Ile cm wylewki na ogrzewanie podłogowe.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 25 cze 2007, 22:27

JBZ pisze:Do Marcinradom
Mogę jedynie zapewnić i podkreślić, że ludzie z doświadczeniem, ale bez wykształcenia są wartościowi, ale nie mogą doradzać. To wymaga ogromnej wiedzy.

uważa pan że wiedzę, tę uprawniająca do doradztwa uzyskuje się poprzez teoretyczne szkolenia?

JBZ pisze:Dam przykład: Dobry fachowiec od murowania mający lata praktyki (zakładam, że już nie czyni błędów) może Panu doradzić jak murować klasyczne mury. Jednakże, z murami licowymi może mieć kłopot. A już napewno nie może doradzać w zakresie tak szerokim jak TB: od GWC, przez wentylację, rekuperację, bilans energetyczny, tarasy, posadzki ogrzewane, fundamenty, hydroizolacje, automatykę i wiele dalszych. Do tego zakresu trzeba mieć najwyższe wtajemniczenie zawodowe i oczywiście mnóstwo praktyki.

jak pisałem nie pisze o panów sporze, ale ogólnie o doradztwie. owszem nie ma doradców od wszystkiego, ale jeśli szukam rady w sprawie komina to idę do kominiarza i to nie do tego który 5 lat uczył sie o kominach tylko do tego który 5 lat po kominach chodził. to samo dotyczy lekarzy, mechaników samochodowych, a także budowlańców. każdy z projektantów kończył ten sam wydział, ale któremu pan zleciłby projekt własnego domu, temu świeżo po studiach czy temu z długą praktyką?

JBZ pisze:Mam nadzieję, że teraz zdefinowałem, co rozumiem pod pojęciem doradztwa w budownictwie. Przez analogię do medycyny, czy może Pan stosować się do doradztwa laika, który latami tu i ówdzie doradzał środki na różne choroby? Niby można, ale taki człowiek nigdy nie ujawni się na forum publicznym i nie będzie twardo polecać swoje rozwiązania, bo zajmie się nim prokurator - prawda? Niejaki TB właśnie to robi - nie mając żadnych ku temu podstaw. Mało tego, ten człowiek poucza specjalistów a nawet wyzywa od idiotów autorów opracowań. Powołuje się na badania, których nie robił. Jeśli nawet pomierzył np. wilgotność w ścianie, to nie jest w stanie wyników zinterpretować. Do tego trzeba wiedzy a nie przyrządu pomiarowego z sondą. On zmierzył wilgotność w %, ale na moje pytanie nie odpowiedział jaka to wilgotność: masowa, objętościowa i do czego odniesiona? Człowiek ten przytacza linki, które mają poświadczać jego racje, a okazuje się, że jest odwrotnie. On nie czyta czyichś racji, lecz z uporem maniaka kreuje się na wszystkowiedzącego i wiesza sobie w klapie wizytówkę pioniera w GWC, domach niskoenergetycznych, wentylacji czy rekuperacji. Więcej powiem: TB mnie uważa za wroga domów niskoenergetycznych! To jest schizofrenia TB!

hmm, to ja też powinienem iść pod sąd. nie mam uprawnień budowlanych, a w sprawach pokryć dachowych między innymi na tym forum doradzam. czynie to świadomie na podstawie wiedzy i umiejętności jakich nabyłem będąc w kolejności chronologicznej inwestorem, dekarzem i handlowcem w branży pokryć dachowych. co do specjalistów to przypomniała mi się dawna wypowiedź specjalisty od finansów, niejakiego belki. powiedział on kiedyś, że obarczenie sektora energetycznego 22% vatem nie spowoduje wzrostu cen energii dla odbiorcy końcowego. jaki był efekt to chyba wiemy.

JBZ pisze:Budownictwo wymaga wiedzy takich przedmiotów jak: mechanika, dynamika, statyka, termodynamika, wymiana ciepła i masy, wentylacja i klimatyzacja, ciepłownictwo i ogrzewnictwo, pompy i wentylatory, automatyka i sterowanie, mikrobiologia powietrza, wodociągi i kanalizacja, źródła ciepła, technologia robót, optymalizacja rozwiązań, materiałoznawstwo i wiele dalszych.


ja na studiach miałem bardzo dobrych wykładowców, a jeden z nich twierdził, że studia nie uczą, a pokazują jedynie kierunek poszukiwań. wiem z praktyki, że 5 lat studiów to zbyt mało by poznać choć jedną z wymienionych przez pana dziedzin, a co dopiero wszystkie. wniosek z tego jeden. nikt nie może uważać się za specjalistę od budownictwa. skoro więc nikt to ani pan JBZ ani T.B. może więc na tym etapie skończą panowie kierować pod swym adresem epitety, bo forum budowlane staje się forum filozoficzno-prawniczym.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 25 cze 2007, 22:32

adamis pisze:
co do wymogów UE to ja zacząłbym nie od wytycznych dotyczących zużycia energii, a od wytycznych dotyczących płac. jak już w polsce będziemy dobrze zarabiać, to z pewnością i domy energooszczędne (drogie zapewne w budowie) znajdą wielu amatorów.

....I tym najsensowniejszym ,jak do tej pory,zdaniem w dyskusji o energooszczędnym budownictwie zawarł pan całą skalę problemu.
Moje gratulacje! :)

dziękuję.
pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 25 cze 2007, 22:40

Panie Wacław
Można adresik Pana budowy?

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 25 cze 2007, 22:49

wydaje mi się, że tu jest pole do popisu dla moderatora. z tematu zrobił sie totalny OT i zasługuje on na zamkniecie.
pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 25 cze 2007, 23:03

Panie Marcinradom

Na Pana pytanie:
każdy z projektantów kończył ten sam wydział, ale któremu pan zleciłby projekt własnego domu, temu świeżo po studiach czy temu z długą praktyką?

odpowiadam: temu z długą praktyką!

W obu Pana przypadkach projektanci są po studiach i o tym piszę, niestety TB nie posiada studiów na jakimkolwiek wydziale budowlanym - i o to chodzi. Może jest geniuszem-samoukiem? Tak twierdzę.

Co do Pana porównania wymogów UE a możliwości finansowych naszych inwestorów, to nie do mnie ten adres, bo zawsze o tym piszę, lecz do TB.

Co do okresu poznawania poszczególnych zagadnień, to zapewniam i potwierdzam wypowiedź Pana profesora. Pięć lat studiów to tylko przyczynek do bycia specjalistą. Ja nadal się uczę i studiuję wszystko co na świecie nowego w budownictwie, że dobę mam za krótką - mimo, że wiem dużo. Specjalistą jestem, ale za "alfę i omegę" nie uważam się i nigdy nie będę. Porównania umiejętności mocih z TB nie będę komentował - z prostej przyczyny: TB ukończył jakiegokolwiek wydziału budownictwa.

Co do Pana doradztwa w dekarstwie nie widzę nic zdrożnego - dopóki będzie dotyczyć zagadnień praktycznych. Może Pan przyjął jako przytyk do siebie mój wymóg o posiadaniu wykształcenia, ale nie sądzę, żeby Pan odważył się pouczać mądrzejszych od siebie albo dyskwalifikować osiągnięcia fizyki budowli - jak TB.

Gdyby Pan spotkał gdzieś na forum jak krytykuję w czambuł i pouczam np. w dziedzinie gastronomicznej czy medycynie - ma Pan moją zgodę na publiczne nazwanie mnie oszołomem i demagogiem - i to wielkimi literami.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Kumek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 14 cze 2006, 12:10
Lokalizacja: Łódź / Skierniewice

autor: Kumek » 26 cze 2007, 9:55

Ale ludziska !!! ja tylko chciałem zapytać o cm wylewki :-(((
Skoro już temat poplynął to jeślii chodzi o studia tytuły dyplomy uprawnienia itd, to dobrze to widać na przykładzie stomatologów. Dlaczego wybieramy stomatologa a nie idziemy do pierszego leprzego przecież każdy z nich ma taki sam dyplom, studia . Ale jednej rzeczy nie maja takiej samej ...charakteru. A to z niego wynika czy ktoś jest uczciwy rzetelny czy ma wolę pogłębiania swojej wiedzy czy tylko zdzierania z ludzi kasy.

Natomiast co do tego co jest napisane w lekturze fachowej. Mój wójek zawsze mówi "kiedyś na płocie było napisane "dupa", chciałem pogłaskać i mi zadra weszła"
Więc lektura nie zwalnia nas z logicznego myślenia.
30 cm czy 15 cm . czy wzrośnie cena energii elektrycznej czy węgla, podatek kominowy czy inny zbój. Kto to dziś może wiedzięć.
Rozumię że ci fachowcy którzy doradzają najlepsze rozwiązania , to przy kupnie samochodu też kupują Leksusy bo są najlepsze ??? czy raczej znajdują złoty środek i jeżdzą np. 5 letnim Mondeo.
Amen !!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 cze 2007, 9:56

Jak ja mogę dyskwalifikować fizyke budowli? Przecież to fikcja, przecież krzywdzicie ludzi!
Mącenie w głowie i oszukiwanie to Pana specjalność. DOWODY.... proszę bardzo:
Na zadane pytanie prawie 100% budujących tak odpowiada:
1- jak masz dom izolowany?
- odp- ytong czy .... coś tam + styropian... .
A w fizyce izolacja termiczna to termos.
2- Jakie będą koszty eksploatacji twojego domu?
-odp- niskie bo kupiłem piec 109% sprawności.
A koszty zależą od izolacji , wentylacji i zużycia wody, sprawność pieca to zupełny margines.
3-jaką masz wentylację?
-odp- No.... kratka w kuchni i łazience.... nie wiem czy w WC zrobili.
A wentylacja to nie kratki, nawet nie kratki i nawiewniki...

Taką świadomość wśród budujących nie ja propaguje, tylko "fizycy" budowli i marketing.

Jurek_Z
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 76
Rejestracja: 14 sty 2007, 18:43
Lokalizacja: Gliwice

autor: Jurek_Z » 26 cze 2007, 13:41

T. Brzęczkowski pisze:Jak ja mogę dyskwalifikować fizyke budowli? Przecież to fikcja, przecież krzywdzicie ludzi!
Mącenie w głowie i oszukiwanie to Pana specjalność. DOWODY.... proszę bardzo:
Na zadane pytanie prawie 100% budujących tak odpowiada:
1- jak masz dom izolowany?
- odp- ytong czy .... coś tam + styropian... .
A w fizyce izolacja termiczna to termos.
2- Jakie będą koszty eksploatacji twojego domu?
-odp- niskie bo kupiłem piec 109% sprawności.
A koszty zależą od izolacji , wentylacji i zużycia wody, sprawność pieca to zupełny margines.
3-jaką masz wentylację?
-odp- No.... kratka w kuchni i łazience.... nie wiem czy w WC zrobili.
A wentylacja to nie kratki, nawet nie kratki i nawiewniki...

Taką świadomość wśród budujących nie ja propaguje, tylko "fizycy" budowli i marketing.


Przepraszam że się wtrącę, ale jak ta wypowiedź się ma do tematu tego wątku:
Kumek pisze:Jestem na etapie ostatnich wylewek. Mam położoną juz podłogówkę i chce zalać posadzkę. Ile cm powinna mieć grubości taka posadzka przy ogrzewaniu podłogowym.
U mnie wychodzi jakieś 9 cm od styropianu.Czyli od rurek jakieś 7 cm. Czy to nie za grubo ?? czy taka grubość wylewki nagrzeje się ??


Panie TB, czytam te Pana wypowiedzi i dalej nie wiem ile tego betonu lać 5 cm czy jak inni piszą 7 cm a może lepiej 10 bo będę miał większy akumulator ciepła niestety o dużej bezwładności. Czy dobrze rozumiem pana wypowiedź, że proponuje pan żeby @Kumek zwinął tą swoją podłogówkę i położył dodatkową 30 cm warstwę ocieplenia pod podłogą, potem dźwignął o te 30 cm otwory okienne, drzwiowe i strop żeby się z tą izolacją zmieścić.
Czym się Pan kieruje rozwijając dyskusje w każdym napotkanym wątku na inny temat niż zawarte w nim pytanie?
Już raz proponowałem aby utworzył Pan wątek np "Prawidłowa termoizolacja - porady TB" a nie po kawałku w każdym wątku. Przecież już nikt nie pamięta o co na początku chodziło.
A jeżeli chodzi o ilość wpisów to można by przyznać Panu tytuł KRÓLA i daj pan poczytać co inni mają do powiedzenia.
Pozdrawiam Jurek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 cze 2007, 14:10

Doradzam teraz 30 cm (mieliśmy już klientów z 40cm) z prostego powodu, znacznie łatwiej na tym etepie izolować niż za 5 czy 10 lat. Przecież ten dom trzeba też ogrzewać i na emeryturze.

Jurek_Z
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 76
Rejestracja: 14 sty 2007, 18:43
Lokalizacja: Gliwice

autor: Jurek_Z » 26 cze 2007, 14:45

Jurek_Z pisze: Czy dobrze rozumiem pana wypowiedź, że proponuje pan żeby @Kumek zwinął tą swoją podłogówkę i położył dodatkową 30 cm warstwę ocieplenia pod podłogą, potem dźwignął o te 30 cm otwory okienne, drzwiowe i strop żeby się z tą izolacją zmieścić.


T. Brzęczkowski pisze:Doradzam teraz 30 cm (mieliśmy już klientów z 40cm) z prostego powodu, znacznie łatwiej na tym etepie izolować niż za 5 czy 10 lat. Przecież ten dom trzeba też ogrzewać i na emeryturze.


Czy pan tylko pisze, czy też czasem przeczyta co ktoś inny napisał.
O ile dobrze rozumiem to należy zburzyć dom i wybudować od nowa?
Pozdrawiam Jurek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 cze 2007, 15:33

Nie można posłuchać doradców, którzy zwalczają izolację, zostawić jak jest i założyć pompę ciepła

.A/ NOVOSTAVEB DOMŮ - Dle ČSN 73 0540-2 jsou nízkoenergetické domy (NED) takové, které mají plošnou měrnou potřebu tepla na vytápění eA ≤ 50 kWh.m-2.a-1. Domy AVP Real s.r.o. se snaží o optimalizaci pořizovacích nákladů nízkoenergetikého domu s jejich užitnou hodnotou a úsporami při provozu tak, aby návratnost všech opatření nepřesáhla 8 let a zároveň byla zachována nízkoenergetická charakteristika domu. O domech AVP Real s.r.o. lze bez nadsázky říci, že jsou NÍZKOENERGETICKÉ a zároveň NÍZKONÁKLADOVÉ. Takto se nám pro Vás podařilo vytvořit.
Czeskie normy też już podają 50kWh/m2 rocznie
. Na Słowacji kominy już zaplombowane....
W innych krajach informuje się ludzi co ich czeka za kilka lat.... a u nas , beton i JBZ
Przepraszm, że nudzę.

JBZ

autor: JBZ » 26 cze 2007, 15:50

Do Kumek oraz Jurek_Z
Już dawno odpowiedziałem, ale widocznie zgubiliście w tym natłoku poprawek bredni geniusz-samouka TB.

Podaję jeszcze raz:
Do pytającego:
Tak, masz rozwiązanie poprawne i prawidłową planujesz grubość wylewki, tj. 7 cm dla tego typu ogrzewania jest poprawne. Nie zapomnij podczas jej wylewania uruchomić instalację na czas 3 dni. Rację ma tomasz_z, że trzeba do betonu dodać domieszkę usuwającą powietrze. Zaraz po wykonaniu (najdalej na drugi dzień) całą wylewkę nakryj folią PE przynajmniej na 7 dni.


Panie TB
Proszę o jeden tylko przykład, gdzie zwalczam izolacje termiczne! W przeciwnym wypadku szybciutko w kolejkę do lekarza psychiatry - już pisałem. Ja zwalczam, ale nieuków pragnących doradzać i pouczać innych - w budownictwie.
Czekam na adresy domów ocieplanych od środka - jak dotąd nie przesłał Pan ani jednego! Kolejna fikcja?

Jerzy Zembrowski

Jurek_Z
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 76
Rejestracja: 14 sty 2007, 18:43
Lokalizacja: Gliwice

autor: Jurek_Z » 26 cze 2007, 15:51

T. Brzęczkowski pisze: Przepraszm, że nudzę.

Nie przepraszaj tylko nie nudź
Człowieku obudź się - nie jesteś sam na tym forum.
Pozdrawiam Jurek

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 26 cze 2007, 21:23

. Na Słowacji kominy już zaplombowane...

Panie T.B.,co pan z tymi kominami???Kiedy był pan ostatnio na Słowacji?Ja tam bywam w miarę często.Choć ostatnio byłem pod koniec kwietnia i było dość ciepło tu i ówdzie unosił się z kominów dymek.
Przebywałem tam cały dzień i ani nie słyszałem,ani nie widziałem by do tych domów pędzili na sygnale jacyś antyterroryści od kominów. :wink:
adam

JBZ

autor: JBZ » 27 cze 2007, 0:36

:lol: :lol: :lol:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 146 gości

Gotowe projekty domów