Ścianki działowe - akustyka

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Maciej Stanisławski
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 20 lut 2014, 17:28
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: Maciej Stanisławski » 14 mar 2014, 18:46

Też mi się wydaje, że ceramika ma najlepsze właściwości akustyczne. A metr kwadratowy zrobisz już z 8 pustaków. Jeżeli akustyka jest jednym z ważniejszych parametrów dla inwestora, to Porotherm jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

cookiemonster
Aktywny
Aktywny
Posty: 217
Rejestracja: 17 kwie 2013, 9:37
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: cookiemonster » 16 mar 2014, 11:06

Myślę że akustyka to obok możliwości łatwego powieszenia szafek podstawowa cecha działówek dla każdego :P

malina1985
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 25 wrz 2012, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: malina1985 » 18 mar 2014, 9:00

Ja mam ściany w bloku z Porothermu- grubośc 25 cm. Slychać wszystko, akustyka jak przy scianach z kartonu. Więc nie polecam ceramiki. Przenosi głos z natężeniem i rozchodzeniem się po ścianach. Sasiad z boku korzysta z łazienki, a ja mam wrazenie, że to się dzieje mi nade mną, a nie z bolu mnie.:-p

karokier
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 28 maja 2013, 8:44
Lokalizacja: Kraków-Balice
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: karokier » 05 kwie 2014, 17:41

To dziwna sprawa, że tak słabo z akustyką u ciebie, ze ścianą z Porothermu 25. Przecież to samo w sobie jest dość gruba ściana. A ceramika ogólnie zachowuje dobrą akustykę. Nie wiem co daje lepszą?

Awatar użytkownika
kotwacek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 22 maja 2013, 7:52
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: kotwacek » 14 kwie 2014, 20:33

Jeśli mieszkasz w bloku i masz ściany z porothermu, to gratuluję wysokiej zdolności kredytowej :P Osiedla budowane z ceramiki mają z reguły najdroższe mieszkania - tak jest np. w Wawie, Gdańsku i Wrocławiu (sprawdzałem!). Dlaczego? Z prostej przyczyny - bo ten materiał daje namiastkę mieszkania w domu, gdzie jest ciepło, cicho i spokojnie. Same ściany z porothermu 25 są naprawdę dobrym izolatorem akustycznym i moim zdaniem to nie one są winne twoich problemów. Raczej zastanowiłbym się nad jakością okien i zabezpieczenia ościeżnic i nad tym, z czego są zrobione stropy. Zakładam, że żeby było chociaż trochę taniej i łatwiej projektant przewidział tam betonowe płyty stropowe, a nie ceramiczne pustaki stropowe. Niestety takie schodzenie z jakości to norma w budownictwie wielorodzinnym. Dlatego zawsze trzeba pytać też o materiał na stropach, a nie tylko w ścianach! Betonowy strop odpowiada z reguły za taką akustykę pomieszczeń, bo płyty leżą trochę w jednym i trochę w drugim mieszkaniu...
W trakcie budowy domu...

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: aseba » 18 kwie 2014, 12:30

Brak zaprawy w spoinie pionowej porothermu dyskwalifikuje go na wejściu,supor lekki,a z tego wszystkiego wybrałbym silkę! Rw dla porothermu podaje producent,ale czy to Rw samego pustaka,czy całej ściany? (Tak było z ścianą jednowarstwową wiennebergera jak podawał lambde samego pustaka,a całej ściany nawet nie robił badań!Dlaczego-bo cała ściana kiepsko by wypadła,a liczy się sprzedaż!) Wracając do naszego prothermu 11,5 czy jest to solidna ściana? Ciekawe przez która szybciej przejdziemy taranem? :shock: niech ktoś zrobi test i wrzuci jakiś filmik. Porotherm 11,5 kontra profil 50 z rozstawem 40cm i 2xGK 12,5 na stronę? Połamania...... 8)

m_rybka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 11 lut 2014, 15:57
Lokalizacja: Włodawa
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: m_rybka » 26 kwie 2014, 21:40

Kolego, ścian działowych nie traktuje się taranem, tak samo jak nie testuje się samochodów wrzucając je do oceanu (nie umniejszając nic chłopakom z Top Gear :P). Po co testować rzeczy w sposób, który nic nie powie o ich realnej funkcjonalności? Co do ściany 11,5 cm - tak, jest ona bardzo stabilna. Zresztą dlaczego miałaby nie być, skoro z boków jest przewiązana ze ścianami zewnętrznymi (podkuwa się co drugi pustak w pionie) i przyklejona zaprawą murarską z góry i z dołu... Co do Rw - Wienerberger podaje ten parametr dla całej ściany, a nie dla jednego pustaka. Proponuję kliknąć sobie tutaj i przeczytać podpis na dole:
http://www.wienerberger.pl/%C5%9Bciany- ... therm.html

Dodam, że takie badania w budownictwie zatwierdza Instytut Techniki Budowlanej! Wyniki nie są więc "z czapy" producenta!

malina1985
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 25 wrz 2012, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: malina1985 » 04 maja 2014, 13:31

Mieszkanie kupione w mniejszej miejscowości więc ceny nie są tak duże jak w większych miastach. Niestety "zwykły" Porotherm nie spełnia wymagań normy, jeśli chodzi o akustykę. Nawet producent- bo kontaktowałam się z nimi- nie zalecałby takiego rozwiązania- owszem Porotherm AKU tak, ale nie ten zwykły. U mnie sąsiedzi mają łazienkę za ścianą pokoju, więc można posluchać jak z niej korzystają- mało komfortowe:) Według rozporządzenia ściana między pomieszczeniem sanitarnym a pokojem powinna mieć masę nie mniejszą niż 300km/m2. Z Porothermu 25 to ok 220-230 kg. Do tego dochodzą niewygłuszone rury w ścianach- i równie dobrze mogłoby tej ściany nie być bo słyszę wszystko.
Nigdy więcej mieszkania, gdzie ściany działowe są z ceramiki.


Teraz zastanawiam się czy do tej ściany nie dostawić dodatkowej, ale z bloczków Multipor. Mają Państwo może doświadczenia w tej kwestii? Jaka grubość oddzieliłaby mnie od dźwięków z łazienki sąsiadów?

Awatar użytkownika
spiderwoman
Aktywny
Aktywny
Posty: 124
Rejestracja: 15 lut 2011, 9:14
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: spiderwoman » 09 maja 2014, 22:26

Bloczki o których piszesz nie mają nic do poprawy akustyki. Zresztą nawet jakbyś tam dostawiła działówkę z betonu komórkowego to nic nie osiągniesz, bo to jest absolutnie najgorszy materiał akustycznie na rynku. Tam akustyka bezpośrednio wynika z grubości. Jak porównasz sobie akustykę ścian działowych z porothermu i betonu komórkowego, to możesz się bardzo zdziwić. Porotherm ma te parametry naprawdę bardzo dobre, porównywalne z Silką. Beton jest daaleko w tyle.

W przepisach nie ma słowa o tym, ile ma ważyć ściana w przeliczeniu na m2! Jest tylko informacja, że w ścianach pomiędzy mieszkaniami powinna być zachowania odpowiednia izolacyjność akustyczna i termiczna. I - jak sama napisałaś - jednym z niewielu materiałów na rynku który spełnia te normy jest Porotherm AKU!
dom cały w remoncie to nie problem!

malina1985
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 25 wrz 2012, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: malina1985 » 10 maja 2014, 23:35

Dziękuję za odp.

A co do przepisów- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych.
W budynku mieszkalnym wielorodzinnym:
2) należy unikać takich układów funkcjonalnych, przy których pomieszczenia sanitarne jednego mieszkania przylegają do pokoju sąsiedniego mieszkania; jeżeli to wymaganie nie zostanie spełnione, ściana międzymieszkaniowa oddzielająca pokój jednego mieszkania od pomieszczenia sanitarnego i kuchni sąsiedniego mieszkania, do której są mocowane przewody i urządzenia instalacyjne, musi mieć konstrukcję zapewniającą ograniczenie przenoszenia przez ścianę dźwięków materiałowych, co w szczególności można uzyskać przy zastosowaniu ściany o masie powierzchniowej nie mniejszej niż 300 kg/m2.


Wiadomo, że jest "należy unikać", a nie 'musi być" więc zostawia otwartą furtkę dla developera i może wszystko.

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: mazi88 » 15 lip 2014, 18:01

a między karton gips warto wsadzać wełnę albo coś innego aby jakoś wygłuszyć pomieszczenia??

Awatar użytkownika
kotwacek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 22 maja 2013, 7:52
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ścianki działowe - akustyka

autor: kotwacek » 29 lip 2014, 13:09

Wełna ma izolacyjność aku na poziomie kilkunastu db. Włożenie jej pomiędzy płyty GK na pewno coś tam pomoże, ale z izolacyjnością np. Porothermu nie ma co się równać... Jeśli chcesz mieć dobrze akustyczną ściankę - buduj z masywnych materiałów (pustaki ceramiczne, cegły silkatowe...).
W trakcie budowy domu...


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów