drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

EXPERTPROOF
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: EXPERTPROOF » 22 gru 2013, 18:51

marekmalopolska pisze:************* przeciez osoby tu sie wypowiadajace nie ponosza prawnej iodpowiedzialnosci za wypowiadane slowa. decyzje podejmuje tylko ja sam i ja sam ponosze jej konsekwencje. Tutaj szukam wyjasnienia i odpowiedzi na pytania, a nie osob, ktore za mnie decyzje podejma i ktore potem bym winil.
[/b]


WIELU BYŁO BOHATERÓW NA TYM FORUM - uwierz mi na słowo, którym się wydawało tylko że przeczytają kilka opinii i będą mogli robić co uważają za słuszne... prawda była inna kilku domy utopiło i płakało tu nie raz co dalej robić mają.

zacznij myśleć jak konstruktor inżynier a nie inwestor, tyle że aby podejmować decyzje względem wykonania czy też zaprzestania pewnych określonych czynności w budownictwie trzeba mieć pojęcie o wielu rzeczach aniżeli tylko to czy woda będzie przeć na ścianę czy też nie

masz tu bardzo ładnie rozpisane kiedy w jakich przypadkach się stosuje dreny opaskowe czy jak wolisz otokowe o których nie wspomniałeś a podobno szukałeś w google

Obrazek

odnośnie stwierdzenia czy ściana jest w dobrym stanie czy też nie odpowiem tak:
jeśli woda przez te ściany się sączyła to wizulanie może być cała bez pęknięć ale piszesz o uszkodzeniu mechanicznym a co z uszkodzeniem chemicznym tejże ściany ???

marekmalopolska
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 21 gru 2013, 10:48
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: marekmalopolska » 22 gru 2013, 19:03

czyli im nizej tej tabelki tym izolacja odporniejsza. a z jakiego dziela ta tabelka pochodzi i co oznaczaja symbole DIN + cyfry w ostatniej kolumnie? Ekipa mi proponuje izolacje, ktorej glownym elementem bedzie masa bitumiczna (+ jeszcze warstwy zabezpieczajace mechanicznie izolacje przed uszkodzeniem np. przez kamien czy korzen). Wiec jak sie ma ten material izolacyjny do tych symboli DIN + cyfry? zwlacza, co oznaczaja dokladnie DIN w dwoch ostatnich wierszach?

co do uszkodzenia chemicznego sciany, to pustaki nie rozlaza sie w rekach, nie rozypuja, sa twarde jak nowe - wiec wydaje sie, ze jeszcze ich woda nie przezarla, zwlaszcza ze stoi na tej mokrej scianie pietro domu wiec chyba duzy nacisk jest z gory, a mimo to sie trzyma. zatem chyba mechaniczna wytrzymalosc mur jeszcze zachowal. to mam nadzieje, ze jak zaizoluje o on wyschnie od wewnatrz to sie zatrzyma korozja muru

marekmalopolska
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 21 gru 2013, 10:48
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: marekmalopolska » 22 gru 2013, 19:15

PS: juz chyba rozumiem te symbole DIN - one odnosza sie nie tyle do materialu izolacyjnego, co do grubosci izolacji i ilosci jej wartsw. wiec czy jak mi zrobia najgrubsza izolacje z masy bitumicznej, jaka sie praktykuje, to bedzie to wlasnie ta izolacja ciezka?

EXPERTPROOF
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: EXPERTPROOF » 22 gru 2013, 19:25

to tableka pochodząca z niemieckich zasad izolowania przeciwwodnego i przeciwwilgociowego budynków
normy te wydało Deutsches Institut für Normung w skrócie DIN //www.din.de/

te boczne tabelki z cyferkami dokładnie określają jaką ma mieć izolacja grubość i tu jest cały problem
w Twoim przypadku to 6,5 kg na m2 samej izolacji bitumicznej, tego tam w tabelce nie znajdziesz po to są one dokładnie ponumerowane abyśmy wiedzieli z czym mamy do czynienia

nie jedno już widziałem jak bezmyślnie inwestorzy podchodzą do problemu wody ( na stronie w galerii znajdziesz) więc wiem co piszę i dlaczego.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: MTW » 23 gru 2013, 0:23

marekmalopolska pisze:

************* przeciez osoby tu sie wypowiadajace nie ponosza prawnej iodpowiedzialnosci za wypowiadane slowa. decyzje podejmuje tylko ja sam i ja sam ponosze jej konsekwencje. Tutaj szukam wyjasnienia i odpowiedzi na pytania, a nie osob, ktore za mnie decyzje podejma i ktore potem bym winil.
[/b]



to chyba lekka nadinterpretacja ?
raczej nie zabiera się głosu by kogoś w sandałach zimą po śniegu puścić.
innymi słowy nasi klienci nas sprawdzają i czytają "forumowe wypociny" więc czy to Ci się podoba czy nie , czy jest zgodne z Twoimi założeniami czy nie , odpowiedzi dostajesz poprawne nawet powiedziałbym politycznie poprawne .

wracając do twojego pytania
czy położenie rury w połowie wysokości ściany może zaszkodzić budynkowi ?
zakładam że kiedyś zdarzyło Ci się widzieć źródło wybijające z ziemi , czy zwróciłeś uwagę na łachy piasku ciągnące się od źródła ?
woda posiada opcję transportową do góry o ile jest pod odpowiednim ciśnieniem .
czyli negatywnego wpływu bez konkretnych danych bynajmniej ja wykluczyć się nie odważę.
czy położenie rury w połowie cokolwiek zmieni ?
zmieni ilość wody bo na wilgoć będziesz narzekał dalej podciąganie kapilarne się kłania ,
dla wyjaśnienia sama izolacja pionowa zewnętrzna tego problemu nie załatwi .

jak dla mnie szykujesz się na półśrodki i pół efekty , a to nie równa się suchy dom
pozdrawiam

marekmalopolska
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 21 gru 2013, 10:48
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: marekmalopolska » 23 gru 2013, 10:32

Sama izolacja pionowa zewnetrzna może faktycznie nie załatwic problemu, bo woda może wsiakac od wewnątrz. Ale z wyglądu sciany wnioskuje, ze większość wody przedostaje się z zewnątrz, i jest to woda opadowa bo sciana się robi mokra natychmiast po deszczu. Podloga w piwnicy jest sucha, wiec mam nadzieje, ze izolacja od zewnątrz znacznie zmniejszy wilgoc. A jeśli się okaze, ze dalej jest mokro, to się skuje podloge i zaizoluje sciany także od wewnątrz. Dren na glebokosci fundamentu budzi taki mój opor nie tylko dlatego, ze może podmyć fundament, ale tez dlatego, ze zaraz obok domu jest studnia, z której zamierzam korzystać, w niej jest chyba ta sama woda co w gruncie, i teraz lustro wody jest wyżej niż bylby dren przy fundamencie. wiec jak zaloze dren 2 metry gleboko, to on zacznie ciagnac wode ze studni.
Przeciez sa budynki stojące na gruncie mokrym, bez mozliwosci wykonania drenu, bo ten i tak stalby caly zalany woda, i wtedy się robi tylko izolacje o odpowiedniej grubości (ale faktycznie nie tylko od zewnątrz, ale cala powierchnia stykajaca się z gruntem jest zaizolowana) Jeśli izolacja jest szczelna, to nie ma podciągania kapilarnego bo nie ma skad tej wody ciagnac.

Woda w guncie kolo mojego domu na glebokosci 1 m nie jest pod ciśnieniem, wiec czy dren może wyplukiwac ziemie znajdujaca się PONIZEJ rury? Jeśli tak, to można by pod rure cos podlozyc, aby temu zapobiec.

Radzilbym expertom uzywac mniej emocjonalnego jezyka, nie traktować inwestorów z buta, z góry, jak pan nauczyciel stojący na katedrze. Zaufanie inwestora budzi wykonawca, który potrafi rzeczowo odpowiedzieć, zamiast dawac inwestorowi do zrozumienia, ze jest kretynem i powinien najpierw skonczyc politechnikę, a potem zadawać pytania. Sami wiecie, ze swoje usługi budowlane oferują często ludzie, którzy nie maja pojęcia o swoim fachu, i moim zdaniem najlepszy sposób sprawdzenia fachowca to wlasnie zadawanie mu pytan technicznych, bo odpowiedzi jego wskazują, czy rozumie on, dlaczego ma robic cos tak a nie inaczej.

EXPERTPROOF
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: EXPERTPROOF » 23 gru 2013, 11:15

izolacja pionowa typu ciężkiego a qasiprzepona w przegrodzie to dwa odrębne tematy
skoro twierdzisz iż Twój budynek ma lat ca'30 to wyobraź sobie że w ówczesnych czasach jedyną formą izolacji fundamentu ( jeśli takowy istnieje z betonu a nie z cegieł) była smoła na gorąco i dwie warstwy tektury nazywanej potocznie papą

ta pozioma izolacja nie istnieje w 99% ale ni jak ma się do rzeczy izolacji pionowej którą powinieneś wykonać raz i dobrze co w realiach polskich jest bardzo skomplikowane technicznie dla wielu firm.

zapytałbym na Twoim miejscu jak odprowadzić wodę z przed ściany i jak uszczelnić wszystko a nie czy dren na wysokości 1m spełni swoje zadanie.

Dlaczego z góry traktujemy "inwestrów" powód jest prosty wiedza internetowa a wiedza wyuczona to dwie różne wiedze. My naszą zdobywaliśmy w wykopach,szkoleniach i szkołach Ty wiedzę opierasz na tym co przeczytasz w internecie i teraz komu wierzyć ??? intuicyjnie nie potrafię dokładnie określić przez telefon czy e-mail co należy zrobić i jak zabezpieczyć. Ty widzisz ścianę z betonowych bloczków a ja widzę kawerny, margle i pustki które zanim naniesiesz izolację trzeba wypełnić i uzupełnić.

Drenaż - piszesz że pod czas opadów masz wodę i wilgoć, więc takie stwierdzenie świadczy o jednym że nie masz izolacji pionowej ściany i tym trzeba się zająć a nie drenażem. Czeka Cię kopanie aż do ławy robienie faset uszczelniających i przepony na początek potem dopiero po uzupełnieniu pustek w ścianie przystąpić do uszczelnienia. Jeśli te dwie czynności wykonasz zgodnie z zasadami będziesz mógł rozważać kwestię drenażu który być może będzie zbędny w Twoim przypadku.

dlatego po raz wtóry powtarzam BADANIE GRUNTU lub odkrywka pomoże ocenić sytuację wodną
każdy dom jest inny i złota zasada inwestora mówi :

izolację dobiera się do warunków gruntowych i posadowienia obiektu

napisz coś co fundamentach zrób szkic terenu prześlij mapkę geodezyjną a ułatwisz nam współpracę na forum. Nie potrafimy wróżyć z fusów i Twojego zdania tylko opieramy się na faktach.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: drenaz opaskowy na jakiej glebokosci?

autor: MTW » 31 gru 2013, 2:38

marekmalopolska pisze:
Radzilbym expertom uzywac mniej emocjonalnego jezyka, nie traktować inwestorów z buta, z góry, jak pan nauczyciel stojący na katedrze. Zaufanie inwestora budzi wykonawca, który potrafi rzeczowo odpowiedzieć, zamiast dawac inwestorowi do zrozumienia, ze jest kretynem i powinien najpierw skonczyc politechnikę, a potem zadawać pytania.


po 1 by odpowiedzieć rzeczowo to trzeba wiedzieć o czym się mówi - wiedza hipotetyczna zda Ci się na buty , bo hipotetycznie w internecie jest multum informacji na temat hydroizolacji oraz odwodnień , co wcale nie znaczy że możesz zastosować większość u siebie .
bo izolację dobiera się do konkretnego obiektu .

po 2 z buta by było jeśli zbeształbym Cię za usiłowanie ogarnięcia tematu , czego nie zrobiłem .
Wskazałem na słabość przyjętego rozwiązania co w zasadzie powinno uruchomić włącznik z napisem kurna czyżbym chciał popełnić błąd a nie włącznik agresji .

W reszcie po 3 i chyba najważniejsze .

po jaką cholewę Ci układanie drenów i podłączanie ich do studni w której poziom wody jest dokładnie taki sam jak poziom wód gruntowych ????
będziesz miał lepsze samopoczucie to sobie tą rurę zakop jak nie chcesz marnować kasy to sobie ją odpuść .
bez znaczenia dla sytuacji gruntowo wodnej .

po 4 i ostatnie
piszesz że woda u Ciebie jest na głębokości 1 m i nie jest pod ciśnieniem .
znam przypadek gdzie przy budynku woda jest na 6 m , ale w środku budynku z posadzki wypływał " gejzer " na głębokości 2,5m .
a w okół były górki po 30-60m wysokie, Twój wpis odnośnie ciśnienia świadczy tylko o tym że nie masz pojęcia .
Kolego może to mało istotne , ale niestety nasze patrzenie różni się od Twojego.
w ciągu 10 minut wizji ustalę więcej niż Ty przez miesiąc wykonywania poleceń za pośrednictwem forum ja już jadąc widzę i zapamiętuję dane porównawcze - na co raczej nie wpadniesz .
za wizję ponosisz koszty dojazdu za opinię koszt opinii
za miesiąc wydawania instrukcji internetowych - miesięczną pensję z dużym prawdopodobieństwem że twoje informacje i tak będą o kant kuli rozbić bo nie będziesz potrafił ich przekazać .
możesz mi jedynie uwierzyć na słowo - że nie mam problemu ze zrozumieniem wpisów Ekspertproof podobnie jak i on nie ma problemów ze zrozumieniem moich wpisów co świadczy jedynie o tym że posiadamy odpowiedni zasób wiedzy by zobrazować i zinterpretować wypowiedź przedmówcy i rzeczy istotne możemy sobie przekazać czy to mailem czy tel. i się dogadamy .

czytam Twoje posty i głupieję - nic nie wiem - no niby przekazujesz informacje , ale one są albo niepełne albo bezużyteczne .
czyli włącznik z napisem agresja na off i bądź zadowolony że zabieramy głos bo jest to tożsame z odrywaniem sobie chleba od gęby .
nie zależy mi na tym żebyś ponosił zbędne koszty , dlatego się czepiam i wskazuję słabe miejsca .
chlebek zaś lubię i nie widzę powodów by miał go zjeść ktoś inny na podstawie moich wytycznych .
a powyższy tekst zinterpretuj jak Ci się będzie podobało ,
pozdrawiam


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 4 gości

Gotowe projekty domów