Leje sie z sufitu

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Leje sie z sufitu

autor: Enerbau » 23 cze 2013, 1:15

wykonawca pisze:Panie Tomaszu sugeruje dalej stosowac folie ktora jest wedlug Pana super-- ale ja tego nigdy nie polecam jest to sztuczne g ...o --- jesli wedlug Pana jest to najleprzy material to dlaczego tylu inwestorow ma problem z wilgocia i skraplaniem -- prosze tylko nie pisac ,ze zle jest to wykonane gdyz te opowiesci sa znane o dawna-- to czy ktos wybierze folie czy materal naturalny to decyzja nalezy do inwestora--- w przypadku foli -- tylko problemy


Jeżeli robi się izolacje od wewnątrz, to folia paroizolacyjna jest obligatoryjna. W szczególności w przypadku izolacji dachowych i ściennych z zastosowaniem wełny mineralnej albo styropianu jako izolatora! Podstawą skutecznej izolacji wewnętrznej jest jej szczelność, w każdym tego słowa znaczeniu. "Fachowcy" od siedmiu boleści zakładają jakąś folię, najczęściej żółtą, zamykają ścianę, bądź sufit płytami GK i są święcie przekonani, że zrobili dobrą robotę!!! Oceniam, że ok. 90% izolacji dachowych i wewnętrznych ściennych nie jest zrobionych zgodnie z obowiązującymi normami. Dziadostwo budowlańców budzi wręcz grozę. Wydaje się im, że gdzieś tam byli, coś tam widzieli i mogą nieświadomym ludziom kit wcisnąć. Ciekaw jestem jakie doświadczenia ma w tym temacie
kolega wykonawca?

wykonawca
Aktywny
Aktywny
Posty: 178
Rejestracja: 28 lis 2009, 18:51
Re: Leje sie z sufitu

autor: wykonawca » 23 cze 2013, 2:12

enerbau napisal -
Jeżeli robi się izolacje od wewnątrz, to folia paroizolacyjna jest obligatoryjna. W szczególności w przypadku izolacji dachowych i ściennych z zastosowaniem wełny mineralnej albo styropianu jako izolatora! Podstawą skutecznej izolacji wewnętrznej jest jej szczelność, w każdym tego słowa znaczeniu.------- prosze dalej stosowac obligatoryjnie te g.....o i byc SZCZESLIWYM - reprezentujemy dwa swiaty Pan iluzji ja rzeczywistosci ktora jest straszna dla [ inwestorow po zastosowaniu foli ] tym sie roznimy

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Leje sie z sufitu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 cze 2013, 3:26

Iaxolacja jest by izolować a nie ją na zewnątrz przyklejać
Obrazek
TO NIE JEST IZOLACJA

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Leje sie z sufitu

autor: bachus » 24 cze 2013, 21:39

Witam.
Jak czytam ten watek to cały czas tylko czytam jak zlikwidować problem. Natomiast nikt ze starych wyjadaczy nie napisał jaka jest przyczyna. A jest ona ciekawa, bo to pomieszczenie jest jeszcze nie zamieszkałe i cały czas wentylowane. Przed wybiciem otworu się lało, po wybiciu się też leje, nawet miszcz fizyki budowli nic sensownego nie jest w stanie doradzić, prócz bełkotu. W tej sytuacji czy folia jest czy jej niema nie powinno być takiego zawilgocenia bo pomieszczenie nie zamieszkałe i wilgoć nie pochodzi z racji użytkowania.
tusiu, głowy nie dam ale wydaje mi się, że dach jest nie szczelny, Z tego co piszesz to tej wody jest zbyt wiele aby pochodziła ona z pomieszczenia. Musisz znaleźć przyczynę a nie skutek takiego stanu rzeczy.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Leje sie z sufitu

autor: Enerbau » 24 cze 2013, 23:38

Inną opcją mogło być zamknięcie wilgoci w czasie budowy sufitu. Tusiu wspomniał w późniejszym poście, że gdy zakładali sufit, to strop był oszroniony. Ten fakt nie był znany na początku wątku!
Sądzę, że należy zerwać cały sufit i zobaczyć czy strop i ściany są naprawdę suche. Ewentualnie zostawić jeszcze przez jakiś czas i obserwować co się będzie działo. W każdym bądź razie, tak jak pisze Bachus trzeba znaleźć przyczynę, czyli cofnąć się do początku całego "zamieszania".
Najlepsze rady nie pomogą jeżeli nie zna się wszystkich faktów...

tusiu
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 07 paź 2012, 23:00
Lokalizacja: Radomsko
Re: Leje sie z sufitu

autor: tusiu » 25 cze 2013, 15:50

No to wam powiem, że na klatce schodowej(była ocieplana kiedy były naprawdę ciepłe dni) w miejscu gdzie jest prosty sufit na odcinku 2m, a dalej schodzi w dół kolejne 2m, to tam gdzie jest prosty na odcinku 50cm wełna dolega do stropu i po zdjęciu płyty sam spód wełny mokry(wysechł po 2 dniach), a tam gdzie wełna nie dolega suchutko. A na klatce schodowej nawet nie ma najmniejszej opcji, aby tam przeciekało.

Majster, który wykonywał ten dach radzi, aby nie odejmować wełny, tylko zostawić 15cm, a obniżyć sufit o jakieś 3-4cm, kratkę wywiewną w kominie zostawić, a nad oknami zrobić kratkę nawiewną.
Co o tym sądzicie?
Wtedy będę miał poddasze 230cm, czyli malutko...

A woda wydaje mi się ze tworzy się ze zetknięcia gorącego powietrza od strony żelbetu z zimnym w wełnie, no bo jak inaczej?

Pozdrawiam

tusiu
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 07 paź 2012, 23:00
Lokalizacja: Radomsko
Re: Leje sie z sufitu

autor: tusiu » 29 cze 2013, 13:51

Wszystkie płyty zdjęte i tam nad tym otworem wybitym w kominie dla "wentylacji" w obrębie około 1x1m wełna jest suchutka, wszędzie indziej niezależnie od tego czy ma lukę wentylacyjna czy jej nie ma jest mokra od spodu..
Wełna szybko wysycha, 3dni i jest prawie sucha, jedynie w profilach jest woda jeszcze.
"Majster" chce zostawić wełnę i sufit tak jak jest, czyli w niektórych miejscach jest luka 10-15cm(tam gdzie najwyżej), a przy oknach jej w większości nie ma wcale lub jest 1-2cm i zrobić po jednej jak i po drugiej stronie budynku kratki wentylacyjne w odległości 1m od siebie. czyli na pokój 5,7m około 5 kratek. Następnie zakryć to szczelnie folią i nakręcić kilka starych płyt(zdjęliśmy specjalnie w całości), po załóżmy tygodniu ciepłych dni zdjąć płyty i zobaczyć czy nadal będzie woda, jeśli tak to albo obniżyć sufit albo ując tak wełny aby wszędzie była luka.
Co sadzicie ?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Leje sie z sufitu

autor: Enerbau » 30 cze 2013, 1:25

Wiem, że nie wolno na forum wzywać do czynów zabronionych, ale w tej chwili mam ochotę zrobić komuś krzywdę. Tak jak pisał kolega Bachus, wilgoć nie mogła pochodzić z pomieszczenia poniżej.
Została ona zamknięta w przestrzeni nadsufitowej na skutek przedwczesnego zamknięcia stropodachu przez podwieszony sufit. Poprzez wybicie otworu do komina wentylacyjnego i zaizolowanie sufitu powstał naturalny ciąg, który "ściągnął" wilgoć ze stopodachu oraz ścian i doprowadził do skraplania się wilgoci na powierzchni folii paroizolacyjnej, a tym samym do zawilgocenia wełny mineralnej. Gdyby folia paroizolacyjna była szczelna, to wilgoć nie miałaby prawa skraplać się pod sufitem! Dziura w kominie de fakto wyciągneła wilgoć ze ścian i stropodachu , a ona skropliła się na chłodniejszej części (spodzie) wełny mineralnej. Teraz trzeba tylko wysuszyć stropodach, zamknąć dziurę w kominie, położyć suchą wełnę mineralną, szczelnie przykleić folię paroizolacyjną (wg wszystkich z tym związanych norm, a nie na oko), przykręcić nowe płyty GK, zaszpachlować, zagruntować i pomalować sufit. "Majstrowi" nie robić krzywdy, tylko wysłać na rekolekcje albo na pielgrzymkę do Ziemii Świętej, aby mógł odkupić swoje winy. :wink:

tusiu
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 07 paź 2012, 23:00
Lokalizacja: Radomsko
Re: Leje sie z sufitu

autor: tusiu » 30 cze 2013, 10:17

Dziękuje serdecznie za pomoc.
Ja to po tym co się stało trochę boje się znowu zamykać tego bez zrobienia wentylacji...
Ale w takim razie jak wytłumaczyć to że wełna mokra była również w korytarzu , jedynie w miejscu najdalszym od owiewu gdzie wełna jest dociśnięta do stropodachu.
Korytarz był ocieplany po wyschnięciu wszystkiego w ciepłe dni.

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask
Re: Leje sie z sufitu

autor: docent56 » 01 lip 2013, 22:04

Będę złośliwy i napiszę że odpowiedzieć na zadane pytanie powinien tu Tomasz Brzęczkowski bo to chyba za jego sugestią ocieplono sufit (stropodach)od wewnątrz.Stwierdzam po opisanych zjawiskach że przyroda nie zmieniła swych zasad a fizyka nadal może je tłumaczyć według znanych praw.Trzeba je tylko znać i odpowiednio stosować.

tusiu
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 07 paź 2012, 23:00
Lokalizacja: Radomsko
Re: Leje sie z sufitu

autor: tusiu » 01 lip 2013, 23:18

Podczas wykonywania izolacji sugerowałem się pomocą Pana Tomasza.
No i rozmowa stanęła na tym, że jeśli wełnę dobrze zabezpieczę od spodu folia paroizolacyjną(taką lepszą) to wilgoć nie będzie miała skąd się dostać do wełny.
Tak też zrobiłem, kupiłem nie marketową folie, tylko taka droższą grubszą z atestem, na łączeniach posklejałem i wyszło jak widać.
Pomoc mile widziana, bo wełna już jest sucha, jedynie w profilach jest trochę mokro, więc można by zacząć działać z poprawką ocieplenia.
Na razie stanęło na tym, aby zrobić otwory 30-40mm w ścianie co 50cm z jednej jak i drugiej strony domu, tylko czy takie otwory coś dadzą, jeśli po jednej stronie wełna jest tylko w nielicznych miejscach z pustką wentylacyjna..

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Leje sie z sufitu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 lip 2013, 7:04

Po pierwsze -
Zawsze piszę, że wszelkie prace termomodernizacyjne należy zaczynać od skutecznej wentylacji mechanicznej
Po drugie - PRZECIEŻ TO JEST WODA Z ZEWNĄTRZ .

Woda z wewnątrz może być w niezabezpieczonej paroizolacją wełnie - tylko przy mrozach.

tusiu
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 07 paź 2012, 23:00
Lokalizacja: Radomsko
Re: Leje sie z sufitu

autor: tusiu » 02 lip 2013, 12:18

Okna są ciągle pootwierane, a na noc uchylone, otwór w kominie jak się przyłoży rękę to ciągnie aż miło, drzwi od pokoju tez otwarte, więc wentylacja jest dobra.

Jak w takim razie rozwiązać problem, aby ta woda już się tam nie pojawiła? Co zrobić z tym sufitem?
Wełna teraz wyschła, płyty i folia zdjęte, a na dworze u mnie dzisiaj gorąco i jak wkładam rękę do wełny to żadnej wilgoci nie czuje.

tusiu
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 07 paź 2012, 23:00
Lokalizacja: Radomsko
Re: Leje sie z sufitu

autor: tusiu » 03 lip 2013, 17:30

Nie zrobiłem jeszcze otworów wentylacyjnych, ale na probe zakryłem wełnę tylko sama folia i po 2dniach ciepłych wsadziłem rękę między folie, a wełnę, na folii czuć że jest woda, a wełna w dotyku wydaje się sucha.
Może to naprawdę winna jest ta folia tak jak pisał kolega wykonawca?

Czytałem, że bezwzględnie należy stosować folie, ale do takich pomieszczeń jak np. kuchnia czy łazienka, a do pokoju, że nie ma takiej konieczności.

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask
Re: Leje sie z sufitu

autor: docent56 » 03 lip 2013, 22:35

Jak długo trzeba tłumaczyć że nie można ocieplać od wewnątrz pomieszczenia.Z tym przypadkiem mamy tu do czynienia .Pan Brzeczkowski tu nic nie poradzi bo nie zna praw Fizyki,


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów