Kondensacja pary wodnej na szybie okna dachowego

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Redakcja
Redakcja
Posty: 5433
Rejestracja: 02 cze 2003, 8:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Kondensacja pary wodnej na szybie okna dachowego

autor: Redakcja » 06 gru 2017, 0:02

Często borykamy się w problemem kondensacji pary wodnej na szybie okna dachowego. Jak mu zapobiegać? Kondensacja pary wodnej na szybie okna dachowego >>
Redakcja

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Kondensacja pary wodnej na szybie okna dachowego

autor: Andrzej Wilhelmi » 06 gru 2017, 0:02

Autor dość swobodnie posługuje się stwierdzeniem "wilgoć" nie precyzując co tak dokładnie ono w tym artykule oznacza. Zapomniano poruszyć dwie istotne kwestie: jedna to lokalizacja grzejników pod oknami (wymusza naturalny obieg powietrza) co zaleca każdy producent okien połaciowych a druga to poprawne wykonanie glifów (umożliwiające owiewanie całej powierzchni okna). Nawiewnik w oknie jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie umożliwienie dostępu świeżego powietrza z zewnątrz natomiast przy braku w pomieszczeniu wentylacji w bardzo wielu przypadkach staje się wywiewnikiem. Warto też zauważyć, że w obecnie produkowanych oknach najsłabszym pod względem termicznym elementem okna jest rama skrzydła a nie szyba. Na koniec jeszcze jedna sprawa to konieczność utrzymywania w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury uniemożliwiającej osiągnięcie przez parę wodną stanu nasycenia (warunek kondensacji).

szikata
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 27 gru 2017, 12:06
Kondensacja pary wodnej na szybie okna dachowego

autor: szikata » 02 sty 2018, 17:45

Wiele zależy od tego jak jest wykonana wentylacja samego pokrycia. Z reguły ludzie zwalają w takiej sytuacji na okna, a one niekoniecznie są cokolwiek winne. Przy złej wentylacji i paroizolacji poddasza, wilgoć po prostu nie ma ujścia - i potem się kończy tym, że na parterze higrometr pokazuje 50% wilgotności, a na poddaszu nie schodzi poniżej 60%. Taką sytuację mieli rodzice w swoim domu. Po wymianie poddasza została położona membrana dachowa (Koramic) i wykonane dwie szczeliny wentylacyjne - czyli już zgodnie z tzw. sztuką. Problem wilgoci magicznie zniknął, chociaż okna dachowe zostały te same :)


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów