ogrzewanie domu 100m2 - kaloryfery czy podłogówka ??

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
artykuł n/t podłogowe a grzejniki

autor: Jarecki79 » 05 cze 2007, 18:05

Witam!
Znalazłem akurat ciekawy artykuł na temat, który omawiamy na forum. Przytoczę najciekawszy fragment z wnioskami. (autor poleca system mieszany)

# Od czego zależy wybór

Porównując tradycyjne grzejniki z nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym, nie należy ograniczać się do ich wad i zalet. Trzeba brać pod uwagę także pewne ograniczenia w stosowaniu tych dwóch zupełnie odmiennych systemów grzewczych. Dopiero taka analiza poprowadzi do właściwych wniosków i wykaże, który system będzie lepszy w konkretnej sytuacji. Oto te kryteria.

# Rodzaj instalacji grzewczej. Ponieważ temperatura wody zasilającej grzejnik podłogowy nie powinna przekraczać 55 st. C, ogrzewanie podłogowe najlepiej współpracuje z tzw. niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kocioł kondensacyjny, pompa ciepła czy kolektory słoneczne. Oczywiście podłączenie do normalnego kotła gazowego, olejowego a nawet na paliwo stałe również jest możliwe, ale wówczas oszczędności w zużyciu energii będą mniejsze.

Z grzejnikami jest odwrotnie - chociaż mogą współpracować z każdą instalacją grzewczą, lepiej stosować je w instalacjach wysokotemperaturowych. Podłączone do instalacji "chłodniejszych" (o niższej temperaturze wody zasilającej) muszą być odpowiednio większe:

# około 1,5 raza, gdy działają w temperaturze 75st./60st./20st. C,

# 2,5 raza, gdy działają w temperaturze 55st./45st./20st. C.

A większe grzejniki są nie tylko droższe, ale i zajmują więcej miejsca.

# Dom ciepły czy zimny. Jeżeli ogrzewanie podłogowe ma stanowić podstawowy system grzewczy, dom wymaga dobrego ocieplenia: takiego, by ściany miały współczynnik przenikania ciepła U < 0,35 W/(m kw..K), a okna - U < 2,0 W/(m kw..K). Podłoga nie może bowiem dostarczać więcej ciepła niż 80 W/(m kw..K). Jeśli zatem dom jest słabiej ocieplony i jego zapotrzebowanie na ciepło jest większe - np. na poziomie 100-120 W/(m kw.K), lepiej zastosować tradycyjne grzejniki, bo w czasie najzimniejszych dni samo ogrzewanie podłogowe nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego.

# Rodzaj podłogi. Ogrzewanie podłogowe wymaga wykończenia podłogi materiałem dobrze przewodzącym ciepło. Warunek ten dobrze spełniają płytki ceramiczne i kamień. Na temat wykładzin i drewna zdania są podzielone. Kto chce pokryć "ciepłą podłogę" wykładziną, powinien poszukać takiej, która jest specjalnie do tego przeznaczona (oznaczone są odpowiednim piktogramem). Kto chce na takiej podłodze położyć drewno, musi pamiętać, że pokrycie nie powinno być zbyt grube - a więc może to być np. mozaika grubości 8 lub 10 mm albo parkiet lamelowy (czyli z niewielkich deszczułek) grubości 11 lub 14 mm bez piór i wpustów; mogą też być specjalne panele drewniane.

Uwaga! Nie ma sensu montowanie ogrzewania podłogowego tam, gdzie na podłodze chcemy położyć grubą wykładzinę lub jakikolwiek dywan.

# Rodzaj pomieszczenia. Ze względu na ograniczenia dotyczące wykończenia i pokrycia podłogi ogrzewanie podłogowe jest najodpowiedniejsze do takich pomieszczeń jak hole, kuchnie, łazienki i salon. W tych właśnie pomieszczeniach stosuje się podłogi pokrywane płytkami ceramicznymi, kamieniem bądź gresem. W sypialniach większość ludzi woli mieć podłogi drewniane, a na nich grube, miękkie dywany. Skoro tak, to znacznie bardziej odpowiednie są w nich grzejniki. Zapewnią też one korzystniejszy dla snu rozkład temperatury - niższa będzie przy podłodze.

Z analizy tych czterech wyżej omówionych kryteriów wynika, że zazwyczaj najlepszy jest system mieszany: w części pomieszczeń ogrzewanie podłogowe, a w części - grzejniki.

Całość tego artykułu znajduje się na stronie:
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61608, ... &startsz=x

gorąco polecam, bardzo ciekawy artykuł. :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 06 cze 2007, 5:54

"... Z analizy tych czterech wyżej omówionych kryteriów wynika, że zazwyczaj najlepszy jest system mieszany: w części pomieszczeń ogrzewanie podłogowe, a w części - grzejniki...."

Jak mozna stwierdzic na tej podstawie (fragmentow artykulu) ze najlepszym rozwiazaniem jest system mieszany. Ja zamierzam miez wykladziny przystosowane do podlogowki i nie zamierzam miec rowniez grubych dywanow a taka argumentacja jest podawana.
Powinienes raczej napisac najlepsza dla tych ktorzy beda miec dywany i to grube, parkiet tradycyjny (czyt. gruby) etc.
Jak widac nie mozna okreslic jednoznacznie ktgory jest najlepszy.
To tak jakby zapytac ktory samochod jest lepszy, maly czy duzy? Przeciez to zalezy do czego nam jest potrzebny i gdzie nim jezdzimy, po miescie maly jest idealny, ale na trase juz lepszy jest wiekszy itd.
Trzba to zostawic indywidualnym wyborom, przeciez jak wspomnialem wczesniej i w artykule zalezne to jest od porzeb i upodoban a o gustach sie nie dyskutuje :lol:

Pzdr.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
to nie jest mój cytat

autor: Jarecki79 » 06 cze 2007, 8:45

"... Z analizy tych czterech wyżej omówionych kryteriów wynika, że zazwyczaj najlepszy jest system mieszany: w części pomieszczeń ogrzewanie podłogowe, a w części - grzejniki...."

To nie mój cytat, tylko fragment artykułu!! Moje słowa są na początku, stwierdzam jedynie,że autor poleca system mieszany!

Proszę mieć zatem pretensje do autora artykułu a nie do mnie. Jak można krytykować kogoś za nie swoje słowa? To jest bez sensu!

Po to podałem link do artykułu, aby każdy mógł go przeczytać i stwierdzić co mu najbardziej odpowiada. Jest przecież podane dla jakich systemów ogrzewania autor poleca raczej ogrzewanie podłogowe a dla jakich systemów ogrzewania lepsze będą jednak grzejniki.

Na końcu autor wyciągnął wniosek,że w zasadzie najlepszy jest system mieszany, podał przykład łazienki, w której najczęściej instaluje się podłogówkę, ale dodatkowo występuje grzejnik-suszarka na ręczniki.

Nie do mnie proszę adresować te pretensje tylko do autora artykułu. :D

Osobiście wybieram system mieszany, jeżeli ktoś ma inne zdanie nie gniewam się, a link do artykułu umożliwia każdemu możliwość przeczytania całości i samodzielnego wyciągnięcia wniosków.

Pozdrawiam i apeluję o odrobinę spokoju.
:D [/b]
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 06 cze 2007, 8:59

Alez to nie jest bynajmniej pretensja do Ciebie "Jarecki79" tylko ustosunkowanie sie do przytoczonych slow, ale OK bez sensu to jest.
Mysle ze nikomu to za bardzo nie pomoze w wyborze bo zadecydowac musi sam. Jak widac obydwa rozwiazania sa dobre na swoj sposob

Pzdr.

mar-mak
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 30 mar 2007, 14:49

autor: mar-mak » 06 cze 2007, 15:40

Jak to mówią nie ma róży bez kolców. Każde rozwiązanie ma wady i zalety.
W odpowiedzi na Jarecki79 Proszę poczytać to http://www.octopusenergi.pl/pl/technika3.htm i tak można by bez końca, bo literatury jest na ten temat cała masa.
Sadzę, że nie ma sensu takie odbijanie piłeczki czy grzejnik czy podłogówka, bo i to i to ma swe wady i zalety stosowania. Sądzę jednak, że problemem sa tu bzdurne stereotypy, które zacierają prawdę. Już w starożytności stosowano podłogówkę no może w innej formie, ale podobna zasadę spełniała, bo były to kanały grzejne pod posadzką. Poza tym kwestia, co zastosować należy do wykonawcy i inwestora i nie możemy powiedzieć, że każdą instalację w domu to będziemy robić grzejniki, bo w jednym domu będzie lepiej zastosować podłogówkę a w drugim grzejniki a przemawiają za tym względy technologiczne, środki finansowe, konstrukcja budynku, estetyka, ekonomia.
Jeszcze jedno, widzę, że autor opisanego artykuły tez opiera się na pewnych stereotypach, bo nie wspomina o odpowiednich materiałach stosowanych mówiąc o materiałach na podłogówkę, po zatem opisuje to bardzo ogólnikowo i odnosi się do jednego przypadku, czyli można wnioskować ogólnie ze czy to podłogówka czy rozwiązanie mieszane czy grzejniki z góry zakłada, że podłogówka jest najgorszym rozwiązaniem. Dodam tu jeszcze, że opiera sie na współczynnikach ogólnych gdzie np. na 10 domów jego zdaniem każdy będzie miał ten sam to przecież błąd od tego, sa audyty ozc te 10 domów może mieć różne współczynniki, bo każdy może być postawiony w innej technologii i z różnych materiałów i w jednym zda egzamin w 100% tylko podłogówka w drugim rozwiązanie mieszane a w trzecim w 100% tylko grzejniki.
PS. pompa w instalacji otwartej spełnia rolę wspomagającą i może być wyłączona pod warunkiem, że zawór różnicowy jest sprawny a z tym u nas w Polsce to jest problem, bo nasi producenci no niestety nie robią tych zaworów dobrej jakość to jedno. Dwa to to, że wiadomo ostatnio przyroda sprawia nam różne figle i w głównej mirze mamy ciągłe problemy z zasilaniem w e.elektryczna tak tylko, że na rynku sa rozwiązania, które pozwalają nam zasilić każdą automatykę kotłowni i same kotły i tu nie mam na myśli żadnych hałasujących, śmierdzących agregatów tylko niewielkie ciche w pracy urządzenia. Koszt takiego cacka żeby utrzymał nam zasilanie urządzeń kotłowni przez ok.24 godziny to ok.1000zł. a żeby zwiększać stosunkowo doby utrzymania to dodatkowo + po ok 300zł. i nie ma problemu z zasilaniem a koszt nie wielki w stosunku do całej instalacji.
:D [/i]

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Zgadzam się

autor: Jarecki79 » 07 cze 2007, 22:54

Chyba mnie Państwo nie rozumiecie. Ja tylko mówię, że osobiście w domu chciałbym rozwiązanie mieszane. Każdy jednak ma swoje zdanie i może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada.

Wyraźnie przecież zaznaczam,że w artykule, który znalazłem są opisane domy i systemy ogrzewania dla których najlepsza będzie podłogówka oraz takie domy i systemy ogrzewania dla których lepsze będą grzejniki. Każdy może wybrać coś dla siebie.

Nie zgadzam się też,że autor mówi,że podłogówka to najgorsze rozwiązanie, przecież wyraźnie podaje np.,że jest lepszy dla człowieka rozkład ciepła i mniej unosi się kurzu. Podaje plusy i minusy, ale czy to znaczy,że mówi,że podłogowe jest najgorsze- to chyba za daleko wysunięty wniosek. Wręcz przeciwnie, podaje dla jakiego źródła ciepła i dla jakiego domu należy wybrać właśnie podłogowe.

Powiedziałem przecież wyraźnie,że podłogowe jest bardzo wygodne... Nie kłócę się ani nie obrażam jak ktoś chce tylko ogrzewanie podłogowe. Pozwólcie mi jednak mieć własne zdanie, dla mnie najlepszy układ -szczególnie do kotła na paliwa stałe- to układ mieszany.
Ja patrzę na ten wybór pod kątem kotła na paliwa stałe i pod kątem pracy i zabezpieczenia takiego kotła w danej instalacji grzewczej.

Co do zaworu różnicowego, odpowiednio dobrany i zainstalowany działa zawsze, problemy są jedynie z modelami do instalacji na powrocie w poziomie. Nie chce mi sie głębiej rozwodzić, ale historię tego zaworu znam od początku, w Polsce jako pierwsza robiła je firma z Gniezna i ma na to patent, jednak nasze prawo patentowe jest dziurawe jak szwajcarski ser i z czasem na rynek wepchnęli się inni producenci z niewiele zmienionymi uchwytami lub trochę inną średnicą kulki. Nie to jest jednak najważniejsze, przecież w/g PN do przelewu powinna być podłączona rura bez żadnych zaworów i przewężeń, układ tzw. "C", który opisuje jest niejako z boku tego zabezpieczenia.

System awaryjny (nie agregat) o którym Pan pisze do kotła miałowego np. kosztuje 500zł a nie 1000zł i zasila urządzenia do 200W, wymaga jednak akumulatora odpowiedniej pojemności do pracy daną liczbę godzin. Rozwiązanie wygodne, ale po części nadal zależni jesteśmy od prądu i urządzeń a nie od samej grawitacji. Na życzenie mogę podać link do tego producenta i do opisu tego produktu dla osób zainteresowanych takim rozwiązaniem. Jest to produkt polskiego producenta, może dlatego cena jest niższa od podanego przez Pana przykładu. Jeżeli szuka Pan takich rozwiązań, mogę w tym temacie troszeczkę pomóc podając namiar na producenta.

Chodzi o to, aby mieć możliwość palenia tradycyjnego przy awarii prądu. Nie ma zresztą co dyskutować, do kotłów na paliwa stałe prawo mówi wyraźnie,że mają pracować w układzie otwartym. W takim układzie na wypadek zagotowania wody następuje jej przelew i nic nie wybucha i nikomu nic nie grozi. To jest kwestia bezpieczeństwa a nie tylko sama wygoda.

Pozdrawiam
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Borewicz
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2007, 13:04
instalacja C.O.

autor: Borewicz » 08 cze 2007, 8:38

Zgadzam się przedmówcami, iż każdy system ogrzewczy ma swoje wady i zalety. Nie da się ogólnikowo(na forum) stwierdzić jakie ogrzewanie : konwekcyjne(grzejnikowe), płaszczyznowe(podłogowe), czy może hybryda tych systemów będzie najlepszym rozwiazaniem dla autora tgo postu. Jest to po prosu nieprofesjonalne. Nie wiadomo jakie jest zapotrzeboeanie na ciepło dla tego budynku, jakie są projektowane warstwy wykończeniowe podłóg itd. A to przecież ma wpływ na wybór systemu (ograniczenie temperatury podłogi, wsp przenikania i przejmowania ciepła). Dla autora postu: proponuje udać się do projektanta instalacji, który doradzi na podstawie zapotrzebowania ciepła gdzie najlepiej umieścić grzejniki podłogowe(czy będzie to mozliwe), a gdzie konwekcyjne, określi udział poszczególnych systemów w bilansie cieplnym budynku. I dopiero na takiej podstawie można przystapić do wysnucia konstruktywnych wniosków(rozdział obiegów lub nie, jakie źródło ciepła, konstrukcja grzejników podłogowych itd.). A sugerowanie się podpowiedziami, że ogrzewanie podłogowe unsi kurz i innymi bzdurmymi stereotypami pozostawie bez komentarza. Pzdr.

Awatar użytkownika
budek11
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 27 kwie 2015, 16:30
Kontaktowanie:
Re: ogrzewanie domu 100m2 - kaloryfery czy podłogówka ??

autor: budek11 » 10 paź 2022, 9:48

Grzejniki wywołują cyrkulację powietrza i większe brudzenie ścian o sufitów. Zajmują miejsce a czasami szpecą. Wymagają wyższej temp. czynnika grzewczego co w pewnych źrodłach ciepla zmniejsza ich efektywność.
Grzejnikowe jest sprzeczne z fizjologicznym rozkladem temperatur dla człowieka. Podłogowe jest jak najbardziej do niego zbliżone.
Ppdłogowe nie nadaje się do slabo ocieplonych pomieszczeń bo wtedy trzeba przegrzewać podłogę powyżej zdrowego poziomu temperatury. Podłogowe ma dużą bezwładność co jest jego zaletą i wadą jednocześnie i wymaga sterowania pogodowego i / lub strefowego z odppwiednią automatyką.
Nie wybacza też błedów montażowych, nie wiele da się poprawić jak jest wylany jastrych.
Zdecydowanie polecam podłogowe jako instalator i praktyk. W moim domu z 2001 roku nie mam żadnego grzejnika i nie chciałbym go mieć.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 206 gości

Gotowe projekty domów