Ściana przez którą wszystko słychać

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Enerbau » 30 mar 2015, 23:33

A co ze szczelnością ściany za szafą wnękową? Było to jakoś sprawdzone?

qwerty1234
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 lis 2014, 16:58
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: qwerty1234 » 31 mar 2015, 13:23

Ściana za szafą nie była sprawdzana podczas badania kamerą termowizyjną, innych badań nie było.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: -_- greg » 31 mar 2015, 22:23

qwerty1234 pisze:Mogę prosić o rozwinięcie myśli - "Ścianka na profilach w porównaniu z oklejoną ścianą materiałem izolującym akustycznie, izolować może lepiej lub gorzej. Zależy to od zastosowanych materiałów i wykonania. "?


Tak naturalnie rozwinę i nie tylko to. Doskonale rozumiem specyfikę problemu ponieważ sam prywatnie przerabiałem tego typu problemy z sąsiadami, i wiem jak to jest uciążliwe. Sam również należę do cichych lokatorów, głośny okres imprezowania mam za sobą. Twoi sąsiedzi może należą do ludzi których jara gdy są słyszani. Czy to dobrze czy źle, nie mi oceniać.

Ściana na profilach - chodzi o typowe profile stalowe do stawiania ścian z płyt gipsowych.
Więc taka konstrukcja z profili i płyt gipsowych, wypełniona standardową wełną mineralną o małej gęstości rzędu 30kg/m2 wyciszy znacznie gorzej niż dobra okleina akustyczna.
Jeżeli do tego dojdą błędy przy budowie ściany o konstrukcji stalowej to już w ogóle parametry lecą na łeb na szyję, chodź w przypadku takiego słabego wypełnienia wiele już się nie pogorszy, w sensie odczuwalnym przez zmysł słuchu.
Natomiast ściana z profili ale dobrze zbudowana z dbałością o każdy detal, co jest zawsze bardzo istotne przy izolacji akustycznej, potrafi bardzo skutecznie odciąć niepożądane hałasy.

Patrząc na dwojaki charakter hałasu, powietrzny i uderzeniowy, a szczególnie uderzeniowy rozważył bym jednak konstrukcje z profili. Na obecnym poziomie wiedzy twierdzę ze taka konstrukcja sprawdzi się lepiej.
Spore wyciszenie przyniesie taka ściana wypełniona wełną mineralną dużej gęstości czyli 140kg/m3 o grubości 5cm.
Wspominam konkretnie o tej wełnie bo to najtańszy materiał i bardzo skuteczny. Jeżeli ma być tylko wełna i nic więcej, to taką wełnę bym zastosował. Ta wełna o grubości 5cm izoluje i absorbuje hałas bez porównania lepiej niż każda inna rzadka wełna, wręcz nie ma co porównywać bo różnica jest ogromna.
Oczywiście można użyć pianki K-flex, Armacell, czy też innego producenta. Te pianki mają gęstość mniej więcej na poziomie 120kg/m3, lub 240kg/m3 i są specjalnie zaprojektowane do tłumienia i izolowania hałasu.
Jednak rodzi się pytanie czy wyższa cena za pianki przekłada się miarowo na wyższe parametry, czyli większą izolację i tłumienie hałasu, niż ta tańsza wełna mineralna o takiej samej gęstości jak te pianki.

Teraz patrząc na grubość wyciszenia ile to wychodzi.
Warto pomyśleć czy każdy cm jest na wagę złota czy raczej każdy dB jest na wagę złota.
Profile ścienne CW. Grubość konstrukcji 5cm + płyta gipsowa =6,5cm całość.
Można zastosować profile sufitowe CD. Grubość konstrukcji wyniesie minimalnie 3cm+płyta gipsowa=4,5cm ale może być więcej, 5,5cm a nawet jeszcze więcej. To zależy od zastosowanego materiału akustycznego wewnątrz tej zabudowy. Tu bym proponował wełnę 2cm grubości ale układaną podwójnie. Lub wełna + pianka. Lub pianka + pianka. Wychodzi 1+3cm+płyta gipsowa =5,5cm
Oklejenie ściany materiałem izolującym.
Pytanie jaka grubość jest potrzebna żeby poradziła sobie z hałasem powietrznym i uderzeniowym w zbliżony sposób jak wyciszenie oparte na osobnej ściance, szczególnie dźwięki uderzeniowe.
2 może 3cm wyciszenia + tynk/gładź czy na pewno wystarczy żeby opanować te hałasy? Obawiam się że tylko częściowo.
Jednak można tak zrobić i w razie czego dołożyć konstrukcję na profilach. W pewnym sensie jest to jakieś rozwiązanie.
Proponuję też sprawdzić system Isolgomma. Wiem, nie jest tani ale może coś by się znalazło wartego rozważenia.
Myślę że należy wspomnieć jeszcze o sporej zalecie ścianki na profilach - można ją łatwo zmodernizować gdy zajdzie potrzeba.

Jeszcze jedno spostrzeżenie.
Gdyby po wyciszeniu, okazało się że główna ściana jest wyciszona super, ale boczne ściany przenoszą trochę hałasu. Ten boczny hałas może będzie znacznie słabszy o mniejszym natężeniu. Więc izolacja akustyczna na boczne ściany mogła by być przyklejona i mogła by być znacznie cieńsza np. 2cm. Na tym etapie to są tylko spekulacje.


Trzeba też pamiętać, co jest absolutnie zrozumiałe, że teraz jesteś dodatkowo wyczulony na te wszystkie drażniące hałasy.
Najmniejszy znajomy szmer, krzyk czy stuknięcie, zostanie wzmocnione w głowie i będzie przeszkadzać, szczególnie gdy człowiek kładzie się spać.
Dlatego też należało by pomyśleć o całkowitym wyciszeniu, a wręcz wyciszyć z zapasem.

Warto wspomnieć że producent pustaka szczyci się że jego pustak silka E18A+ (18cm) = Rw55dB a slika (24cm)= Rw59dB. Jak widać po twojej ścianie (a to nie jedyny przypadek) te dane producenta są mocno przeszacowane.
Ale dobra, zostawmy te bajeczne parametry i popatrzmy na to praktycznie. Jak by ściana zbudowana przez dewelopera miała te 50dB izolacyjności, (kto wie ile brakuje do tego parametru)-
to szczekanie psa i odgłosy miłości sąsiadów, nadal by przeszkadzały. Więc tak czy inaczej dodatkowe wyciszenie było by potrzebne.

Mam wątpliwości że to tylko ta jedna ściana stanowi problem ale na tym etapie załóżmy że tak. Wydaje mi się że ścianka na profilach z 5cm wkładem z gęstej wełny + do tego izolacja akustyczna o wysokiej gęstości w postaci maty gumowej 3mm semag fd1 lub k-flex GK/GV poradzi sobie z tym problemem całkowicie. Jeżeli nie, to trzeba pomyśleć o dwóch warstwach tej cienkiej maty gumowej ale w odpowiedniej konfiguracji, lub kolejnego poszycia z płyty gipsowej.
Jak byś zdecydował się na zastosowanie tej maty gumowej 3mm to na łączeniach układa się ją na zakładkę. Żeby wyrównać powierzchnie producent sugeruje użycia 3mm pianki pod panele. Ja sugeruję zamiast tego użyć pianki aku-pr140 lub pianomat lub innego producenta chodzi o ten rodzaj i gęstość pianki.

Generalnie materiał typu wełna mineralna lub pianka 5cm o dużej gęstości + bariera akustyczna w postaci masywnej maty gumowej to chyba trafna i optymalna konfiguracja to tego problemu. Oczywiście warto dobrze przemyśleć każde rozwiązanie i sposób wyciszenia. To co opisałem, to są tylko podpowiedzi jak można sobie poradzić z problemem. Odbierany zmysłem słuchu efekt końcowy dla każdego zawsze będzie indywidualny.

Na koniec dodam - zamiast aplikacji na telefon lepiej kupić niedrogi sonometr. Chyba że masz pewność że ta aplikacja w telefonie nie oszukuje.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Enerbau » 31 mar 2015, 23:00

Ja bym jeszcze sprawdził szczelność ściany za szafą na styku z sufitem i ścianą z korytarza.
Wywiercić otwory i zobaczyć, czy mamy pełen styk, czy pustkę powietrzną.
W izolacjach akustycznych nawet najmniejsza nieszczelność jest mostkiem akustycznym!

Przed podjęciem dalszych kroków należy wykluczyć wszystkie ewentualności...

qwerty1234
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 lis 2014, 16:58
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: qwerty1234 » 01 kwie 2015, 13:37

greg, dziękuję Ci bardzo za szczegółową i profesjonalną odpowiedź :)
Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie w związku z tym co napisałeś - jakie błędy można popełnić przy stawianiu takiej ścianki na profilach? Jak na razie znam tylko jeden - brak izolacji obwodowej.

Enerbau, nie wiem czy dobrze rozumiem. W przypadku źle wykonanego połączenia ściany za szafą z sufitem lub ze ścianą z korytarza hałasy będą się przenosić do pokoju nawet w przypadku gdy mam zamknięte drzwi do pokoju i drzwi do szafy?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Enerbau » 01 kwie 2015, 13:46

Mostków akustycznych może być więcej. Im szczelniejsza ściana, tym ryzyko przenoszenia dźwięków
jest niższe. Sama szafa nie jest żadną izolacją akustyczną.

nata23
Aktywny
Aktywny
Posty: 180
Rejestracja: 28 mar 2014, 15:59
Lokalizacja: Polska
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: nata23 » 03 kwie 2015, 12:27

też mi się tak wydaje, zastosowanie dobrego narzędzia pomiarowego w zakresie akustyki powinno dać tu miarodajny wynik. U nas w zastosowaniu były te analizatory akustyczne - http://www.ects.pl/produkty/c107_akusty ... nalizatory , ale u nich akurat sporo sprzętu jest, doradzą.

qwerty1234
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 lis 2014, 16:58
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: qwerty1234 » 13 kwie 2015, 14:57

Enerbau, tak jak radziłeś sprawdziłem dzisiaj ścianę za szafą - na styku ściany z sufitem jest przestrzeń wypełniona pianką montażową (tu akurat tą piankę było wyraźnie widać). Na styku ściany z dwoma pozostałymi ścianami (w korytarzu i przedpokoju) jest pełen styk.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Enerbau » 13 kwie 2015, 22:36

Pozostaje opcja grega, albo zmiana mieszkania :?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Enerbau » 13 kwie 2015, 22:36

Pozostaje opcja grega, albo zmiana mieszkania :?

qwerty1234
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 lis 2014, 16:58
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: qwerty1234 » 15 kwie 2015, 19:50

Będę wyciszał ścianę jak tylko zbiorę fundusze :P
Dzisiaj dowiedziałem się też, że nie jestem jedynym, któremu przeszkadzają hałasy od tych sąsiadów.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Enerbau » 15 kwie 2015, 22:25

Widocznie są wyjątkowo upierdliwi :cry:
Zdarzają się niestety takie asocjalne zachowania. Słoma z butów wyłazi.... :wink:

emiliann
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 23 lip 2015, 16:02
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: emiliann » 06 paź 2015, 16:20

Chyba w tym przypadku bardzo przydałby Ci się cegłowy miernik. Wiesz gdzie dostaniesz coś takiego? Bo z tego co ja się orientuje to tutaj http://dmtrade.pl/ można znaleźć właśnie taki sprzęt. Lepiej nawet jak kupisz coś trochę droższego co ma dużo więcej opcji, wtedy wszelkie pomiary są dużo dokładniejsze i otrzymasz więcej przydatnych informacji.

Gość10463
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Gość10463 » 06 paź 2015, 17:14

Obrazek

wyciszanie sufitów, ścian działowych i stropów ... rur i kanałów wentylacyjnych, niektórzy tylko oferują ciszę grobową

Dan77
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2016, 5:23
Re: Ściana przez którą wszystko słychać

autor: Dan77 » 17 lut 2016, 6:02

Witam państwa

Mam podobny problem opisywany przez poprzedników.
Cieńka ściana "na słomie" stara przedwojenna zabudowa i sąsiedzi studenciaki ,których słychać ( a prowadzą nocne życie) a ja spać nie mogę :oops:
Za scianą jest korytarzyk z kafelkami na podłodze i na wprost mojej ściany ich łazienka z suwanymi drzwiami (których nie zamykają ....) Znam już wszystkie melodie jakie można śpiewać przy goleniu...
Dodatkowo chodza jak słonie i wszystko się trzęsie ale na to chyba nic nie poradzę bo legary zapewne wspólne...
Chce im kupić jakąś wykładzinę na podłogę - może trochę zamortyzuje uderzenia oraz pochłonie dzwięki.
Ale głównie odgłosy rozmów , łazienka..

Mam w planie zastosować AKU pr 140 2 cm -
lub - korek też 2cm , na to płyta GK
Co radzicie?
Niestety nie mam za dużo miejsca i 3,5 cm to maks jaki mogę zabrać z pokoju.

Nie bardzo wiem jak przykleić płytę żeby nie spadła.
Podłożyć kołki drewniane na podłogę pod spód na 1 cm?
I jakie zastosować odcięcie na obwodzie płyty,
Taśma akustyczna?Chyba to nie to... Pianka? Jeśli tak to jakaś specjalna?
Ile miejsca zostawić na obwodzie dla tej pianki?
Na łączenia paneli dać taśmę?

Druga sprawa to drzwi wejściowe .
Czy obicie tapicerskie mogę zastosować od strony korytarza czy od wewnątrz mojego mieszkania?
Jak lepiej? Może takie panele przykleję i na to jakaś derma obiciowa?
Oczywiście hałas jest od strony wspólnego przedpokoju.
Naprawdę jestem już zmęczony tym hałasem i muszę coć zaradzić.

Dziekuję za jakieś wskazówki


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów