Jaki piec na eko groszek? PILNIE proszę o pomoc !

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce

autor: arthek » 20 sty 2008, 12:22

adamis pisze:Stary model Protech Caro,to obecnie Taurus Gaur.Nowy Protech Caro,to zupełnie inna konstrukcja.Mocno unowocześniona w porównaniu do starego modelu.
Stary Protech Caro też nie jest złym kotłem.Mam taki u siebie w piwnicy.Bardzo mało absorbujący i niezbyt wrażliwy na jakość groszku kocioł.Ma jednak pewne niedociągnięcia,które wyeliminowano w nowym modelu.
Dlatego uważam,że bez sensu jest kupować starego Gaura,kiedy jest nowy Caro.Choć nazwa ''Caro'' jest na rynku znacznie dłużej niż ''Taurus''.



O co chodzi z tym Protech caro i Taurus Gaur ??
Bo przyznam sie szczerze ,że sie pogubiłem.
Protech caro i Taurus Gaur to ten sam piec i ten sam producent ?!?
Planuję zakup właśnie Protecha Caro i przeglądam strony i myślałem do tej pory że to ten sam piec tylko nazwa inna ale widzę że są dwa rodzaje tego pieca.

Jeden Protech caro 25kW :
- srednica czopucha 160 mm
- z przodu 3 drzwiczki jednakowej wielkosci
- sterowanie umieszczone na zbiorniku na paliwo
- malowanie szaro pomaranczowe
- inne wymiary zewnętrzne....

Drugi taurus gaur 25kW :
- srednica czopucha 200 mm ??? (nie wiem jakiej średnicy komin w końcu zamówić ?!? )
- z przodu 3 drzwiczki z których środkowe sa zdecydowanie mniejsze
- dodatkowe drzwiczki umieszczone z boku, chyba do paleniska
- sterowanie umieszczone w góry na piecu, z przodu
- malowanie szaro czerwone
- inne wymiary zewnętrzne....


.....Ma jednak pewne niedociągnięcia,które wyeliminowano w nowym modelu.

Jakie były niedociągnięcia ?


Który obecnie to najnowszy model/typ: Taurus Gaur czy Protech Caro ?
Który kupić ?!? :roll:
Czy piec ten jest sprzedawany ze sterownikiem PID ?

dzięki ze wszelkie informacje.

Pozdrawiam.

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce

autor: arthek » 20 sty 2008, 17:30

adamis pisze:Polecał bym kocioł tłokowy.Np. SAS Eco albo Protech Caro.Z tym,że z tych dwóch jedynie Protech robi kotły małej mocy-18kW.W ogóle Protech jest malutki,przez co łatwo go zmieścić,np. w niskiej piwnicy.
Może inni coś jeszcze dorzucą.
Acha,ważne też by nie był czyszczony z góry,bo to bardzo kłopotliwe.


Sas eco ma kocioł 23kW i ma porównywalne wymiary z Protechem caro, nie wiem tylko jak z jakoscią i wydajnością Sasa w praktyce, bo o Protechu pojawiają się dobre opinie.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 20 sty 2008, 19:52

Taurus Gaur to dawny Protech Caro.
Protech odstąpił ten model innej firmie,która z tego co wiem,kotłów sama nie produkuje,tylko je sprzedaje.A i tak oba te kotły produkuje Protech.
Niedawno rozmawiałem z producentem i powiedział mi,że i Taurus Gaur zaczyna być produkowany z tymi samymi zmianami,co Caro,więc obecnie na linii produkcyjnej różnicy nie ma.Z tym,że mogą po hurtowniach stać jeszcze te starsze wersje.
Szaro-pomarańczowy Protech,to wersja ulepszona,nowsza.
Jeśli spotkacie się gdzieś z Protechem lub Taurusem z bocznymi drzwiczkami do rozpalania,to jest to wersja starsza.Nowe ich nie mają.
Niedociągnięcia (może źle się wyraziłem),to nie były jakieś istotne wady nastręczające jakichś problemów.
Obecnie nie ma wersji prawej i lewej,jest jedna uniwersalna.Kocioł jest mniejszy i wydajniejszy.Ma lepszy sterownik,ale nie PID.Zasugerowałem producentowi by w sterowniku była możliwość podłączenia czujnika temp. powrotu.
Podajnik jest w całości obudowany,ale też można go odkręcić całkowicie od kotła,co w poprzednim modelu możliwe było tylko częściowo.Przy wciskaniu kotła do piwnicy to cenna możliwość.Palenisko to panel,który można wyjąć i wyczyścić.
Przy ewentualnym montażu zalecał bym wykonanie odpowiednich wyjść na zasilaniu i powrocie kotła,po to,by zainstalować tam ciśnieniomierz i termometry.Termometr na powrocie bardzo się przydaje.Wiemy wtedy,jak ustawić kocioł i zawór 3-4drożny.Termometr na zasilaniu też jest bardzo przydatny,szczególnie kiedy nie ma prądu.
Manometr (koniecznie w najniższej skali-np. 1bar) wskazuje nam stan napełnienia naczynia wyrównawczego.
Widziałem już niejeden kocioł z podajnikiem pozbawiony jakichkolwiek wskaźników.Jak jest prąd,to temp. pokaże nam wyświetlacz.Jak nie ma-klops i ryzyko.I nigdy nie wiadomo,czy w naczyniu jest woda.
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
do GL

autor: Jarecki79 » 30 sty 2008, 18:21

Wiadomość do GL

Firma HEF właśnie oficjalnie rozpoczęła kampanię promocyjna sterownika Ognik Plus PiD, zapraszam na stronę producenta- firmy HEF i teraz przypomnijcie sobie co mówili serwisanci HEFa (sterownika z PiD do podajnika nie ma) i od kiedy my oferujemy sterowanie PiD...

O temacie PiD jest coraz głośniej, kotły osiągają niesamowite rezultaty związane z ekologią (słynna Lambda w okolicach 1,2-1,6 !! to dla kotła na paliwa stałe jest niewyobrażalny wynik!)

PiD do tłoka..., byłem już załamany po testach na swoich wyrobach, ale powoli z producentem dochodzimy do finalizacji prac nad PiD w tłoku. Od tygodnia pracuje stabilna wersja tłoka, program jest napisany już pod nazwą OPAL PiD (do mojego wyrobu, w/g moich uwag).

Algorytm do tłoka jest już stabilny i prawidłowo dobiera dawki i dopala do zera paliwo (testuję na ekogroszku, na miale w starszym software jednak było dużo szlaki, trafiłem wyjątkowo kiepski miał do testów, tutaj podkreślę,że najlepsze jest palenie ekogroszkiem, Adams mnie chyba w tej kwestii poprze...).

Testy tłokowego PiD w stabilnej wersji trwają od tygodnia, więc nie jest jeszcze sprzedawany.

Testujemy go obecnie na 2 modelach kotła tłokowego (25kW i 55kW), jeden pracuje w warunkach domowych OPAL 25kW, na starej instalacji z dużą ilością wody (rury 2 calowe, część starych grzejników fawir (chyba tak to się pisze??) reszta stare żeliwne o pojemności żeberka ok.1,5litra) i średnio docieplonym budynku o pow. 190m2. Dawka średnio podawana jest w tych warunkach w przedziale 15-18minut, zatem na godzinę podajnik tłokowy podaje max. 4dawki paliwa.
Woreczek ekogroszku starcza w tych warunkach na 13,5 do 15godzin pracy.

Jest dopracowany przez moją osobę system podbijający dmuchawę na krótki okres po podaniu porcji paliwa, obecnie odbywa się to na 30 sekund po zakończeniu podania dawki (producent początkowo wymyślił zaraz po podaniu dawki), długość tego podbicia zostawiam w tajemnicy.Podbicie służy lepszemu i szybszemu zapłonowi nowej dawki, ma też rozkładać popiół. Po tygodniowych testach planujemy jeszcze drobne zmiany związane już tylko z tym chwilowym pikiem dmuchawy. Mam nadzieję,że do końca lutego będziemy mogli już zaoferować model Ognik Plus PiD do kotła tłokowego, wstępnie poprawki algorytmu PiD miały być zakończone do końca stycznia. Z różnych względów termin nieco się przesunął.

Dzisiaj zaświtał mi jeszcze jeden pomysł z dodatkową opcją w programie w tym PiD, (jak będzie to możliwe do wpisania w programie i przejdzie wstępne testy pochwale się tym w odpowiednim czasie)

8) :lol: 8)
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 30 sty 2008, 23:41

Czekam z niecierpliwością na ten sterownik do tłoka.
Przydała by się w nim też funkcja pomiaru temp. powrotu.
adam

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 30 sty 2008, 23:46

Choć nie mam doświadczenia ani wiedzy w kotłach z podajnikiem,ale miło mi czytać takie stwierdenia że ktoś naprawdę sie stara,i płaci tzw.frycowe,po to żeby udoskonalać urządzenia które sam produkuje!Jak wszyscy(posiadacze tandetnych niedopracowanych urządzeń)oczekujemy z niecierpliwością na pozytywne efekty tych badań i doświadczeń!!!Jestem już zmęczony odpowiedziami na pytania klientów,na które nie znam odpowiedzi!Może W KOŃCU BĘDĘ MÓGŁ podać producenta dobrych,bezpiecznych i przetestowanych przed wypuszczczeniem na rynek kotłów!bo takich w gazie opalanych poza starymi modelami nie znam :cry: .Co nowość to za trzy lata zonk.Wyścig czy ciśnienie konkurencji,powoduje coraz gorszą jakość!Obniżanie ceny urządzenia kosztem zubożania,albo zastępowania,nie daje zadowolenia urzytkownikow.Ale jak to piszą w biblii...piersi będą ostatnimi,a ostatni pierwszymi.I tego życzę Jarecki79 :D

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej

autor: Jarecki79 » 31 sty 2008, 9:06

W kwestii uściślenia do Adamisa.

Adamis sterowanie PiD obojętnie czy do slimaka czy do tłoka ma czujnik powrotu.

Poprawna praca tego sterownika wymaga czujnika na zasileniu i czujnika na powrocie, na podstawie tych odczytów wyliczana jest odpowiednia moc dmuchawy i dawki paliwa. Przy uszkodzeniu sondy na powrocie sterowanie będzie wyświetlać alarm dla tego czujnika, ale będzie pracować w tzw. trybie awaryjnym z uproszczonym wyliczaniem programowym (coś w tym stylu).

co do prac z tłokiem z PiD to trwają od listopada i stale coś było nie tak, w pewnym momencie myśleliśmy,że juz chyba nic z tego nie będzie. Dopiero od tygodnia jest wersja programu, która się nie wykoleja i dobrze pracuje. Z obserwacji pojawiły się w tym czasie uwagi co można jeszcze dodatkowo poprawić mimo,że całość działa już zgodnie z wyjściowymi założeniami.

ślimak ma stabilna wersję software gdzieś od października, w grudniu pojawił się upgrade związany z tym chwilowym pikiem dmuchawy w ślimaku, aby lepiej rozkładać popiół.

Tak jak pisałem, dam znać po zmianach i przeprowadzonych testach jak sprawa wygląda z dodatkowymi poprawkami na tłoku. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

debe83
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2008, 20:44
Lokalizacja: Bolesławiec
Eko-groszek

autor: debe83 » 24 lis 2008, 21:24

Witam,
panowie potrzebuję dobrej porady:
jakiej firmy i mocy wybrać piec na eko-groszek, dodam że dom o powierzchni 220m2 + garaż 40m2 w którym będzie grzejnik

Czy jeśli cena ekogroszku zaskoczy nas pewnego dnia (wnioskuje że może być tak jak to było z olejem) to możliwe jest palenie w takim piecu węglem i drzewem?
debe83

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 26 lis 2008, 9:28

Witam!

Jak chcesz mieć kocioł bardziej uniwersalny to wybieraj z następujących rozwiązań:

1. Kocioł z podajnikiem tłokowym, opalany jako podstawa ekogroszkiem, zastępczo można palić dobry miał. Ja polecam konstrukcję OPAL, koledzy dorzucą pewnie Taurusa..

2. Kocioł z podajnikiem ślimakowym z możliwością spalania miałów:
Aby w ślimaku spalać miały, musi on mieć jeden z palników:
a) BRUCER- palnik całkowice żeliwny, bardzo dobre materiały, ma jednak swoje wady, tj. nie toleruje opału z zawartością kamienia i przy słabszym ciągu komina może lekko zadymić.

b) Palnik z obrotem wewnętrznym, dla mnie liderem w tej kwestii są kotły wyposażone w palnik obrotowy firmy Pancerpol. Palniki obrotowe najlepiej dopalają miał, stożek jest zawsze równomiernie układany a obrót powoduje zrywanie spieków. Polecam konstrukcję SKAM-P z palnikiem obrotowym Pancerpol. Czyszczenie wymiennika tylko od przodu (górnokanałowy układ kanałów dymnych)

c) Palnik z obrotem zewnętrznym, tutaj liderem i najdłużej na rynku produkującym tego typu palniki jest firma ARDEO, obecnie wychodzi już 3generacja tego palnika (od ok.5lat na rynku), bardzo dobrze dopracowany palnik, posiada wiele patentów. Najlepsze dla klienta i jedyne na rynku półautmotyczne czyszczenie palnika, tzw. system clean hands. Jest to rączka przy koszu zasypowym do wyczyszczenia palnika, dzięki temu nie trzeba juz wewnątrz kotła okresowo odkręcać wyczystki palnika do jego wyczyszczenia. Polecam tutaj kocioł serii SKAM-P Premium z palnikiem AZP-MR.

Tłok a ślimak. Tłok ma mocny mechanizm podający, wysokie zabezpieczenia przed cofką żaru, minusem jest mniejszy kosz zasypowy oraz bardziej skomplikowane nastawy sterownika. Ślimak ma troszeczkę słabsze zabezpieczenie kosza, ale jest łatwiejszy w programowaniu i obsłudze, kosz jest większy, ślimak lepiej współpracuje w tzw. trybie LATO.

Sterowniki, wybór jest szeroki, od podstawowych poprzez strefy czasowe rozbudowane o sterowanie pogodowe do sterownika z PID, chociaż jak ktoś myśli o spalaniu miału w podajniku raczej polecam skoncentrować się na tradycyjnych sterowaniach, jak jest zamiar opalania ekogroszkiem polecam pid.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

nostromo
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 26 lis 2008, 16:06
Lokalizacja: Warmia

autor: nostromo » 26 lis 2008, 16:50

Drogi Jarecki!

Czytajac Twoje posty,odnosze wrazenie ze znasz sie na rzeczy.Zaznaczam ze nie jestem specjalista od kotlow na paliwo stale.Pytam z ciekawosci.
uruchomilem kilkedziesiat ukladow w przemysle ze sterowaniem PID.Do tego celow wykorzystywalem PID-y zaimplementowane w PLC,oraz wykorzystywalem regulatory jednoobwodowe lub 2 obwodowe z PID-em(Shimaden,Omron,Philips,itp).Regulator PID ma wejscie analogowe,np:czujnik temperatury(Pt100,termistor,NI100)oraz wyjscia analogowe-ciagle w standarcie 0-10V,lub 4-20 mA,lub PWM,lub przekaznikowe do regulacji ON-OFF.KOnfiguracja wyjsc dowolna.W cenie 400-800PLN.Ma dwa wyjscia regulacyjne

Mam pytanie?
Od kiedy sterownik, zrobiony na jmikroprocesorze jednoukladowym, potrafi sterowac wydajnoscia nadmuchu,czyli skad wie ile ma dostarczyc powietrza do paleniska?Pytanie czy nadmuch jest regulowany PWM,czyli stosunek czasu pracy wentylatora do jego przerwy?.Czy obroty wentylatora sa sterowane plynnie przez falownik?
Skad on wie jak jest ciag w kominie.Skad wie czy porcja paliwa w palenisku juz sie wypalila.Czyli ile czasu zajmuje spalenie podanej porcji paliwwa.
Skad wie ile tego paliwa ma dostarczyc.
PID dostaje na wejscie jeden sygnal,obrabia go i wysterowuje wyjscie regulatora, a to wyjscie steruje urzadzeniem wykonawczym.Chyba ze pracujemy w kaskadzie

WIEC NIE MOZLIWE JEST ZEBY JEDEN PID STEROWAL WSZYSTKIM. Chlopcy od produkcji regulatora mierza temperature wody i to wszystko, na reszte dobrali jakis algorytm i jakos im to dziala.Uzytkownik musi eksperymentowac zeby to dzialalo.
To jest taka pseudo automatyka.

Tu nie chodzi o krytyke.Tylko mysle ze dobrze to brzmi marketingowo,sterownnik z PID-em.
Porzadna automatyka do takiego kotla, to rzad 2500-4000 PLN.
W brew pozorom sterowanie takim kotlem wydaje sie banalne.Moim zdaniem tak nie jest to dosc trudny obiekt.Obiekt o charakterystyce nieliniowej i dlugi czasach odpowiedz.

Efektewm dobrej automatyki(z czujka temp zewnetrznej)- jest to ze uzytkownik po zasypaniu nie zaglada do pieca 2-3 dni.

Pozdrawiam
panzer.okw
PS.Ostatnio zaprosil mnie Pan ,ktory kupil Buderusa z ich sterowaniem.Generalnie piec dziala.Ale trzeba zejsc do kotlowni przynajmniej raz dziennie,zeby wyregulowac czas podawania slimaka.Jezeli zmienia sie temperatura na zewnatrz.Stwierdzieol zeby zglosil to do ich serwisu i tyle

[/b]
panzer.okw

sniper

autor: sniper » 26 lis 2008, 18:22

@nostromo
Swietny post. :-) W końcu ktoś przejrzał na oczy i przestał mowić że PID to "włacz sterownik i zapomnij".
Odnośnie samego stosowania PIDa trochę intormacji jest tutaj:
sterowniki.w.com.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=21

Ode mnie tylko dodam, że algorytm PID można programowo napisać i wtedy nie ponosi się kosztów związanych ze sprzętowym układem realizującym PID. W takim razie cena 2500-4000 jest wg mnie mocno przesadzona. Co tam miałoby tyle kosztować? Sprzęt w niczym nie droższy od sterowania dwustawnego. Jedynie większe koszty napisania softu, ale to jest jednorazowe i przy większej produkcji w zasadzie nieistotne.

nostromo
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 26 lis 2008, 16:06
Lokalizacja: Warmia
Odpowiedz dla snipera

autor: nostromo » 26 lis 2008, 23:16

Drogi kolego sniper
(moze w przyszlym roku bede sie budowal i dlatego przegladam w zadumie to forum,i sam sobie zadaje pytanie czym ogrzac ten dom.A poniewaz jestem leniwy i chialbym chodzic do kotlowni 1 raz na tydzien,to zaczynam sie zastanawiac czy to jest mozliwe??)
Tak jak zaznaczylem,nie zajmuje konstruowaniem regulatorow PID,opartych o jednoukladowce.A nie tez nie jestem specjalista od kotlow na paliwo stale.(Uruchomialem automatyke kotlowni ale 5,10,25 MW).Ale teraz siedze i czytam co sie da na temat procesow spalnia,kotlow,itp.

Masz absolutnie racje soft na PID pisze i no problem.W produkcji masowej to jest tanio.
Z ta cena tak troche strzelilem.Ale....co mialem na mysli?

Zeby sterowac obiektem ,trzeba najpierw go obczujnikowac- z tym sie zgodzisz.
Nastepnie trzeba miec urzadzenia wykonawcze- i sprzezenie zwrotne,odpowiedz z obiektu czyli czujniki.

Jezeli sygnal zadajacy na PID jest temperatura wody wyjsciowej z kotla to ok.Mierzy ja czujka (Pt100,termistyor lub Ni100,lub cos innego).OK.Ustawiamy temperature zadana

I teraz nasuwa sie pytanie, wyjscie ukladu PID czym ma sterowac?I jaki to ma byc sygnal ciagly czy dwustanowy(0,1).

1.) Uklad powinien sterowac podawaniem paliwa- to raz
2.)Uklad powinien sterowac podawaniem ,powietrza- to dwa(proces spalania potrzebuje powietrza-nawet wziolem podrecznik z chemi zeby sprawdzic, co to jest spalnie stechiometryczne)

Ja na sterowanie powietrzem zastosowalbym maly falownik,ale czestotliwosc falownika,czyli obroty wentylatora od czego uzaleznic???.Od temperatury wody?Od ciagu w kominie?-to musialby by byc czujnik ciagu,od temperatury w palenisku czy jest jej pomiar -jakas termopara?.

(Fachowiec praktyk powie ze kombinuje jak kon pod gore.Wystarczy prosty ukald tyrystorowy( w stylu sciemniacz do swiatla) i juz sie reguluje obroty.Byc moze?)

Ale tu chodzi o to jakim sygnalem lub jakimi sygnalmi precyzyjnie regulowac obroty dmuchawy.I jak regolowac plynna zmiana obrotow,czy wystarczy czasowo zalaczac dmuchawe z okreslonymi obrotami.???

I jak to powiazac z temperatura zewnetrzna.Jak ulozyc krzywe grzania.

I dlatego wyrazilem watpliwosc,czy te regulatory za pareset zlotych z rzeczywiscie zaimplementowanym algorytmem PID, sa takkim kombajnami, ktore to wszystko obrobia.

Pozdrawiam

Nostromo
PS.Ostanio Pan z firmy Fuji,powiedzial mi PID PIDOWI ,nie rowny zalezy jak kto pisze.
Wszystko zalezy od obiektu.Na jednym obiekcie wystarczy dwustanowa regulacja.
A na innym bezwglednie trzaba stosowac regulatory z wyjsciem ciaglym, i miec szybkie czlony wykonawcze. Bo inaczej mozna sie zaregulowac na smierc.
Teoria regulacji niezbedna+ odsiedziane dupogodziny na obiekcie,czyli tzw-doswiadczenie

Zapomialem jak am sie zachowywac regulator w przypadku zaklocen???
- paliwo np: o zbyt duzej wilgotnosci?- co ma robic regulator
- zapchany wlot powietrza ?
- uszkodzeni komina slaby ciag?
- itd

Dobry algorytm sterowania powinien to wszystko uwzglednic.
:D
Moze znasz taki regulator i piec na eko-groszek,do ktorego chodzilbym raz wtygodniu, no gora dwa razy. He He.Bede wdzieczny za podpowiedz.
panzer.okw

sniper

autor: sniper » 26 lis 2008, 23:45

Znam dobrze polecanego przeze mnie nie raz Perfekt'a firmy Elster i na jego przykladzie moge Ci odpowiedziec na pare pytan.
Zostalo to tam rozwiazane tak:
Po pierwsze co jest stabilizowane - jest to wytwarzanie energii. Chcemy po prostu miec mozliwie stabilne zrodlo energii.
Co ma wpływ na wytwarzanie energii? W ogólności opał. Powietrze gra drugorzędną rolę. Jednak ze względu na sprawnosc spalania, czystosc spalin i dopalanie wegla konieczna jest również regulacja powietrzem. Korzystajac z podstaw chemii wiadomo ze mniej-wiecej jego ilosc powinna rosnac proporcjonalnie. Dokladniejsze zalozenia i tak biora w leb, bo dmuchawy nie maja liniowej charakterystyki.
Co jest źródłem informacji dla tego? Oczywiscie dotychczas wytwarzana energia w porownaniu do energii zadanej. Czyli konkretniej mowiac temperatury - aktualna temp plaszcza i zadana temp plaszcza.
Generalnie tutaj PID sie moze skonczyc. Na wejsciu ma uchyb temperatury, na wyjsciu srednia ilosc opalu w cyklu. Do tego proporcja powietrza ustawiana parametrem "ilosc powietrza".

Dalej dochodzi cala masa "bajerow" jak ograniczenia na max/min wyjscia PID(czyli de facto mocy kotla), wyliczanie temp zadanej na podstawie czujnika zewnetrznego(rowniez charakterystyka liniowa okazuje sie wystarczajaca) itd. Nastepnie cala masa uwarunkowan technicznych jak max/min obroty dmuchawy, caly automat zwiazany z pompami itd. Nie ma to wszystko juz jednak zwiazku z PID.

Gdyby dokladniej "obczujnikowac" obiekt - byloby super z punktu widzenia sterowania i jednoczesnie katastrofalnie z punktu widzenia kosztow. Dlatego trzeba zapomniec o informacjach takich jak temp w palenisku, analize skladu spalin itd. Juz sam fakt ze w sterowaniach czujniki pokojowe/pogodowe sa dokupywane niezaleznie jako opcja pokazuje ze czesci ludzi nie stac na ten luksus. Nie ukrywajmy - kotly podajnikowe nigdy nie beda tak wygodne i bezobslugowe jak gazowki i ludzie z nich korzystajacy zawsze beda zwracac w miare duza uwage na koszty.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 27 lis 2008, 9:14

PID..

Sniper zna perfekta, ja znam OGNIKA PID. W Ogniku PID mamy sterowanie dmuchawa przy pomocy funkcji falownika (w zasadzie odbywa się to przez grupowe sterowanie dmuchawą)

Upraszczając sprawę - dobieramy powietrze i paliwo do szybkości przyrostu ciepła. Np. stan wyjściowy dla sterowania ślimakiem to 30sekund przerwy podawania oraz możliwa max. moc dmuchawy 100%.

Zatem jak kocioł ma wyliczone,że ma pracować z mocą 100%, to podaje przez 15sekund co 30sekund przy silnym nadmuchu. Ważna uwaga, przy podawaniu zawsze realizowany jest clean blow, czyli w chwili pracy podajnika moc dmuchawy jest mocą max. z parametru.

Z grubsza jak sa liczone stany pracy (w zależności od zapotrzebowania na ciepło):
Jak potrzeba 100%mocy, to podajemy przez 15sekund co 30sekund z dużą mocą dmuchania
Jak potrzeba 75%mocy, to podajemy przez 15sekund co 40sekund z trochę mniejszym nadmuchem
Jak potrzeba 50%mocy, to podajemy przez 15sekund co 60sekund..
Jak potrzeba 25%mocy, to podajemy przez 15sekund co 120sekund...
Jak potrzeba 10%mocy, to podajemy przez 15sekund co 300sekund..
Jak potrzeba 5%mocy, to podajemy przez 15sekund co 600sekund..

Tak to wygląda przy serwisowym nastawieniu początku liczenia przerwy 30sekund...

Co do mocy dmuchawy, jak jest ustawiona na 100%, to w zależności od aktualnego stanu mocy kotła, dmucha ona z identycznym procentem mocy.
Jak zmienimy nastawę max. np. na 80%, to wówczas dawkowanie powietrza dla poszczególnych stanów wygląda następująco:
Jak kocioł pracuje z moca np. 80%, to dmucham z moca dmuchawy 64%
Jak kocioł pracuje z mocą np. 60%, to dmucham z mocą dmuchawy 48%
Jak kocioł pracuje z mocą np. 40%, to dmucham z mocą dmuchawy 32%

Oprócz tego dodatkowo sterownik liczy inne czynniki i okresowo próbuje zmniejszyć lub zwiększyć nadmuch powietrza, dla stabilizacji układu grzewczego ostatnie wersje dodatkowo posługują się pompą c.o., która może byc bliżej temp. zadanej okresowo rozłączana dla skumulowania ciepła i przez to innego rozłożenia na układzie grzewczym.

Nastawy wyjściowe dla liczenia dobierane są do konstrukcji wymiennika oraz konstrukcji palnika, właściwe dobrane nie potrzebują żadnych korekt.

Chcesz Nastoromo wiedziec więcej, mogę to rozpisać na privie w wolnej chwili, sam zdecydujesz, czy taki sposób obliczania Ci odpowiada.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

endi
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2008, 17:16

autor: endi » 27 lis 2008, 10:33

Do kol. Jarecki79 w związku z pracą nad OPAL PiD,
- czy ten sterownik ma z założenia pracować jedynie z OPAL-em , czy też będzie mógł pracować z innymi „tłokowcami” ?
- jeżeli także z innymi, to czy uwzględniono takie przypadki, że niektóre kotły mają tendencję do
wygaszania już po 10 min. , inne spokojnie wytrzymują nawet 3 godz. w nadzorze ( mój tak ma)?
Chodzi mi o pozostawienie szerokiego zakresu do indywidualnych ustawień.

Endi


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 48 gości

Gotowe projekty domów