Czy ogrzewanie elektryczne?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2007, 12:18

Panie Grzegorzu, wszystko zależy od potrzeb cieplnych domu, czyli izolacji. W domach nieizolowanych E>200kWh/m2 rocznie najekonomiczniej przedstawia się dzisiaj węgiel, pollet czyli paliwa stałe, w domach ocieplanych 100kWh/m2<E<200kWh/m2 nataniej gazem, w domach izolowanych najtaniej niecentralnie prądem.
Oczywiście to jest na dziś . Rząd w czwarwartek na węgiel ogłosił 4 letni plan podwyżek. Wycofano sie z wierzby energetycznej i tego typu wynalazków. Najlepiej, najbezpieczniej, najzdrowiej i najmniej awaryjnie jest poprostu izolować.

Grzegorz K.
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2007, 10:52
Lokalizacja: Gdańsk

autor: Grzegorz K. » 11 kwie 2007, 14:14

DO PANA T.B.
DZIEKUJE PANU ZA ODPOWIEDZ. W CHWILI OBECNEJ OCZEKUJE NA WYCIAG Z PLANU ZAGOSPODAROWANIA ABY ARCHITEKT MOGL ROZPOCZAC PRACE NAD PROJEKTEM. W MIEJSCOWOSCI GDZIE MAM DZIALKE NIE MA NIESTETY GAZU.PLANUJEMY INSTALACJE KOMINKA (BEZ PLASZCZA)Z ODPROWADZENIAMI PLUS DODATKOWA INSTALACJE OGRZEWANIA. JESTEM LAIKIEM BUDOWLANYM I NIE NALEZE DO LUDZI MAJETNYCH,ZADALEM PANU TO PYTANIE PONIEWAZ JEST CZAS NA EWENTUALNE KOREKTY W PROJEKCIE DLATEGO OPINIE LUDZI DOSWIADCZONYCH SA DLA MNIE BARDZO WAZNE.
POZDRAWIAM GRZEGORZ K.

Awatar użytkownika
AndrzejG
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 09 lut 2007, 23:58
Lokalizacja: Poznań

autor: AndrzejG » 11 kwie 2007, 14:50

T. Brzęczkowski pisze:Oczywiście to jest na dziś . Rząd w czwarwartek na węgiel ogłosił 4 letni plan podwyżek. Wycofano sie z wierzby energetycznej i tego typu wynalazków. Najlepiej, najbezpieczniej, najzdrowiej i najmniej awaryjnie jest poprostu izolować.

Właśnie ta niepewność przyszłości nie powinina nas skłaniac do inwestowania w jedno źródło ogrzewania. Droższy węgiel to droższy prąd, a 2021 nasze elektrownie muszą zaprzestać emitować smrody. Ciekawe kto sfinansuje modernizacje tych elektrowni? Pewnie my, przez drogi prąd. Moim zdaniem ceny nośników energi będą rosły proporcjonalnie. Sam mam problem czym sie ogrzewać i przyznam rację Panu T.B., że w izolacje trzeba inwestować.
Pozdrawiam
Andrzej

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2007, 16:45

Panie Andrzeju, cena prądu nie ma zupełnie znaczenia! Z prostego powodu: czy gdyby prąd podrożał 3/4/5 razy, nie włączy Pan światła, komputera , tv, lodówki.... Właczy Pan! Należy więc zaizolować tak by ww źródła stanowiły od 50 do 90% zapotrzebowania na ciepło. I PO DYSKUSJI..! Dodam jeszcze, że zaizolowanie na tym pozimie jest porównywalne w kosztach z węglową kotłownią, o gazie czy pompie cieła nie wspominając.

lolekip
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2007, 22:17
Lokalizacja: anglia
Re: ogrzewanie elektryczne

autor: lolekip » 29 cze 2007, 20:18

Paweł_Małek pisze:
stotom pisze:
Paweł_Małek pisze:Jesli ogrzewanie elektryczne bedzie jedynym zrodlem ciepla w obiekcie to konieczny bedzie agregat pradatworczy z ukladem SZR (samoczynne zalaczenie rezerwy) - w razie zaniku zasilania z energetyki wlacza sie agreagat i ogrzewanie pracuje dalej.


A co w przypadku pieca gazowego na c.o.? Przecież on też jest podłączony do prądu i w razie zaniku zasilania też nie pracuje. Wieś pod miastem, gdzie buduję dom, ma nową instalację elektryczną. Nawet w mieście czasem są przerwy w dostawie prądu.
Myslałem tez ew. o systemie elektrycznym grzewczym - wodnym. Byłaby zamontowana cała instalacja, a w razie podłaczenia wioski pod gaz ziemny możnaby zmienic piec.
Generalnie jednak, zmartwiłem się nieco, bo Wasze opinie o piecam dynamicznych akumulacyjnych są raczej na "nie".


W przypadku pieca gazowego wystarczy UPS (moc po stronie elektrycznej - automatyka i pompa nie przekracza 100W), do ogrzewania elektrycznego UPS jest zbyt slaby - na to potrzeba moc rzedu 2....6 kW/pomieszczenie



Sorki mam pytanie ,mam do ogrzania mala kawalerke ktora dopiero remontuje (22m). Zastanawialem sie nad kominkiem gazowym, moge go sprowadzic z anglii? jest tam duzy wybor. Albo konwektory elektryczne. Jaka moc musze miec w kw zeby ogrzac 22m? I czy wogole konwektory dadza rady ogrzac 2x 2000w. dziekuje z gory za pomoc
lolek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 cze 2007, 9:10

!00 W /m2 ale jak robisz konwektory to pamiętaj też o wentylacji mechanicznej "od góry" najlepiej z odzyskiem ciepła. Są jeszcze u nas "fachowcy" co grzejniki konwekcyjne c.o. czy elektryczne montują tam gdzie jest teoretycznie wentylacja grawitacyjna. Masz wtedy 18st przy podłodze a 35st pod sufitem!!! Ale trudno im fizykę wytłumaczyć.

JBZ

autor: JBZ » 30 cze 2007, 13:06

Pytający podkreślają, że są laikami w budownictwie i dlatego pytają - to normalne! Jednakże kogo pytaja? Jeszcze większego laika? :lol: :lol: :lol:

!00 W /m2 ale jak robisz konwektory to pamiętaj też o wentylacji mechanicznej "od góry"

A co to? Proszę bliżej.

Są jeszcze u nas "fachowcy" co grzejniki konwekcyjne c.o. czy elektryczne montują tam gdzie jest teoretycznie wentylacja grawitacyjna.

A co to za bełkot? Jaśniej proszę.

Masz wtedy 18st przy podłodze a 35st pod sufitem!!!

Takie brednie są skutkiem braku wiedzy. A może to wynik pańskich "badań"? :lol:

Ale trudno im fizykę wytłumaczyć.

A Pan to dysponuje wiedzą na temat fizyki, co? Gdyby tak było, to nie wyrzucaliby jegomościa aż z trzech uczelni!

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 02 lip 2007, 6:57

T. Brzęczkowski pisze:!00 W /m2 ale jak robisz konwektory to pamiętaj też o wentylacji mechanicznej "od góry" najlepiej z odzyskiem ciepła. Są jeszcze u nas "fachowcy" co grzejniki konwekcyjne c.o. czy elektryczne montują tam gdzie jest teoretycznie wentylacja grawitacyjna. Masz wtedy 18st przy podłodze a 35st pod sufitem!!! Ale trudno im fizykę wytłumaczyć.

Przepraszam,ale chyba nastapilo nieporozumienie. Trzba uwazniej czytac, zauwazylem ze TB poleca wszedzie izolacje i mechaniczna wentylacje z rekuperatorem. No coz jak najbardziej zgadzam sie ogolnie z tym ale jest cos takiego jak sensownosc etc. Przedmowca wspomnial o kawalerce 22m2, nie wiedze tam za bardzo mozliwosci wentylacji z rekuperatorem, a raczej sensu. Moze sie myle ale skorka za wyprawke to juz chyba gruba przesada.
Mysle,ze "lolekip" oczekiwal bardziej realnej pomocy.
Panie TB, bez zlosliwosci ale Pan kopiuje i wkleja odpowiedzi czy wyuczone to jest i bez wzgledu na pytanie odpowiedz jest jedyna szluszna "izolowac i rekuperator"
Jak wspomnielem, sam bede instalowal Rekuperator i GWC plytowe pod fundamentem ale doprawdy, nie wszedzie ma to sens - kawalerka 22m2?

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 lip 2007, 8:56

Ależ to nieprawda, czytam uważnie! Nie widzę jadnak różnicy dla roli wentylacji w zależności od wielkości mieszkania. Zapraszam włączymy miernik CO2 i przekona się Pan, że w 22m2 mieszkaniu po wywietrzeniu (300ppm) do górnej , zalecanej granicy 1000ppm dwie osoby oglądając telewizję "dojdą" po 30 min. !!!!
http://www.flopsystem.pl/index.asp?Bloc ... lor=E6F0FA

Czy Pan uważa, że w/w urządzenie wielkości pudełka od butów o wydajności 70m3/h jest przeznaczone do czegoś innego niż opisywana kawalerka?
O takich klientach też moślą i nasi producenci, (trochę naciskani) Dospel po wakacjach zaprezentuje też rekuperator do kawalerek. Już go widziałem.

JBZ

autor: JBZ » 03 lip 2007, 1:07

Panie TB
Przeczytałem te wypociny adresowane linkiem. Ten sam bełkot i te same demagogie - zresztą, kawałkami je Pan kopiuje i instaluje bez składu i sensu do różnych dyskusji na forum - to choroba? :lol:

Swoją drogą, ciekawa firma ta Flopsystem, skoro nie wychwycili bredni Brzęczkowskiego i zamieścicili jako porada eksperta? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Instalują teksty nieuka? :P

Zdrowija żełajem tawariszcz jenerał! :lol:

Jerzy Zembrowski

podolsky
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2007, 22:23

autor: podolsky » 04 lip 2007, 22:37

Moim zdaniem na początek to wystarczy.Sam mam działkę z domkiem i pdobnie zaczynałem. Mimo wszystko powodzenia w budowie!



Polecam forum

marek1970
1 - ostrzeżenie!
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2006, 10:57
Lokalizacja: gdynia

autor: marek1970 » 28 sie 2007, 22:16

Ogrzewanie prądem pomieszczeń o powierzchni ponad 50 m kw.moim zdaniem jest w naszych warunkach w kraju bardzo drogie.Nakłady na kotłownię są stosunkowo niewielkie jednak koszty eksploatacji duże .Polecił bym ogrzewanie elektryczne malego mieszkanka ze względu na mały nakład inwestycyjny

komarr
Re: dostawcy mediow

autor: komarr » 29 sie 2007, 7:29

Paweł_Małek pisze: Jeszcze ani razu nie widzialem zeby wodociagi wyplukaly rurociag po naprawie -


to jest celowe działanie wodociągów. Podczas usuwania awarii czy konserwacji, wodociągi zakręcają "kurek" a zarazem notują stratę wynikającą z brakiem sprzedaży.

Po ukończeniu naprawy, klienci spuszczają "rdzawą" czy brudną wodę co wyrównuje straty wodociągów.

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 29 sie 2007, 8:23

stotom pisze:Chciałbym ponowić pytanie: jak oceniacie zrobienie instalacji c.o. na gaz ze zbiornika?

Czy jest na forum ktoś, kto korzysta z takiego źródła energii?

Czy ktoś wie, jakie są koszta ew. przestawienia się z gazu ze zbiornika na gaz ziemny?


Gaz w zbiorniku to gaz propan-butan. jest to dość kosztowna inwestycja ale tańsza niż olej opałowy.
Ewentualne koszty przestawienia się z propan-butanu na metan (gaz ziemny) są takie, że czeka cię zobienie nowej instalacji gazowej w budynku, a to znaczy projektu i pozwolenia na budowę. Wynika to z gęstości obydwu tych czynników. Instalcje na metan jako lżejszego od powietrza prowadzimy jak najwyżej można w pomieszczeniach. Propan-butan jako cięższa odpowietrza wymaga prowadzenia rr tuż przy powierzchni podłogi. Chodzi o ewentualny wyciek i miesce zbierania się gazu.[/quote]

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie

autor: kibito » 05 mar 2008, 11:37

Jestem niemal zdecydowany na ogrzewanie elektryczne ale .... jak to rozwiązać - maty grzewcze czy druty zalane w np.6 -10 cm wylewce (dla akumulacji)???

Czytam także opinie o tym by nie uzależniać się od jednego źródła i tu pojawia się pytanie -- czy układ ogrzewanie elektryczne +kominek z płaszczem+ kolektory nie byłby idealnym rozwiązaniem ? (zima kominek - lato kolektory ? ) przy czym kolektory i płaszcz kominkowy do ogrzewania wody użytkowej ???
Co państwo sądzą o takim rozwiązaniu -- czy jest to racjonalne zarazem z punktu widzenia funkcjonalnośc jak i ekonomicznie ?

Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów