Domki kanadyjskie co o nich myślicie?

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

KayCee
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2009, 13:48
Lokalizacja: Gdańsk

autor: KayCee » 15 kwie 2009, 11:18

Widzę, że moje wypowiedzi nie są dokładnie czytane. Polecam firmę, która mi dom wybudowała w przeszłości, z którego jestem wysoko usatysfakcjonowany. Los tak chciał, że trafiłem do firmy, która czasem zostaje podwykonawcą owej firmy.
Być może pisząc polecenie dla Pana jest to hipokryzja, ale jak widzę od razu każde zdanie próbuje Pan podważać jakby to byłą jakaś indywidualna krucjata.
Każde budownictwo ma woje wady i zalety. Ja przedstawiłem swój punkt widzenia i na tym zakończmy.
Pan mówi, że mało jest firm w Polsce, które może sprostać takim wymaganiom jak choćby brak tolerancji błędu i właśnie taką firmę polecam. Firma K.B.S. Gliwa spełnia te wszystkie warunki, dlatego uważam, że każda osoba szukająca oferty domów drewnianych powinna przejrzeć ofertę tej firmy.
Posty są pisane po godzinach pracy, więc o żadnej hipokryzji nie może tu być mowy.

Z poważaniem,

Jakub Choczaj

jaski1
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 08 kwie 2009, 18:16
Lokalizacja: Wielkopolska

autor: jaski1 » 15 kwie 2009, 20:57

Odpowiadając MUCOMORowi Nie będąc dobrym fachowcem we własnym murowanym domu bez problemu każdą szafkę zawieszę. Do szkieletowego, jak napisałeś, potrzebuję dobrego fachowca. Rynek wtórny jest istotny ponieważ świadczy o wartości tego co zrobiłeś. Na rynku Polskim dużo wyższą wartość mają domy murowane niż o takim samym projekcie szkieletowe.
Odpowiadając Panu Jakubowi Choczaj. Wiele zdań z pana wypowiedzi podważyłem. Ale potwierdziłem np. że przy szkieletowym zyskuje się na powierzchni. Poza tą zaletą i nie wiele niższym kosztem budowy nie zauważam żadnych argumentów przemawiających za technologią jaką pan poleca. Czy Pan poleca firmę o której tak wypowiadają się na tym forum szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=3223 Moim zdaniem posty Pana pisane są za pieniądze i świadczą o Pana hipokryzji. Post blogera KayCee z 2009-04-09 10:51:26 z deccoria.pl/forum/temat,16,29,9 wielce prawdopodobne że jest Pana. Gdyby Pan nie polecał firmy dla której pracuje był by Pan bardziej wiarygodny.
Może przedstawiłby Pan ofertę, ile kosztuje dom w stanie deweloperskim powierzchni około 150 m zbudowanym przez firmę, jaką Pan poleca? W ile dni od podpisania umowy taki domek powstanie?
Ja odnoszę się do większości argumentów jakie Pan podaje. Pan do moich nie potrafi się odnieść. Dla mnie argumenty przemawiające za szkieletowym budownictwem w warunkach Polskich są tylko dwa. Wad tego systemu jest dużo więcej.

KayCee
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2009, 13:48
Lokalizacja: Gdańsk

autor: KayCee » 16 kwie 2009, 7:45

Ehh i po raz kolejny moje wypowiedzi nie są dokładnie czytane i przestaje mnie to bawić.
Jeżeli chodzi o cenę to jest to 2100zł Netto/metr. W przypadku dodatkowych "wariacji" ze strony inwestora ta cena wzrasta. Jeżeli chodzi o czas to przy dobrej pogodzie i regularnych wpłatach można postawić w 3-4 miesiące.
Dlaczego domy murowane mają większą wartość? Bo Polacy dot ej pory niczego innego nie znali, a do tej pory niektórzy marzą żeby zamieszkać w 30letnim bloku budowanym za czasów Edwarda Gierka.
Ludzie boją się tego czego nie znają, więc naturalne jest to, że do nowej technologii będą podchodzić z dystansem.
A wracając do hipokryzji to niestety dla Pana, ale ona nie występuje. Nie jestem pracoholikiem, żeby po godzinach pracy wychwalać to czym się sam jako pracownik zajmuję. Niech mi Pan uwierzy, że mam dużo ciekawszych zajęć.
W przeciwieństwie co do niektórych osób:)

jones
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:35

autor: jones » 16 kwie 2009, 10:19

Ale tu iskrzy...
Dwie sprawy:
1.Budownictwo szkieletowe jest bardziej skomplikowane niz wszystkim sie wydaje.
Pracuje w Irlandii, gdzie budujemy domy w systemie szkieletowym z elewacja murowana. Sam mieszkam w takim domu. Wiekszosc nowo budowanych domow jest w szkielecie. Starsze domy byly budowane z bloczkow kamiennych ( brak surowcow na cegle), ale stropy sa drewniane. Co do jakosci wykonania tych budynkow mozna sobie dyskutowac... Najwazniejsze jest to, ze system szkieletowy jest szybszy w budowie i cieplejszy w porownaniu z bloczkami ( stosujac te sama grubosc sciany). Jedynym mankamentem tego rozwiazania jest jakosc wykonawcow, a nie system sam w sobie. Jestem zdecydowamym zwolennikiem kanadyjczykow. Popieram to doswiadczeniem od strony konstrukcyjnej. Podstawa jest zabezpieczenie przed wilgocia i przeciekami ( a w Irlandii potrafi popadac) oraz izolacja termiczna. Od 4 lat mieszkam w takim domu i zapewniam, ze widze wiele zalet w porownaniu z tradycyjna technologia.
Zawieszenie szafki w kuchni, lazience nie stanowi problemu, jezeli sciany sa odpowiednio wykonane (sciana wew.: plyta k-g, plyta osb, drewno konstrukcyjne plus izolacja, plyta osb, plyta k-g lub sciana zew.: bloczek kamienno-betonowy, szczelina wentylacyjna, membrana , plyta osb, drewno konstrukcyjne plus izolacja , plyta osb, plyta k-g,). Mozna oczywiscie zastosowac jeszcze folie paroizolacyjna od wewnetrznej strony, ale tu sie tego nie stosuje. Dlaczego? Sam nie wiem. takie sa normy w tym kraju. Drewno kostrukcyjne jest strugane czterostronnie, a krawedzie sa zaoblone.
Taki dom zapewnia swobone w montazu wszelkich polek, szafek, LCD itp na sicianie. Takie domy szacuje sie, ze wytrzymaja okolo 100 do 150 lat.

2.Cena domu szkieletowego w polsce co zupelne inna sprawa.
Sam sie nad tym zastanawiam. Wybudowalem juz jeden dom w tradycyjnej technologii wiele lat temu. Teraz chetnie wybudowalbym kanadyjczyka.
Ale tak, jak wszyscy wiedza ludzie nie potrafia docenic tego systemu i odnosza sie do niego z niedowierzaniem i lekiem. Dlatego cena takiego domu, oraz mozliwosc sprzedazy nie rzucaja na kolana ( mam na mysli oczywiscie punkt widzenia sprzedajacego) . Wynika to z przyzwyczajen i ogolnej mentalnosci spoleczenstwa. Nie ma to nic wspolnego z warunkami atmosferycznymi, bo co prawda Irlandia ma inny klimat niz Polska, ale takie Stany Zjednoczone na tej samej szerokosci geograficznej nie roznia sie niczym.
A tez mialem okazje mieszkac przez rok w takim domu w stanie Michigan.
Pogoda i wilgotnosc taka sama jak w Polsce. Tam rowniez buduje sie w tym systemie i wszystko jest ok. Uwazam, ze Polacy nadal kojarza "kanadyjczyka" jako domek letniskowy, ktory z pewnoscia nie wytrzyma 5 pokolen, ktore maja w nim zamieszkac. Dlatego "trzeba" budowac domy, ktorych zywotnosc musi byc wieksza niz 150 lat, bo przeciez po to bierzemy kredyt na cale zycie, zeby nasze prawnuki takze mogly spokojnie mieszkac w tym samym domu.
I tym optymistycznym akcentem koncze zachecajac do otworzenia sie na mozliwosci, ktore przynosza z soba inne technologie. :D
życie jest jak pudełko czekoladek...
nigdy nie wiesz co ci się trafi.

jaski1
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 08 kwie 2009, 18:16
Lokalizacja: Wielkopolska

autor: jaski1 » 16 kwie 2009, 16:14

Podał Pan cenę 2100 za m i jest to wartość za którą każdy jest wstanie wybudować dom w stanie dewloperskim, w systemie murowanym. Wartość domu murowanego jak przyznajecie jest w warunkach Polskich wyższa i nie jest istotne to że Polacy wcześniej innego systemu nie znali. Istotne jest to że na rynku wartość szkieletowych jest niższa. Walczyć z tym czego ludzie nie znają, ryzykować swoją gotówką licząc na to że się przekonają jest moim zdaniem bez sensu.
Porównywanie do bloków z wielkiej płyty jest nie na miejscu.
Okres budowy 4 miesięcy jest porównywalny z budownictwem tradycyjnym.
Nigdzie nie napisałem że właściwości cieplne są gorsze od murowanego. Są porównywalne.
Do Jones napisałeś że „Od 4 lat mieszkam w takim domu i zapewniam, ze widze wiele zalet w porownaniu z tradycyjna technologia.” Proszę o konkrety.
Argumenty wasze że: szybszy czas budowy, drewno sprawia, że człowiek "lepiej oddycha”( na pewno nie w szkieletowym ale ewentualnie z litego drewna), niższe koszty od tradycyjnego budownictwa, łatwość modyfikacji. Zostały przeze mnie podważone.
Zysk na ten moment zauważam tylko jeden „zysk na powierzchni netto (wynika z przekroju ścian)”
Czekam na konkretne zyski, jakie inwestor otrzyma, przemawiające za technologią szkieletową w stosunku do technologii murowanej
jaski1

mucomor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:43

autor: mucomor » 18 kwie 2009, 8:27

nie bede tutaj przytaczal zadnych danych popartych jakimi kolwiek badaniami, jesli istnieja, natomiast zanim rozbudowalem moj stuletni dom z bala mialem okazje pomieszkac w nim jakies 10 lat i teraz po rznacznej rozbudowie w systemie kanadujskim mieszkam w nim od lat szesciu i nie zauwazylem wiekszej roznicy. Czuje ja matomiast kiedy odwiedzam moich znajomuch posiadajacych domy zbudowane w technologii mokrej - w wiekszosci przypadkow powietrze jest zbyt suche.
Rozszerzajac liste zalet, choc jest to subiektywne podejscie, domy w technilogii szkieletowej maja niska zdolnosc akumulacji ciepla , nie trzeba wiec zuzyc wiele energii na ogrzanie lub schlodzenie mieszkania, co w moim przypadku jest barzo istotne poniewaz nie spedzam w domu zbyt wiele czasu.
Niestety nie mozna tego powiedziec o technologii mokrej.
Kolejna. dosc wazna cecha jest zdolnosc samoregulacji wilgotnosci, nawet w przypadku kanadyjczyka. oznacza to , ze mozemy ogrzewac go w jakikolwiek sposob, w wtechnologii mokrej czeste wachania temperatury i brak dobrej wentylacji maoga miec zgubny wplyw na konstrukcje oraz na nasze zdrowie w wyniku czego pozostaje nam ogrzewanie w sposob ciagly co po za sezonem grzewczym ,kiedy potrzebujmy doraznie dogrzac mieszkanie, jest kosztowne.
Zaleta jest rowniez ok 40 procentowa oszczednosc podczas budowy fundanentow, nizszy koszt i krotszy czas budowy stropu, znacznie wieksza dokladnosc wykonywanych elementow przez co prace wykonczeniowe i budowa dachu staje sie prostsze , a co za tym idzie , mniej kosztowne.
Jak wczesniej ktos nadmienil w butownictwie drewnianym znacznie latwiej jest przeprowadzic zmiany konstrukcyjne co daje nam szersze mozliwosci podczas przebudowy w przyszlosci.

Uwazam jednak , za na tym forum niczego nie udowodnimy a kazdy z nas wypowie sie w mniej lub bardzie autorytatywnu sposob.
Wazne jest aby kazdy przyszly inwestor wybral technologie, w
jakiej zamierza wybudowac dom, odpowiadajacej jego potrzebom a co za tym idzie przekonaniu.

Pozdrawiam KR
twoj problem, moja glowa

jaski1
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 08 kwie 2009, 18:16
Lokalizacja: Wielkopolska

autor: jaski1 » 20 kwie 2009, 11:28

Czyli wadą murowanego w stosunku do kanadyjczyka to waszym zdaniem: zbyt suche powietrze, duża akumulacyjność cieplna, wyższe koszty ogrzewania, wyższe koszt budowy, niższa dokładność budowy, trudniejsze zmiany konstrukcyjne, mniejsza powierzchnia netto.
Ja uważam że murowany ma zalety: Koszty budowy porównywalne z kanadyjczykiem (2100 za metr deweloperki w murowanym każdy osiągnie), Dużo wyższa wartość na rynku wtórnym, Większa ilość dobrych fachowców w technologii murowanej, Koszty ogrzewania porównywalne z kanadyjczykiem (na 130m parterowego domu w tym roku łącznie z ciepłą wodą zużyłem 2,5 tony węgla).
Z tej dyskusji niech każdy inwestor sam wyciągnie sobie wnioski co woli.
jaski1

jones
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:35

autor: jones » 20 kwie 2009, 15:00

Chcialbym tylko powiedziec, ze niniejsza dyskusja do nie prowadzi do konstruktywnej onkluzji. Rownie dorze mozna dyskutowac nad wyzszoscia bozego narodzenia nad wielkanoca i odwrotnie. Uwazam, ze celem tego forum jest przedstawienie jak najwiekszej ilosci faktow. Kazdy, kto nosi sie z zamiarem budowy moze sobie wszysto przeanalizowac i wybrac opcje, ktora bedzie mu odpowiadac. Na koniec moge tylko stwierdzic ( i mam nadzieje, ze zgodzicie sie ze mna ), ze nie kazdy system ma swoje zalety, ale ma tez swoje wady. Nie ma co sie przekonywac i dywagowac nad nimi nadmiernie. Ja jestem zwolennikiem kanadyjczykow. Mam do tego pelne prawo. Szanuje wybor innych technologii. Nie trzeba od razu kruszyc kopii. Powodzenia ... Jones
życie jest jak pudełko czekoladek...

nigdy nie wiesz co ci się trafi.

jaski1
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 08 kwie 2009, 18:16
Lokalizacja: Wielkopolska

autor: jaski1 » 20 kwie 2009, 18:38

Do Jones. Dlaczego uwżasz że tego typu dyskusje nie prowadzą do konstruktywnej konkluzji? Porównanie do dyskusji o świętach jest śmieszne. Zauważam że na forum wypowiada się przede wszystkim tzw. „Towarzystwo wzajemnej adoracji”. Udało mnie się wsadzić kij w to mrowisko :twisted: . (widać to po ilości odsłon)
Dzięki tego typu dyskusji udało się skomasować plusy i minusy dwóch różnych technologii. Teraz potencjalnemu inwestorowi będzie łatwiej wybrać. Dlaczego uważasz że nie warto przekonywać się do konkretnej technologii. Moim zdaniem to z czego będzie zbudowany dom, jaka będzie jego wartość na rynku wtórnym, jakie będą koszty, jakie będzie miał wady i zalety Jest celem tego forum. Moim zdaniem warto o tego typu szczegóły trochę pokruszyć kopię. :)
jaski1

BasiaP
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 03 maja 2009, 16:36

autor: BasiaP » 03 maja 2009, 16:52

Moim zdaniem warto o tego typu szczegóły trochę pokruszyć kopię. :)

A ja poproszę jaśniej - jak blondynce jaki dom budować żeby był energooszczędny i nie zarżnął mnie przed a właściwie po wykończeniu :D
Basia

gabieliasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2009, 18:31
Lokalizacja: opole
Kontaktowanie:

autor: gabieliasz » 22 maja 2009, 18:41

Witam
widzę ze dobrze trafiłam w znawców tematu domów z drewna (szeroko pojętego)
mam problem z sufitem w takim domu , z sufitem pomiędzy belkami stropowymi a podłoga która w ten sposób powstaje na poddaszu . Jak ja zrobić by było miło dla okna i ucha no i portfela ?
i jeszcze jeden kłopot z czego zrobić ścianki działowe w tak klimatycznym domu , czekam na podpowiedzi uzasadnione doswiadczeniem własnego mieszkania:)
Pozdrawiam
gabi

Neil
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2009, 10:12
Lokalizacja: Białystok
Domki kanadyjskie co o nich myślicie?

autor: Neil » 02 cze 2009, 12:17

Technologia szkieletowa stosowana w Polsce opiera się niestety na słabym jakościowo drewnie, problem pogłębia niewłaściwy sposób suszenia i znikome jego zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Technologia kanadyjska to drewno cedrowe specjalnie wyselekcjonowane - idealne do konstrukcji i dodatkowo specjalnie zabezpieczane i nasączane w autoklawach. Zupełnie inna jest mentalność ludzi mieszkających w Ameryce Pn. - oni nie budują domów na pokolenia ale dla siebie tzn na 50 - 80 lat. Miałem okazje remontować takie domy i miejsca które były dobrze zabezpieczone były w stanie idealnym, natomiast tam gdzie migrowała woda - totalne próchno. Często przyczyną problemów były również termity - u nas nie spotykane.
W związku z powyższym przy cenie za m2 2100 pln otrzymamy dom "drewnopodobny" którego żywotność oceniam na 10 - 15 lat przy założeniu, że zastosujemy tyvek lub inne wysokiej jakości paroizolacje.

Neil
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2009, 10:12
Lokalizacja: Białystok

autor: Neil » 02 cze 2009, 12:26

gabieliasz pisze:mam problem z sufitem w takim domu , z sufitem pomiędzy belkami stropowymi a podłoga która w ten sposób powstaje na poddaszu


Nie bardzo rozumiem? Jeśli podłogo powstaje nad belkami to możesz zrobić wiele rzeczy:
- pozostawić widoczne belki /mała izolacja termiczna i akustyczna/
- dać PGK + izolację
- dać P OSB + izolacje
- wykończyć drewnem........

Neil
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2009, 10:12
Lokalizacja: Białystok

autor: Neil » 02 cze 2009, 12:34

gabieliasz pisze: i jeszcze jeden kłopot z czego zrobić ścianki działowe w tak klimatycznym domu


Możesz zastosować belki 2 x 4" [38 x 89 mm] lub profil stalowy z wypełnieniem izolacyjnym /wata/ + PGK lub sklejka lub P OSB

jones
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:35

autor: jones » 12 cze 2009, 11:12

Do Neil: Jakim cudem wyszlo Ci, ze kanadyjczyk w Polsce wytrzyma gora 15 lat.
Teraz to juz ostro przesadziles. :roll:
życie jest jak pudełko czekoladek...

nigdy nie wiesz co ci się trafi.


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów