Zawory termostatyczne

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK

autor: luxus » 07 sty 2008, 18:18

NAPISAŁEM: Znam osobiście inżynierów HVAC, którzy sobie zamontowali zawory kulowe, uzasadniając, że to to samo tylko trwalsze i tańsze, choć innym projektują droższe termo zawor

... jak to mowia " szewc bez butow chodzi" nie spotkalem sie jeszcze z zaworami termo. montowanymi nad posadzka... ale prosze mi wytlumaczyc,jesli nad posadzka jest 21stopni,to ile bedzie wyzej???

posi
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 17 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: strzelno

autor: posi » 07 sty 2008, 18:40

w moim przypadku jest to piec z podajnikiem, układ na cienkich rurkach nowe konwektory, czy ktoś z własnej praktyki może potwierdzić wymierne korzyści ze stosowania tych zaworów? Jak wygląda regulacja temeratury czy jest jakaś bezwładność w regulacji, czy są duże odchyłki od zadnej temperatury? Czy lepiej regulować temperature w pomieszczeniu po przez zmiane temperatury na piecu, czy lepiej na zaworze? Pozdrawiam

Elmont
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 20 sie 2006, 18:39
Lokalizacja: Rzeszów

autor: Elmont » 07 sty 2008, 19:10

Widać nawet u "zacofanych"Niemców nie umieją montować zaworów termostatycznych
tylko Jaśnie Oświecony Super Fachura Brzęczkowski potrafi takie tajemnice "odkryć".
Cóż mamy za wybitnego fachurę we wszystkich specjalnościach budowlanych.BRAWO !.
Pracuję w zawodzie elektryka od 1969rw Elektromontażu.

Ryszard re
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 gru 2007, 19:20

autor: Ryszard re » 07 sty 2008, 19:27

jak masz piec to lepiej na piecu ale jakbys miał ciepło z PECU to E-PRO

74
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 12 gru 2007, 12:16

autor: 74 » 07 sty 2008, 20:42

A jednak.... doskonale reguluje przepływ. no tak doskonale zamyka i otwiera skuteczność 100 %

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 07 sty 2008, 23:55

Termostat umieszczony na górze grzejnika na zasilaniu, który ma stałą temperaturę niezależnie od temperatury pokojowej, działa jak normalny zawór!!! Czyli regulujemy przepływ ręcznie!

Co to znaczy,ręcznie?Ustawiam go rano na 21 i tyle mam przez cały dzień.Wieczorem ustawiam na 17 i tule mam całą noc.Po co mi coś innego???Osiągam,to co chcę.Bez schylania się.
A o tych inżynierach to bardzo proszę,niech pan już przestanie pisać,bo to nic nie wnosi poza informacją o ich niekompetencji.
Proszę po raz trzeci o uzasadnienie logiczne wyższości zaworu kulowego nad termostatycznym w odniesieniu do funkcjonalności regulacji temperatury w pomieszczeniu.
adam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 08 sty 2008, 0:04

czy ktoś z własnej praktyki może potwierdzić wymierne korzyści ze stosowania tych zaworów? Jak wygląda regulacja temeratury czy jest jakaś bezwładność w regulacji, czy są duże odchyłki od zadnej temperatury? Czy lepiej regulować temperature w pomieszczeniu po przez zmiane temperatury na piecu, czy lepiej na zaworze? Pozdrawiam

Korzyścią największą jest komfort.
Bezwładność,to w zależności od rodzaju głowic i wielu pomniejszych czynnikow, 5-10 min.
Odchyłki praktycznie żadne.
Mam w domu 4 głowice.2 Danfoss Everis-cieczowe,1 Danfoss Inova-gazowa i 1Caleffi-cieczowa.Wszystkie są bardzo precyzyjne.Ustawię 21 i na termometrze 3m dalej mam 21.
Na piecu mamy niewielki wpływ na dokładną regulację temp. w pomieszczeniach.Można to robić ale bardzo z grubsza i kup... przy tym latania po domu i kotłowni.Regulacja na zaworze termostatycznym daje największe możliwości i dokładność.
Od czasu jak zamontowałem te głowice skończyło się studzenie przegrzanych pomieszczeń i marnowanie w ten sposób ciepła.
adam

Ryszard re
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 gru 2007, 19:20

autor: Ryszard re » 08 sty 2008, 0:24

A co powiesz o E-PRO z głowicą K Heimeiera? Masz jakieś zdanie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2008, 10:28

Z innego forum 2005 rok Zadzwoniłem do Danfossa pl, dlaczego termo zawory montuje się w górnej części na zasilaniu, a w Danii na dole na wylocie (by mogły coś mierzyć) odpowiedzieli "W Polsce tak się przyjęło "
Jeszcze raz : termostat (jaki by nie był) umieszczony w temperaturze wyższej niż pokojowa nie ma możliwości pomiarowych.
Proporcjonalne ustawienie też nie wchodzi w grę, bo wraz ze wzrostem temperatury w pokoju wzrasta temperatura powietrza wchodzącego na grzejnik!!! i czynnika wychodzącego z grzejnika!!!!
Czyli termostat na górze działa jak taki sam zawór bez termoczułego elementu!!!!

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 08 sty 2008, 12:55

Głowice elektroniczne to bardzo ciekawe rozwiązanie.Z tym,że ja to samo osiągam pilnując ustawienia głowic rano i wieczorem.Tyle jeszcze mogę.Jak mnie dopadnie skleroza,może wtedy wnuki (jak będą) kupią mi coś,co będzie myślało za mnie. :wink:
termostat (jaki by nie był) umieszczony w temperaturze wyższej niż pokojowa nie ma możliwości pomiarowych.

To jak wytłumaczyć fakt,że u mnie termostat tak,wg. pana niewłaściwie umieszczony,ma możliwości skutecznej regulacji temperatury?Ustawiam 21 i mam 21 na termometrze 3m dalej?
Proporcjonalne ustawienie też nie wchodzi w grę, bo wraz ze wzrostem temperatury w pokoju wzrasta temperatura powietrza wchodzącego na grzejnik!!! i czynnika wychodzącego z grzejnika!!!!

To nie ma znaczenia,bo wraz ze wzrostem temp. w pomieszczeniu zawór przymyka się ,co jak wszystkim jest wiadome,skutkuje spowolnieniem i w końcu zahamowaniem wzrastania temperatury.Dziwna ta pańska logika :shock:
Czyli termostat na górze działa jak taki sam zawór bez termoczułego elementu!!!!

Tu pan wykazał totalną wprost ignorancję.Nie wiem,czy pan wie o tym,że zwykły,kulowy zawór nie zamyka i nie otwiera się sam,natomiast termostat robi to samodzielnie.Naprawdę tak jest.Może pan spytać panią w sklepie z armaturą,ona to na pewno potwierdzi.Moja żona też to wie.No i na pewno jeszcze parę innych osób.
Ogarnia mnie powoli poczucie bezsilności i zwątpienia.Jak pan zareaguje,kiedy z maniackim uporem i bez żadnych sensownych argumentów będę pisał na tym forum,że rekuperator niczym nie różni się od zwykłej kratki wentylacyjnej,bo mój znajomy inżynier ma taką zwykłą kratkę i nie chce rekuperatora.
Na każde pytanie odpowiada pan kilkoma autorytarnymi stwierdzeniami,nie podpierając ich żadną argumentacją logiczną.
No to jak jest z tym moim pytaniem?
Proszę po raz czwarty o uzasadnienie logiczne wyższości zaworu kulowego nad termostatycznym w odniesieniu do funkcjonalności regulacji temperatury w pomieszczeniu.
adam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2008, 13:18

Widać cuda się zdarzają, gratuluję, ma Pan tę samą temperaturę nad grzejnikiem i trzy metry dalej...
Ale nie u wszystkich cudów można się spodziewać. Wszystkie dobre firmy znające na ogrzewaniu montuję termostaty na dole, nawet niemieckie SIMENS AEG... choć trzeba przyznać , że zacofanych firm nie brakuje.
By system przy tak mało precyzyjnej automatyce działał w miarę rozsądnie, musi być coś co będzie temperaturę w pokoju stabilizowało poza automatyką. Najczęściej to jest ogromna masa ściany! Nic więc dziwnego, że wszyscy, którzy jeszcze dziś propagują centralne systemy rozprowadzania ciepła, są tak zaciekłymi wrogami izolowania domów!
Tylko, że od 70kWh/m2 rocznie się nie ucieknie!
Pozdrawiam . Może do ciuchci wrócimy...

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 08 sty 2008, 13:23

grzejnik z termostatem mają 21 stopni i w pokoju jest 21? Coś chyba przsadzasz.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 08 sty 2008, 14:00

grzejnik z termostatem mają 21 stopni i w pokoju jest 21? Coś chyba przsadzasz.

A gdzie ja napisałem,że mam grzejnik o temperaturze 21st? :shock: Cały czas piszę o nastawie temp 21 na głowicy termostatycznej a nie o temp. wody dochodzącej do grzejnika,czy o temp. samego grzejnika.To akurat,jaką temp. ma grzejnik -55 czy 65 st.,wcale mnie,jako mieszkańca w ogóle nie interesuje.
Panie T.B.,pan pisze o kontrolowaniu temp. czynnika grzejnego,a ja piszę o kontrolowaniu temp. pomieszczenia.
Mnie osobiście nie powinno obchodzić jaką temperaturą zasilany jest grzejnik w mojej sypialni.Mnie interesuje temp. w tej sypialni.
Pan upiera się przy kontrolowaniu temp. czynnika grzewczego,co nie wiele daje użytkownikowi.Po co mi to wiedzieć?Ja chcę 21 st. I tyle.Chcę,to sobie tyle ustawiam i mam. Jak pan ustawi taka temperaturę za pomocą kontrolowania temp. powrotu?Owszem,wiem,że się da,ale tak jak pisałem,metodą prób i błędów i kosztem kupy czasu.
Zawory do regulacji temp. powrotu mają całkiem inną zasadę działania,niż zawory z głowicami termostatycznymi.
Ten pierwszy praktycznie nie nadaje sie do precyzyjnego regulowania temp. pomieszczenia,choć dla upartego emeryta z dużą ilością czasu.... :roll:
Jeśli na zaworze regulującym temp. powrotu ustawimy np.45st,to tyle będzie miała temp.woda powracająca z grzejnika.Logika wskazuje,że nie jest to za dobra forma regulacji temp. w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami.Jeśli temp. zewnętrzna zmieni się z +3 na -15 a pan nadal będzie miał na tym zaworze ustawione 45st,to gwarantuję,będzie za zimno i samo się nie zmieni.Musi pan podkręcić na więcej.A skąd pan wie na ile,by było dobrze?
Takie zawory przeznaczone są do montażu na powrocie grzejnika,z którego potem zasilana jest podłogówka,a nie do zwykłych grzejników.
Niech pan więc nie miesza tutaj dwóch oddzielnych dziedzin sterowania temperaturą.
adam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2008, 14:15

Dobrze już dobrze ... niech Panu będzie, że termostatem umieszczonym w stałej temperaturze np 55 st można utrzymywać stałą temperaturę 21 st w pokoju uwzględniając inne źródła ciepła. Tylko proszę w to logiki nie wciągać.
Od kilkunastu lat do grzejników dobrych firm montuje się termostaty z czujnikiem pod grzejnikiem , mierzące temperaturę 15/sek z dokładnością do 0.1stC. Mało tego termostat ma obniżać temperaturę gdy Pan wychodzi a nie nie gdy Pan go przykręci! Po co się do grzejników zbliżać? Ale tu, zdaje się nie ta epoka! Węgiel, kręcenie zaworami, ustawienia na piecu, wysokie rachunki, stuki, awarie i bardzo dużo CO2! Proszę poczytać co postanowiono na Bali!

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 08 sty 2008, 14:34

Ja wcale nie twierdzę,że zawory termostatyczne są szczytowym osiągnięciem w tej dziedzinie.Padło pytanie i ich użyteczność to odpowiadam.Są o wiele bardziej precyzyjne i skuteczniejsze sposoby regulacji temp. w pomieszczeniu.
Są też o wiele trwalsze,bezpieczniejsze i wygodniejsze samochody niż te,którymi jeździmy.
No więc dlaczego nimi jeździmy?
adam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], FB ext hit [Bot] i 43 gości

Gotowe projekty domów