Prosze o pomoc w doborze elementów CO i podłogówki

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

pkheniu
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2013, 8:21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Prosze o pomoc w doborze elementów CO i podłogówki

autor: pkheniu » 15 lip 2013, 8:29

Witam. Planuję w swoim domku wykonać instalacje ogrzewania podłogowego, c.o. i cwu, w związku z tym mam kilka pytań.

Opis instalacji w domu:
1. Powierzchnia domu około 200m2, parter i poddasze użytkowe. Projekt indywidualny.
2. Ogrzewanie podłogowe na parterze w salonie 44m2 (3 pętle) z kuchnią (1 pętla), łazience, wiatrołapie i małym pokoju po 1 pętli. Regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu osobno (regulator + siłownik na rozdzielaczu). Do tego na piętrze 1 pętla w łazience (jeszcze nie zrobiona).
3. Rozstaw rur ogrzewania podłogowego co 15cm (w strefach brzegowych co 10cm) a na środku żeby rurka się nie złamała podczas zawracania wyszło z 20-30cm. Na cały parter zużyłem 475m rury Wavin fi 16 pex-al-pex, więc maksymalna długość pętli nie przekroczyła 80-90m.
4. W wylewkach w każdym pomieszczeniu zatopiłem przewody 4x0,5 do czujników temp. Nie wiem czy słusznie przewody są doprowadzone do kotłowni.
5. W łazienkach (na parterze i na poddaszu) grzejniki drabinkowe, oraz doprowadzenie rur do grzejników do każdego pomieszczenia; grzejniki raczej od razu będą montowane. Parter: w salonie 2szt, kuchnia (otwarta-połączona z salonem) 1szt, pokój mały 1szt. Piętro: w każdym z trzech pokoi i nie wiem czy dać w garderobie. Jest całkiem spora.
6. Dom ocieplony styropianem grafitowym o grubości 15cm, na parterze w podłodze 10cm styropianu plus 30-40 cm pokruszonych gazobetonów przykrytych chudziakiem, na poddaszu 5cm styropianu, wszędzie na parterze wylewki anhydrytowe grubości 7 cm już zrobione.
7. W salonie kominek ale tylko dla celów dekoracyjnych, nie będzie używany i brany pod uwagę jeśli chodzi o ogrzewanie.
8. W kotłowni kocioł na paliwo stałe z podajnikiem, najlepiej z jakimś rozbudowanym sterownikiem i na jak największą ilość rodzajów paliw.
9. Bojler o pojemności 300 litrów z dwiema wężownicami. Mam w planach od razu zamontować kolektory słoneczne.
10. Ciepła woda użytkowa z cyrkulacją.
11. Rury do cwu zgrzewane Wavin pp-al. piony fi 25, odnogi fi20 plus cyrkulacja fi20. Do grzejników doprowadziłem rurki pp-al fi 20. Do każdego grzejnika oddzielna para rurek, które mam zamiar połączyć w kotłowni za pomocą rozdzielacza.




A teraz pytania:
1. Czy muszę zastosować pompę do cyrkulacji? Bojler, który zakupię będzie miał wejście cyrkulacja, wiec czy będzie się to odbywało grawitacyjnie, czy pompa jest potrzebna?
2. Jak dobrać elementy układu CO, tzn chciałbym mieć np kontrole nad ogrzewaniem podłogowym i z tego też faktu proszę zaproponować regulator, siłowniki na rozdzielaczu, listwa (cokolwiek to jest), zawór cztero lub trój drogowy (który lepszy), rozdzielacz i resztę elementów, które potrzebuje najlepiej nazwy i konkretne modele. Bobrze by było, jakby był do tego też jakiś schemat. Jak na razie mam same rurki zatopione w wylewce. Ponadto podobno podłogówka najlepiej współpracuje z regulatorem (czujnikiem) pogodowym. Proszę podać jego nazwę, typ, model itp. I jeszcze jak podłączyć jeden regulator do czterech siłowników?
3. Czy złączki zaprasowywane i skręcane do pex-al-pex mają taką samą trwałość? Które lepiej zastosować?
4. Czy podłogówka musi pracować w układzie zamkniętym? Pytam ponieważ grzejniki chciałem zrobić w układzie otwartym, z naczyniem wyrównawczym. Zrobić 2 obwody z dwoma pompami. Jedna do grzejników a druga do podłogówki.
5. Jaki kocioł wybrać? Założenie jest takie, że jak pisałem wcześniej będzie to kocioł na paliwo stałe z podajnikiem. Musi spalać 4-6 rodzajów paliw. Bez szaleństwa. Z dobrym, rozbudowanym sterownikiem. Lepszy jest z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym? Jest ktoś w stanie określić ilość KW?
6. Proszę polecić jakieś kolektory słoneczne. Najlepiej ze schematem i cały układ, tzn wszystko co jest potrzebne, konkretny model itp. Będę wykorzystywał je tylko w okresie letnim do CWU. Moja rodzina jest 3 osobowa, ale z założenia ma być 4 osobowa.
Z góry dziękuje za mądre wypowiedzi
pkheniu
Piotr - pkheniu

Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów