GWC i REKUPERATOR

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Michal Ludwin
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2010, 8:03
Kontaktowanie:
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Michal Ludwin » 07 cze 2010, 10:32

Myślę, że zużycie energii zależy od stosowanych w centrali wentylatorów.
Jeżeli centrala radzi sobie z oporami rzędu teoretycznie nawet 150 Pa
to zastosowanie w instalacji przewodów o niewielkiej średnicy nie powoduje zauważalnego wzrostu zużycia energii.
Oczywiście opory są nieco większe ale nie ma to istotnego znaczenia.
Trudno podawać konkretne wartosci - nie ma dwóch identycznych instalacji - trzeba by prowadzić ekspertment w identycznych domach.

Tak na marginesie:
Z moich obserwacji wynika, ze na ostateczne zużycie energii elektrycznej największy wpływ mają:
rodzaj zastosowanych wentylatorów -koniecznie silnik na prąd stały- silnik na prąd zmienny nie nadaje się do efektywnej regulacji (obrotów), a ponieważ centrala zasadniczo bardzo rzadko pracuje na "full" ma to bardzo istotne znaczenie.
automatyczne sterowanie - polecam automatykę ze sterowaniem dobowym i tygodniowym - teoretycznie Klient sam może recznie zmieniać biegi centrali ale w praktyce trudno o tym pamiętać. Wbrew pozorom optymalne dostosowanie pracy centrali do trybu życia domowników pozwala na zauważalne oszczędności energii cieplnej i elektrycznej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 cze 2010, 12:45

lukep3 pisze:Czy mierzył któryś z szanownych kolegów jak zastosowanie kanałow elastycznych o przekrojach 60-80 wpływa na zużycie energii przez centralkę? Potwierdzam ze montaż kanalów elastycznych o takich przekrojach wydaje sie byc interesujacy chociazby z uwagi na montaz czy estetyke. Ja zdecydowalem sie jedenak na kanaly sztywne i jestem zadowolony na I biegu tj 100m3 nie slychac zupelnie nic, szum zaczyna sie od drugiego biegu w górę - ale te wyższe biegi bedą służyly tylko do przewietrzania - wiec najwieksze walory użytkowe sa dla przeplywow rzedu 60-100 a te sa u mnie praktycznie nieslyszalne; no i najbardziej zadowalajace jest zuzycie energii (moc ) dla przeplywu 100m3/h to 18W, dla 60m3/h to 16W - wiec koszt utrzymania roczny centralki pod wzgledem zuzycia pradu w I taryfie to ok 70zl.


Ostatnio zaczynają się pojawiać na rynku kanały 50mm do wentylacji. Coraz większa ilość montażystów zaczyna rozumieć różnicę między oporami w wentylacji jednowentylatorowej a w/n, czy w temacie sterowania taką wentylacją. Dlaczego nie może być kryz, czy różnych średnic
...

sitarek
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: sitarek » 21 kwie 2011, 13:09

O inwestowaniu w rekuperatory poczytaj w darmowej gazecie eFachowiec http://www.efachowiec.info/?site=numer_2011_1

johnnyg
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2008, 0:23
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: johnnyg » 31 maja 2011, 16:07

Witam wszystkich

Nie chcialem zakladac nowego watku dla jednego pytania wiec podlacze sie tutaj :)
Otoz mam GWC wykonane na antybakteryjnych rurach podlaczonych do otwartej studni. Wyglada to tak, ze rury biegna w kolo domu i spotykaja sie w studni. Wykonana ona jest ze zwyklej, pomaranczowej PCV fi 300 wkopanej pionowo w ziemie. Wszystko bylo by fajnie gdyby nie poziom wod gruntowych, ktory ostatnio bardzo sie podniosl i zalewa calkowicie rury GWC. Wypompowanie nic nie daje bo naplywa nowa woda.
Czy ma ktos pomysl jak to zaczopowac od dolu ? Moze jakas zywica szybkowiazaca wylana na tluczen wsypany na dno studni ? Problemem jest to ze musi to wiazac w wodzie . bo nie da sie calkowicie osuszyc dna w momencie zalewania. Tez nie powinno to byc toksyczne z powodu istalacji wentylacji.
Bede wdzieczny za pomoc znawcow tematu

Pozdrawiam
Jan

Obrazek

katarzyna349
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2011, 13:24
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: katarzyna349 » 15 cze 2011, 13:33

Witam.
Buduje dom i pomocne byłyby mi informacje jak wybieraliście system rekuperacji? Czy zrobiliscie to samemu czy jakis konkretny polecił Wam instalator? w jaki sposob dobieralisce rekuperator do Waszych potrzeb? itd. Wszystkie info beda mi pomocne.
Z gory dziekuje.
Pozdrawaim.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Indiana » 19 cze 2011, 11:17

Poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji na podstawie informacji z forum jest trudne, i zwykle źle wychodzi - ciągle mam zapytania w stylu "panie inżynierze, zamontowałem sobie WM, trzeba ją tylko wyregulować i wyciszyć". Nie podejmuję się w ogóle takich tematów, bo zwykle od A do Z instalacja wymaga po prostu wymiany...
Poszukaj w swojej okolicy dobrych firm instalacyjnych z dobrymi referencjami, ewentualnie jak jesteś z Małopolski lub Śląska to proszę o priv.
Pozdrawiam Andrzej

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2011, 9:24

Przyznam Panie Andrzeju, ze najczęściej źle zaprojektowaną wentylacje ( praktycznie w 100%) spotykam u inżynierów. Przeważnie instalacje są wyssane z palca. Bardzo rzadko, by nie powiedzieć wcale nie spotyka się instalacji zaprojektowanych na najmniejsze szumy( poniżej progu słyszalności ) i opory. Mimo, że podręczniki podają wyraźnie - JAKIE SĄ OPTYMALNE ( czyli najlepsze) prędkości powietrza w kanałach. Może nie czytają podręczników?
pozdrawiam Tomasz Brzęczkowski

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: kangaxx » 21 cze 2011, 17:45

tak jest zawsze w większych firmach, pomijając już kompetencje ewentualnego projektanta sam projekt jest przystosowany marketingowo do działalności firmy a nie inwestora i jako taki jest produktem marketingowym a nie przemyślanym wyrobem skierowanym na klienta, tak więc te dwie rzeczy powodują że 70% projektów z wielkimi pieczątkami nadaje się do poprawy

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2011, 7:33

w "domowych wentylacjach" 100% - najniższe opory i poziom szumów w żadnym projekcie nie spotkałem by były uwzględniane. A zagadnienie "przenoszenia" głosu z pokoju do pokoju to już w ogóle abstrakcja. I to niewiadomo dlaczego? Jest to w szkole i na zajęciach. Zapewne brakuje tylko jednego--- myślenia--- programy komputerowe napisane są przez tych co znają komputer nie prędkości optymalne w kanałach czy rozchodzenie się fal dźwiękowych. Potem zamiast myśleć, bezkrytycznie korzysta się z programu i ? rysunek ładny, ale czy o to chodzi?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Indiana » 25 cze 2011, 22:58

Hmm, skoro 100% inżynierów i projektantów z uprawnieniami wykonuje złe projekty, to ostrożnie się spytam - kto wykonuje dobre? I kto kwalifikuje, czy dany projekt jest zły? Szczerze mówiąc, jeszcze w życiu nie widziałem żadnego projektu nie wykonanego przez inżyniera, może w warszawce takie zwyczaje, że byle Józek z budowy robi światłe projekty - bo projektant nie umie :-)
Dziwnym trafem wszystkie zaprojektowane i wykonane przez nas instalacje, składające się z kilkudziesięciu tysięcy elementów zaprojektowanych w trójwymiarze prawidłowo działają - a co ciekawe, sami projektanci i inżynierzy u nas pracują :-)
Czasem oczywiście tylko trafi się jakiś nieprzewidziany problem, który trzeba rozwiązać - sporo się ucząc przy okazji. Bardzo ciekawiła by mnie mina tego Józka - nie inżyniera, gdyby musiał rozwiązać choć najmniejszy z takich problemów w dużej instalacji :-)
Pozdrawiam

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: kangaxx » 25 cze 2011, 23:06

daj spokój Andrzej, jeśli wentylacja jest z innych materiałów niż te którymi posługuje się Pan TB, to jest źle zaprojektowana, źle działa, kosztuje za dużo albo za mało, ma za duże albo za małe opory, lub jest za głośna a kto wie może i za cicha, a już na pewno nie jest optymalna :)

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Indiana » 26 cze 2011, 9:45

Wiem - tylko lubię się podroczyć z panem Tomaszem :-)

Swoją drogą, dzięki takim dyskusjom postanowiłem spróbować zastosować rury 80 - a teraz to podstawa w moich instalacjach dla domków. TB ma też niestety sporo racji, niestety, jeśli widać w projekcie gdzie są 4 nawiewy i 4 wywiewy 10 przepustnic, to krew zalewa :-)
Sam w tym roku nie zainstalowałem jeszcze ani jednej przepustnicy, tylko że poprawna praca takiej instalacji wymaga przeliczeń - o których na pewno przysłowiowy Józek nie ma zielonego pojęcia. Ale za to jest cicho, tanio i prosto.
Skopane projekty moim zdaniem mają prostą przyczynę - jeśli firmy w ramach wykonania oferty najpierw robią projekt i wycenę, a potem przedstawiają to klientowi, to nic dziwnego, że taki projekt jest klepany na pęczki i nie może być tam nic innego niż rury 125 i nawalone przepustnic - kto normalny będzie precyzyjnie projektował w ramach oferty? A potem taki potworek z zestawieniem materiałów trafia na budowę :-)
Sam najpierw podpisuję umowę, kasuję zaliczkę i dopiero biorę się za robienie projektu, bo to w każdym szanującym się biurze trochę czasu zajmuje i normalnie kosztuje od 1500 zł. Gdybym do każdej oferty miał dołączyć projekt za free, to pewnie też byłaby to taka kiszka jak w czołowej firmie montującej reku w domach :-)

kangaxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 218
Rejestracja: 26 wrz 2010, 7:41
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: kangaxx » 26 cze 2011, 20:04

wiem że TB ma sporo racji, ale nie jest to jedyna i niepodważalna racja a jeśli chodzi o naszego rynkowego lidera montującego wm to właśnie trafił do mnie gość z ich ofertą i "projektem", cena 28000 za coś co można zrobić lepiej i zamykając wartość w połowie tej kwoty :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2011, 8:15

co do 100% ...
- 1-skoro podręczniki to podają a praktyka potwierdza - że najmniejsze opory i najcichszy przepływ ma powietrze w okrągłym kanale przy prędkościach w przedziale od 2 do 5 m/sek.
to proszę mi pokazać projekt ( jeszcze raz dodam WENTYLACJI DOMOWEJ - nie chodzi mi o inne) w który jest oparty na optymalnej prędkości.
-2- hałas ( czy nawet tylko leciutki szum) powstaje przy rozprężaniu się powietrza w kanale - by tego uniknąć - suma pól powierzchni kanałów nawiewnych ( czy prościej anemostatów nawiewnych) powinna być równa polu powierzchni kanału głównego (nawiewnego z centrali)
-3-regulacja anemostatem fi 80 ma dokładność około 50m3/h - w związku z powyższym jeżeli najczęściej centrale domowe pracują na 100-150m3/h - to regulacja anemostatami jest iluzją - czyli bezpieczniej jest dać skrzynkę rozdzielczą
-4- przy kanałach 50-80mm i skrzynce rozdzielczej, fala głosowa nie jest przekazywana między pokojami. Przy sztywnych kanałach i trójnikach często zdarza się, że głosy z jednego pokoju są dobrze słyszane w drugim.

Nie spotkałem projektu, który by powyższe punkty ( w/g mnie dość oczywiste) uwzględniał. Przy dużych instalacjach powyższe tematy nie mają znaczenia.

joanna12349
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 27 maja 2011, 11:13
Re: GWC i REKUPERATOR

autor: joanna12349 » 27 cze 2011, 20:03

Przecież to nigdy się nie zamortyzuje


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów