C.O. a sterownik pokojowy?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Krzysztof Piotr
Aktywny
Aktywny
Posty: 152
Rejestracja: 26 lut 2007, 11:13
Lokalizacja: Pomorsko
C.O. a sterownik pokojowy?

autor: Krzysztof Piotr » 04 mar 2008, 12:35

jesteśmy na etapie wyboru instalacji C.O. do nowo budowanego domu.
Cała instalacja będzie prowadzona pod podłogą.
I tytaj mam pytanie: czy jeśli zdecydujemy sie na sterownik pokojowy to grzejniki muszą posiadać "głowice regulujące" (według mnie są zbędne) ale teraz znowu pytanie czy znajde grzejniki bez "głowicy reg." :shock:

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hmmmm

autor: Jarecki79 » 04 mar 2008, 16:04

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ja zajmę się kwestią samego sterownika pokojowego...

Typowy panel pokojowy np.Euroster podłączony do kotła gazowego rozłącza kocioł, gdy osiągnięta jest temp. powietrza i załącza kocioł do grzania, gdy temp. powietrza spadnie.

Zupełnie inaczej jest to w kotłach na paliwa stałe. Np. Podajnik ślimakowy, sterownik o nazwie Tango, tutaj ten sam panel Euroster nie może wyłączyć kotła, bo by wygasł na amen. Panel powoduje cykliczną pracę pompy, nie pamiętam z głowy czasów, ale przy osiągnięciu temp. powietrza panel po jakimś czasie wybiegu rozłączy pompę c.o. i będzie ją włączał w cyklach, chyba wyjściowo jest co 3minuty na 30sekund.

Jeszcze inaczej wygląda praca sterownika Argon 2 CWU z dedykowanym do kotła na paliwa stałe panelem PILOT R. Tutaj, przy trybie pracy temperatury pomieszczenia panel PILOT R wyjściowo działa w następujący sposób: po jakimś czasie rozłączy pompę c.o. i będzie ją załączał cyklicznie, wyjściowo co 5minut na 30sekund, czas ustawiany od 1 do 30minut, możliwość stałego rozłączenia pompy lub nie rozłączania jej wcale. Obok rozłączenia pompy następuje też wysłanie sygnału do kotła,że na czas utrzymania temp. pomieszczenia kocioł ma obniżyć temperaturę wody na najniższą możliwą i przejść w tryb pracy w przedmuchach. Po spadku temp. pomieszczenia kocioł ponownie próbuje wracać do oryginalnie nastawionej temp. wody.

Minusem panelu jest jednak to,że punktem wyjściowym jest pomieszczenie, w którym jest on zamontowany, przy głowicach w każdym pokoju można mieć co innego...
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie

autor: Bolas » 04 mar 2008, 16:57

Z mojego doswiadczenia w instalacjach CO nigdy jeszcze nie spotkalem sie chocby z oferta grzejnikow dolnozasilanych bez zaworu termostatycznego. Oczywiscie do takiego grzejnika nie potrzebujesz wcale glowicy pod warunkiem ze nie ma ona sterowac przeplywem czynnika przez grzejnik.
Co do samego sterownika. Jesli planujesz miec w instalacji kociol gazowy to sosobiscie polecam go bardzo bo napewno zmniejszy zuzycie paliwa. Ale jesli bedzie to jeden sterownik to troszke mija sie z celem bo co jesli mamy kilka pomieszczen i w kazdym temperatura wacha sie i to sporo?? Jeden sterownik z jednym czujnikiem pobiera temperature z jednego miejsca (sterownik przewaznie montuje sie w miejscu w ktorym jego odczyty nie beda falszowane - patrz instrukcja). Sadze ze jezeli masz juz w planach prowadzenie instalacji w posadzce to z pewnoscia system rozprowadzenia czynnika grzewczego nastapi przy uzyciu rozdzielaczy. I tu problem jest czesciowo z glowy. Bowiem masz mozliwosc zamykania kazdego obiegu z osobna czyli sterowania kazdym pomieszczeniem poprzez termostaty bimetalicznne lub elektroniczne przy kolektorze. Oczywiscie to ostatnie rozwiazanie jest zwiazane z duzym nakladem finansowym ale daje najlepsze wyniki.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 04 mar 2008, 20:45

Bolas,co ty tu proponujesz :shock:
Sterownik w każdym pomieszczeniu?Termostaty na kolektorze? :shock: nie potrzebne komplikacje i wydatki.
Krzysztof Piotr, na każdym grzejniku warto mieć głowicę termostatyczną.To najtańszy i bardzo skuteczny sposób kontroli temperatury w pomieszczeniu.Oczywiście w pomieszczeniu ,gdzie będzie sterownik też daj koniecznie głowice i nie słuchaj tych,którzy twierdzą,że w takim przypadku będą problemy.
Jak nie dasz tam głowic,to sterownik wyłączy ci ogrzewanie często wcześniej,niż ogrzeją się inne pomieszczenia.Jak masz na grzejnikach w pomieszczeniu z termostatem głowice,to ustawiasz sobie na głowicach np. 3,czyli 20-21st,termostat ustawiasz na np. 22,albo i więcej i po problemie.Głowica nie pozwoli przegrzać pomieszczenia,a ciepło będzie dalej podawane przez kocioł,nawet jak w pokoju z termostatem będzie już nastawione na głowicy 21st.
Poza tym nie musisz wtedy montować termostatu w najchłodniejszym pomieszczeniu,tylko tam,gdzie ci pasuje,np. w salonie,by go mieć na oku i pod ręką.
Sterownik warto mieć,choćby z tego względu,że można na nim ustawić czasy pracy w temp. dziennej i nocnej,lub czas pracy pompy cyrkulacyjnej.
Dlaczego sądzisz,że głowice są zbędne?Jak więc regulować temp. w poszczególnych pomieszczeniach?Tylko na kotle lub sterowniku?To raczej nie możliwe.Pobieżnie i nie za dokładnie,to i owszem,ale nie przysparza to oszczędności w kosztach ogrzewania.
adam

Krzysztof Piotr
Aktywny
Aktywny
Posty: 152
Rejestracja: 26 lut 2007, 11:13
Lokalizacja: Pomorsko
re

autor: Krzysztof Piotr » 05 mar 2008, 18:31

Chciałbym zamontować tylko jeden sterownik pokojowy-w salonie,reszta pokoi była by z grzejnikami i głowicami termostatycznymi (piec C.O. będzie opalany węglem)
Dodatkowo w łazienkach i kuchni będzie ogrzewanie podłogowe.
Czy w takim wypadku wystarczy 1-sterownik pokojowy?
Wielkie dzięki za wszelkie podpowiedżi :)

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 05 mar 2008, 22:46

W przypadku kotła węglowego dałbym sobie spokój że sterownikiem,chyba że będzie to model naprawdę do niego przystosowany.A nie każdy,mimo zapewnień producentów,dobrze współpracuje ze sterownikiem.Wystarczą same głowice.
Trzeba tylko pamiętać,by ze 2 grzejniki pozostawić bez głowic,np. w łazience i w przedpokoju.
Na podłogówce wystarczy zawór ograniczający na powrocie.On też ma głowicę z kapilarą umieszczaną na listwie powrotnej i steruje temp. podłogówki.
Do sterowania podłogówką można wykorzystać również termostaty pokojowe sterujące siłownikami poszczególnych obwodów w rozdzielaczu.Potrzebował byś 2 termostaty-1 wspólny na łazienki i drugi-do kuchni.Trzeba kupić takie termostaty,które mogą sterować siłownikami bez pośrednictwa centralki,(np.Honeywell) bo tak jest sporo taniej.
Siłownik kosztuje ok.110zł,termostat nieco mniej.
adam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie

autor: Bolas » 06 mar 2008, 15:47

No i w sumie doszlismy do tego samego.

Pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 06 mar 2008, 20:28

Bolas,ale ja wywnioskowałem z twojego wpisu,że proponujesz siłowniki na rozdzielaczu do grzejników a nie do podłogówki.Jeśli źle zrozumiałem,to sorry. :oops:
adam

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 11 mar 2008, 23:08

zawory termostatyczne na każdym grzejniku oprócz tego w pomieszczeniu z termostatem..
grzejniki bez głowic termostatycznych oczywiście istnieją np z podłączeniem bocznym (typ C)

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 11 mar 2008, 23:11

coś popieprzyłem... powinno być:
głowice termostatyczne na każdym grzejniku oprócz tego w pomieszczeniu z regulatorem pokojowym..
grzejniki bez zaworów termostatycznych istnieją, np z podłączeniem bocznym (typ C)
pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 13 mar 2008, 21:49

To ja popieprzę jeszcze bardziej i zalecę całkowicie świadomie głowice również tam,gdzie będzie sterownik.Takie rozwiązanie ma same plusy.Natomiast brak głowic stwarza sporo problemów i czasem bardzo ogranicza skuteczne ogrzewanie pozostałych pomieszczeń.
adam

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK

autor: luxus » 13 mar 2008, 22:37

witam.rozmowa rozwija sie w kilku kierunkach. moza nadmienie ,ze wygodna rzecza jest zastosowanie bezprzewodowego termostatu... i takze z zastosowaniem glowic na grzejniczkach. sadze,chyba ze sie myle,ze zastosowanie silownikow przy duzej ilosci podlogowki i sterownikach do nich jest zgubne poniewaz pierwszenstwo bedzie miec ogrzewanie grzejnikowe ,a podloga bedzie stac. troszke trzeba by pokombinowac w teakim przypadku. mniemam,ze w przypadku P.Krzyska chodzi o podlogowe w lazience lub i tez w kuchni,to nie bedzie wiekszego problemu z opanowaniem tematu. ustawil bym to tak,zeby podloga miala pierwszenstwo a w momencie niewydolenia wspomogl grzejnik o ile taki jest w tym pomieszczeniu.pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: C.O. a sterownik pokojowy?

autor: Jarecki79 » 20 mar 2017, 12:18

Ty SPAMER, przechodzisz samego siebie z durnowatymi reklamami strony, odkopałeś temat-trup z roku 2008 (9lat)

ogarnij się albo spadaj na allegro
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 143 gości

Gotowe projekty domów