Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: theme » 19 kwie 2018, 15:44

W wielkiej teorii może i masz rację, ale to tylko przy założeniu, że dom to termos. Że oknami nie dostaje się świeże powietrze, że ktoś nie ma nawiewników okiennych, a uszczelki dodatkowo zalepił silikonem. Miej na uwadze to, że często w łazienkach kanał jest najkrótszy i jest kanałem nawiewnym a nie powinno tak być.
Tak czy inaczej - drzwi wewnętrzne nie są idealnie szczelne i nie będą. Mimo iż mają uszczelki po obwodzie i próg (choć ten w mieszkaniach i domach to rzadkość).
Kolejna kwestia jest taka, że drzwi wewnętrzne w 99% są otwarte. Nawet jak masz drzwi łazienkowe bez wentylacji, to kondensacja pary w pomieszczeniu jest krótka. Chyba, że ktoś zamyka ciągle drzwi do łazienki (nawet po prysznicu) i nie ma tam żadnej wentylacji, ale to już przypadki dla psychologa, a nie kwestia szczelności drzwi.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 21 kwie 2018, 0:07

Nie, to nie żadna teoria i chyba przyznasz że nie ma sensu robić bigos z indywidualnych acz powszechnych błędów, wspomniana cofka w łazience itp. bo wtedy nic się nie rozwikła.
To tylko prosta podstawowa wyjściowa zdrowa zasadza, z której wynika że
drzwi szczelne = nie ma przepływu powietrza
drzwi nieszczelne = przepływ powietrza.

Drzwi otwarte czy zamknięte - powietrze wchodzi nawiewem do pokoju (nawiewnik okienny, ścienny, reku czy co tam...) i wychodzi drzwiami, następnie przemieszcza się dalej do wywiewów-kratek w łazience i kuchni.
Modelowo książkowo taki obieg powietrza powinien funkcjonować nieprzerwanie i niezmiennie w każdym domu i mieszkaniu.
W przeciwnym razie szczelny pokój to taka większa reklamówka założona na głowę.
Te przypadki do bigosu są różne, te zawierające błędy wynikają z tego, że nie zdajemy sobie sprawy jak to powinno funkcjonować i z reguły działa tu prawo tłumu, "każdy to ma więc mam i ja" i w ten sposób wszyscy zakładają że tak musi być - mam na myśli słabo funkcjonująca wentylację, z cofkami itp.

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: mazwoj » 21 kwie 2018, 8:24

To ciekawe co piszesz, ale w znakomitej większości mieszkań w blokach tak to nie działa. Nie ma jednego modelu wentylacji i trzeba to brać pod uwagę (choć do montażu drzwi to ni jak się tyczy). Nie raz wynajmowałem mieszkanie w różnych blokach i opiszę Ci jedną z wielu sytuacji.
Podziel sobie mieszkanie na pół (na prawą i lewą stronę).
Z lewej po środku była łazienka. Do jej dwóch boków dochodziły pokoje. Każde z tych pomieszczeń miało kratkę wentylacyjną wywiewną.
Po prawej było po środku WC i pod nim kuchnia. Po drugiej stronie łazienki był salon. Również w każdym pomieszczeniu była kratka wywiewna.
Środek pomiędzy prawą a lewą stroną to wielki przedpokój. Tu brak wentylacji. Każde z pomieszczeń poza łazienką, WC i przedpokojem ma dostęp do okna.

Tak czy inaczej - poza 3 ostatnimi pomieszczeniami każdy pokój był niezależny. Nawiewniki w oknach i wentylacja wywiewna. A co do drzwi w pomieszczeniach to zawsze były otwarte. Łazienka i WC zamykane były na czas korzystania z nich, a później drzwi były uchylone dla lepszej wentylacji.

Poza tym zdrowo jest wietrzyć mieszkanie / dom. Pozbywać się nadmiaru wilgoci i wpuszczać świeże powietrze.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 22 kwie 2018, 21:28

Zatem jeżeli pokój ma własną niezależną wentylację, to można drzwi pokojowe uszczelniać akustycznie bez obawień i nie ma tematu.
To co poruszyłem dotyczy prawidłowego modelu wentylacji jaki powinien funkcjonować w każdym domu.

Rozumiem że każdy ma swoje doświadczenia i mam też swoje bo też trochę pomieszkiwałem w różnych miejscach z różnymi typami wentylacji. Wiem że bywa różnie i zachodzę w głowę dlaczego jest takie średniowiecze pod tym względem, dlaczego tej prostej podstawowej wiedzy ludzie nie dostają z mlekiem matki.
Modelowa prawidłowa wentylacja domowa to taka w której powietrze wchodzi do pokoi nawiewem i wychodzi drzwiami kierując się ciągiem komunikacyjnym (korytarze) do kratek w łazience/wc/kuchnia, przy czym wywiew w łazience zawsze największy. Drzwi pokojowe podcięte a łazienkowe z dodatkowym przepustem w postaci kratki lub większego podcięcia.
Gdy taka modelowa wentylacja działa prawidłowo to
1 nie ma potrzeby wietrzenia.
2 nie ma problemu z wilgocią
3 nie trzeba uchylać drzwi, można je zamykać a went. nadal działa ok. i cały czas jest nieprzerwana wymiana powietrza.
4 jest komfort najogólniej mówiąc.
To nie jest wydumana teoria a sprawdzone w praktyce.
Zresztą na tym modelu, na szeroką skalę (jako standard w krajach skandynawskich) wykonywana jest went. mechaniczna wywiewna
i tzw. rekuperacja.
Nawet tzw. grawitacja jest spotykana na tym modelu, szczególnie w blokach gdzie komin jest tylko w łazience i w kuchni.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: theme » 23 kwie 2018, 7:47

Już Ci powiem czemu tak jest. Rozwój materiałów budowlanych ostatnimi czasy bardzo mocno przyspieszył. Ruch ten był nierównomierny. Najpierw wystrzeliły okna, później drzwi, a na końcu upowszechniła się wentylacja mechaniczna. Domy stały się co raz bardziej szczelne. Nawet masz w przepisach PB adnotację, (upraszczając) że przy super szczelnych oknach jakie są teram montowane powinno dawać się nawietrzniki okienne dla prawidłowego działania wentylacji. Drzwi to samo - zobacz jak mocno się rozwinęły przez ostatnie 10 lat. Z drzwiami z Ud około 2,0 teraz łatwo dostępne masz modele jak Termo Prestige czy Thermika Pasiv z Ud poniżej 0,8. Szczelność też bardzo mocno poszła do przodu. Teraz obydwa w/w modele mają czwartą przylgę. Pierwsze dodatkowo uszczelkę opadającą i zasuwnicę hakową. To wszystko jeszcze mocniej dociska skrzydło do ościeżnicy.

Dalej należy sięgnąć do projektów domówi i zadać pytanie kto to projektuje, jak na dom w podstawie 15x15m masz 2 kominy wentylacyjne? Moim zdaniem trochę mało przy takich materiałach jakie mamy dzisiaj. Piany PUR na poddaszu, styropian na elewacji i fundamentach, super szczelne okna i drzwi.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 24 kwie 2018, 14:30

Ten postęp jest tylko materiałowy.
Polega na tym że materiały się zmieniają ale kuleje ich zastosowanie jakby szerokopojęta edukacja (a tak naprawdę informacja) utknęła w średniowieczu - to nie złośliwie a jedynie koloryzacja.
Mentalność też jakaś dawno przeterminowana a wynika to z braku dostępu do wiedzy praktycznej - ten postęp nie idzie w parze.

Opisana wcześniej modelowa wentylacja, stosowana jest od bardzo, bardzo dawna w innych społeczeństwach rozwiniętych technicznie, wciąż mam na myśli te kraje skandynawskie.
Tam jakoś ogarnęli wentylację dawno temu i postęp materiałowy nie ma na to negatywnego wpływu.
Tak jak 50lat temu tak i dziś drzwi pokojowe mają podcięcie po to żeby powietrze mogło wydostać się z pokoju, są też nawiewy i wywiewy. W taki sposób jest to robione że nie jest to jedynie dekoracją, tylko faktycznie spełnia swoje zadanie. Nieważne czy to mieszkanie socjalne w najgorszej ruderze czy willa za miliony, pod tym względem jest tak samo. W tym zakresie nic się nie zmieniło bo nic lepszego nie wymyślono i długo jeszcze nie wymyśli.
Ah przecież jest próba wymyślenia innowacyjnej rekuperacji ściennej ale to nic innego jak pic na wodę fotomontaż i próba wyciągnięcia kasy od nieświadomych (niedoinformowanych) ludzi.
Obrazek

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: theme » 27 kwie 2018, 8:59

Takie trochę perpetuam mobile co pokazałeś. Zgodzę się z Tobą w 100% w tym co tu piszesz. W Polsce muszą jeszcze wymrzeć jeszcze ze 2-3 pokolenia zanim nauczymy się niezatykania kratek wentylacyjnych ma zimę jakimiś szmatami czy gazetami. Zwróć uwagę jak tylko pojawią się pierwsze chłody i mrozy, że na forach budowlanych co drugi temat dotyczy zaparowanych okien i lejącej się z nich wody.
Winna jest tu wadliwa wentylacja. Koniec kropka.

A wracając do tematu drzwi wewnętrznych (szczelnych z progiem), to tak na prawdę nie byłoby tego tematu (problemu) jakby nie istniał problem złej wentylacji w domach.
Ja sam się z nią borykam jeszcze, bo świadomie kupiłem stary dom i go zmodernizowałem. Oczywiście został bardzo mocno uszczelniony (ocieplenie, wełna w dacho-stropie, okna PVC, drzwi stalowe). Teraz jestem na etapie szukania najlepszego rozwiązania odnośnie wymiany powietrza. Rekuperacja odpada, bo nie mam miejsca (czytaj poddasza).
Zakończy się pewnie na nawietrznikach okiennych i może jakimś nawietrzaku w ścianie. Do tego mała przebudowa wentylacji w łazience (wyjście zostanie zmienione w komin + nasada), bo tam jest najkrótszy kanał i oczywiście działa nie w tą stronę co potrzeba.
Temat rzeka jednym słowem, ale mam tego 100% świadomość.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 28 kwie 2018, 12:23

W przypadku takiej sytuacji jeżeli nie ma innej opcji to zdecydował by się na wen. mech. wywiewną.
Nawiew nawiewnikami ściennymi. Takie nawiewniki mają regulację, filtrowaniem, tłumią hałas. Wywiew jedną centralką - można w ten sposób wyregulować gdzie ma być największy wywiew - łazienka, a gdzie mniejszy - kuchnia, wc.
Szwedzi stosują to masowo w nowych domach i blokach, gdzie z jakiś przyczyn nie idą w reku.
Używałem ten typ wentylacji i jest niebo a ziemia w porównaniu z grawitacyjną. Lepiej też niż osobne mechanizmy na kanałach typu Helios ELS z nawiewnikami okiennymi, chodzi o hałasy.
No i przy tej went drzwi wew. muszą mieć przepusty (wspomniane podcięcia i tyle hałasu o nie), bo inaczej to nie zadziała.

Obrazowo centralka wywiewna na przykładzie helios ZEB EC
(nawiewniki do wyboru okienny lub ścienny)
Obrazek

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: mazwoj » 28 kwie 2018, 14:14

A ja znowu jestem ciekaw jak to działa zimą? Czy nie wali z tego chłodem, czy można taki nawiewnik ścienny w jakiś sposób w razie czego przymknąć. Nie mam na myśli zamykania nawiewnika, bo to byłoby się cofanie do poprzedniego stanu, ale są nieraz takie np wietrzne dni, że człowiek chciałby to przymknąć. Czy może całą pracą steruje wywiewnik, bo ile powietrza wyjdzie z domu, to tyle musi wejść.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 28 kwie 2018, 19:32

Zgadza się, ile wyjdzie kominem tyle musi wejść.
W zimie -25C (gdy kiedyś takie były) nie zaobserwowałem chłodu w rozumieniu dyskomfortu ale przy każdym nawiewie znajdowało się źródło ciepła, którym był kaloryfer.
Jeżeli nawiewnik będzie na pustej ścianie (bez grzejnika) to powietrze nie ma się od czego nagrzać i wtedy z pewności poczujemy chłód.
Nawiewnik ścienny posiada regulację, można otworzyć na 100% i można przymknąć do optymalnej wartości, mam na myśli sterowanie manualne bez żadnej automatyki. Jeżeli raz się dobrze ustawi to nie trzeba tym manipulować przez cały rok. Powietrze z takiego nawiewnika powinno się sączyć a nie lecieć pełną parą.
Mechaniczny wywiew wciąga ze stałą mocą wymuszając stałe zasysanie powietrza z nawiewników.
Z tymi wywiewami co miałem do czynienia nie posiadały regulacji, w nic nie musiałem ingerować, po prostu działało.
W przypadku pewnego domku, ktoś przyoszczędził na wywiewie mechanicznym i zrobił komin grawitacyjny. Do tego nawiewnik przy każdym oknie a okien było dużo, dużo więcej niż standardowo. Efekt był taki że nawiewniki praktycznie nic nie działały, bo jak nie ma ciągu w kominie to powietrze nie przepchnie się samo przez nawiewnik.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 28 kwie 2018, 19:34

theme pisze: W Polsce muszą jeszcze wymrzeć jeszcze ze 2-3 pokolenia zanim nauczymy się niezatykania kratek wentylacyjnych ma zimę jakimiś szmatami czy gazetami.

Obawiam się że zmiana pokoleń sama z siebie nic tu nie da, czy to w tej sprawie czy w innych. Gdy jest zator informacji, to nic samo się nie zmieni.
Nowe pokolenia gdy wciąż będą przebierać te "same śmieci i obierki" to nic nowego lepszego z tego nie wybiorą. Gdybym sam się nie zetknął z kilkoma rozwiązaniami to do dziś bym w nie powątpiewał.

robertkrajcarz
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 405
Rejestracja: 15 lut 2018, 11:13
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: robertkrajcarz » 30 kwie 2018, 9:07

Dobre mam zdanie o firmie z serwisu [drzwihotelowe.pl]. Te drzwi akustyczne które oni mi dosłali zdecydowanie się różnią od tych które mieliśmy wcześniej a które też miały wygłuszać...tymczasem różnica jest kolosalna, teraz dopiero widzę jak powinny drzwi odbijać dźwięki.

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: mazwoj » 05 maja 2018, 10:25

A ten znowu swoje z tą reklamą.

Greg - ciekawe jest to co opisujesz. Ja osobiście z czymś takim się nie spotkałem, albo nie zwróciłem na to uwagi. U mnie z tego co mi wiadomo to albo zwykła wentylacja grawitacyjna, albo mechaniczna.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: -_- greg » 05 maja 2018, 13:11

mazwoj - cieszę się że temat zaciekawił i mam wrażenie że mogłeś się z tym zetknąć, tylko jak mówisz, nie zwróciłeś na to uwagi. W moim otoczeniu zauważyłem że mało ludzi zwraca uwagę na techniczne sprawy, co poniekąd jest zrozumiałe i naturalne.

Widzisz też, czy to went. grawitacyjna czy mechaniczna to obieg powietrza musi być - w rozumieniu że musi być wlot i wylot.
Jeśli już zdajemy sobie z tego sprawę że tak powinno być, to wystarczy zastanowić się, w jaki sposób będzie najkorzystniej, uwzględniając parametry takie jak CO2, wilgotność, komfort termiczny i straty energii cieplnej.
Tak się składa że ten omawiany model wentylacji jest najbardziej optymalny,
dlatego tak chętnie stosują tam, gdzie to ogarnęli.

a te reklamy to faktycznie w większości są autystyczne.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju

autor: theme » 17 maja 2018, 9:09

Masz jakieś firmy które dostępne są w Polsce z takimi systemami? U mnie cały czas "problem" jest z wyborem miejsca na wlot powietrza. Póki co jak pisałem jest on w łazience co jest niepoprawne. Mam dom open-space z antresolą więc tak na prawdę jest on otwarty na 2 poziomy. Ogrzewanie tylko podłogówka i okna blisko kanapy w salonie. W zasadzie obok i centralnie nad nią jakieś 4 metry ponad. Tu obawy mam o nawiewniki okienne, że będzie non stop zimno spadało wprost na kanapę. Jakby był grzejnik to nie byłoby problemu.
Będę montował dodatkowe okno na górze w sypialni (na antresoli) i tam będzie na pewno grzejnik doprowadzony (bo tylko tam jest jak to zrobić). Tam też będzie na 100% nawiewnik.
Pomysł był szalony aby przez kotłownię dostać się do świeżego powietrza (albo z kotłowni co jest absurdalne albo z zewnątrz co brzmi znacznie lepiej). Sporo tematów do przemyślenia jeszcze.
__________________________

pozdrawiam

The_Me


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów