Tynki od dewelopera

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

jaskrawy
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2013, 22:50
Tynki od dewelopera

autor: jaskrawy » 14 gru 2013, 23:49

Nie wiem, w jakim dziale powinno się znaleźć to pytanie, więc piszę tutaj.
Kupuję mieszkanie od dewelopera, który właśnie kończy budowę. Będę musiał dokonać odbioru a kompletnie nie znam się na tynkach. W mieszkaniu będą gipsowo-maszynowe.
Moje pytanie jest takie: czy podstawą do odmowy odbioru mieszkania mogą być niedosuszone tynki? I w ogóle jak rozpoznać, że tynk jest suchy, a jak że jeszcze nie? Nie chodzi mi tutaj o sytuację, kiedy ze ściany leje się woda, bo to oczywiste, ale właśnie o te mniej oczywiste sytuacje (przebarwienia, pojedyncze plamy wilgoci itp.). Chodzi mi o odpowiedź od strony tzw. sztuki budowlanej, czyli bez postów w stylu "a co masz w umowie?" W umowie mam tylko, jaki rodzaj tynków będzie, ale też jest punkt, że mogę do protokołu zgłosić wady, a deweloper ustosunkuje się do nich. Dlatego też zastanawiam się, czy niedoschnięte tynki mogą być wadą i jak ja - laik mogę udowodnić deweloperowi, że tynk jest jeszcze mokry?

EXPERTPROOF
Re: Tynki od dewelopera

autor: EXPERTPROOF » 15 gru 2013, 9:29

odbiór mieszkania przeprowadza uprawniony inspektor nadzoru budowlanego z ramienia inwestora czyli Twój prywatny za którego płacisz TY a nie developer

każdy taki człowiek ma odpowiednie przyrządy do pomiarów jakości tynków czyli pionów odchyłek płaszczyzn wilgotności powierzchni tynków i przegród czyli ścian

nie będę ci pisał jakim normami masz się posługiwać, bo źle zastosowane w protokole mogą tylko zaszkodzić w odbiorze mieszkania. Napisz kiedy i jakich warunkach były kładzione tynki, jakie tynki, jakiego producenta i czy posiadają dopuszczenia do stosowania w budownictwie. W książce budowy jest napisane to wszystko. Teraz ważna sprawa dla Ciebie

czy najpierw była robiona elewacja budynku czy tynki wewnątrz ??? jeśli ściany nie wyschły ( nie były wysezonowane jak drewno na konstrukcję dachu) to wilgoć będzie w środku non stop i stracisz majątek na osuszenie ścian o grubości 40cm

teraz gdzie masz te plamy ?

jeśli masz wilgoć na dole ścian to masz wielki problem z izolacją poziomą jeśli w narożnikach okien wadliwym montażem ( często punktowe łapanie pianką okien i drzwi) jeśli u góry na sufitach w narożnikach wadliwa wentylacja pomieszczeń.

sugeruję samemu nie walczyć z developerem bo musiałbyś znać większość prawa budowlanego,mieć w małym palcu kilkadziesiąt norm i umieć udowodnić iż to błąd w sztuce budowlanej

reasumując wywody dla większości bezużyteczne

wilgotność tynku przy odbiorze powinna wynosić max 5% w CRM tylko musisz wiedzieć jak to zmierzyć bezinwazyjnie ;-)

jaskrawy
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2013, 22:50
Re: Tynki od dewelopera

autor: jaskrawy » 15 gru 2013, 11:00

Niestety na dzień dzisiejszy nie wiem, jakiej firmy to był tynk, jedynie, że jest gipsowo - maszynowy i ma dopuszczenie. Blok jest 4-kondygnacyjny,, podpiwniczony, moje mieszkanie jest na parterze, tynkowanie zaczęto od parteru w górę.
Harmonogram budowy wyglądał mniej więcej tak:
1. Październik 2012 - fundamenty
2. Sierpień 2013 - stan surowy otwarty
3. Koniec sierpnia 2013 - tynki w moim mieszkaniu (we wrześniu w pozostałych)
4. Koniec września 2013 - okna
5. Październik 2013 - elewacja budynku
Niedoschnięte tynki są w łazience (ściana naprzeciw okna) pod sufitem oraz w jednym miejscu w pokoju dziennym przy podłodze (plama o szer. ok. 0,75 m na 0,5 m).
A jaki przepis reguluje wartość wilgotności przy odbiorze? To jest jakaś norma? Czy ona stwierdza to jednoznacznie, czy są różne normy na ten temat i kwestia jest dyskusyjna?

EXPERTPROOF
Re: Tynki od dewelopera

autor: EXPERTPROOF » 15 gru 2013, 11:38

1. PN-B-10122:1972 Roboty okładzinowe. Suche tynki. Wymagania i badania przy odbiorze.
2. PN-B-70/B-10100 Roboty tynkarskie. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
3. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych, tom I Budownictwo ogólne, część 4, Arkady, Warszawa 1990.
4. W. Marcinek, N. Ibadov, Murarstwo i tynkarstwo. Technologia. Odbiory, naprawa i rozliczenia, WSiP, Warszawa 2010.
5. PN-EN 13279-2:2006 Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe Część 2: Metody badań.
6. PN-B-10110:2005 Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie Zasady wykonywania i wymagania techniczne.
7. Vademecum budowlane, pod redakcją E. Piliszka, wyd. drugie, Arkady, Warszawa 2001.

więc lektura jest dość obszerna aby zacząć walkę z developerem ;-)
sama norma jest mało istotna ale tak jak w prawie karnym cywilnym czy budowlanym
w związku z ... w związku z ... i teraz odpowiednie paragrafy trzeba wiedzieć

tynk może i miał dopuszczenia ale jeśli magazynowany był tak:

Obrazek

wystarczy być inspektorem na budowie i mieć przy sobie aparat :-)

EXPERTPROOF
Re: Tynki od dewelopera

autor: EXPERTPROOF » 15 gru 2013, 11:47

jaskrawy pisze:Blok jest 4-kondygnacyjny, podpiwniczony, moje mieszkanie jest na parterze... w jednym miejscu w pokoju dziennym przy podłodze (plama o szer. ok. 0,75 m na 0,5 m)


i już wiemy co jest grane ;-) w żadnym wypadku nie odbieraj mieszkania to często spotykana wada mieszkań i problem jest naprawdę poważny


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 5 gości

Gotowe projekty domów