jeszcze nie badali CW pewnie przy w zasadzie samym styro kondensacja nie wstąpi ? hmm nie liczyłem też :(

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 maja 2011, 7:25

TB pisze o mostku termicznym do gruntu a słyszał o czymś takim jak płyta fundamentowa
Nawet sporo się na takiej płycie robiło, ale drogo i nie energooszczędnie. Zbyt duża akumulacja - utrudniająca precyzyjne programowanie ogrzewania i obniżająca komfort latem.
bo XPS ma spory opór dyfuzyjny jak i to że przy tak grubej izolacji nie wystąpi przekroczy fi kond.
Jestem przekonany, że Szanowny Pan tego osobiście nie zbadał. Skąd to przekonanie... bo wystarczy pobrać próbkę i zważyć, by się przekonać, ze im grubszy styropian tym bardziej chłonie wilgoć. Paroizolacja jest konieczna.
TB napisał na początku że GWC o długości 7 m wystarczy
Mija się Szanowny Pan z prawdą i to nie bez udziału świadomości. ! Nie pisałem, że wystarczy, pisałem, że to najkrótszy jaki wykonywaliśmy ( warunki na dłuższy nie pozwoliły. Dodałem też, ze i taki obniża temperaturę latem i zapobiega zamarzaniu zimą. W kontekście tematu chodziło by nie przesadzać z długością ? co spotykało się gwc ( w czasach gdy miały one sens) nawet 50 m i dłuższe.

JBZ
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: JBZ » 11 maja 2011, 0:11

Witam
Coraz rzadziej zaglądam na fora radosnej twórczości, gdyż mocno jestem zajęty wykładami szkoleniowymi przez internet - nowość! Zapraszam wszystkich chętnych do poznania w pigułce fizyki budowli oraz szczegółowych wyjaśnień: jak, czym i dlaczego? Po co ludziska błądzą po forach?

Domy o relatywnie najniższym koszcie budowy i najniższym koszcie eksploatacji? Tak! Ponieważ nie są to dące w parze zależności (o przeciwstawnych relacjach), to podstawą muszą być analizy energetyczne i cieplno-wilgotnościowe. Jesli ktoś woła o domu zeroenergetycznym i w dodatku tanim jak barszcz, to głosi herezję.

Otóż, trzeba zacząc od podstaw - jak zawsze. Dom ma zapewnić mieszkańcom wymagany mikroklimat czyli w dużym uproszczeniu:
- temperaturę powietrza (można przyjąć 18-24 C)
- temperaturę powierzchni ścian i sufitu (17-23 C przy 20 C)
- temperaturę podłogi (20-26 przy 20 C)
- wilgotność względną powietrza (45-65% przy 20 C),
- prędkość powietrza w strefie przebywania (< 0,2 m/s przy 20 C).
Zapotrzebowanie energii do domu to: straty ciepła przenikającego do atmosfery oraz gruntu, ciepło na podgrzanie powietrza wentylacyjnego i infiltracji, ciepło do podgrzania c.w.u., energia do napędu systemów (pompy, wentylatory, palniki, automatyka i sterowanie, grzałki szczytowe i przeciwzamrożeniowe itp.) oraz zużycie bytowe gazu, en. elektrycznej itd. Te sumy są częściowo łagodzone przez zyski ciepła urządzeń, rekuperację a także zyski od ludzi i zwierząt.

Każdy dom (zależnie od kształtu, kubatury, strefy itd.) może mieć obliczone ekonomicznie uzasadnione wsp. przenikania ciepła wszystkich przegród tracących ciepło - i wcale nie są to wartości zbliżone do zera - jak się marzy marzycielom domów zeroenergetycznych. Na tym można zakończyć, ale dopowiem.

Gdyby zbudować dom o tak niskich stratach ciepła, że suszarka go ogrzeje, to nie byłoby możliwe jego użytkowanie! Każdy większy zysk ciepła, np. wizyta gości, czy włączony czajnik, piekarnik czy suszarka, lodówka, komputer czy TV ora większa aktywność w sypialni itd., natychmiast podniosłoby temperaturę w danym pomieszczeniu ponad dopuszczalną komfortem - wilgotność także. I co? Nie przyjmować gości? Ustawić harmonogram używania sprzętu pobierającego prąd? Same nonsensy, prawda?

Zatem, dla utrzymania komfortu cieplnego czyli regulacji w/w parametrów, dom musi mieć zapewnione pewne straty ciepła - tym większe, im większa będzie huśtawka zysków ciepła! Dlatego, pisanie o budowie domów zeroenergetycznych czy pasywnych na tyle, że nie potrzebna energia zewnętrzna, to hipokryzja. Owszem, w klimacie, gdzie cały rok w dzień panuje temp. 20 C a w nocy spada do 17 C, jest możliwe postawienie domu zeroenergetycznego - ew. mając w rezerwie klimatyzację. W naszym klimacie trza o tym zapomnieć.

Z rekuperacją też jest podobnie jak z solarami: są domy gdzie jest ekonomicznie uzasadniona, ale są gdzie nie ma uzasadnienia ekonomicznego! Od tego są analizy, zamiast gdybania czy wróżenia z fusów albo opierania się na kolorowych a fałszywych reklamówkach pisanych przez marketing czyli osoby nie mające zielonego pojęcia o technice czy fizyce budowli ale za to mające pojęcie jak mamić klienta by zostawił jak największą kasę.

Pamiętajmy, że przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją musi być instalacja nawiewno-wywiewna zapewniająca wymagany rozkład temperatur powietrza oraz prędkości w strefie przebywania ludzi, a nie jak się wydaje TB i podobnym, że wystarczy pudło tajemne z rekuperatorem i dwoma wentylatorami. Temperatura powietrza nawiewanego też musi być regulowana, bo do pokoju można nawiewać 20 C ale do łazienki już trza 24 C i więcej jeśli ma nie być grzejników.

Technika i inżyniera jest od tego by projektować i budować wg jej zasad i wiedzy, a nie domorosłych pomysłowych Dobromirów udających fachowców tylko dlatego, że mają kombinezon z jakimiś napisami najlepiej nie po polsku. :)

Co do pytania OKB, wykres ciśnień cząstkowych pary wodnej można podawać także w odniesieniu do oporów dyfuzyjnych poszczególnych warstw, ale dla celów edukacyjnych wolę w skali długości. Wyniki są te same.

Co do wsp. oporu dyfuzji mi foli, to wynosi on:
ok. 20700 dla folii PE 0,2 mm,
ok. 9900 dla folii PCV 0,5 mm
Dla przykładu folia paroizolacyjna systemowa posiada mi = ok. 400000 czyli ponad 20 razy większy niż osławiona folia PE 0,2 mm.

Gdzieś już pisałem, że każde GWC da się policzyć zarówno w zakresie wymiany ciepła, jak też oporów hydraulicznych. Czy GWC długości 7 lub 10 m może wystarczyć? Może, ale dla mikroskopijnego przepływu masowego powietrza. Mozna nawet dać mniejszą długość i średnicę także, ale ilość powietrza spadnie do potrzeb myszki. Obliczałem kilka różnych GWC wskazanych przez TB swego czasu i wykazałem, że np. przy temp. -20 C do rekuperatora wejdzie powietrze bodajże -5,6 C dla podanych warunków domu (200 m3/h, dług. 20 m, głębokość 1,5 m) i to przy nieprawdziwym założeniu, że temp. gruntu zimą jest stała czyli bez przerw w pracy instalacji.
I proszę nie pisać, że gdzieś TB zmierzył inne wartości, bo zaraz poproszę o adres i przyjadę by zmierzyć i wykazać oszustwo albo błedy w pomiarach.

Pozdrawiam i raz jeszcze zapraszam na wykłady. Kosztują grosze, a rozjaśniają wszystko co potrzebne i projektantowi, i inwestorowi, i wykonawcy.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 maja 2011, 2:04

Jak zawsze daleko z tyłu... TB już dawno nie proponuje gwc, przy nowych technologiach to nieopłacalne. Szkoda, że pisze Pan o czymś Panu obcym. do 30 ( a nawet 20) kWh/m2 rocznie - bez większych niż tradycyjne nakładów inwestycyjnych - Pozdrowienia... ale z takim tempem "badań" to Pan nie narobi zaległości.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: exeter » 13 maja 2011, 11:56

Zaciekawil mnie temat z zachowaniem CO2 w powietrzu w wyjasnieniach JBZ.
Zjawisko mieszania sie CO2 w calej objetosci przy stabilnych warunkach kluci mi sie z tym co do tej pory slyszalem.

Ale moge sie mylic. Czy moge prosic o wyjasnienia bardziej natury fizycznej.

Z tego co ja wiem to kazdy uklad (nie tylko mieszanin gazowych) dazy do ustabilizowania nie na poziomie swej najmniejszej Energii potencjalnej.
Zaleganie CO2 w dolnych warstwach powietrza ma ewidentnie mniejsza Ep niz wymieszany w calej objetosci.

Czy E zwiazana z 'dyfuzja' jest na tyle duza aby ustanowic nowy wyzszy poziom Ep dla ukladu mieszniny gazowej CO2/powietrze ???

Czy mozesz mi to wyjasnic ENERGETYCZNIE ???

OKB TRG42
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 03 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: podK
Re: budynki energooszczędne - fachowo

autor: OKB TRG42 » 23 maja 2011, 16:18

oj dla mikroskopijnego przepływu... widzę że nie jest Pan orłem na jakiego się Pan kreuje!
zadam pytanie czy ma znaczenie z czego jest budowany wymiennik ciepła
czy z miedzi czy stali który jest lepszy?
bo jak na razie to jest buńczuczne chwalenie się !
a błąd właśnie w skali oporów się podaje a inaczej to takie bajeczki!
folia to folia ważne jest szczelne ułożenie !

jakoś nie widzę aby różnica była miedzy folią PE a PCV tylko 3 krotna ...
widzi mi się że tak o koło 30 razy lepiej
tak że zależy gdzie jest błąd czy w foli PE czy w PCV
jak w PE to akurat 9900 razy 30 daje 297 tyś czyli już bardzo ale to bardzo blisko :D
pod drugie szczelność to podstawa bez tego nawet super folia nie ma racji bytu !


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów