Pompa ciepła w starym domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

bl133
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwie 2013, 12:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Pompa ciepła w starym domu

autor: bl133 » 23 kwie 2013, 12:33

Witam, jestem nowa na tym forum więc z góry proszę o wyrozumiałość :). Obecnie jestem w posiadaniu starego domu poniemieckiego 150 m2 na wsi na Dolnym Śląsku. Dom jest w trakcie remontu. Dach jest już zrobiony i ocieplony, na poddaszu jest pokój. Tak prawdę powiedziawszy dom był remontowany od góry. Jestem teraz na etapie wyboru systemu grzewczego do tego domu i zastanawiam się nad pc powietrze woda albo pc gruntową. Dom jest jeszcze nie ocieplony z zewnątrz ale jest to w planach. W tej chwili w domu jest kominek ale zwykly nie z płaszczem wodnym. I zastanawiam się czy zamontowanie którejś z tych pomp ma sens w starym domu czy koszty eksploatacji nie puszczą mnie z torbami :). Pompa miałaby ogrzewac dom jak i wode użytkową. Prosiłabym o jakąś podpowiedz czy to jest opłacalne czy raczej dać sobie z tym spokój i szukać innego rozwiązania. Szczerze mówiąc bardziej interesowala by mnie pc powietrze woda ponieważ jest tańsza :) . Chcę się również dowiedzieć jaki jest koszt takich pomp, chodzi mi o koszty kupna jak i koszty używania.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2013, 12:50

bl133 pisze:Witam, jestem nowa na tym forum więc z góry proszę o wyrozumiałość :). Obecnie jestem w posiadaniu starego domu poniemieckiego 150 m2 na wsi na Dolnym Śląsku. Dom jest w trakcie remontu. Dach jest już zrobiony i ocieplony, na poddaszu jest pokój. Tak prawdę powiedziawszy dom był remontowany od góry. Jestem teraz na etapie wyboru systemu grzewczego do tego domu i zastanawiam się nad pc powietrze woda albo pc gruntową. Dom jest jeszcze nie ocieplony z zewnątrz ale jest to w planach. W tej chwili w domu jest kominek ale zwykly nie z płaszczem wodnym. I zastanawiam się czy zamontowanie którejś z tych pomp ma sens w starym domu czy koszty eksploatacji nie puszczą mnie z torbami :). Pompa miałaby ogrzewac dom jak i wode użytkową. Prosiłabym o jakąś podpowiedz czy to jest opłacalne czy raczej dać sobie z tym spokój i szukać innego rozwiązania. Szczerze mówiąc bardziej interesowala by mnie pc powietrze woda ponieważ jest tańsza :) . Chcę się również dowiedzieć jaki jest koszt takich pomp, chodzi mi o koszty kupna jak i koszty używania.

Dziś ogrzewanie prądem nawet bez pompy ciepła jest - tańsze niż gazem czy olejem .
Należy tylko koniecznie mieć (przed ociepleniem) wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Lepiej i taniej zrobić niecentralne ogrzewanie i rekuperator niż centralne bez rekuperacji ciepła z wentylacji.
Jeżeli mamy kase na pompę ciepła - tp Boże broń inną niż z bezpośrednim skraplaniem lub parowaniem - czyli powietrzna pompa i klmakonwektory. Do cwu -jeżeli dużo ciepłej wody zużywamy ( ponad 100 litrów dziennie musi być oddzielna pompa - zintegrowana z zasobnikiem.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: Enerbau » 23 kwie 2013, 13:18

[quote="bl133"][/quote]
Przy prawidłowo zaizolowanym domu, można też rozważyć takie rozwiązanie http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... ie-energii










Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: Enerbau » 23 kwie 2013, 19:34

Jeżeli jest to stary poniemiecki dom, to prawdopodobnie ma ściany o grubości do 40 cm. W takich domach izolacja zewnętrzna mijaja się z celem i jest typowym wyrzucaniem pieniędzy przez okno.
Jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest właściwie dobrana do domu izolacja wewnętrzna. Nie dość, że tańsza, to jeszcze bardziej skuteczna, a przecież o to chodzi.

bl133
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwie 2013, 12:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: bl133 » 23 kwie 2013, 20:25

Wiec nie ma sensu ocieplanie takich grubych ścian od zewnątrz? A gdyby np dać od wewnątrz wełne mineralną a z zewnątrz cieńki styropian np 5 cm? Chodzi mi o to że jeśli położe tynk na ściane od zewnatrz to z czasem zawsze coś sie z nim stanie a na styropianie zawsze wyglada estetycznie. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę :)

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: Enerbau » 23 kwie 2013, 20:47

O izolacjach zewnętrznych można sobie poczytać w tym wątku vt/36015/0/przemilczana-prawda-o-zewnetrznej-izolacji
Prościej jest dać na zewnątrz tynk cienkowarstwowy tynk akrylowy np. http://www.selena.pl/cms/?__page_id=310 , który również kładzie się na izolacjach zewnętrznych. Jest to bardzo trwały tynk, który można bez problemu malować.
Od środka proponuję stelaże, wełna mineralna (max 8 cm ) folia paroizolacyjna oraz płyty GK.

Obrazek

Obrazek

bl133
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwie 2013, 12:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: bl133 » 24 kwie 2013, 9:37

Ok, a więc ocieplać od wewnątrz, a jeśli chodzi o pompe ciepła to czy może ona być zainstalowana w piwnicy? I czy ona nadaje się tylko na podłogówkę czy grzejniki tez mogą być?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: Jarecki79 » 24 kwie 2013, 10:05


Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 kwie 2013, 12:42

bl133 pisze:Ok, a więc ocieplać od wewnątrz, a jeśli chodzi o pompe ciepła to czy może ona być zainstalowana w piwnicy? I czy ona nadaje się tylko na podłogówkę czy grzejniki tez mogą być?

Pompa ciepła - i podłogówka? Tak ale dlaczego rezygnować z klimatyzacji. Poza tym podłogówka wymaga grubej izolacji termicznej. Najkorzystniej dać powietrzną pompę i bezpośrednie ogrzewanie i chłodzenie.

juszeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2013, 7:11
Re: Pompa ciepła w starym domu

autor: juszeg » 07 maja 2013, 7:55

Konsorcjum firm CARPATHIA CONSULTING GROUP oraz CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNO-EKONOMICZNEGO w związku z realizacją szkoleń dla instalatorów OZE poszukuje trenerów/wykładowców do przeprowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu:
- systemy solarne - termiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- pompy ciepła (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- systemy solarne fotowoltaiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)

Szkolenia będą organizowane dla grup średnio 12 osobowych (teoria) i dwóch podgrup po 6 osób (praktyka prowadzona przez 2 trenerów po jednym dla każdej podgrupy odbywać się będą na specjalistycznych platformach szkoleniowych). Szkolenia będą realizowane na terenie woj. Lubelskiego (m.in. Lublin, Puławy) i Małopolskiego (Kraków, Nowy Sącz). Szkolenia odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 8-17.
Łączna liczba grup szkoleniowych do przeprowadzenia do końca 2013 roku wynosi 12 tj. konieczne jest przeprowadzenie 72 dni zajęć teoretycznych i 216 dni zajęć praktycznych. W tym kontekście do współpracy poszukujemy trenerów dysponujących odpowiednią ilością wolnych terminów do prowadzonej współpracy. W roku 2014 planujemy realizację szkoleń na co najmniej podobną skalę.
Wymagania co do trenerów:
- co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy związanej z instalacjami OZE
- co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE na poziomie zaawansowanym
- wykształcenie wyższe techniczne
Szkolenia prowadzone będą dla instalatorów OZE z wieloletnim stażem co powoduje wysokie oczekiwania uczestników co do kompetencji trenera i jakości przekazywanej wiedzy.
Obowiązki trenera:
-przygotowanie programu szkolenia,
-przygotowanie materiałów szkoleniowych,
-przeprowadzenie szkolenia.

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV (w których prosimy o wyeksponowanie doświadczenia w zakresie pracy zawodowej związanej z instalacjami OZE oraz doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE). Wraz z CV prosimy o podanie informacji dotyczących:
- propozycji jakie tematy szkolenia mogą być obsługiwane
- rodzaju prowadzonych zajęć (praktyka, teoria)
- proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do dnia szkoleniowego
- możliwości zaangażowania czasowego w okresie miesięcznym w realizację szkoleń (ile dni w ciągu m-ca dana osoba może prowadzić zajęcia).

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Fularzem:
Telefon: 660 778 116, (17) 22 20 133
e-mail: crse@crse.org.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 40 gości

Gotowe projekty domów