Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Enerbau » 27 lis 2013, 1:12

Nie tak do końca...
Nadinterpretowujesz fakty.
Cytowane artykuły z prasy niemieckiej, (które zamieściłem we wcześniejszych postach) odnoszą się tylko i wyłącznie do sprawy izolowania budynków z zewnątrz oraz związanych z tą technologią zagrożeń, jak również braku pozytywnych efektów związanych z tego typu izolacją.
Dodatkową konkluzją jest potwierdzony przez naukowców fakt, że masywne ściany akumulują energię słoneczną, czego nie są w stanie zrobić ściany zaizolowane. (dotyczy istniejących budowli)
Izolacja zewnętrza lepiej zdaje egzamin latem chroniąc wnętrza budynków przed przegrzaniem. Zimą skutek jest odwrotny! I to jest udowodnione przez naukowców, a nie przekupnych polityków.
Ja nie straszę rakiem. Ja podaję fakty, (a tych mogę podać duuużo więcej) które stwierdzają fakt ciągłego zatruwania naszego środowiska naturalnego przez farby zawierające fungicydy stosowane do malowania izolowanych ścian zewnętrznych, a nie tynki. (znów mylisz fakty).
Nie mieszajmy jednych izolacji z drugimi, bo w końcu nie będzie wiadomo o co właściwie chodzi.
Albo piszmy o izolacjach zewnętrznych albo wewnętrznych. Będzie prościej.
Ten temat można wrzucić do wątku "przemilczana prawda o izolacjach zewnetrznych".

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Yaskier » 28 lis 2013, 4:33

"Zyski słoneczne" przez ściany (o których ostatnio razem z TB popisujecie) mogą występować wyłącznie przy braku izolacji. Jeżeli zastosujesz skuteczną izolację z którejkolwiek strony powstrzyma ona wszelkie "zyski słoneczne".

Co do pisania 'na temat' - warto zwrócić uwagę że wątek tyczy izolowania szczeliny dylatacyjnej w której ciężko uzyskać "zyski słoneczne" :lol: i ciężko też ją będzie malować szkodliwymi farbami :lol: :lol:

Co do trujących farb - nie ma takich które można stosować wyłącznie do malowania wypraw na styropianie. Że współczesna chemia budowlana jest ciężkostrawna dla środowiska? - pełna zgoda. Tylko że to nie jest wina izolacji zewnętrznych bo te same farby stosuje się w różnych sytuacjach, a nie wyłącznie przy bardzo popularnej izolacji zewnętrznej

Co do artykułu - nie jest tak że piszemy albo o izolacjach zewnętrznych albo wewnętrznych bo artykuł odnosi się do izolacji "w ogóle", postulując aby ścian nie izolować z żadnej strony :?
Polecam wam panowie (Enerbau i TB) tą światłą metodę do zastosowania we własnych sadybach a nie ominą was "zyski słoneczne" (szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy to najbardziej ich potrzeba). Wiosną napiszecie czy działa. [sarkastycznie (czasami ktoś nie zauważy więc podpiszę)]

Dyskusję na temat artykułu z Die Welt najlepiej przenieść do Archiwum X, gdzieś między spisek rządów i knowania ciepłowników

EXPERTPROOF
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: EXPERTPROOF » 28 lis 2013, 10:19

podobny przypadek spotkałem w Poznaniu, konsensusem dwóch właścicieli domów było:
zamurowanie szczeliny po obu stronach domów + wypełnienie pianką poliuretanową ( jest rozprężna więc wszystko dokładnie wypełniła) i była to jedyna metoda na tego typu szczelny większe niż 0,20m

współczynnik termoizolacyjny pianki jest zbliżony do styropianu więc jest OK
wszystko zostało odebrane przez Inspektora Nadzoru Budowlanego bez problemów od 3 lat mają spokój z mostkami termicznymi

ile to kosztuje? najlepiej szukaj lokalnej firmy która takie rzeczy robi
hasło do wujka google: izolacja pianką poliuretanową + miasto skąd jesteś

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Enerbau » 28 lis 2013, 15:31

Dyskusję na temat artykułu z Die Welt najlepiej przenieść do Archiwum X, gdzieś między spisek rządów i knowania ciepłowników


Nie wiem jak trzeba być zadufanym w sobie bądź ignorantem, aby wyniki badań najpoważniejszych instytutów naukowych w Europie uznać za teorie spiskowe, a publikujące je pismo (jedna z najbardziej opiniotwórczych i poważnych gazet codziennych w Niemczech) potraktować jak jakiś brukowiec!

Co do artykułu - nie jest tak, że piszemy albo o izolacjach zewnętrznych albo wewnętrznych bo artykuł odnosi się do izolacji "w ogóle", postulując aby ścian nie izolować z żadnej stron

Nie wiem jak u Ciebie jest z niemieckim, ale ja takiego stwierdzenia się nie doczytałem. Może zacytujesz?

Polecam wam panowie (Enerbau i TB) tą światłą metodę do zastosowania we własnych sadybach a nie ominą was "zyski słoneczne" (szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy to najbardziej ich potrzeba). Wiosną napiszecie czy działa.


Das Resultat fassten die Gewos-Forscher so zusammen: Mehrfamilienhäuser mit einer ungedämmten Massivwand weisen "einen niedrigeren Jahresbrennstoffverbrauch auf als die Gebäude mit zusätzlicher Dämmung der Außenwand."

Massive Wände speichern Wärme der Sonnenstrahlen

Zum selben Ergebnis kam eine Langzeituntersuchung des Heizenergieverbrauchs eines gedämmten und eines ungedämmten Miethauses mit massiven Ziegelsteinwänden einer Wohnungsgesellschaft in Hannover durch Jens Fehrenberg, Professor für Baukonstruktion an der Hochschule für angewandte Wissenschaft in Hildesheim. Im gedämmten Haus war der Energieverbrauch höher.

Auch Fehrenberg sieht die Ursache darin, dass die Ziegel die Wärme der Sonnenstrahlen speichern, zum Teil in die Innenräume abgeben und damit Heizwärmeverlusten vorbeugen. "Durch eine zusätzliche Außendämmung geht dieser Effekt verloren."

Przetłumaczę tylko jedno zdanie: " Masywne ściany magazynują ciepło promieniowania słonecznego"

Czyli ktoś kłamie. To samo ma się do obliczeń zapotrzebowania domów na energię cieplną potrzebną do ogrzewania.


Verbrauch ungedämmter Häuser zu hoch angesetzt

Eine in diesem Jahr erstellte Studie der Universität Cambridge stellt zudem die in Deutschland angewandten mathematischen Formeln zur Berechnung des theoretischen Heizenergiebedarfs in Frage.

Architekturforscher der britischen Elite-Hochschule verglichen dabei akribisch die Ergebnisse theoretischer Bedarfsrechnungen, dem sogenannten Energiekennwert, mit dem tatsächlich Heizenergieverbrauch von 3400 Wohnhäusern in Deutschland. Das Ergebnis: In älteren Wohngebäuden mit geringer oder gar keiner Dämmung lag der tatsächliche Verbrauch an Gas oder Öl um 30 bis 40 Prozent unter den errechneten Werten.

Während Energieberater nach ihrer Formelsammlung bei den Immobilien einen durchschnittlichen Verbrauch von 225 Kilowatt pro Quadratmeter und Jahr errechnet hatten, waren es tatsächlich nur 150 Kilowatt. Hingegen wies die Mehrzahl neuer Niedrigenergiehäuser höhere Verbrauchswerte auf als kalkuliert. "Das Ergebnis der Studie legt nahe, dass die Berechnungsmodelle auf falschen Annahmen basieren", sagt die Cambridge-Wissenschaftlerin Minna Sunnika-Blank.

Naukowcy z Cambridge w opublikowanym w ubiegłym roku Studium stwierdzili, że wzory matematyczne służące do obliczania zapotrzebowania budynków na energię grzewczą mijają się z rzeczywistościo o nawet 30 do 40%. W tym budynki masywne zuzywają mniej, aniżeli wychodzi z przyjętych założen, a domy niskoenergetyczne więcej niż wychodziłoby to z obliczeń.
Przyczyną są fałszywe założenia do obliczeń (czytaj normy).
Tak więc to TB ma rację, twierdząc że wzory do obliczeń można o kant du...y podetrzeć.
Cała ta zabawa w audyty energetyczne służy tylko jednemu: ogolić ludzi z pieniędzy!!

kasieńka1
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2013, 17:51
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: kasieńka1 » 28 lis 2013, 18:56

Może i tak, ale tak nawiązując do norm, one mają w większym stopniu wyrównać pozim badań i pracy wszędzie by były jednakowe pomiary. Liczby wtedy co prawda mogą sie nie zgadzać, ale stosunek do innych pomiarów będzie taki sam.

EXPERTPROOF
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: EXPERTPROOF » 29 lis 2013, 9:19

NIEMCY a POLSKA

ta sama strefa klimatyczna, te same warunki zabudowy, te samo słońce, ten sam deszcz, ta sama wilgotność, ten sam mróz a jednak się NORMY SĄ RÓŻNE i rozbieżność zasad jest bardzo duża

druga sprawa to finansowanie renowacji energetycznej - w Niemczech nie ma z tym problemów w Polsce wiadomo jak jest

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Yaskier » 01 gru 2013, 0:33

polemika w tym temacie jest głęboko nie na miejscu ale niech będzie że odpowiem

Jedna strona: dziesiątki lat współczesnej wiedzy o izolowaniu, setki czy tysiące tradycyjnej (bo chałupy się gaciło nie od środka...) dziesiątki lat rozwoju technologii izolacji, miliardy włożone w rozwój techniczny i technologiczny, tabuny naukowców, setki laboratoriów, dziesiątki tysięcy książek, miliony artykułów. Instytuty badawcze powstałe do tych szczególnych zadań (vide PassivHaus Institute - Tak! wśród rozwiązań certyfikowanych przez niemiecki PassivHaus Institute nie ma ścian masywnych bez izolacji lub z izolacją wewnętrzną. Tak! niemiecki PassivHaus Institute posługuje się tą samą metodologią obliczeń którą kwestionują "naukowcy z Cabridge"). W sumie ciężko powiedzieć co jeszcze powinno się znaleźć po "tej stronie" - to jest gałąź wiedzy, nauki, przemysłu, technologii, stylu życia....

Druga strona (ciemna strona Mocy): artykuł Die Welt ( nie jest to wprawdzie czasopismo zajmujące izolowaniem od strony naukowej ani technologicznej ani budownictwem w ogóle a raczej zajmuje się bieżącą polityką i politologia a i na tym polu przydarzają im się dramatyczne wpadki jak chociażby "polskie obozy zagłady"...no comments - tak czy inaczej: poważne, opiniotwórcze pismo niezajmujące się budownictwem) + opinie TB i Enerbau oraz kilku innych forumowiczów. Przy czym podkreślić należy że pan Richard Haimann oparł się na opinii "naukowców z Cambridge" a pozostali głównie na własnych przemyśleniach...


I w tym stanie to zostawmy - niech każdy sobie sam dokona wyboru komu wierzyć. Tylko jedno zastrzeżenie: nie "trzeba być zadufanym w sobie bądź ignorantem, aby wyniki badań najpoważniejszych instytutów naukowych w Europie uznać za teorie spiskowe" lub zwykłą bzdurę, spowodowaną brakiem brakiem bieżącego kontaktu z branżą (w tym wypadku) budowlaną...

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Enerbau » 01 gru 2013, 17:42

Wszystko to ładne i piękne, ale dlaczego znowu mijasz się z prawdą i wprowadzasz czytelników w błąd.
http://www.passiv.de/de/05_service/01_literaturverkauf/00_literaturhinweise/32_pb32.htm


Nawet Passivhaus Instytut dopuszcza izolowanie od wewnątrz. Więc jak to jest z tym izolowaniem?
Jeżeli dla Ciebie Instytut Fauenhofera dla Fizyki Budowli w Sztutgarcie jest niepoważną instytucją, to co można powiedzieć o polskich pożal się Boże politechnikach.
W czasie słusznie minionym dziesiątki instytutów fizykibudowli i budownictwa zajmowały się zastosowaniem azbestu w budownictwie. Krytyków azbestu odsądzano od czci i wiary. Teraz jest podobnie. Czekam na ten dzień, kiedy oficjalnie uzna się izolowanie z zewnątrz na fundamencie za pomyłkę.
Jeżeli chodzi o pisma opiniotwórcze, to gdyby nie one, to bardzo wiele rzeczy na świecie pozostało do dziś ukrytych przed opinią publiczną. Tak naprawdę, to kto czyta naukowe periodyki, a jeszcze kto wyciąga wnioski z napisanych tam artykułów! Nie ma w izolacji tylko jednej strony. Do każdego projektu należy podchodzić indywidualnie. To konstrukcja budynku decyduje o wyborze izolacji. Czy wybór był trafny okazuje się najczęściej po fakcie...

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Yaskier » 02 gru 2013, 0:59

nikogo nie wprowadzam w błąd, bo jak ktoś przeczytał i ZROZUMIAŁ to co piszę to wie, że nie wykluczam izolowania od wewnątrz, tylko stosuję je w uzasadnionych przypadkach - tak jak zaleca PassivHaus Institute w linku, na który się powołujesz (!)
To właśnie budzi mój głęboki sprzeciw - nie czytacie artykułów na które się powołujecie (jak ty), lub wyciągacie z nich niektóre opinie, niezgodnie z założeniami artykułu przetwarzając je do potwierdzania własnych teorii (TB).

W uzasadnionych przypadkach, tj tam gdzie nie ma możliwości izolowania z zewnątrz (np w zabytkach z chronionymi elewacjami), można a nawet trzeba masywne konstrukcje izolować od wewnątrz - tyle ja, za PassivHaus Institute w przywołanym przez ciebie linku. Zerknij na listę certyfikowanych przez PassivHaus Institute rozwiązań dla ścian do budowy nowych obiektów.

Ja podchodzę do swojej pracy i do swoich klientów poważnie i prasa pokroju Die Welt, zajmująca się budownictwem od przypadku i raczej w poszukiwaniu sensacji, nie stanowi dla mnie wykładni stanu wiedzy na tematy branżowe. Dla ciebie wykładnią może być Newsweek....

I jeszcze jedno: wątek dotyczy "ocieplenia szczeliny między budynkami" więc cała nasza dyskusja (którą wszczął w idiotyczny jak zwykle sposób), TB jest spamem

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Enerbau » 02 gru 2013, 1:47

Czy ja neguję publikacje Passivhausu?
Nawet Passivhaus Instytut dopuszcza izolowanie od wewnątrz.

I to się zgadza. Pod pewnymi warunkami, co nie wyklucza zastosowania tego typu izolacji w "normalnych budynkach"

Twój cytat:
Tak! wśród rozwiązań certyfikowanych przez niemiecki PassivHaus Institute nie ma ścian masywnych bez izolacji lub z izolacją wewnętrzną.


Więc jak to jest: są te ściany masywne izolowane od wewnątrz ( w pewnych sytuacjach), czy też ich nie ma.
O to tylko się rozchodzi.
Jeżeli poziom naszej dyskusji jest dla Ciebie za niski, to chętnie założę wątek, w którym będziesz mógł polemizować z opiniami niemieckich architektów i fizyków budowli.
Ps. Zawsze czytam, to co zamieszczam, a że każdy ma prawo do własnej interpretacji, to już jest inna bajka. Opieram się z reguły na większej liczbie publikacji, a cytuję informacje łatwiejsze do "przełknięcia" dla większości tych, którzy nas czytają.

EXPERTPROOF
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: EXPERTPROOF » 02 gru 2013, 8:08

nie każdy z nas ma tytuł inżyniera w przedrostku swojego imienia i nazwiska, tak więc Panowie do rzeczy i konkretnych przykładów jak to koleżanka ma wykonać

debaty na temat fizyki budowli na tym forum są bezużyteczne i wielu nie ma pojęcia o czym piszecie
dlatego też sam się w tym nie udzielam bo zbyt duża ilość informacji dezinformuje

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 gru 2013, 8:36

EXPERTPROOF pisze:nie każdy z nas ma tytuł inżyniera w przedrostku swojego imienia i nazwiska, tak więc Panowie do rzeczy i konkretnych przykładów jak to koleżanka ma wykonać

debaty na temat fizyki budowli na tym forum są bezużyteczne i wielu nie ma pojęcia o czym piszecie
dlatego też sam się w tym nie udzielam bo zbyt duża ilość informacji dezinformuje

A ja bym się upierał, że podstawy fizyki należy znać i nie zwalnia od tego nawet tytuł inżyniera.
W temacie izolacji taka "podstawą" jest współczynnik przenikania ciepła.
Przypomnę z egzaminu:
Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór: Q - ilość przepływającego ciepła w jednostce czasu (moc cieplna) S - powierzchnia przegrody, ?T - różnica temperatur po obu stronach przegrody. RT: współczynnik oporu cieplnego [m˛K/W] ---- Wymień założenia do obliczenia przenikania ciepła przez przegrodę.
W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy :
1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,
2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody
3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone
4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów
5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.


Pkt 1- wyklucza stosowanie materiałów przepuszczających powietrze bez paroizolacji !!!
Pkt 2 - wyklucza przyklejanie materiału izolacyjnego za mostkiem termicznym do gruntu
Pkt 3 - wyklucza mostki termiczne w izolacji

EXPERTPROOF
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: EXPERTPROOF » 02 gru 2013, 8:49

co na temat fizyki budowli wie
np. członek wspólnoty mieszkaniowej który z zawodu jest prawnikiem ??? albo lekarzem specjalizacja neurologia ??? i czy świadomość przenikania ciepła oraz współczynniki są mu potrzebne w codziennym życiu ?? będzie się nimi posługiwał przy stole operacyjnym czy na sali rozpraw z powództwa cywilnego będzie przytaczał wątki z renowacji energetycznej budynku ???


Koleżanka występuje tu jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej a nie członek rady izby inżynierów !!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 gru 2013, 9:20

co na temat fizyki budowli wie
np. członek wspólnoty mieszkaniowej który z zawodu jest prawnikiem

Może nie na temat całej fizyki budowli - skupmy się na izolacji termicznej, czyli temacie.
Otóż człowiek po maturze nie będący absolwentem budownictwa, a temacie izolacja termiczna - wie więcej. Powód jest oczywisty. Indoktrynacja!
- Zacznijmy od roli izolacji termicznej
ROLĄ IZOLACJI TERMICZNEJ JEST MARGINALIZACJA ( NAJLEPIEJ DO ZERA) ROLI OGRZEWANIA.
To oczywiste.
W 1990 roku podwaliny do ekonomii izolacji wyznaczył profesor Krzysztof Żmijewski ( późniejszy założyciel KAPE 93') - w skrócie brzmi to tak:
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Niestety - komercja i kasa wygrały z fizyką. Nie zlikwidowana na Politechnikach polskich wydziałów czy instytutów ogrzewania. Mało tego!!! Monopolista w sprzedaży nośników - właśnie tym instytucjom powierzył zadanie opracowania, tematów związanych z izolowaniem (to jakby dać monopol na dopracowanie napędów elektrycznych ORLENOWI) -
Szanowny Panie - zawsze należy izolację termiczną robić odwrotnie niż radzi ciepłownik!

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Likwidacja-ocieplenie szczeliny między budynkami

autor: Yaskier » 02 gru 2013, 15:47

Enerbau pisze:Więc jak to jest: są te ściany masywne izolowane od wewnątrz ( w pewnych sytuacjach), czy też ich nie ma.
O to tylko się rozchodzi.


PassivHaus Institute certyfikuje konkretne rozwiązania dla domów energooszczędnych/pasywnych (zgłaszane przez producentów). Wśród rozwiązań które uzyskały aprobatę Instytutu nie znalazłem systemu izolacji nowoprojektowanych ścian z izolacją wewnętrzną. Są ściany z izolacją zewnętrzną, są inne technologie (jak pustaki styropianowe zalewane betonem), większość to rozwiązania szkieletowe.

Ok - załóż dla mnie taki wątek.
Napisałem, że nasza dyskusja w tym konkretnym wątku jest spamem, bo jest niezwiązana z tematem dla którego wątek został założony. Byłoby przepięknie gdybyście w kółko z TB nie wrzucali swoich indoktrynacyjno-agitatorskich tekstów do wszystkich wątków niezależnie od ich tematu.
Ja staram się tego nie robić chociaż czasami udaje się wam mnie sprowokować (jak tu)...


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów