Podłoga w domu irlandzkim

Podłoga, nawet ta wykonana z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, pod wpływem lat i użytkowania ulega zniszczeniu. Sprawdź jaką wybrać podłogę. Znajdziesz tu także informacje na temat pielęgnacji i konserwacji podłóg.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

pbogu
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2017, 10:51
Podłoga w domu irlandzkim

autor: pbogu » 13 cze 2017, 12:49

Witam. Na wstępie zaznaczę, że jestem ottalnym amatorem ale nie boję sie pobawić i nauczyć czegoś nowego. Poczytałem internety i pooglądałem jutuba ale pewne rzeczy nie do końca się pokrywają między róznymi źródłami.
Teraz do sedna, zakupiłem dom w IE, który powoli będę chciał doprowadzić do porządku (jak ktoś był w IE albo UK to wie o czym mowa).
Dom ma zewnętrzne mury murowane a w środku wszystko na drewnie (łacznie ze stropami i ściankami działowymi. Chciałbym zacząć od podłogi na 1 piętrze (a poźniej łazienki tam, ale to oddzielny temat).
Strop jest podzielony na 2 główne części (wzdłud linii klatki schodowej) w których kierunek legarów się zmienia (podłużnie i poprzecznie). Legary są rozstawione co 40cm, a sądząc po grubości stropu mają wysokość 20cm, nie wiem jaka grubość i profil, bo podłogi jeszcze nie zdejmowałem. Jako podłoga są aktualnie lakierowane deski bez żadnej podkładki przybite do legarów. Podejrzewam, że żadnej wełny mineralnej ani czegokolwiek między drewnem a sufitem GK na parterze nie ma. Mój plan wstępnie obejmuje zdjęcie desek i zastąpienie ich płytami OSB 3. Risircz po internecie mówi mi że 18mm powinny być OK tutaj (22mm nie widziałem tutaj w żadnym sklepie budowlanym). Jednakowoż tu mam pytanie jak je kłaść, bo w różnych miejscach widziałem różne metody.
1) Płyta bezpośrednio na legary, klejona i skręcana do nich
2) Płyta na legary ale z filcem lub inną pianką, skręcana
3) Folia paroizolacyjna i na to płyty skręcane - jak to się ma do folii którą w sumie przedziurawię wkrętami?
Planuje na początku wymienić mniej-więcej połowę podłogi na piętrze z 1 sypialnią i dwoma łazienkami. Płytki w łazienkach (można bezpośrednio na OSB chyba z tego co czytałem) i panele w pokoju. Połowa podłogi bo nie rozgrzebuje całego piętra a oprócz tego 2 połowa wymaga zmany kierunku kładzenia płyt. W strop jeszcze wełne mineralną planowo bym wrzucił (chodzi głównie o akustykę, a nie ogrzewanie) ale nie wiem czy teraz czy moze jak kiedyś zacznę robić parter i nowy GK na sufit będzie szedł (ciągniecie kabli, nowe światło w innych miejscach itp.). Będę wdzięczny za porady i proponowane rozwiązania.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2017, 15:04 przez pbogu, łącznie zmieniany 1 raz.

Jeciu
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 27 kwie 2017, 7:48
Re: Podłoga w domu irlandzkim

autor: Jeciu » 13 cze 2017, 14:50

pbogu pisze:3) Folia paroprzepuszczalna i na to płyty skręcane - jak to się ma do folii którą w sumie przedziurawię wkrętami?


Raczej tutaj powinna być folia paroIZOLACYJNA , wiec podziurawienie jej odpada

pbogu
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2017, 10:51
Re: Podłoga w domu irlandzkim

autor: pbogu » 13 cze 2017, 15:06

@Jeciu, dzięki. post edytowany. Ale ogólnie wychodzi, że ta opcja odpada w takim razie.
Czyli opcja 2 chyba optymalna?
A z ciekawości, jak się folię kładzie na strop jak wszystko jest przykręcane lub przybijane?

Jeciu
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 27 kwie 2017, 7:48
Re: Podłoga w domu irlandzkim

autor: Jeciu » 14 cze 2017, 9:56

Jeśli będą to zwykłe panele to płyta-> folia -> podkład -> panel
Jeśli decha to zrobił bym w zależności od tego w jakim stanie jest dom płyta -> decha klejona do plyty

pbogu
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2017, 10:51
Re: Podłoga w domu irlandzkim

autor: pbogu » 16 cze 2017, 10:03

A jeszcze pytanie - jak już zdejmę aktualną podłogę to będę miał dostęp do legarów. Potraktować je przy okazji jakimś magicznym środkiem do drewna przeciwko wilgoci itp?

jakca
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 11 lip 2017, 15:15
Re: Podłoga w domu irlandzkim

autor: jakca » 11 lip 2017, 15:32

ja mam kamienne podłogi i sa bardzo ładne i efektowne, pasują idealnie do naszego domu. Grunt żeby Sklep miał spory wybór wzorów i kamienia, znaleźliśmy na [url]marmur-dulemba.pl[/url]

insomnia
Aktywny
Aktywny
Posty: 236
Rejestracja: 09 mar 2015, 13:10
Re: Podłoga w domu irlandzkim

autor: insomnia » 13 lip 2017, 20:40

Jeżeli chodzi o podłogi to ja zdecydowanie jestem za panelami. One sprawdzają się u mnie najlepiej i są dość tanie w porównaniu np do podłóg drewnianych. Jednak by panele były dobre trzeba wybrać odpowiednią klasę. Jeżeli szukałbyś ładnych paneli to polecam zajrzeć do DDD Dobre Dla Domu , ponieważ mają panele wielu dobrych polskich producentów :)
i am who i am


Wróć do „Podłogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów