Przewód went & spalinowy w pom z urządzeniami na gaz

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 07 lis 2007, 21:01

Z przerażeniem przeczytałam ten Twój wpis Shive, bo jeżeli ty rzeczywiści masz uprawnienia D to jest to przerażające, że nie wiesz podstawowych rzeczy, że 0,4 m poniżej otworu wlotowego do komina powinny być drzwiczki wyczystno-rewizyjne, a nawet jak ktoś je sobie zdemontował i otwór po drzwiczkach zamurował i ułożył glazurę to nadal przewód kominowy schodzi przynajmniej 0,5 m i jak coś się obsypuje z komina to nie leci na nagrzewnice wodną (wymiennik ciepła), lecz opada do dołu a przede wszystkim jest przerywacz ciągu który ukierunkowuje nadmuch powietrza czy sadzy z komina na pomieszczenie i tym samym chroni nagrzewnice od zasypania jej sadzą od góry i chroni palnik przed zdmuchnięciem płomienia.
Wytłumaczę Ci, że są tacy domownicy, którzy nie mają odruchu rozszczelniania okien stąd może dojść do niepełnego spalania gazu ziemnego w piecyku gazowym w łazience i szybciej powstaje osad w kanalikach nagrzewnicy wodnej i po drugie, gdy piecyk gazowy "pracuje" i jest wyłączony to ciąg kominowy 24 godziny na dobę wciąga stale do otwartej komory spalania i do nagrzewnicy wodnej powietrze z kurzem i pyłem, jaki jest niewidoczny dla nas, ale wystarczy spojrzeć na kratkę wentylacyjną dobrze funkcjonującego przewodu wentylacyjnego jak kratka jest obrośnięta kurzem. I podczas kontroli instalacji gazowej gazownik powinien sprawdzić stan zabrudzenia nagrzewnicy i włączyć piecyk gazowy, aby stwierdzić czy gaz się prawidłowo spala i czy spaliny swobodnie przepływają przez nagrzewnice wodną do komina i Np. nie dochodzi do tego, że płomień z palnika omija z boku nagrzewnice z zabrudzonymi kanalikami. To są bardzo częste przypadki, ale jak dojdzie do zatrucia to każdy szuka przyczyny w kominie a nie w tym, że kontrolujący instalacje gazową ma zasób wiedzy jak Shive i nie skontrolował funkcjonowania piecyka gazowego, bo dla niego kontrola instalacji gazowej to tylko sprawdzenie szczelności na połączeniach. I wy naprawdę podczas kontroli instalacji gazowej nie sprawdzacie tak podstawowej rzeczy, widać nie jeden ma wiele szczęścia, że biegły ma bielmo na oczach .
aga

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 08 lis 2007, 22:27

Z przerażeniem przeczytałam ten Twój wpis Shive, bo jeżeli ty rzeczywiści masz uprawnienia D to jest to przerażające, że nie wiesz podstawowych rzeczy, że 0,4 m poniżej otworu wlotowego do komina powinny być drzwiczki wyczystno-rewizyjne, a nawet jak ktoś je sobie zdemontował i otwór po drzwiczkach zamurował i ułożył glazurę to nadal przewód kominowy schodzi przynajmniej 0,5 m i jak coś się obsypuje z komina to nie leci na nagrzewnice wodną (wymiennik ciepła),

To trzeba w przegladzie kominiarskim odnotowywać tą sprawę !! brak osadnika przecież napisałem w poprzednim poście co zatyka przepływ spalin !!! (nie czytasz z zrozumieniem :lol: )
Wytłumaczę Ci, że są tacy domownicy, którzy nie mają odruchu rozszczelniania okien stąd może dojść do niepełnego spalania gazu ziemnego w piecyku gazowym w łazience i szybciej powstaje osad w kanalikach nagrzewnicy wodnej i po drugie, gdy piecyk gazowy "pracuje" i jest wyłączony to ciąg kominowy 24 godziny na dobę wciąga stale do otwartej komory spalania i do nagrzewnicy wodnej powietrze z kurzem i pyłem, jaki jest niewidoczny dla nas, ale wystarczy spojrzeć na kratkę wentylacyjną dobrze funkcjonującego przewodu wentylacyjnego jak kratka jest obrośnięta kurzem


Kto odbiera przy szczelnym mieszkaniu instalację (piec II funkcyjny ) gazownia & zakład kominiarski, to prawda odbiór mógł być wcześniej, okna szczelne wstawione póxniej, a nie pomyslałeś, żeby rurę typ karbowany w tym wypadku przy szczelnych pom poprowadzić pod piec prowadzoną z zewn bud ? dla dodania powietrza dla pieca ? (jednokierunkowej ? (jeżeli jest możliwość)

I podczas kontroli instalacji gazowej gazownik powinien sprawdzić stan zabrudzenia nagrzewnicy i włączyć piecyk gazowy, aby stwierdzić czy gaz się prawidłowo spala i czy spaliny swobodnie przepływają przez nagrzewnice wodną do komina i Np. nie dochodzi do tego, że płomień z palnika omija z boku nagrzewnice z zabrudzonymi kanalikami.


Jesteś marudny :( Gdzie jest napisane, że muszę sprawdzić stan zabrudzenia nagrzewnicy ? Mam sprawdzić szczelność instalacji, poprawność jej prowadzenia, kubaturę, spalanie gazu nieprawidłowe pieca jest powodem złym odprowadzaniem spalin !! a to już działka kominiarzy !! w piecach nie ma regulacji do zmiany dobrego spalania (w kuchenkach jest)
To są bardzo częste przypadki, ale jak dojdzie do zatrucia to każdy szuka przyczyny w kominie a nie w tym, że kontrolujący instalacje gazową


Zostań piekarzem jak Ci nie odpowiada a wszystko chcesz zwalić na gazowników
I wy naprawdę podczas kontroli instalacji gazowej nie sprawdzacie tak podstawowej rzeczy, widać nie jeden ma wiele szczęścia, że biegły ma bielmo na oczach .


Co sprawdzają gazownicy to Cię (bez urazy ) powinno mało interesować, zadbaj o dobrą pracę kominiarzy, zapłać im tyle by swoją pracę wykonywali sumiennie w innym wypadku Ty będziesz spowiadał się przed prokuratorem, nie zwalaj wszystkiego na gazowników !!
Proponuję przetrzeć monitorek przy odpisywaniu, tu masz szmatkę :)
http://www.cosmo.ru/monitor/monitor_cleaner.swf

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 09 lis 2007, 20:42

wbij sobie do głowy niedouczony mądralo, że po to jest co roczna kontrola aby gazownik ocenił co roku stan techniczny użytkowanego piecyka gazowego i rury spalinowej, tak samo jak to czy użytkowane pomieszczenie odpowiada wymaganiom dla danego typu urządzenia gazowego, tj. czy ma odpowiednią kubaturę, czy ma kratkę wywiewną i podcięte drzwi lub kratkę i twoje nieuctwo może kogoś życie kosztować. To że sprawdzasz za kilka złotych nie zwalnia cię z obowiązku wykonania kontroli w całym zakresie a nie tak jak ci się wydaje :!: :!: :!:
aga

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 10 lis 2007, 21:24

aby nie wyglądało na to że czepiam się "biednych" gazowników to także czepiam się niedouczonych kominiarzy, którzy także fuchy odstawiają podczas kontroli, ale jest to dział o instalacjach gazowych i do tego temat wywołany przez osobę która podaje, że ma uprawnienia D
aga

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 11 lis 2007, 0:02

Chyba powinieneś znaleźć odrobinę pokory, bo wydaje Ci się, że wszystko wiesz !! uczysz się poprzez to forum (nabijasz wiedzę)
Wystarczy zadać sobie odrobinę trudu i przeczytać odpowiednie (pisałem wcześniej) zasady dot. sprawdzania szczelności. Naprawdę już nie mam ochoty czytać powtarzających się tych samych badziewnych midów by nabijać posty !! Generalnie, daj sobie spokój z takimi zabawami dopóki nie będziesz wiedział o co chodzi.. Myślisz teoretycznie z tego co powiedziałeś w praktyce jest inaczej. Przemyśl to jeszcze raz....
Szczerze mówiąc, zacznij mysleć !! bo fatalnie u Ciebie z tym.. Pyt. ROZUMIESZ CZYTANY TEKST czy nie !!!
Zasadą tego forum jest to, ze nie dajemy szkodliwych rozwiązań, Tobie wydaje się, że wszystko należy do gazownika!!
Sam określasz bzdurny zakres obowiązków gazownika, zmieniasz odpowiedzi. Radzę włączyć raportowanie błędów :lol:
Ps. Jest tutaj przy pisaniu posta znacznik "edytuj"

an.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 11 lis 2007, 11:02

nie wiem co ci się kołacze w głowie, ale dla mnie możesz pisać jak chcesz i co chcesz, ale jeżeli prostej rzeczy nie wiesz, że po to gazownik kontroluje instalacje gazową aby domownicy dostali pełną informacje, także o stanie technicznym urządzenia gazowego, czy nie muszą wezwać serwisanta, czy wykonana przez znajomego hydraulika instalacja gazowa odpowiada przepisom, czy tak usytuowane urządzenie gazowe w takim pomieszczeniu np. z podwieszanym sufitem lub w łazience bez podciętych drzwi nie stwarza potencjalnego zagrożenia. To jak nie mają się dowiedzieć od gazownika z uprawnieniami D który musi znać genezę powstania par. 172 (Dz.U.nr75/2002r) i skutki niepełnego spalania gazu gdy nie jest zapewniony stały dopływ powietrza, to od kogo mają się dowiedzieć od administratora czy od kominiarza który wie tylko jak drożność komina sprawdzić. Wasza przepychanka z kominiarzami jest męcząca. Kominiarz niech swoje siły skieruje na ustaleniu czy stan techniczny przewodu spalinowego czy stan przewodów wentylacyjnych jest dobry i jest wstanie zapewnić prawidłowy ciąg kominowy, czy jeden sąsiad drugiemu sąsiadowi nie zrobił psikusa, a Wy będąc w lokalu spójrzcie na pomieszczenia z urządzeniami gazowymi całą swoją wiedzą, bo do zmierzenia miernikiem czy instalacja gazowa na złączkach jest szczelna to mogę wziąć człowieka z ulicy dać mu miernik i nie po to w Ustawie Prawo Budowlane kontrole instalacje gazową ma wykonać osoba z uprawnieniami D aby sprawdzała tylko szczelność, bo to każdy potrafi. Kończę i mam wrażenie że czytający to ludzie będą wiedzieć co mają wymagać od osób z uprawnieniami. Czas wciskania ciemnoty już się powoli kończy.
aga

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 16 lis 2007, 0:51

Odpowiem co powinien kontrolować gazownik przy przeglądzie rocznym.
1. Szczelność przewodów
2. Prawidłowość prowadzenia instalacji ( instalacja ukryta, źle zamontowane np. filtry, zawory wodne itp)
3. Prawidłowość usytuowania urządzenia ( dla przykładu kuchenka nie mniej niż 0,5m od otworu dzwiowego itp..)
4. prawidłowe połączenie pieca (dot. rury spalinowej) spadek, łączenie w kielich w przypadku rur łączonych z elementów
5. Kubatura pomieszczenia dla odpowiedniego urządzenia
6. Nawiew powietrza ( drzwi 200cm/2)
7.brak powietrza do spalania poprzez wymuszany wentylator, pochłaniacz itp..
8.Złe spalanie gazu w urządzeniu (powód? jeśli chodzi o piec grzewczy - konsultacja kominiarska, kuchenka - ustawienie przepływu O2 dot lokator) lub szczelne mieszkanie - zgł do wł bud.
9. Zakryta przesłona wywiewu kratki wentylacyjnej w pom urządzenia gazowego( powód zakrycia ) powinna być bez żaluzji
10. Pomieszczenie gazomierza (przy zabudowie jego wentylacja)
11.Odpowiednie odległości od przewodów elektryczny
12. Umocowanie instalacji (uchwyty)
13. Kikuty ( nieczynna instalacja)
14. Instalacja w pom mieszkalnych

mmazi
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2007, 11:02

autor: mmazi » 25 lis 2007, 15:24

witam wszystkich. przeczytałem tu parę odpowiedzi i stwierdziłem że chyba coś u mnie jest nie tak.od 3 lat wszystko było ok aż do momentu zamontowania pochłaniacza(wentylatora) w kuchni. przewód kominowy od pieca stał się jakich mniej sprawny czyli cofają mi się spaliny a piec automatycznie się blokuje. poniżej jest link gdzie przedstawiłem fragment mojego mieszkania jak to mniej więcej wszystko wygląda. proszę o pomoc czy takie rozwiązanie może zakłócić pracę c-o. pozdrawiam
http://img7.myimg.de/pland65a6.jpg

a i jeszcze jedno. do pieca jest doprowadzone świeże powietrze a okna są starego typu-drewno.

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 25 lis 2007, 21:53

1. Pomieszczenie pieca - brak wentylacji !!
2. Właśnie to jest dowód mojego postu, tematu dot. wstawienia pochłaniacza (wentylatora) w innym pomieszczeniu ( przepisy pozwalają ) przy szczelnym mieszkaniu..
3. Zrób tak: wstaw kratkę między łazienką a w pom gosp w którym znajduje się piec ( na wylot)
4. Pochłaniacz z filtrem weglowym nie podłączony do kratki went. ( choć w tym wypadku może kratka podawać powietrze, działać odwrotnie)
5. Brakuje dla dobrego spalania powietrza - podaj go inaczej np. poprzez kratkę u dołu pomieszczenia z pomieszczenia innego, najlepiej z zewnątrz jak jest mozliwość ( pomysłów jest wiele) poprzez kuchnię z zewnatrz cienką rurą np. pod zabudową (z zewnątrz)

mmazi
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2007, 11:02

autor: mmazi » 25 lis 2007, 22:52

Shive pisze:5. Brakuje dla dobrego spalania powietrza - podaj go inaczej np. poprzez kratkę u dołu pomieszczenia z pomieszczenia innego, najlepiej z zewnątrz jak jest mozliwość ( pomysłów jest wiele) poprzez kuchnię z zewnatrz cienką rurą np. pod zabudową (z zewnątrz)


powietrze jest doprowadzone z zewnątrz rurą "75" i dochodzi pod sam piec (tak kazał zrobić serwisant pieca)

mmazi
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2007, 11:02

autor: mmazi » 27 lis 2007, 17:43

Shive pisze:w/g mnie też nie powinno być wentylatora & pochłaniacza (choć inne jest to pomieszczenie pieca z wylotem spalin na zewn. Podciśnienie które stworzy pracujący np wentylator może spowodować cofnięcie się spalin do pomieszczenia nawet jak jest zamontowany w innym pomieszczeniu - może się mylę:?:
Rozmawiałem z starszymi kominiarzami i stwierdzili, że może tak być, (przepis nic nie mówi o osobnym pomieszczeniu, tylko o tym w którym znajduje się piec.
Przewód went w kuchni pod który podpięty jest wentylator jest osobny tylko dla tego mieszkania


u mnie to się sprawdza w 10000000% a momencie gdy pochłaniacz włączę jak chodzi piec to spaliny sie cofają i piec staje

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 27 lis 2007, 22:59

Jestem zwolennikiem dobierania przepisów poprzez praktykę nie złudną teorię dot. prawidłowego spalania gazu nie w/g ustalonych przepisów przez osoby dzisiaj minister zdrowia, jutro d/s przepisów gazowych ehhh szkoda słów :(
dla dobrego spalania wystarczy Ci zwykła rurka kanalizacyjna 32 ( będzie dmuchało ostro grawitacyjnie) tylko nie podawaj pod sam piec !!! ma się mieszać z powietrzem z pomieszczenia, by nie było za chłodne, z przesłoną w razie brakującego H2o nie ciągłym nawiewem ( będzie oziębiało to co piec nagrzał)piec nie pracuje non - stop, wkładając rurę fi 75 będzie chłodziło inst co piec nagrzał

jkasinski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2007, 11:35

autor: jkasinski » 30 lis 2007, 11:40

Czy ktoś ma normę PN-M-34507:2002 Instalacja gazowa. Kontrola okresowa?

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 30 lis 2007, 23:30

Zakres prac konserwacyjno - remontowych obejmuje coroczne przeglady instalacji gazowej w ramach których dokonujemy:

- przeglądu piwnic, w których zlokalizowane są instalacje
- przeglądu do zaworów i kurków.
- sprawdzenia przejść przewodów przez zewnętrzne i wewnętrzne ściany piwnic wraz z uzupełnieniem rur ochronnych.
- sprawdzenie steżenia gazów w piwnicach.
- kontroli szczelności połączeń gwintowanych i kurków wraz z przewinięciem lub wymiana kurków na nowe
- sprawdzenia stęzenia gazu przy pomocy eksplozymetru, na górnych piętrach w budynkach wyposażonych w sanitarne kanały zbiorcze.
- sprawdzenia stężenia gazu we wnękach gazomierzowych, szczelności połączeń i stanu gazomierza.
- kontroli pomieszczenia kurka głównego.
- pomalowania przewodów instalacji gazowej na kolor żółty na poziomie piwnic.
- sprawdzenia szczelności instalacji gazowej poziomów i pionów do zaworu przed gazomierzem począwszy od zaworu głównego.
- kontroli szczelności połączeń gwintowanych i kurków w mieszkaniach poprzez wykonanie próby szczelności wraz z przewinięciem lub wymiana kurków na nowe.
- sprawdzenia stanu aparatów gazowych w lokalach mieszkalnych i użytkowych, prawidłowości ich działania i przebiegu procesu spalania.
- kontroli rur odprowadzających spaliny z odbiorników gazowych.

2. Z przeprowadzanego przeglądu sporządzany jest protokół.
3. W wyniku kontroli okresowej określana jest kolejność wykonywania robót naprawczych
4. Protokół kontroli okresowej rejestrowany jest w książce obiektu budowlanego.
5. W przypadku wykrycia u indywidualnego odbiorcy nieszczelności, za wyjątkiem nieszczelności na gazomierzu, przeprowadza się eksploatacyjną próbę szczelności

P.s Firma sprawdzająca szczelność nie może wykrytych nieszczelności usuwać !!!

Henryk Sobucki
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 09 sty 2007, 19:50
Lokalizacja: Dolny śląsk

autor: Henryk Sobucki » 29 gru 2007, 23:09

Forum równolegle ? Co jest grane ? Nie zgadzają sie daty...

http://www.ogrzewanie.boo.pl/forum/viewtopic.php?t=72&postdays=0&postorder=asc&start=45


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów