Dylatacja a hałas

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
gabi0
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 20 mar 2014, 21:50
Re: Dylatacja a hałas

autor: gabi0 » 23 mar 2014, 15:29

Bardzo ciężko jest mieszkać gdy nad głową ciągle słyszymy hałasy ,moi rosdzice ciagle to przechodzili nie byli już w stanie wytrzymać zaczeli szukać na różnych stronach co z tym zrobić zwłaszcza ze administracja nie reagowała na ciągłe zgłoszenia lokatorów tutaj znaleźli http://www.ihouse.pl/news/detal/co-robic-gdy-u-sasiadow-sa-bojki-reagowac-czy-nie-/181/3 ciekawe informację z których skorzystali i w końcu mają spokój.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Dylatacja a hałas

autor: xander119 » 23 mar 2014, 16:33

Tak to wiele wnosi do tematu..Dziękujemy wybawco!

KTH
Re: Dylatacja a hałas

autor: KTH » 23 mar 2014, 19:09

gabi sobie grabi ...

KTH
Re: Dylatacja a hałas

autor: KTH » 07 kwie 2014, 16:06

No i Kiljański będzie płacił za każdy post po 2000 pln netto

rafal3net
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 wrz 2017, 22:00
Re: Dylatacja a hałas

autor: rafal3net » 02 wrz 2017, 22:06

Witam
czytalem Twoj stary post:

Witam, mam pytanie do kogoś kto zajmuje się hałasem w budownictwie. Mam w swoim mieszkaniu problem z hałasem, chodzi głównie dźwięki uderzeniowe od sąsiadów z góry. Podobny problem ma sąsiadka mieszkająca 2 piętra nade mną, ona moich sąsiadów ma od dołu. Dowiedziałam się od dewelopera, że hałasujący sąsiedzi położyli sobie na podłodze kafle i cokoliki przy podłodze niszcząc dylatacje. Czy możliwe jest aby hałas właśnie przez brak dylatacji przenosił się i w górę i w dół?

Czy moge sie dowiedziec jak skonczyla sie ta historia bo czuje ze bede mial moze podobny problem?
a widze ze nikt nic sensownego nie odpowiedzial, a masz racje, jesli bo zle polozony cokol moze byc przyczyna halas

odp prosze bo widze ze duzo osob ma taki problem a nikt nie udziela sensownych odpowiedzi

rafal

Mepad
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2022, 7:05
Re: Dylatacja a hałas

autor: Mepad » 16 sie 2022, 7:39

Czy możliwe jest aby hałas właśnie przez brak dylatacji przenosił się i w górę i w dół?


Oczywiście, że tak będzie jeśli dylatacja jest niepoprawnie wykonana. Brak dylatacji ma ogromny wpływ na przenoszenie się dźwięków uderzeniowych. Czasami hałas kroków może być słyszalny nie tylko piętro wyżej, a nawet kilka pięter wyżej oraz w mieszkaniach obok, ponieważ dźwięki uderzeniowe bardzo dobrze przenoszą się po konstrukcji budynku we wszystkie strony. Dlatego właśnie, gdy ktoś wierci z udarem to praktycznie w całym budynku jest bardzo wyraźnie słyszany duży hałas.

Dylatacja musi być wykonana tak, aby nie było żadnego sztywnego połączenia pomiędzy posadzką a konstrukcją budynku. Nie tylko wylewka musi być oddylatowana od ścian, ale również panele lub płytki, które na niej się znajdują.
Listwy podłogowe, które zakrywają łączenie podłogi i ściany nie mogą jednocześnie dotykać podłogi i ściany. Powinny być przymocowane do ściany minimalnie wyżej tak, aby pomiędzy podłogą a listwą była mała szczelina. Tę szczelinę można opcjonalnie wypełnić masą elastyczną (np. silikonem), ale w żadnym wypadku sztywnym klejem.
Meble, które postawione są na podłodze nie powinny być przysunięte do ściany tak i nie mogę jej dotykać, ponieważ pogorszy to izolacyjność od dźwięków uderzeniowych. Wystarczy minimalna przerwa (nawet pół milimetra), aby nie było sztywnego połączenia pomiędzy meblem i ścianą przez które dźwięki uderzeniowe bardzo dobrze się przenoszą. Można też przykleić taśmę dylatacyjną z pianki pomiędzy meblem a ścianą, aby mieć pewność, że nikt nie przysunie mebla do samej ściany.

W praktyce bardzo często te wymagania są łamane. Mało kto zwraca uwagę, aby szafy nie dotykały ściany (i listwy przypodłogowej, która dotyka ściany). Bardzo często listwy przypodłogowe są niepoprawnie zamontowane w taki sposób, że dotykają podłogi. Takie rzeczy znacznie pogarszają izolacyjność od dźwięków uderzeniowych. Dlatego w blokach bardzo często (a w Polsce wręcz prawie zawsze) słychać kroki sąsiada na górze (szczególnie w szpilkach) lub przesuwanie krzesła po podłodze. Natomiast jeśli nie ma dylatacji i płytki są przyklejone do ściany to efekt jest podobny do tego jakby w ogóle nie było izolacji akustycznej, więc ten styropian, który leży na stropie nie ma praktycznie żadnego sensu, bo i tak dźwięki przeniosą się bezpośrednio z płytek na ścianę.

Ta kwestia jest dokładnie wyjaśniona w tym wykładzie (minuta 19 sekunda 15): https://youtu.be/aQrVfy9uaU4?t=1155
oraz minuta 06 sekunda 00:
https://youtu.be/aQrVfy9uaU4?t=360

okanevid
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 paź 2022, 8:26
Re: Dylatacja a hałas

autor: okanevid » 07 paź 2022, 11:37

Kupując mieszkanie od dewelopera, spodziewam się, że spełnia ono wszelkie standardy. vidmate.app saveinsta


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów