Jak zaizolować kamienne fundamenty?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Lech K.

autor: Lech K. » 14 paź 2005, 1:33

I dobra .Kij w mrowisko i zakręcić soldnie.Panowie ! Najpierw ujednolicić pojęcia.(po to jest łacina w medycynie i biologii ).Może podyskutować merytorycznie bez inwektyw i wyciągnąć jakieś konkretne wnioski bez skrótów myślowych "grawitacyjna" .Przecież Was czytają i osądzają inni. Z innej beczki .Rozmaitych sprzedawców branży bud. zaskakują żądania typu "chcę ciepłe okna (k<<1) ściana k<0.2 , wełna min. grub.35cm " itd Pytają a po co to panu? I tu Panowie mają rację .Trzeba się uczyć nowego podejścia do energii.Po co ją wydajniej produkować kiedy można ją oszczędzać. :!:

Gość

autor: Gość » 12 mar 2006, 22:49

Anonymous pisze:Panie Brzęczkowski.
Ktoś (nawet wiem, kto) Pana wprowadził w błąd i rozsiewa Pan kłamliwe informacje.

Podaję zatem wszystkim ciekawym (a temat ciekawy) do zapamiętania:
1. Membrany kubełkowe nie stanowią hydroizolacji - w żadnym przypadku. Stworzono je dla ochrony wykonanej hydroizolacji (z czego by nie była). I nie ma żadnego znaczenia jaki rodzaj hydroizolacji zastosowano: polimerowo-bitumiczną czy polimerowo-cementową!
2. Z biegiem czasu znaleziono dla membran kubełkowych kolejne zastosowanie: wspomaganie drenażu opaskowego. Istotnie, jeżeli wykonaną hydroizolację pionową osłoni się membraną kubełkową i sprowadzi się ją aż do poziomu rur drenażowych, wówczas uzyska się szybszy spływ wód opadowych do rur - pod warunkiem, że wokół budynku wykona się opaskę z kruszywa grubego, aby wody opadowe mogły się tamtędy jak najszybciej przemieścić ku membranie i w jak największym natężeniu. I nie ma żadnego znaczenia czy membrany są układane jako szczelne na zakładach czy nie!
3. Jest jeszcze jedna bardzo ważna (jeśli nie najważniejsza) korzyść z zastosowania membrany kubełkowej. Zabezpiecza wykonaną już hydroizolację przed uszkodzeniem mechanicznym: przez korzenie drzew i krzewów, przez szkodniki i gryzonie oraz przez człowieka kopiącego tuż przy ścianie.

I jeszcze jedno: Od pewnego czasu część oszołomów *) z działów handlowych producentów czy sprzedawców membran kubełkowych w Polsce rozpowszechniła fałszywą informację, że membrany kubełkowe zabezpieczają fundamenty przed wodą i wilgocią, a przez to sprawują funkcę hydroizolacji.

Tych szczęśliwców, którzy teraz to czytają, informuję: jest to BZDURA i chwyt nastawiony na sprzedaż!

Podczas mojej pracy rocznie spotykam setki osób, które wydały nie małe pieniądze na zakup membrany, odkopanie fundamentów i ponowne ich zasypanie, a piwnice jak były mokre, tak są!!! Jeszcze raz powtarzam: membrany kubełkowe nie są i nigdy nie będą stanowić hydroizolacji, a jedynie jej zabezpieczenie! Koniec i kropka w tej sprawie!
Morał jest jeden: nie można wierzyć bezkrytycznie w reklamy!

Teraz odpowiedź Panu "bezimiennemu" który pyta o izolację fundamentów kamiennych.
1. Z jakiego powodu Pan chce teraz izolować, skoro budynek przetrwał zapewne ponad 50 lat? Jeżeli są jakieś przebudowy: piwnice, dobudowy itd. potrzebne są dalsze informacje konkretne o szczegółach powodów takich działań.
2. Jeżeli ma Pan zamiar położyć izolację, a budynek nie jest podpiwniczony, to izolowanie tego fundamentu tylko od strony zewnętrznej nie ma żadnego sensu! Zbędny wydatek. Sens ma jedynie zadbanie o poziomą hydroizolację leżącą na tej ścianie - pod murem parteru lub podwaliną (jeśli budynek drewniany).
3. Jeżeli jednak ma Pan zamiar chronić spoiny leżące pomiędzy kamieniami (popieram) to niestety konieczne będzie wykonanie hydroizolacji pionowej z obu stron fundamentów. Przed wykonywaniem tego proszę o kontakt, bowiem trzeba wykonać kilka drobnych zabiegów i testów, żeby powtórnie nie odkopywać za kilka lat. Ponadto czyha na Pana kilka poważnych niebezpieczeństw podczas prac i o tym trzeba być świadomym, żeby uniknąć tragedii przy okazji dobrych chęci w sprawie domu.
W tej sprawie mogę pomóc, ale nie ma miejsca na forum, żeby pisać elaboraty.

Panu oraz Panu Brzęczkowskiemu podaję namiary na siebie, bowiem nie piszę powyższych wywodów anonimowo, lecz można łatwo uzyskać wiarygodność moich opinii po zajrzeniu na stronę
            www.bdb.com.pl

Pana Brzęczkowskiego oraz innych ciekawych dalszych informacji na omawiany temat, odsyłam do jednego z moich artykułów o hydroizolacjach pionowych i poziomych a także drenażach, których streszczenia oraz lokalizacje znaleźć można właśnie na tej stronie w internecie. Gdyby były problemy z uzyskaniem tych pism, proszę o kontakt - prześlę ksero.

Z poważaniem,
Biuro Doradztwa Budowlanego - Jerzy B. Zembrowski

P.S. Redakcję forum proszę o nie kasowanie do mnie namiarów, bowiem uczestnicy forum mogą niepotrzebnie narazić się na poważne koszty oraz może dojść do tragedii jak w przypadku Pana "bezimiennego".

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 28 kwie 2006, 2:22

Już od kilku lat przekonuję m.in. mykologów itp., że FOLIA KUBEŁKOWA to bardzo dobry materiał.

A z czego będą żyć ?
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

mj
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2007, 10:59

autor: mj » 16 cze 2007, 11:17

Witam serdecznie
Bardzo fajnie czyta się te Państwa wszystkie opinie na temat filii kubełkowych, izolacji pionowych itp...tylko mam jedno pytanie-skąd te dyrdymały??
Folia kubełkowa nigdy nie była nie jest i niebędzie izolacją przeciwwodną -JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE ZABEZPIECZENIEM PRZECIWWILGOCIOWYM! To czy dany materiał jest izolacja czy nie decydują normy i przede wszystkim zdrowy rozsądek oraz wiedza techniczna. Producenci folii kubełkowych także zastrzegają, iż jest to jedynie zabezpiecznie przeciwwilgociowe. Wszystkim tym, którzy uznają takie folie za izolację przeciwodną proponuję wykonanie basenu z takiego materiału-powodzenia!
Druga sprawa to kwestia izolacji i osuszania ścian wilgotnych- standardowo stosuje się wykonanie izolacji pionowej od zewnątrz materiałami bitumicznymi-bo to najlepsze rozwiązanie. Następnie w zależności od potrzeb wykonac można rónież membrany poziome przez injekce grawitacyjne lub ciśnieniowe. No i kwestię odprowadzenia wilgoci oraz wykwitów soli budowlanych załatwiamy poprzez aplikację tynków renowacyjnych od wewnątrz.
Są to standardowe, wręcz banalne rozwiązania stosowane od lat.
I jeszcze propos pseudoizolacji :
Nie wiem dlaczego ale w Polsce przyjęło się za zasadę że jak pomalujemy ścianę fundamentowa jakimś bitumicznym roztworem to mamy izolację z głowy. Tak jakby woda bała się czarnego koloru. Malując tak fundamenty roibimy powłoczkę grubości poniżej 1mm i mamy nadzieje że to wystarczy. Minimalne pęknięcie, rysa uderzenie doprowadza do uszkodzenia powłoki no i mamy po "izolacji" .
I już zupełnie na koniec- "paroprzepuszczalność" to zwykłe marketingowe bicie piany i nie ma siobie co tym głowy zawracać.
dziełuję i pozdrawiam,
MJ
mj

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 cze 2007, 11:26

Stąd taka wysoka wilgotność ścian. Membrana kubełkowa nie jest hydriozolacją.... pod trawniki na dachach się ją kładzie , baseny, metro. Izolacja ma wody nie wpuścić ale wypuścić musi!

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 07 sie 2007, 19:00

Panie T. Brzęczkowski - to którędy izolacja według pana wypuszcza wilgoć bo już całkiem się pogubiłem czytając pana posty - skoro ma "nie wpuścić a musi wypuścić" ??? Tylko dokładnie bo coś nie kumaty jestem...
stakam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sie 2007, 8:12

Jest to wszystko w instrukcji montażu dodawanej do każdej rolki.

Katarzyna O

autor: Katarzyna O » 08 sie 2007, 10:33

A wyjaśnij chory człowieczku pytającemu skoro pyta i chce bliżej sie przyjrzeć - nie wykręcaj się sianem. Powiedz jak to jest z tym wpuszczaniem i wypuszczaniem wody. Sama też chętnie zobaczę jak motasz się jak rybka w sieci. :P
Wypisujesz dyndrymały ale jak się przyprze do muru to pękasz! Stanąłeś chociaż raz na budowie? Nóżkę w glinie opaprałeś? Zrób to a szybko te chore pomysły pogubisz. Masz ochotę na praktykę? Daj znać a podam adres i pokażesz nam jak taka twoja membranka się sprawuje na ścianach fundamentowych gdzie rurociągi i przyłącza ją przecinają? Pokażesz jak uszczelnić? Najlepiej narysuj te szczególiki a choroba szybko cię opuści. Widziałam jak niektórzy wysyłają ciebie do szpitala do wariatkowa a ja ciebie zapraszam na budowę. Tutaj szybciutko się wyleczysz. To lepsze niż szpital. :P
A tymczasem popatrzę bardzo chętnie jak się wijesz wyjaśniając temu stakanowi jak to jest z tym wpuszczaniem i wypuszczaniem wody. Tylko nie odsyłaj do linków a opisz jak to czujesz czy wiesz.

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 15 sie 2007, 10:52

Panie T. Brzęczkowski - i dalej nic pan nie wytłumaczył. Pewnie różne instrukcje z różnych rolek wyciągnęliśmy i dziwnym trafem pańska różni sie od mojej. Jeszcze raz dopominam się o sensowną opdpowiedź: Panie T. Brzęczkowski - to którędy izolacja według pana wypuszcza wilgoć bo już całkiem się pogubiłem czytając pana posty - skoro ma "nie wpuścić a musi wypuścić" ??? Tylko dokładnie bo coś nie kumaty jestem i serdecznie proszę odpowiadaj pan na temat
stakam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sie 2007, 9:26

http://www.isola.no/produkter/grunnmurs ... a_grunnmur
http://www.isola.no/content/download/79 ... ars-07.pdf

Jak nie wpuścić a wypuścić wodę to oczywiste jest na rys. A instrukcję ... podaję w pdf jest ona w każdej rolce foli.

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 16 sie 2007, 9:37

hmmm. analizując instrukcję widać wyraźnie że na styku pionowej "izolacji" z izolacją drenażu jest nieciągłość - to jak, za przeproszeniem to ma być szczelne?

jeśli zniżyć się poziomem Panie T.B do Pańskiego - to proszę zrobić doświadczenie - proszę wejść do miski owinąć się folią i podłożyć pod stopy również tą folią i następnie nalać wody do miski - będzie sucho? odparuje? hehe - człowieku - śmieszny jesteś z tymi dyrdymałami

ponownie (po raz dziesiąty) piszę: prosżę pokazać mi budynek lub podjąć się opracowania (sygnowanego swoim podpisem) izolacji budynku podziemnego za pomocą filii kubełkowej.

co Pan na to? specjalisto od wszystkiego?
follow the white rabbit...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sie 2007, 10:00

Przekażę Pan fachowe wyniki badań i doświadczeń do http://www.sintef.no/default____490.aspx

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 17 sie 2007, 19:13

Panie T. Brzęczkowski - w głupa pan lecisz czy co? To nie jest odpowiedź tylko zbycie tematu. I jeszcze link jest do strony w bardzo obcym języku.Mam prośbę - jeśi traktujesz pan poważnie swoje posty na forum - w oparciu o wskazane linki proszę o dokładne wytłumaczenie PO POLSKU którędy izolacja wilgoć wypuszcza, a którędy nie wpuszcza.
stakam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sie 2007, 9:07

Tłumaczyłem , pokazałem rysynki (choć w obcym jęzuku, ale zawsze to rysunek) jaśniej już nie potrafię . Przepraszam.

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 18 sie 2007, 19:13

No to już debilizm wtórny chyba:
człowieku, właśnie następny użytkownik forum prosi o wyjaśnienie.

"Jaśniej już sie nie da..." w kulki Pan lecisz?

Właśnie napisałem, że z rysunku wynika:

"hmmm. analizując instrukcję widać wyraźnie że na styku pionowej "izolacji" z izolacją drenażu jest nieciągłość - to jak, za przeproszeniem to ma być szczelne?"

więc prosiłem o wyjaśnienie.

I co? Jaśniej się nie da, skoro to "najjaśniej" właśnie zawiera niedopowiedzenia.
Czekam na wyjaśnienie. Poproszę jednak o wytężenie swojego "naukowego" umysłu i specjalnie dla mnie użycia "jaśniejszej" instrukcji.
follow the white rabbit...


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 16 gości

Gotowe projekty domów