Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Krzysiek74
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014, 19:17
Lokalizacja: Morąg
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Krzysiek74 » 27 kwie 2014, 20:32

"Poza tym samo to ciepło tam nie wpadnie ale pewnie masz system wentylacji grawitacyjnej na tyle sprawny że unosi zimne powietrze kominem a zaciąga świeże ciepłe okienkiem. Masło maślane. "

No jest PRZEŁOM!!! Przynajmniej wiadomo, że nie ma sensu bawić się w jakieś multisplity, klimakonwektory, właściwie rekuperacja na lato też zbędna. Ludzie, od dziś latem okna na oścież - ciepło i tak wam nie wejdzie :lol:
Tak w kwestii warunków zimowych, to zanim zaczniesz wiercić ludziom "piękne odwierty za 200 zl" (chyba w ich w głowach) to może wcześniej opinie z forum. Mnie wierzyć nie musisz , guzik mi na tym zależy. To tylko pierwsze z brzegu:

HTTP:http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/

HTTP:http://www.instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/78-archiwum/3276-pompa-ciepla-i-snieg-walka-z-lodem

Najlepszy był facet, któremu pracownik firmy przodującej na rynku zalecił rozmarzanie jednostki zewnętrznej ... lutlampą :shock:
Trzymając się twojej (z małej litery) ironiczno-prześmiewczej retoryki wyrażam swą wiarę, że masz to oczywiście w swojej ofercie pakietowej.
Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia jednostki: kable, grzałki i inne maty rozumiem że według ciebie też pewnie prądu nie pobierają. :?
W kwestii "pięknych odwiertów"- wolę przewymiarować gruntowe, ewentualnie w razie potrzeby dołożyć po pierwszym sezonie grzewczym moduł chłodzenia pasywnego w celu przyspieszenia ich regeneracji (wyjdzie finansowo jak za te twoje PC).
Krzysiek1974

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Bolas » 27 kwie 2014, 22:04

Tracę się w twoich wypowiedziach. Najpierw piszesz o swojej PC do CWU potem o splicie nie wiadomo jakim od sąsiada, teraz o jakichś matach lutlampach i przewymiarowaniu gruntowego wymiennika.

Przy pasywnym chłodzeniu będziesz potrzebował klimakonwektory chyba że twoja PC do CWU firmy V za 8tys ma opcję mopa i będzie ci wilgoć spod grzejników czy też zimnego jastrychu zbierać jak tylko otworzysz drzwi do garażu.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Enerbau » 27 kwie 2014, 22:37

Krzysiek74 na forum dowiedział się, że można prościej i taniej, więc złości się, że wybrał trudniej i drożej ;) . Trzeba zrozumieć człowieka. Nie pierwszy to przypadek. Też tak się denerwował na forum nijaki lutek.












Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 kwie 2014, 7:13

Krzysiek74 pisze:Drogi p. Tomaszu. B! Te "archaiczne technologicznie" PC z gruntowymi sondami o których mowa w pod względem bezpieczenstwa cieplnego i komfortu użytkowania w stosunku do PC powietrznych mają się nadal b dobrze. Jeśli Pan uważa inaczej to trudno. Jak zwykle w Pana przypadku 95% użytkoników, inwestorów, forumowiczów, instalatorow i innych kumatych w temacie jest pewnie innego zdania. A że są droższe w instalacji no to się też da wytłumaczyć na ich korzyść. No przecież merol w końcu nie może być tańszy od daci.
Ja też jestem oczywiście archaicznie tępy chłop pod względem techniki, ekonomii, izolacji i niecentralnego. I też niestety w sposób prosty postrzegam świat. Dlatego podam przykład z własnego dosłownie podwórka. W okresie zimowym (mrozów) codziennie rano budzi mnie stukot. Otoz sa to odgłosy młotka, którego używają właścieciele sklepu na przeciwko do rozbijania skorupy lodowej na jednostce zewnętrznej PC. Jak będę jeszcze na forum to podczas następnej zimy zrobię i wkleję foto w ramach dowodów rzeczowych. Dodam jeszcze, że ci sympatyczni panowie to nie żadne fajtłapy tylko dystrybutorzy PC, a sprzęt o którym mowa zamontowali w ramach autoreklamy. Podobny problem zgłasza wiele ludzi na forum, wystarczy tylko czasami sobie zadać trud żeby to poczytać. Pewnie istnieją tam jakieś "parowniki" i inne nieznane mi cuda. Jak podkreślam jako "otłumaniony sanacyjny chłop" opisuję rzeczywistość tak jak ją widzę i nic na to nie poradzę.
Wiele rzeczy bez sensu ma się dobrze, np. rynek tytoniowy, alkoholowy, narkotyki...
To jest ekonomia i technologia. Na pompę ciepła z gruntowym dolnym źródłem - trzeba dziś znaleźć frajera. Ja wiem, że sprzedawca ma przewagę nad kupującym i wmówi mu, żeby kupić drogą pompę ciepłą ale BOŻE BROŃ izolować.
Zastanawiające jest też, jak człowiek w puszczony w kanał ( tu: w centralne z pc, gazu, oleju czy węgla) potrafi sobie wmówić, że nie jest winien projektant czy ten co go w kanał wpuścił, a ten od którego się o tym dowiedział.
Tu się trzeba z Panią Aleksandrą zgodzić!
Krzysiek74 na forum dowiedział się, że można prościej i taniej, więc złości się, że wybrał trudniej i drożej Wink . Trzeba zrozumieć człowieka. Nie pierwszy to przypadek. Też tak się denerwował na forum nijaki lutek.

Krzysiek74
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014, 19:17
Lokalizacja: Morąg
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Krzysiek74 » 28 kwie 2014, 22:41

Witam wreszcie! Jako frajer musiałem niestety zarobić trochę grosza na "technologicznego mamuta", ale już odpowiadam. Tym bardziej, że jak widzę zawiązało się przeciwko mnie jakieś lobby instalatorskie. :lol:

"Krzysiek74 na forum dowiedział się, że można prościej i taniej, więc złości się, że wybrał trudniej i drożej Wink . Trzeba zrozumieć człowieka. Nie pierwszy to przypadek. Też tak się denerwował na forum nijaki lutek. "
Wniosek prawdziwy, teza fałsz. Faktycznie można się zirytować. Szczególnie jak się bierze udział w dyskusji (tzn traktuje kogoś poważnie), a ta osoba udaje Greka na tureckim kazaniu. No nie sądzę, żeby aż tego stopnia nie trybiła moich prostych wypowiedzi.
:?
No to niestety jeszcze raz. Jak belfer do ostatniej ławki.
1. bociany latają, żaby skaczą, 2 + 2 = 4. Jeśli to jasne dla lobby to jedziemy dalej
2. pompa powietrzna do CWU znienawidzonej firmy V (czyli prawdziwy przedmiot frustracji i sól w oku lobby)
Nigdzie nie napisałem że posiadam, mam zamiar instalować, lub (uchowaj mnie Boże) jestem dystrybutorem tego urządzenia. Wyraziłem tylko opinię co do projektu Łojniewiem, że jeżeli już koniecznie musi robić sobie dodatkową instalację (wg mnie niepotrzebnie) to czy nie lepsza była by właśnie taka bez jednostki zewnętrznej.
Nawet nie sądziłem, że spotka się to z takim "świętym gniewem" lobby. Choć właściwie czemu się dziwić, wiadomo antyreklama.
Przyznam, że miałem kiedyś pomysł instalacji tego urządzenia (jako dodatkowego do pompy gruntowej). A to dlatego, że naczytałem się wcześniej głupot o konieczności 2 oddzielnych systemów grzewczych. W moim przypadku uzasadnieniem była by jeszcze szybsza regeneracja dolnego źródła w okresie letnim. Muszę powiedzieć, że od pomysłu odwiódł mnie przede wszystkim ...pracownik firmy Viessman (jako zbędne w moim przypadku). A przecież bez problemu mógłby mi to wcisnąć jako zdefiniowanemu wyżej frajerowi. Inni z tego forum takich rozterek by pewnie nie mieli.
3. pompa z sondami pionowymi (no to już prawdziwy cierń w oku lobby)
Dlaczego TAK? - odpowiedź najkrótsza: nie po to wyprowadzam się z bloków, ładuję w kredyty, tracę nerwy na budowy, żeby sobie zrobić gorzej. JASNE?!
paliwa stałe (w tym ekogroszek) - NIE, mam nadzieję że nie trzeba komentarza.
propan - NIE, cena eksploatacji i zbiornik pośrodku działki
solary na CWU - NIE, nieopłacalne, na dobę składa się też noc a i w dzień nie zawsze świeci słońce.
gaz sieciowy - TAK, niestety nie mam
pompa powietrzna (bez wyszczególniania typów i przeznaczenia) z definicji takie urządzenie, którego dolnym źródłem jest powietrze. Oczywiście NIE. Z uwagi właśnie na niestabilność dolnego źródła w okresie zimowym (i to wcale nie skrajnych mrozów). Można sobie poczytać w necie ze szczegółami jakie ludzie mają problemy w okresie zimy i jakie płacą rachunki za prąd. Oczywiście po wyrzuceniu spotów reklamowych lobby.
A teraz dla uporządkowania (dla lobby) - zima to taka pora roku kiedy jest zimno. Kiedy jest zimno to mamy sezon grzewczy. W sezonie grzewczym musimy się ogrzewać na różne sposoby. Można sobie kupić np PPC z jednostką zewnętrzną (która akurat w okresie zimowym albo działa kiepsko, albo wcale). Ewentualnie można pośrodku pokoju zbudować igloo z półmetrowego styropianu i do niego wleźć. Do wyboru :D
Krzysiek1974

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 kwie 2014, 8:04

Izolowanie domu z definicji wyklucza centralne ogrzewanie, ale mniejsza o to.
Powietrzna pompa ciepła do bezpośredniego grzania i chłodzenia ma zimą COP 4 do -15 st.C a przy - 25 COP spada o 15%!
Może Pan podać typ pompy, którą Pan badał?

Pan ma jakieś ciągoty, do drogich i niekomfortowych rozwiązań centralnych!
Przecież pompa ciepła grzejąca czynnik do centralnego ogrzewania to kompletny bezsens!
- jest droga
-nie chłodzi
-ma słabe parametry niezależnie od temperatury
-w razie awarii nie mamy ogrzewania i cwu
-łączy ogrzewanie pomieszczeń z ogrzewaniem cwu co jest dużym błędem.

MA PAN JAKĄŚ ZALETĘ ?Poza zyskiem producenta i montera?

perm
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: perm » 29 kwie 2014, 12:06

Krzysiek74 pisze:...
Niestety, na tym forum rządzi jedynie słuszna linia czyli krótko mówiąc bęcwalizm, brak wiedzy i megalomania

E-rzecznik PSPS
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 01 lut 2013, 22:39
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: E-rzecznik PSPS » 29 kwie 2014, 20:12

łojniewiem pisze:(...) + izolacja styropianem 16-18 cm, (...)


Proszę zwrócić uwagę na to, że są różne odmiany styropianu, o różnych parametrach izolacyjnych.
Np. 18 cm styropianu o lambdzie deklarowanej 0,045 W/mK daje taki sam opór cieplny co styropian o lambdzie deklarowanej 0,032 W/mK i grubości 13 cm. Mam nadzieję, że w projekcie jest podany wymagany współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Jeśli tak, to pozostaje mi polecić jeszcze wstępną weryfikacje jakości styropianu w momencie zakupu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu i wynik porównać z minimalną wagą rekomendowaną przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (szczegóły na stronie PSPS).
eDoradca PSPS

Krzysiek74
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014, 19:17
Lokalizacja: Morąg
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Krzysiek74 » 01 maja 2014, 6:31

"Powietrzna pompa ciepła do bezpośredniego grzania i chłodzenia ma zimą COP 4 do -15 st.C a przy - 25 COP spada o 15%!
Może Pan podać typ pompy, którą Pan badał? "

Podaje Pan oczywiście wartości katalogowe producenta. Jak jest w praktyce? Wystarczy wejść np. na muratora i poczytać jak ludzie płaca po 2 tyś zł/miesiąc w okresie zimowym. Powszechna opinia sprowadza się do tego, że PPC nadają się jedynie na dolnym Śląsku, oraz zachodnim wybrzeżu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na forum piszą głównie osoby niezadowolone. Ale z drugiej strony nie spotkałem się z takimi problemami u użytkowników pomp gruntowych, a już na pewno nie z sondami pionowymi.

