prwidlowa wentylacja nowego domu - pomocy prosze!

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 25 lut 2008, 16:43

To jest Pański tekst
"Do nce
Okna w łazienkach muszą mieć stałe nawiewniki powietrza. Żadne ucieczki w uchylenia skrzydła - to mżonki!" – do pouczania jest Pan skory a zdarza się Panu zjeść literki albo „mrzonki” napisać z błędem.
To, co napisałem to reakcja na Pańskie mrzonki, aby nie wprowadzał Pan czytelników w błąd.
Nie jest potrzebna duża wyobraźnia, aby wyobrazić sobie, co w takiej łazience z szczelinowym nawiewnikiem będzie się działo.
Jeszcze raz powtórzę, że ilość nawiewników, czyli powierzchnie nieszczelności dla budynku jednorodzinnego czy mieszkania dobieramy, aby po wyjściu z domu można było w pełni pozamykać wszystkie okna i zapewnić stosowne napowietrzanie budynku dla usunięcia stale uwalniających się gazów z materiałów budowlanych.
Nic nie zastąpi uświadamiania użytkowników (instrukcji użytkowania) jak korzystać z skrzydeł okiennych z mikrouchyłem i kilkustopniowym uchyłem i z ewentualnymi szczelinowymi nawiewnikami powietrza, aby zracjonalizować wymianę powietrza mając na uwadze stałe źródła zanieczyszczeń w mieszkaniu/budynku jednorodzinnym, aby nie dochodziło do sytuacji, że ilość nawiewników zapewnia im permanentne przewietrzanie, bo to skończy się tym, że domownicy pozamykają lub pozaklejają nawiewniki.
I takie czasochłonne uświadamianie przy każdej kontroli kominiarskiej prowadzą Kominiarze z Korporacji Kominiarzy Polskich. www.kkp.pop.pl
Ma Pan manierę bagatelizowania sensu swoich tekstów i przekazywanych informacji gdyż bezpośredni szczelinowy nawiewnik w łazience spowoduje dyskomfort cieplny podczas kąpieli w łazience, a w zimę, kiedy temperatura zew. spada poniżej 0stC to wykroplona para wodna w nawiewniku zamarznie oraz nie można pominąć negatywnego oddziaływania wiatru na bryłę budynku jednorodzinnego, gdy kanały kominowe są wyprowadzone na minimalne wysokości, na jakie zezwalała PN-59/B-10425.
Aeracja to wymiana powietrza na dużą skalę i służy do wymiany powietrza i odprowadzenia dużych zysków ciepła np. w hali przemysłowej i działa na tych samych zasadach co wentylacja grawitacyjna wykorzystując efekt kominowy.
Co do funkcjonowania kanałów kominowych w różnych konfiguracjach z nawiewnikami lub bez w różnych budynkach o różnych dachach przy różnych kierunkach wiatru i do tego z wentylatorkami lub bez to my to badamy, na co dzień.
Przyszłość jest przed systemem rekuperacyjnym, bo nie da się przy wentylacji grawitacyjnej zracjonalizować wymiany powietrza w budynku jednorodzinnym w takim stopniu jak można to zrobić przy systemie rekuperacyjnym.
Żegnam.
Janusz Rękas

ggabi
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2008, 22:47
pomoc

autor: ggabi » 25 lut 2008, 17:18

niech pan się skontaktuje z dobrym kominiarzem!!! ... to będzie się panu dobrze mieszkać , a jak nie to będzie pan cierpiał i kloł w tym nowym domku!?... g.gabi

JBZ

autor: JBZ » 25 lut 2008, 22:58

Panie JR
Istotnie, mrzonki, a nie mżonki - dziękuję za wyłapanie.
Krytykowane przez Pana moje cząstki powietrza trzeba odróżnić od cząsteczek tj. drobin.

Co do nawiewników szczelinowych w oknie łazienki, napisałem wyraźnie, iż dotyczy domów jednorodzinnych parterowych lub z poddaszem użytkowym i nie należy tego uogólniać i odnosić do wszystkich obiektów z wentylacją grawitacyjną. Nie ma obaw o wystąpienie opisanych przez Pana zjawisk, gdyż właśnie takie ukierunkowania strumieni powietrza w mieszkaniu i łazience były badane i modelowane. Warunek jest jeden: wyloty kanałów wentylacyjnych muszą być wyniesione ponad strefę dodatnich ciśnień dynamicznych wiatru a ich przekrój będzie dopasowany do wysokości kanału - to podawałem w innym poście cytując badania Nowakowskiego.
Podam coś więcej. Otóż, na bazie tych badań, w moim domu (parterowym) właśnie takie rozwiązania zastosowałem i sprawują się rewelacyjnie, a mieszkam w strefie, gdzie zimą miałem -33 st. C i korzystaliśmy z natrysków ile wlezie. Nie było żadnych opisywanych przez Pana zachowań - a użytkuję już ponad 8 lat! Oprócz tego, w wielu innych domach także i nie miałem dotąd żadnej uwagi krytycznej.

Zgadzam się natomiast z Panem, że takie objawy mogą się pojawić w niektórych przypadkach - szczególnie w domach wyższych lub o zróżnicowanych poziomach jednej kondygnacji. Dlatego, zawsze doradzajac trzeba kierować się konkretnym projektem i obliczać rozkład strumieni i ciśnień powietrza wewnątrz, a nie uogólniać. Wtedy podpisuję się pod danym rozwiązaniem, dając gwarancję skuteczności. To staram się perswadować od dawna na tym forum, ale antagoniści widzą w tym wyłącznie moją autoreklamę, a nie dobre rady.

Jerzy Zembrowski
--------------------------------------------------
BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
Ostatnio zmieniony 11 mar 2008, 22:38 przez JBZ, łącznie zmieniany 2 razy.

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 27 lut 2008, 11:06

Ja wychodzę z założenia, że wentylacja grawitacyjna i funkcjonowanie wszystkich kanałów kominowych w mieszkaniach z oknami po różnych stronach świata, a do takich mieszkań zaliczają się budynki jednorodzinne może być skuteczna i może się jeszcze obronić przed systemami mechanicznymi z odzyskiem ciepła, ale jak użytkownicy dostaną instrukcje jak regulować napowietrzanie budynku/mieszkania przez rozszczelnianie lub w różnym stopniu uchylanie lufcika, czy skrzydła okiennego po stronie nawietrznej, a jak wiemy kierunki wiatru, co jakiś czas się zmieniają a to wymaga w okresie grzewczym przy wietrznej pogodzie zamknięcia okien po stronie zawietrznej a rozszczelnienia lub w jakiś stopniu uchylenia po stronie nawietrznej. Rola nawiewników, czyli stała wielkość szczelin w budynku powinna być ograniczona tylko do roli potrzebnej do napowietrzania budynku jak musimy wyjść z domu i porządnie pozamykać okna. Budynki z mieszkaniami z powtarzalnymi kondygnacjami z oknami po jednej stronie świata powinny być wyposażone w prosty system zbiorczej wentylacji mechanicznej.
Myslę, że nasze dyskusje rozjaśniły troszeczkę temat i zagrożenia płynące z różnych rozwiązań i czas się pożegnać, gdyż obowiązki wzywają.
Pozdrawiam.

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 10 mar 2008, 17:53

Tu jeszcze muszę zwrócić uwagę, że wyłączone wentylatorki czy pochłaniacze zamykają drogę ujścia "zużytego" powietrza z szeregiem zanieczyszczeń w okresie, kiedy wypoczywamy, stąd w pokojach dzieci i w sypialniach, które są sytuowane na wyższej kondygnacji, gdzie zbierają się zanieczyszczenia płynące z dolnej kondygnacji występuje wzrost zanieczyszczeń, stąd nad ranem możemy odczuwać zmęczenie, apatie lub rozdrażnienie, bóle głowy itp., stąd nie dziwmy się, że nasze dzieci tracą koncentracje, gorzej się uczą a i my jesteśmy jacyś nerwowi.
Dlatego zapraszamy do konsultacji z własnymi projektami, aby ocenić gdzie trzeba podłączyć wentylatorek z zaworem zwrotnym a gdzie koniecznie powinna być kratka wentylacyjna, jak usytuować wyloty i na jakiej wysokości i jakie dać przekroje dla kanałów wentylacji grawitacyjnej szczególnie tych z ostatniej kondygnacji.
Janusz Rękas

Wadank
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2008, 21:45

autor: Wadank » 15 mar 2008, 13:38

Witam!
Po przeczytaniu Waszych postów, doszedłem do wniosku, że muszę zaprosić kominiarza na budowę mojego domu.
Dziękuje za wyczerpujące komentarze.
Pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 15 mar 2008, 22:38

Od projektowania są projektanci, zaś kominiarze od czyszczenia kanałów spalinowych - wyłącznie!
Nikt bez zgody projektanta nie może zmienić niczego w projekcie! Każda taka zmiana grozi kryminałem!

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 16 mar 2008, 8:12

Tu trzeba przyznać rację! Ponieważ za projekt biorą się tacy jak wyżej "doradcy" dlatego tak dużo ludzi choruje i ma złą wentylację. Dodam jeszcze, że jak ktoś myśli o wysokich rachunkach za ogrzewanie, to niech jeszcze słucha (i PŁACI) temu doradcy w sprawie jak doć izolację by nie izolować.

JBZ

autor: JBZ » 16 mar 2008, 12:36

Panie Brzęczkowski! Po co ta kolejna maskarada? Wacław, wentylatorek, Abramek itp. kolejne wersje tego samego dyletanta w budownictwie!

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 16 mar 2008, 18:26

Jesteś chory.

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 25 mar 2008, 19:36

JBZ pisze:Od projektowania są projektanci, zaś kominiarze od czyszczenia kanałów spalinowych - wyłącznie!
Nikt bez zgody projektanta nie może zmienić niczego w projekcie! Każda taka zmiana grozi kryminałem!


Wyjaśnię Państwu, że mistrz kominiarski po wieloletniej praktyce, który zdał egzamin praktyczny i pisemny w Izbie Rzemieślniczej ma prawo opiniować wykonanie kanałów kominowych, a do tego jego wieloletnia praktyka przy ustalaniu przyczyn wadliwego działania kanałów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych pozwala mu po przejrzeniu projektu budowlanego wydać ocenę czy są spełnione wszelkie reguły, jakim podlega wykonanie i usytuowanie kanałów kominowych łącznie z elementami służącymi do realizacji doprowadzenia powietrza i jak to się ma do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych.
Brak znajomości reguł, którym podlega usytuowanie trzonów kominowych i reguł usytuowania elementów służących do realizacji dopływu powietrza lub nie zastosowanie się do tych reguł przyczyni się w przyszłości do pojawienia się "cofek" i powstania nieprawidłowej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Dobrze jest jak "cofka" powstanie w kanale wentylacyjnym, którego wylot ponad dachem nie jest zbyt blisko wylotu kanału dymowego lub spalinowego.
Konsultacja z mistrzem kominiarskim nic nie kosztuje, a powinniście Państwo wziąć pod uwagę to, że przepisy techniczno-budowlane dotyczące kanałów kominowych i naturalnej wentylacji grawitacyjnej nie są za bardzo spójne, a do tego w rozporządzeniu MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie używa się określenia „przewód wentylacyjny” dla określenia kanału wentylacji grawitacyjnej i dla określenia przewodu wentylacji mechanicznej lub dla określenia przewodu wentylacji wywiewnej jako łącznika w pomieszczeniu kuchennym.
Np. par. 267.5. Dz.U. nr 75/2002r dopuszcza wykonanie przewodów wentylacji wywiewnej pomieszczeń kuchennych lub wnęk kuchennych z materiałów, co najmniej trudno zapalnych. Ładna furteczka dla „oszczędnego” inwestora budynku mieszkalnego - trzon kominowy wentylacji kuchni w budynku wielorodzinnym wykonany z rur PCV, które później zostaną zanieczyszczone cząsteczkami tłuszczu - to dopiero by się paliło i to zgodnie z przepisami p.poż.

Odróżnienie określenia kanał wentylacyjny (kanał kominowy wentylacji grawitacyjnej) od określenia przewód wentylacyjny (łącznik lub przewód wentylacji mechanicznej) pozwoli na uniknięcie takich pomyłek jak wykonywanie kanałów wentylacji grawitacyjnej z rur PVC, czy z rur giętkich, czy elastycznych aluminiowych itp. i wyprowadzenia ich ponad połać dachową za pomocą kominków wentylacyjnych z PVC, które co najwyżej powinny służyć do odpowietrzania poddasza nie użytkowanego lub zakończenia przewodu wentylacji mechanicznej.
Takie kanały wentylacji grawitacyjnej projektują osoby z uprawnieniami budowlanymi i sami to później odbierają, bo Ustawodawca dał im taką furteczkę w art. 62 Ustawy Prawo Budowlane, tylko oni w tych budynkach nie mieszkają.
Może dotrze to do decydentów odpowiadających za pisanie przepisów techniczno-budowlanych, że wysoko wyprowadzone kanały wentylacji grawitacyjnej z ceramiki lub z elementów betonowych z otworami wlotowymi nie zatkanymi przez wentylatorki lub przez rury od pochłaniaczy, utrudni zadymienie całego mieszkania i może dać szanse na ewakuacje domownikom z mieszkania, w którym wybuchł pożar od świeczki lub papierosa.
Janusz Rękas

lrsystems
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2008, 12:34
System wentylacji w domu

autor: lrsystems » 02 kwie 2008, 9:27

Proszę o kontakt w tej sprawie z naszą firmą. Zajmujemy się montażem systemów wentylacji

Pozdr.
J,Leśniewicz
LR SYSTEMS

Przemek

autor: Przemek » 02 kwie 2008, 21:37

to może Pan sie wypowie ...

lrsystems
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2008, 12:34
rekuperacja

autor: lrsystems » 02 kwie 2008, 22:15

Z racji promowania rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii, zachęcam do rozważenia zastosowania centrali nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła, zwanej potocznie rekuperatorem.
To jest najskuteczniejsza wentylacja
Polecam firmę Storkair.
Służymy doradztwem. Wykonujemy projekty systemów wentylacji.

Pozdrawiam serdecznie.
J.Lesniewicz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 kwie 2008, 8:32

Projektujecie wentylację wywiewno- nawiewną z odzyskiem do domów jednorodzinnych??? JAK????


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów