Współczynnik przenikania ciepła w domu

Dział poświęcony izolacjom technicznym. Jakie są systemy izolacji technicznej, jak zabezpieczyć dom przed ogniem, wilgocią, stratami ciepła? W tym dziale znajdziesz porady i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Współczynnik przenikania ciepła w domu

autor: Enerbau » 27 lut 2016, 1:39

JBZ pisze:Łaskawie proszę nie pisać bzdur podszytych nachalną reklamą. Aby zajmować głos, należy być na bieżąco z przepisami. Od ponad roku nie tylko wartość współczynników przenikania ciepła U przegród tracących ciepło, a również w stopniu równym wartość wskaźnika zużycia energii pierwotnej dla budynku EP. Obie te wartości muszą być spełnione. Nie ma żadnego znaczenia w tym aspekcie czy termoizolację umieści projektant od wewnątrz czy od zewnątrz.
Natomiast lokalizację termoizolacji określa się wyłącznie na podstawie analiz ekonomiczno-energetycznych oraz potem analiz cieplno-wilgotnościowych. Te pierwsze służą do określenia wartości ekonomicznie uzasadnionych Uek, zaś te drugie służą do znalezienia rozwiązań eliminujących kondensację pary wodnej w przegrodach i na ich powierzchniach.
Jeśli prowadzi Pan firmę wykonawczą, to nie do Pana firmy należy proponować komukolwiek rozwiązania, lecz ściśle trzymać się projektu. Do projektantów należy podawanie właściwych rozwiązań.


Mógłbym się częściowo z Panem zgodzić, gdybym miał gwarancję na kompetencje projektantów i architektów.
Sam Pan wie jaki jest poziom adeptów studiów technicznych, a jednocześnie uważa Pan ich za wyrocznię w temacie projektów i proponowanych rozwiazań!
Tylko długoletnia praktyka i samodokształcanie mogą zapewnić odpowiedni poziom wiedzy projektantów. Niestety, wielu adeptów studiów budowlanych zaczyna karierę od zakładania biur projektowych i powielania już istniejących projektów, bez oglądania się na aktualne wymagania techniczne.

Także obowiązujące normy też nie są zgodne z fizyką budowli i niekoniecznie muszą być najlepszą opcją dla inwestora.
Najkorzystniejsze są one dla producentów materiałów izolacyjnych i polityków.
Każda izolacja ma swoje ekonomiczne uzasadnienie.

Jeżeli koszty izolacji przekroczą czas jej amortyzacji, to jest ona przewymiarowana!
To dotyczy też domów zeroenergetycznych!!!

Taniej jest ogrzewać domy pasywne, aniżeli inwestować w domy zeroenergetyczne!!!

MaciekR1
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 kwie 2017, 12:06
Współczynnik przenikania ciepła w domu: ściany, dach, okna

autor: MaciekR1 » 06 kwie 2017, 12:11

Swietny artykul moze uswiadomi ludzi jak wazne jest dobre ocieplenie domu i jak bardzo sie oplaca. Sam nie bylem swiadomy dopoki nie zastosowalem piany systemowej gold 8-12 na ocieplenie dachu. Rachunki znacznie nizsze, bo cieplo nie ucieka, to byla dobra decyzja.

Gość10463
Współczynnik przenikania ciepła w domu: ściany, dach, okna

autor: Gość10463 » 24 mar 2018, 14:11

a kiedy zaczniecie mówić o współczynniku oporu dyfuzyjnego dla materiałów izolacyjnych ???
im większy tym trudniej ogrzać wilgotne przegrody, im bardziej wilgotne ściany czy posadzki tym współczynnik oporu cieplnego większy i całą teorię o termomodernizacjach i fizyce szlak trafił ;-)

celowo nie mówi się o tym ważnym współczynniku ?

anders1
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 06 cze 2019, 6:22
Współczynnik przenikania ciepła w domu: ściany, dach, okna

autor: anders1 » 06 cze 2019, 8:48

Lambda labdzie nie równa wyniki Gunb pogrążają firmy które nie spełniaja tego parametru. Zanani produceni również np. Austrotherm znalazły się w grupie tych, którzy nie zawsze spełniają deklarowane parametry

Marcin.28
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 11 maja 2018, 14:32
Re: Współczynnik przenikania ciepła w domu

autor: Marcin.28 » 13 cze 2019, 8:21

Ta prawidłowość niestety często dotyczy też okien. Niektórzy producenci podają współczynnik przenikania ciepła dla samego pakietu szybowego, który jest zwykle lepszy, zamiast współczynnika Uw dla całego okna. Dlatego warto zwrócić uwagę na sprawdzonych producentów okien w solidnych systemach, jak np. Awilux z Leszna. Na stronie www.schueco.pl/premium-partner można znaleźć pełną listę rzetelnych producentów energooszczędnej stolarki o sprawdzonych właściwościach.

tomradzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 87
Rejestracja: 12 cze 2015, 9:20
Lokalizacja: Warszawa
Współczynnik przenikania ciepła w domu: ściany, dach, okna

autor: tomradzio » 28 wrz 2019, 10:17

Opór dyfuzyjny ma duże znaczenie przy termoizolacji i moim zdaniem celowo się o tym nie mówi - w celu ochrony konkretnych producentów :) Niski współczynnik oporu dyfuzyjnego ma np. ceramika Porotherm, a wysoki - silikat. W efekcie w tym drugim materiale znacznie łatwiej może dojść do kondensacji pary wodnej w murze, lokalnego obniżania izolacyjności termicznej, wychładzania ściany i powstawania grzyba. Ale to oczywiście tylko w konkretnych sytuacjach - np. przy słabej wentylacji grawitacyjnej. Nie można też dać się zwariować i twierdzić, że ceramika nigdy się nie zagrzybi, a silikat na pewno tak. Opór dyfuzyjny wpływa też na lepszą stabilizację wilgoci we wnętrzu domu, co ma znaczenie w miesiącach zimowych, kiedy wietrzenie domu nie jest tak proste jak w lecie.

arkanoid
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2019, 8:23
Współczynnik przenikania ciepła w domu: ściany, dach, okna

autor: arkanoid » 27 maja 2020, 23:17

Bez wątpienia na swoje właściwości termoizolacyjne styropian jest najlepszym rozwiązaniem. To powie chyba każdy budowlaniec, który mia do czynienia z wełną i tym jak pyli.


Wróć do „Izolacje techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów