Dylemat - prośba o poradę

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Mark_Zar
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2018, 10:30
Dylemat - prośba o poradę

autor: Mark_Zar » 11 sty 2018, 11:44

Dzień dobry. Proszę o poradę dotyczącą ogrzewania domu jednorodzinnego.

Dom o powierzchni użytkowej 130 m2 (w tym garaż 20m2 w bryle budynku), fundament ocieplony z zewnątrz EPS 10cm, ocieplenie zewnętrzne 20 cm styropianu, budowany z betonu komórkowego, poddasze użytkowe (ocieplenie pianą PUR). Obecnie dom jest w stanie surowym zamkniętym, wstawione okna 3 szybowe 6 komór dobrej firmy. Istnieje 7 kanałów wentylacyjnych w dwóch kominach oraz 2 kominy spalinowe (kominek w salonie + kocioł CO). Zaprojektowano wentylację grawitacyjną, następnie chciałem zainwestować w wentylację mechaniczną (projekt jest), jednak po lekturze tematów na tym forum - pozostanę jednak przy grawitacyjnej.
W projekcie jest kocioł na groszek, jednak zrezygnowałem z niego. Najchętniej paliłbym drewnem, ponieważ mam własny las i dostęp do drewna. Jednak gabaryty działki w żadnym wypadku nie pozwolą na zmagazynowanie na sezon, nie mówiąc o sezonowaniu 2 letnim drewna, pyzatym kotłownia 10m2 też nie pozwoli na magazynowanie
Proszę o poradę, czym można ogrzewać alternatywnie np. znajomi zachwalają pellet + podłogówka na całym domu. Proszę również o poradę, czy jest sens ładować 10000 pln w pompę ciepła do CWU, gdy pali się pelletem? Znajomy twierdzi że miesięczny koszt grzania ciepłej wody peletem w lecie do około 50 zł na 4 osoby. Czy ta cena jest realna?

Mark_Zar
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2018, 10:30
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: Mark_Zar » 19 sty 2018, 21:57

Odświeżam.

Mark_Zar
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2018, 10:30
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: Mark_Zar » 24 sty 2018, 20:20

Czy naprawdę nikt nic nie doradzi, na tak fachowym forum:D??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 sty 2018, 20:38

Budownictwo aktywne.
Aktywne instalacje w domach i mieszkaniach.
Wymogi komfortu oraz niskiego zużycia energii, stawiają przed instalacjami HVAC (wentylacja ogrzewanie i chłodzenie ) nowe zadania.
- Wentylacja to 20 do 30m3/h na osobę. Ani więcej ani mniej. Za sucho, źle. Zbyt duża wilgotność, też źle. Precyzyjna wentylacja to wentylacja mechaniczna, nawiewająca powietrze od góry do pomieszczeń. Wymogi efektywności energetycznej i komfortu narzucają wentylację z odzyskiem ciepła.
-Ogrzewanie. Utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w pokojach oraz modulowanej w łazienkach, przy zmieniających się warunkach zewnętrznych i zmiennych zyskach cieplnych wewnątrz domu, wymaga precyzyjnej automatyki niecentralnej. Termostaty elektroniczne współpracujące z grzejnikami lub podłogówką w każdym pomieszczeniu oddzielnie to podstawa komfortu zimą. Komfort i efektywność energetyczna, wyklucza ogrzewanie pośrednie czyli wodne (centralne) .
-Chłodzenie. To rola pompa ciepła powietrze powietrze. Klimatyzacja odprowadza nadmiar ciepła latem, ale nie tylko, odprowadza też nadmiar wody. Przejmuje tę rolę latem od wentylacji. Wentylacja latem może nawet wprowadzać wilgoć do domu.
Ponieważ współczesne pompy ciepła są rewersyjne i dają ciepło minimum dwa razy taniej, niż pompy grzejące najpierw wodę, potem dom to nie ma sensu wyłączać takich pomp zimą. Będą one świetnie współpracować z precyzyjnym, aktywnym ogrzewaniem elektrycznym niecentralnym i znakomicie obniżą koszty ogrzewania.
Aktywne instalacje HVAC, świetnie sprawdzają się zarówno w dużych i małych domach, jak i mieszkaniach. Zużycie kWh/m2 na ogrzewanie nie przekracza w praktyce 20 w starych domach.

Efektywność energetyczna, to wentylacja z odzyskiem ciepła, bezpośrednie ogrzewanie i chłodzenie, unikanie akumulacji ciepła i wodnych systemów ogrzewania.
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: szari » 24 sty 2018, 21:22

Szkoda kasy na pompę ciepła do grzania cwu. wydasz na to około 7000 |PLN a pomyśl ile pelletu/drewna/węgla za to kupisz i na ile lat Ci starszy. zanim to spalisz 2 letnia gwarancja na tę PC wygaśnie i w razie problemów płacisz z własnej kieszeni.

O wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła też szkoda czasu myśleć za dużo kosztuje.A Brzęczykowskiego bajki to patrz trochę przez palce i jego założenia trzeba pomnożyć razy 2 do 4 w zależności co gada. jak 20kWh/m2 rocznie znaczy że będzie około 70,
Jak rekuperacja kosztuje 10000 to znaczy że będzie kosztowała 23000.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: bachus » 25 sty 2018, 22:17

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Budownictwo aktywne.
Konfiguruje zestawy do wentylacji z odzyskiem ciepła .
Szkolenia z zakresu efektywności energetycznej.

Facet próbuje dorabiać teorie do tego co sprzedaje, typowy handlarz bez możliwości wystawienia gwarancji za to co pisze. Brzęczkowskiemu tu nikt już nie wierzy
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: Rafał Cichocki » 06 lut 2018, 15:04

Witam,

A czy posiada Pan podłączenie budynku do sieci gazowej?
Jeśli tak, polecam wykorzystać jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny współpracujący z zasobnikiem ciepła. Jest to rozwiązanie o nieznacznie wyższych kosztach eksploatacyjnych w porównaniu do kotłów na paliwa stałe, które gwarantuje wysoki komfort użytkowania, bezobsługową pracę oraz czyste spalanie.
Zachęcam do zapoznania się z ofertą kotłów kondensacyjnych marki Junkers-Bosch, która znajduje się na stronie [więcej informacji poprzez PW].
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Mark_Zar
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2018, 10:30
Re: Dylemat - prośba o poradę

autor: Mark_Zar » 08 lut 2018, 19:31

w mojej okolicy niestety nie ma gazociągu


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 102 gości

Gotowe projekty domów