"Przecież pompa ciepła grzejąca czynnik do centralnego ogrzewania to kompletny bezsens!
- jest droga
-nie chłodzi
-ma słabe parametry niezależnie od temperatury
-w razie awarii nie mamy ogrzewania i cwu
-łączy ogrzewanie pomieszczeń z ogrzewaniem cwu co jest dużym błędem.
MA PAN JAKĄŚ ZALETĘ ?Poza zyskiem producenta i montera?"

Rozumiem, że chodzi o PC z sondami gruntowymi (dolne) i podłogówka (górne).
No to do rzeczy. Moim zamiarem jest instalacja kompaktu 333-G (jakiej firmy nie powiem, żeby już nie drażnić).
Otóż wg producenta (Pan z katalogu to ja też), jako pierwsza i zasadnicza zaleta to:

1. "niskie koszty ogrzewania dzięki wysokiej efektywności pracy COP: do 4,7 (przy temperaturze solanki 0 °C, temperaturze wody grzewczej zasilającej instalację 35°C)"
Co to oznacza w praktyce. A no to, że przy ekstremalnej sytuacji (czyli solanka 0 st C, niżej przecież być nie może) otrzymujemy warunki wystarczające do ogrzewania podłogówką (35 st), przy efektywności PC COP 4,7!
Tak na marginesie, żeby solanka doszła do 0 st musi zamarznąć dolne źródło, czyli oblodzenie wokół np. 70 metrowej głębokości odwiertu na całej jego długości!! Żeby tak hipotetycznie się stało muszą zostać spełnione 2 warunki:
niedowymiarowanie dolnego źródło (np 50 W/mb), tzn w sytuacji gdy inwestor i instalator decydują się na wykonanie jego na ślepo tzn bez badań gruntowych. W praktyce wystarczyło by (nawet bez ekspertyzy geo) wywalić 1,5 2,0 kzł na dodatkowe 20-25 mb odwiertów i już się robi 40-35 W/mb.
lokalizacja działki w okolicach Murmańska, a może nawet Ojmiakonu.
COP 4,7 = to 4,7x mniej energii elektrycznej do wytworzenia takiej samej ilości energii cieplnej jak w przypadku ogrzewania samym prądem. Czyli np maty podłogowe przy ogrzewaniu niecentralnym do czego pewnie Pan nas ciągle próbuje przekonać.

Może tak przy okazji właśnie- rozjaśni Pan mnie ciemniakowi wreszcie łaskawie, cóż
to się kryje pod tym osławionym już "niecentralnym". A może chodzi o multisplit i 10 atrakcyjnych jednostek wewnętrznych w każdym pomieszczeniu? Prośba poważna, bez ironii. Będzie nam łatwiej się zrozumieć.

2. Pompy obiegowe urządzeń z serii 300 są elektroniczne o zmiennej prędkości obrotowej (seria 200: pompy stopniowe), co wpływa na zmniejszenie zużycia prądu o około 50-60% w stosunku do rozwiązań opartych o pompy stopniowe
Chyba bez komentarza.

3. Chłodzenie.
Akurat pompa z mojego segmentu ma możliwość wbudowania w drugim etapie modułu natural cooling (w ramach tej samej obudowy urządzenia, bez konieczności rewolucji w całym pomieszczeniu gospodarczym). Jak będę mądrzejszy pod 1-2 pełnych sezonach (zima-lato) to się będę zastanawiał.
Oczywiście, że może wystąpić zjawisko rosy, które tak demonizuje tutaj Bolas. Chodzi o sytuację przedburzową, tzn wilgotne, gorące powietrze i zwiększanie przez użytkownika na siłę obrotów pompy dla pasywnego chłodzenia. Wystarczy automatyka obrotów dzięki zainstalowaniu czujnika punktu rosy na pompie obiegowej dla podłogówki. No i oczywiście sprawna rekuperacja osuszająca powietrze z czerpni. Dla poprawy wydajności NC można wymusić cyrkulację chłodnego powietrza z warstwy dolnej instalując (już na etapie budowy domu) kanały wylotowe wentylacji mechanicznej przy poziomie podłogi, a wlotowe oczywiście w suficie (rozwiązanie nawet w poziomie parteru). Klimanowektory zostawiam dla klientów Bolasa.

4. O innnych zaletach ( w tym komfort CWU) można sobie przeczytać na stronie V.
Zresztą czego jeszcze oczekiwać od urządzenia grzewczego. Potwierdzam, rzeczywiście nie ma funkcji ...mopa i grilla z opiekaczem.

"Pan ma jakieś ciągoty, do drogich i niekomfortowych rozwiązań centralnych!"

Muszę powiedzieć, że mi Pan schlebia. Dotychczas słyszałem od żony i córki, że większego sknerusa to nie znają :lol:
Szanowny Panie, drogie rozwiązania to:
1. garaż jednostanowiskowy w budowie i eksploatacji (szczególnie że teraz standardem są 2 auta/ rodzinę, już widzę te kłótnie kto ma z niego korzystać). Projekt domu z garażem dwustanowiskowym w parterze niestety przypomina oborę wuja Mundka. No i koszt jeszcze większy.
2. domek 250 m i poddasze użytkowe- bo może za 10 lat je wykończę i wstawię sobie stół bilardowy, albo rower stacjonarny
3. kłute ogrodzenie i bramę wjazdową za 100 tyś (na działkę 30 ar), bo sąsiady nowobogackie też mają.
4. piwnica w budowie i eksploatacji (ogrzewanie dodatkowego poziomu). Nie ogrzewana, to lepiej żeby jej nie było.
5. oraz inne podobne sposoby ułatwiania sobie życia
Na to faktycznie mnie stać.
Krzysiek1974

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 maja 2014, 13:13

"Powietrzna pompa ciepła do bezpośredniego grzania i chłodzenia ma zimą COP 4 do -15 st.C a przy - 25 COP spada o 15%!
Może Pan podać typ pompy, którą Pan badał? "
Nie badał a użytkuje i zakładam innym - rozprowadzenie.
Montujemy różne ale najbardziej podobają mi się Mitsubishi i Hitachi

Obrazek
[/quote]

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Bolas » 07 maja 2014, 6:02

2. Żadna nowość od 2014 roku nie powinny być montowane żadne pompy bez elektroniki a każda szanująca się firma ich nie montuje.
3. Też żadna nowość.
Oczywiście punkt rosy wystąpi na całej powierzchni i dla każdego z pomieszczeń jednocześnie więc jeden czujnik na całą instalację wystarczy - uśredniając wynik ze wszystkich pomieszczeń. Idąc tym tropem każda kobieta w tym kraju ma ok 1,2 - 1,6dziecka (w zależności od źródła).
Wywiewy w suficie i nawiewy pod podłogą - zostawiam twoim klientom - niedawno sam byłeś przeciwny sterowaniu zmiennemu z PPC bo drogo i kombinowanie. Poza tym twoje chłodzenie generuje kolejne koszty a mówiłeś że wszystko jest tanio i po najmniejszej linii oporu.
4. Cóż za magiczny komfort CWU? Woda ma być ciepła kiedy chce i to daje sterowanie które może być lepsze lub gorsze.
Garaż to głupota. Samochody aktualnie i tak poważną usterkę mają po 5-6latach a blacha gnije bez względu czy samochód będzie stał na dworze czy w garażu. Jedyny zysk to taki że w zimie wsiada się do ciepłego auta i nie trzeba odmrażać szyb przez ok 3m-ce w roku! Przy aktualnej technice montowanej w samochodach przy największych mrozach samochód ma czyste szyby po ok 2-3min.
Rozumie że "kłute" ogrodzenie to takie które ma kłuć sąsiada po oczach.

Krzysiek74
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014, 19:17
Lokalizacja: Morąg
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Krzysiek74 » 11 maja 2014, 6:25

Oczywiście można sobie uprawiać kpiny ze wszystkiego. Mimo wszystko nie zwalnia to z myślenia i czytania ze zrozumieniem.
1. NC
Niestety muszę się powtórzyć chyba 4 raz. NIE PRZEWIDUJĘ na etapie projektu i inwestycji chłodzenia pasywnego. Dzięki PC, którą instaluję mam tylko MOŻLIWOŚĆ dobudowania modułu NC. Bez większych problemów technicznych, jak zagospodarowanie dodatkowej powierzchni pomieszczenia gospodarczego, dodatkowej armatury itd. Po 1-2 sezonach (lato-zima) będę wiedział czy zachodzi taka konieczność. E-WEN-TU-AL-NIE!
Obecnie mieszkam w bloku na ostatnim piętrze. Mam 2 nie działające kratki went w WC i w kuchni, a jakoś 15 lat przeżyłem. Mam nadzieję, że jak w nowym domu dojdzie rekuperacja to i tak już będzie wystarczająco.

"Oczywiście punkt rosy wystąpi na całej powierzchni i dla każdego z pomieszczeń jednocześnie więc jeden czujnik na całą instalację wystarczy - uśredniając wynik ze wszystkich pomieszczeń. Idąc tym tropem każda kobieta w tym kraju ma ok 1,2 - 1,6dziecka (w zależności od źródła). "

Rozumiem, że jesteś "ekspertem od NC" :) Czujnik p. rosy montuje się 1, przy pompie obiegowej dla górnego źródła. W moim przypadku będzie to pomieszczenie gospodarcze, gdzie też jest podłogówka (czyli w okresie letnim NC, podkreślam E-WEN-TU-AL-NIE), a ryzyko zwilgotnienia jest najwyższe. 20 czujników montuje się pewnie w multisplicie. Tak dla ułatwienia jego sterowaniem :)

"Poza tym twoje chłodzenie generuje kolejne koszty a mówiłeś że wszystko jest tanio i po najmniejszej linii oporu. "
Oczywiście generuje "olbrzymie" koszty. Szczególnie, że jego COP jest rzędu 15-20, czyli 3 do 4 razy większy, niż w konwencjonalnych systemach klimatyzacyjnych.

2. CWU
"Cóż za magiczny komfort CWU? Woda ma być ciepła kiedy chce i to daje sterowanie które może być lepsze lub gorsze. "

Oczywiście prawda! Taki komfort zapewnia właśnie np. moja PC - 170 L o temp 55 st C (z ewentualnym przegrzewaniem powyżej 70 st na legionelle), bez dodatkowych zbiorników, rurek i dodatkowych wydatków na prąd zimą! Po PPC trudno się tego spodziewać, ale nie będę się już powtarzał.

3. Garaż
"Garaż to głupota. Samochody aktualnie i tak poważną usterkę mają po 5-6latach a blacha gnije bez względu czy samochód będzie stał na dworze czy w garażu. Jedyny zysk to taki że w zimie wsiada się do ciepłego auta i nie trzeba odmrażać szyb przez ok 3m-ce w roku! Przy aktualnej technice montowanej w samochodach przy największych mrozach samochód ma czyste szyby po ok 2-3min. "

Ale kiedy właśnie przykład garażu podałem jako zbytek łaski (przynajmniej dla mnie)
Argumentów przeciw jest wiele więcej. Dla mnie najważniejszy to oczywiście koszt - garaż jednostanowiskowy w projekcie kompaktowym z parterem to około 1/4 inwestycji!! A później jeszcze jego ogrzewanie, ewentualne remonty itp. Za tą cenę mam załatwiony cały system sanitarno-grzewczy w jego instalacji i eksploatacji. Z gruuuubym marginesem ja sądzę.

4. "Rozumie że "kłute" ogrodzenie to takie które ma kłuć sąsiada po oczach" :D
Oczywiście, ale przecież to nie matura z polskiego :)
"Kłuć po oczach" może również prawda o której piszę.

5. A na koniec prośba. Skore moje rozwiązania są tak bardzo złe, to może w końcu proszę przedstawić własne (dla domu parterowego 102 m2, bez poddasza). Szczególnie interesuje mnie:
a. osławiony system "ogrzewania niecentralnego"
b. system klimatyzacji.
Tylko bardzo proszę, bez ogólników: - "a czy masz może termoizolację?". Załóżmy, że mam.
Krzysiek1974

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 maja 2014, 7:47

Na przykładzie domu 168m2 użytkowej powierzchni bo mam opis w laptopie (piętro można usunąć)
Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych patent WIPO ST 10/C PL 403687). Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego :płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm
Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS 100gr 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS 100 grubości 12 cm.
Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna
Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta gk
Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk
Strop między parterem a poddaszem użytkowym obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna .
Połać dachowa konstrukcja dachu krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm
Przestrzeń między krokwiami wypełnia styropian EPS 70 grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS 70 grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty i dachówka bitumiczna
Od wewnątrz Paroizolacja wełna mineralna 5cm + płyta GK
Stolarka otworowa fiksy i otwierane okna niezbędne 1.1 lub 0.8 W/m2 ( cena zależy od ilości fiksów po uzgodnieniach z inwestorem )
Instalacja wod- kan bez przyłączy wewnętrznych
Instalacja elektryczna bez gniazdek
Ogrzewanie elektryczne ogrzewanie podłogowe 60 70 W/m2 pomieszczenia 120W/m2 łazienki
Chłodzenie i dogrzewanie pompą ciepła powietrze powietrze o maksymalnym poborze mocy 700W COP zimowym około 4 a letnim ponad 5 z rozprowadzeniem kanałowym do wszystkich pokojów na ścianie wys. nawiewów 40-90cm od podłogi
Wentylacja z odzyskiem 90% ciepła w wersji nie słyszalnej oparta na najcichszej centrali ONYX DERM 400 i antybakteryjnych kanałach PE
Ogrzewanie ciepłej wody zasobnik z powietrzną pompą ciepła

Ogrzewanie podłogowe, pełni rolę precyzyjnego i komfortowego utrzymania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach:
1- Jest tańsze od automatyki do systemu nawiewnego
2- Zapewnia największy z możliwych stopień komfortu
3- Przejmuje rolę samodzielnego ogrzewania w przypadku awarii pompy ciepła co znacznie poprawia komfort ( psychiczny ) i bezpieczeństwo domu gdy nie ma nas kilka dni.


Ponieważ pompa ciepła ma maksymalny chwilowy pobór 0.7kW - można do niej założyć niezależne (autonomiczne) zasilanie z PV

perm
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: perm » 11 maja 2014, 18:52

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Na przykładzie domu 168m2 użytkowej powierzchni bo mam opis w laptopie (piętro można usunąć)
Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego...
:D :D :D Wymyślił Brzęczkowski dom nieistniejący i zamieszcza ten żałosny i kompletnie nieprofesjonalny opis gdzie popadnie. Zmienia sobie tylko rodzaj ścian, coś tam z oknami, reszta bez zmian. Chyba się biedaczyna nudzi bardzo.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Czy TO jest ok? Dom 112m2+35m2

autor: bachus » 11 maja 2014, 20:34

perm pisze: Wymyślił Brzęczkowski dom nieistniejący i zamieszcza ten żałosny i kompletnie nieprofesjonalny opis gdzie popadnie. Zmienia sobie tylko rodzaj ścian, coś tam z oknami, reszta bez zmian. Chyba się biedaczyna nudzi bardzo.

No ale najważniejsze, że ten dom ma w laptopie i nigdzieindziej poza nim. To już duży sukces jak na 24 letnie gadanie. Teraz już laptop.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów