Instalacja wanny proszę o porady

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

przemekGT
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2008, 22:28
Instalacja wanny proszę o porady

autor: przemekGT » 30 sty 2008, 22:41

witam mam łazienkę w stanie deweloperskim.proszę o porady przy instalowaniu wanny( czy obudowa wanny ze styropianu czy standardowy stelaż z płyty gipsowej kartonowej czy moze inne rozwiązania)
Jakieś istnotne informacje przy monatażu wanny?
pozdrawiam

Picadoor

autor: Picadoor » 31 sty 2008, 23:26

Do wkładu termoizolacyjnego nikt mnie nie przekona. I nie wiem jak będzie się zarzekał, to nie da rady. Może się mylę jednakże w mojej ocenie to służy on głównie 3 celom: ma chronić przed szybkim schładzaniem wody, ma wyciszać i.....ma wydoić kupującego z kasy. Bo toto wcale nie takie tanie. Do tego paskudny montaż - razem z wanną, specjalny klej do styropianu i takie tam niepotrzebne problemiki.
Wychowałem się w epoce pieców kaflowych - nie było żadnego ogrzewania w łazienkach. A mimo to woda w wannie wyraźnie była chłodniejsza dopiero po 2 godzinach. Dzisiaj łazienki są na ogół z grzejnikami, wewnętrzne i co najmniej z rurą zasilającą CO wewnątrz. Nie widzę kłopotu. A wyciszenie? Znam inny, mało skomplikowany znacznie tańszy i równie skuteczny sposób na wyciszenie wanny. Więc nie widzę argumentów.

Zabudowa z płyt g-k jest dobrym pomysłem o ile właśnie umie się wyciszyć wannę, inaczej zbyt duża akustyka. Jednak zawsze występuje problem wiązania górnego profila i pionowych przewiązek, trzeba pokombinować. W gotowiznę nie wierzę, nie przewiduje niespodzianek - za duża różnorodność wanien. Dlatego preferuję zabudowę bloczkami Ytonga, wystarczy "5-tka". Do wykonania w ciągu 2-3 godzin, łatwa do przeróbek czy rozbiórki, lekka stosunkowo i prosta do wykonania. Sztywna. I jeszcze jedna zaleta. Po ustawieniu i wypoziomowaniu wanny, tylko wystarczy ją zabudować. Czego nie można powiedzieć w odniesieniu do innych metod zabudowy. Manipulowanie wanną po wykonaniu ustawień, przyłączy i po udanej próbie szczelności nie jest wskazane.

pozdro

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 01 lut 2008, 9:24

Zabudowa wanny tylko płytami K-G,to chyba najgorszy pomysł.Owszem,ładnie to wszystko wygląda,ale trzeba pamiętać,że współczesne wanny akrylowe uginają się dość sporo i po jakimś czasie taki stelaż zacznie ujawniać szczeliny.Wanna akrylowa musi być oparta nie tylko na nóżkach,ale też na całej krawędzi.Nie wystarczą delikatne uchwyciki dodawane z wanną w komplecie.
Chyba,że zrobimy tak jak pisze Picador,czyli posadowimy wannę na bloczkach Ytong,a dopiero resztę obudowy z płyt K-G.
Trzeba pamiętać też o pozostawieniu odpowiedniego otwory z dostępem do syfonu i ew. podłączeń baterii.Niby to oczywiste,ale spotyka się wanny z jakąś maleńką dziurą 10x10,albo nawet i bez tego, i to ma być dostęp?
Raz nawet widziałem wannę za 5000 (bez hydromasażu),gdzie w sklepie klientowi do tej wanny dali syfon za 12zł,który bardzo szybko poluzował się na nakrętkach,a wanna była zabudowana płytami kamiennymi na całości.Dlatego wybierajmy syfony bez nakrętek,takie zgrzane na amen z uszczelką,ale ruchome.Nakrętki luzują się pod wpływem zmiennych temperatur i potem problem.
adam

Picadoor

autor: Picadoor » 01 lut 2008, 11:49

syfony? Ha-eLe, czy Viega, polecam. Nie ma dla nich znaczenia czy skręcane czy nie, te się nie luzują, są dopracowane, łatwe w montażu i skuteczne.

P.S. Ytonga używam do zabudowania, a nie do podpierania. Do podpierania stosuję - bynajmniej ja - wyłącznie oryginalne podpórki. Chyba, że to jakieś "wynalazki" coś jak Made in China, to się zgadza, trzeba robić dodatkowe podpory, podobnie jak dla brodzików.
W innych okolicznościach można wannie zaszkodzić stosując nieoryginalne podpory, szczególnie przy wannach stalowych emaliowanych.
Wspomniane uchwyciki przez Adamisa rzeczywiście nie zdają egzaminu jako mocowanie, ja je stosuję wyłącznie dla uniemożliwienia przesunięcia wanny.

pozdro

sanqi321
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 86
Rejestracja: 31 maja 2017, 11:11
Re: instalacja wanny prosze o porady

autor: sanqi321 » 16 sty 2019, 12:47

Dobrze jest zastosować stelaż do wanny żeby montaż był bardziej stabilny tylko zastanawiam się jak to zrobić przy wannie narożnej.

King-Dom
Aktywny
Aktywny
Posty: 174
Rejestracja: 22 sty 2019, 12:47
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: instalacja wanny prosze o porady

autor: King-Dom » 23 sty 2019, 12:18

Wanna montowana na stelażu styropianowym to najlepszy i najszybszy sposób montażu. Po wypianowaniu wkładu montujemy wannę następnie nalewamy ok 3/4 wody i przystępujemy do wyklejania płytkami. Jak dla mnie robienie stelaża z płyt g/k jest bez sensu skoro produkowane są wkłady styropianowe a jeszcze lepsza sytuacja jest gdy mamy wannę owalną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 29 gości

Gotowe projekty domów