Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mike pools
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 01 lut 2014, 7:06
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: mike pools » 11 sty 2015, 12:51

Wodne nie nadaje się do domów izolowanych.

nie zgadzam sie ,sposób izolowania domu nie dyskwalifikuje ogrzewania wodnego na korzyść prądu , to nie tak jest.

dobrze izolowany dom z ogrzewaniem gazowym to porównywalne rachunki jak przy pompie ciepła przy jednoczesnym nizszym nakładzie inwestycyjnym i wyższym komforcie użytkowania niż kotły na paliwa stałe czy też słabe pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym w dalszej części zwane starymi lodówkami -chodzi o dzwięk


jestem daleki od marketingowej papki typu przy pompie ciepła zapłacisz tyle a tyle za ogrzewanie . prawda jest taka ,że jak zabraknie szcześcia i pompiaz okaże sie niedouczony to nie ma miodu i tak

domek 200m2 pompa cop3,8 koszt wykonania jakieś 70 tysi z podłogówką i klient rachuneczki ma rzędu 3 tysie rocznie .
domek 200 m2 grzany gazem kotła kondens plus podlogówka koszt wykonania 45tysi(w tym przyłącze zpgnig za 2300zł,szafka ,zawory i test) i rachunki rzędu 3200 rocznie .
TAK TO WYGLĄDA W REALU PO MONTAŻU

inwestorzy niech pamiętaja ,że większość opini o pompach ciepła w internecie pochodzi od samyc h pompiarzy i nie ma nic współnego z prawda .
prawda to skan rachunku za energię elektryczna za ostatni rok kontra rachunek za gaz za ostatni rok . oczywiście nie ma dwóch identycznych sytuacji dla porównania ale to i lepiej dla pompiarzy , bo nie ma jak ich przyłapać - a ekonomia przy pompie ciepła i temperaturze wenątrz 23 stopnie to abstrakcja - przy gazie zwykła sprawa bez emocji.

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Maniak » 11 sty 2015, 13:18

No niestety Polska jest nieco zacofana lub po prostu "zablokowana" jeżeli chodzi o powietrzne pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania tymczasem polecam poczytać opinie właścicieli domów z innych krajów i rejonów o podobnym a nawet i gorszym klimacie. Jakoś okazuje się, że to naprawde wysoce ekonomiczne rozwiazanie. Grzanie gazem... Sam grzeję gazem i widzę, że magiczne 11,125 Kwh przysyłane mi w rachunku za m3 jest ewenementem, którego jednak w domu nie idzie odczuć. Pozatym centralne systemy ogrzewania są ciężko sterowalne i drogie. A pgniig to kolejna pijawka abonametnowa oferująca magiczny gaz. Take jest moje własne doświadczenie. Jeszcze jak dojdzie do tego firma, która na dom 60w/m2 wrzuci kocioł 18Kw nawet i 24Kw z modulacją od 5Kw. Takich przypadków jest mnóstwo.

mike pools
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 01 lut 2014, 7:06
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: mike pools » 11 sty 2015, 13:30

to jest sedno sprawy , opinie z innych krajów gdzie styropiany deklarowane pokrywaja się z tym co przyjeżdża na plac budowy , parametry gazu deklarowane i rzeczywiste a nie jak w kraju gdzie w miare jak zima jest lekka i pgn nie zarobi tak zaazotuje gaz aby podkręcić zyski i pokryć straty z kieszeni klientow - to tylko u nas za darmo ,za nasze.
zgadzam sie ,że gdyby sytuacja cudownie ozdrowiała,odblokowała sie rozmowa była by inna - chociaz zarówno po stronie pompiarzy jak i gazowników jak sądzę.
sytuacja idealna to subsydia na ekologiczne żródła ciepła w tym wypadku pompy produkowane przez polskich producentów na polskiej myśli technicznej -porównywalne jakościowo z lidrami rynku może nawet droższymi jak pozostałe ale polskimi i wybieranymi przez inwestorów w kraju głownie ze względu na to że są polskie i dają prace polakom - rozmarzyłem się.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Bolas » 11 sty 2015, 15:38

nie zgadzam sie ,sposób izolowania domu nie dyskwalifikuje ogrzewania wodnego na korzyść prądu

Matematyki nie oszukasz jeżeli domoch 200m2 zużyje 15W/m2 to daje nam 3kW nie znajdziesz takiego kotła. Poza tym by zniwelować straty ciepła na przesyle będziesz musiał zastosować otulinę grubości min5cm co podwaja koszty materiału. Jakie grzejniki wybierzesz gdzie pokój 50m2 będzie miał 750W gdzie go umieścisz w tak dużym pokoju? Oczywiście jeżeli uważasz że straty na przesyle nie są stratami bo przecież ciepło zostaje w budynku to też jesteś w błędzie bo nie zawsze te ciepło zostaje tam gdzie byśmy go chcieli mieć. Można podłogówkę zastosować tyle że rury będą szły w posadzce co ile co 50-80cm? Oczywiście można kapilarnie ale to znów większe koszta niż standardowa PEXa.

dom z ogrzewaniem gazowym to porównywalne rachunki jak przy pompie...


Owszem nakład na PC jest dużo wyższy z tym że połowę ceny kosztuje dolne źródło (mowa tutaj o PC gruntowej z pionowymi) i ok 1/3ceny (przy kolektorze poziomym). PC powietrzne trzeba przyznać że spisywałyby się lepiej w ostatnich dwóch sezonach niż droższe odpowiedniki ze "stałym" źródłem ciepła.
Co do rachunków nie mogę się zgodzić. W moim wypadku dwa pierwsze sezony grzewcze na propa-butan wyszły mnie 2400 i 3200 za sezon grzewczy wraz z wodą (z racji oszczędności temp w domu 21-22'C) Aktualnie przy PC gruntowej z poziomym źródłem rachunek za poprzedni rok to 2200 temp w domu 22-24'C. Owszem nakład w porównaniu do zwykłego kotła dwufunkcyjnego 15x większy z tym że trzeba pamiętać że DŹ to paliwo na cały okres użytkowania za które trzeba zapłacić na raz a nie martwić się że Ruscy zakręcają kurek albo nasi dobrzy pOSŁY wrzucają kolejny podateczek na utrzymanie nierentownych kopalni.

zabraknie szcześcia i pompiaz okaże sie niedouczony to nie ma miodu i tak

Dlatego jestem daleki w dyskusjach z innymi nt. dolnego źródła wg swojego pomysłu. Korzystam ze sprawdzonej metody doboru i nie raz już odmawiałem wykonania DŹ wg projektu który mi dostarczono ponieważ nie mogę dać na takie DŹ gwarancji.
Pompiarz który nie ma sam w domu pompy ciepła to nie pompiarz.

23'C wewnątrz to nie problem tylko kto w tej temp usiedzi. Abstrakcja pojawia się wtedy gdy pompa jest źle dobrana. Rok temu miałem konfrontację z gościem na przetargu dobrałem do inwestycji o połowę większą pompę powietrzną niż konkurencja. Po 20 min przeglądania DTR udowodniłem że gość źle dobrał pompę dostał po nosie od inwestora i spuścił uszy. Pompa by ujechała ale w połowie sezonu grzałaby prądem :)

Rachunek za mój prąd (cały dom!):
Obrazek

mike pools
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 01 lut 2014, 7:06
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: mike pools » 11 sty 2015, 17:31

super kolego
dziękuję za konkretne informacje - klasa.

fajnie ,że masz porównanie z systemem gazowym i mówisz prawdę .

co do tych 23 stopni , też bym nie usiedział ale zapytaj Pani domu jak jej pasuje i muszę dawać 23 i jest cisza i spokój:) dla mnie idealne jest 21,5 ustawiam wię na 22 bezwładność robi 22,8 regulator przesterowałem i pokazuje 23 i gotowe --ale nie każdy jest instalatorem we własnym domu.

zdanie ,że pompiaz powinien miec u siebie pompę jest 100 procent słuszne . mój dom to juz 4 z kolei i zawsze miałem gaz -.stąd równiez na własnej skórze poznałem co to obliczenia ,a realizacja i pozostaje przy swoim.dyskusje ,że to jest lepsze a tamto gorsze nie prowadzą do nikąd
niech każdy inwestuje jak mu się rzewnie podoba i na ile portfel pozwala.

w pompach intryguje niejedynie to ,że słyszy się jak to inwestorzy nie maja kasy ,na izolacje , na roboty tracone , a w ciemno kładą ciężki szmal za pompę

taka sytuacja: vitodens 10kw modulacja od 2,4 kw styka zupełnie na opisana przez ciebie kolego sytuacje i daje rachunki dla domu 160m2 rzędu 1550zł rok -- mamy w swojej kartotece realizacji
całość na podłogówce -rozstaw rury 10,15,25 czynnik 25/30stopni max z krzywej do 35 -daje rade bez przemieszania, rozdzielacz kolo kociołka rura 18mm posadzka anhydrytowa. uważam ,że nie ma krzywdy zważywszy ,że klient za powyższe zostawił u nas 33tysie i ani grosza więcej. wszystko dostarczyliśmy w tej cenie ,więc jest to cena kompletna - jedynie nie montujemy cyrkulacji ,bo łazienka za kotłownią a kuchnia na przepływowym 230v . tak robimy i pasuje ,nie mam nawet pomysłów więcej jak to jeszcze dopieścić,ale jestem w kontakcie z inwestorwem cały czas więc nic straconego
aha u tegoż inwestora w/g Pani domu 23 to minimum -chłop nie wyrabia ,ratuje zimne z pianką:)

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Bolas » 11 sty 2015, 18:25

Kiedyś u klientki miałem 26'C i myślałem że się ugotuję a ta w grubym golfie chodziła. Niedogrzana ale kto komu zabroni - współczuję chłopu.
Duży minus PC to tak jak wspomniałeś tryb starej lodówki - spora sprężarka jest głośna. A kotłownia w łazience w porównaniu do gazówek jest ciężka w zabudowie. Tym bardziej jeżeli sąsiaduje z pokojem użytkowym. To tak jak wziąć odkurzacz centralny pod warunkiem posiadania ciszy w pokoju i mieć go zamontowany za ścianą :) z tą różnicą że nikt nie będzie odkurzał w nocy.
Przed chwilą PC grzała mi wodę do 42'C.

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu zasilanie 53'C - więc do osiągnięcia producent twierdzi że do 65'C bez grzałek da radę - nie musiałem jeszcze sprawdzać.

Drugie pokazuje kolejno
Lewe dwie temp to: temp źródła za pompą i temp z gruntu delta 2,4.
Prawy słupek rekuperator: 1-czerpnia; 2-nadmuch do domu; 3-wyciąg z domu; 4-wywiew za reku

mike pools
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 01 lut 2014, 7:06
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: mike pools » 11 sty 2015, 19:19

fajnie ,że dobrze działa -to najważniejsze

powiedz jak to sie ma przy mrozach rzędu -10 takie mysle dominuja - jaka delta wtedy no i kluczowe ,czy włączają się grzałki ,czy nie ma takiej konieczności?

tak patrząc na odczyty to jak temperatura teraz w domu jest jeśli reku 16?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Bolas » 13 sty 2015, 7:09

Noo nareszcie mi odblokowali temat więc mogę odpisać choć na PW dałem ci odpowiedź napiszę jeszcze tu. RADZĘ WSZYSTKIM STAŁYM UŻYTKOWNIKOM SPRAWDZAĆ STALE PW BO SKRYPT FORUM NIE INFORMUJE O OTRZYMANEJ NOWEJ WIADOMOŚCI.

I tak. Temp wywiewana z domu to rzeczywiście 16'C spowodowane tym że wentyluję jeszcze kotłownię, pralnię i warsztacik w których temp są utrzymywane na poziomie 7-10'C tylko jak żona prasuje w pralni temp wzrasta tam do +45'C ;). Więc sumarycznie gdy tego nie robi temp jest niższa muszę to zrobić z jakimś sterowaniem albo cuś :) Pamiętam że TB pokazywał anemostat otwierany czasowo.

Nie mam dowodów ale na to że przy niższych temp mam jakąś magiczną temp z ziemi ale jeżeli dobrze pamiętam to zeszłej zimy najmniej miałem 4,2'C (w PW napisałem myślnik a nie minus!) Poczekamy na mrozy to zrobię fotkę.
Mam też nieszczelność na czerpni i miesza mi powietrze z kotłowni z zasysanym z dworu co znów powoduje ze mam ok 3-5'C więcej na czerpni. Muszę to tez naprawić. Kiedyś miałem podłączoną PC powietrzną do CWU (nie miałem jeszcze PC gruntowej a gazówkę odsprzedałem po sezonie grzewczym) która na lato chłodziła mi powietrze na czerpni ale nie działało to fajnie bo PC chodziła kilka godzin w dniu więc nijak nie chłodziła tego powietrza.
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2015, 8:40

mike pools pisze:Wodne nie nadaje się do domów izolowanych.

nie zgadzam sie ,sposób izolowania domu nie dyskwalifikuje ogrzewania wodnego na korzyść prądu , to nie tak jest.

dobrze izolowany dom z ogrzewaniem gazowym to porównywalne rachunki jak przy pompie ciepła przy jednoczesnym nizszym nakładzie inwestycyjnym i wyższym komforcie użytkowania niż kotły na paliwa stałe czy też słabe pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym w dalszej części zwane starymi lodówkami -chodzi o dzwięk


jestem daleki od marketingowej papki typu przy pompie ciepła zapłacisz tyle a tyle za ogrzewanie . prawda jest taka ,że jak zabraknie szcześcia i pompiaz okaże sie niedouczony to nie ma miodu i tak

domek 200m2 pompa cop3,8 koszt wykonania jakieś 70 tysi z podłogówką i klient rachuneczki ma rzędu 3 tysie rocznie .
domek 200 m2 grzany gazem kotła kondens plus podlogówka koszt wykonania 45tysi(w tym przyłącze zpgnig za 2300zł,szafka ,zawory i test) i rachunki rzędu 3200 rocznie .
TAK TO WYGLĄDA W REALU PO MONTAŻU

inwestorzy niech pamiętaja ,że większość opini o pompach ciepła w internecie pochodzi od samyc h pompiarzy i nie ma nic współnego z prawda .
prawda to skan rachunku za energię elektryczna za ostatni rok kontra rachunek za gaz za ostatni rok . oczywiście nie ma dwóch identycznych sytuacji dla porównania ale to i lepiej dla pompiarzy , bo nie ma jak ich przyłapać - a ekonomia przy pompie ciepła i temperaturze wenątrz 23 stopnie to abstrakcja - przy gazie zwykła sprawa bez emocji.


Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania.
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie.
prof Krzysztof Żmijewski

- A+ dom plusenergetyczny - sprzedaje kWh
- A dom autonomiczny - zużycie 0 kWh
- B dom dobrze izolowany - zużycie 0-15 kWh/m2 rocznie
- C dom izolowany - zużycie 15-30 kWh/m2 rocznie
- D Dom nieizolowany.

domek 200m2 pompa cop3,8 koszt wykonania jakieś 70 tysi z podłogówką i klient rachuneczki ma rzędu 3 tysie rocznie .
domek 200 m2 grzany gazem kotła kondens plus podlogówka koszt wykonania 45tysi(w tym przyłącze zpgnig za 2300zł,szafka ,zawory i test) i rachunki rzędu 3200 rocznie .
TAK TO WYGLĄDA W REALU PO MONTAŻU
Gdyby dom 200m2 był izolowany, a sprawność systemu ogrzewania gazem, dochodziła do 50% ( co nie jest nieosiągalne) to zużycie nie powinno przekroczyć 700 - 750 m3 rocznie.
Koszt najlepszej instalacji na dom izolowany i dobrze izolowany
- ogrzewanie podłogowe niecentralne - 6000zł
- klimatyzacja kanałowa inwertorowa - 8000 zł
-zasobnik z pompą ciepłą do cwu 300 litrów 6000zł.
Ceny brutto z VAT23%.
Razem 20 000zł brutto 23% - Rachunki - 1500zł

Stosowanie centralnego ogrzewania gazowego może usprawiedliwiać tylko brak wiedzy lub hobby!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2015, 8:45

Maniak pisze:No niestety Polska jest nieco zacofana lub po prostu "zablokowana" jeżeli chodzi o powietrzne pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania tymczasem polecam poczytać opinie właścicieli domów z innych krajów i rejonów o podobnym a nawet i gorszym klimacie. Jakoś okazuje się, że to naprawde wysoce ekonomiczne rozwiazanie. Grzanie gazem... Sam grzeję gazem i widzę, że magiczne 11,125 Kwh przysyłane mi w rachunku za m3 jest ewenementem, którego jednak w domu nie idzie odczuć. Pozatym centralne systemy ogrzewania są ciężko sterowalne i drogie. A pgniig to kolejna pijawka abonametnowa oferująca magiczny gaz. Take jest moje własne doświadczenie. Jeszcze jak dojdzie do tego firma, która na dom 60w/m2 wrzuci kocioł 18Kw nawet i 24Kw z modulacją od 5Kw. Takich przypadków jest mnóstwo.

Nie Polska a polskie politechniki. Tam się odbywa parnie mózgu!!! Do dziś są wydziały ogrzewania a nie ma wydziałów izolowania!
Mało tego !!! Nawet obecnie dopuszcza się takie sprawy jak ogrzewanie gazem, węglem czy olejem. Do dziś spotyka się "fachowców" co pompą ciepła zasilają rurki w podłodze. Mało tego, spotkałem nawet tak źle wykształconych inżynierów, którzy nie wiedzieli, dlaczego nie można łączyć ogrzewania wody i pomieszczeń.
Czego tam uczą na tych politechnikach? Czy wszyscy kupują w necie prace i od ćwierć wieku nic się nie zmienia?

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: RobertKGB » 13 sty 2015, 9:00

Na dom 200m2 ogrzewanie podłogowe niecentralne za 6000 to chyba Pan trochę przesadził , najtańsze folie czy kable, które znalazłem to cena 2x większa. Może Pan uchylić rąbka tajemnicy co można w takiej cenie kupić ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2015, 12:58

RobertKGB pisze:Na dom 200m2 ogrzewanie podłogowe niecentralne za 6000 to chyba Pan trochę przesadził , najtańsze folie czy kable, które znalazłem to cena 2x większa. Może Pan uchylić rąbka tajemnicy co można w takiej cenie kupić ?
Wczoraj brali monterzy .

4 sypialnie po 17m2 + łazienka z wc 10+5m2 i hol
Salon z jadalnią i kuchnią + gabinet i łazienka na dole.
4 x 450 =+ 1 x 650 + 1x450 = 2900
Dół 980 + 850 + 450 + 650 = 2930 Ceny kabli brutto 23%
Termostaty z czujnikiem w podłodze Etron 10 po 130zł. daje 7130.
Ale jak z montażem - VAT 8% wychodzi 6250.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: RobertKGB » 13 sty 2015, 14:07

Panie Tomaszu, ciężko mi sobie wyobrazić układanie kabla pod panele , chyba że położymy go w wylewce , na co niestety u mnie już za późno , bezpośrednio pod terakotę lub panele bardziej nadały by się maty grzewcze , ale to już znacznie wyższe koszta . Chyba że można kabel grzewczy położyć w warstwie wylewki samopoziomującej ?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau » 13 sty 2015, 14:16

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
RobertKGB pisze:Na dom 200m2 ogrzewanie podłogowe niecentralne za 6000 to chyba Pan trochę przesadził , najtańsze folie czy kable, które znalazłem to cena 2x większa. Może Pan uchylić rąbka tajemnicy co można w takiej cenie kupić ?
Wczoraj brali monterzy .

4 sypialnie po 17m2 + łazienka z wc 10+5m2 i hol
Salon z jadalnią i kuchnią + gabinet i łazienka na dole.
4 x 450 =+ 1 x 650 + 1x450 = 2900
Dół 980 + 850 + 450 + 650 = 2930 Ceny kabli brutto 23%
Termostaty z czujnikiem w podłodze Etron 10 po 130zł. daje 7130.
Ale jak z montażem - VAT 8% wychodzi 6250.


Jak na ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, to niezła cena. "Termostaty", to raczej regulatory manualne, bez możliwości programowania.
Jestem ciekaw czym się to ogrzewanie różni od klasycznej podłogówki wodnej?
Jeżeli założone to zostało w domu nieizolowanym, to rachunki za energię potwierdzą rozpowszechniony pogląd, że ogrzewanie energią elektryczną jest drogie!

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe

autor: Enerbau » 13 sty 2015, 14:23

RobertKGB pisze:Panie Tomaszu, ciężko mi sobie wyobrazić układanie kabla pod panele , chyba że położymy go w wylewce , na co niestety u mnie już za późno , bezpośrednio pod terakotę lub panele bardziej nadały by się maty grzewcze , ale to już znacznie wyższe koszta . Chyba że można kabel grzewczy położyć w warstwie wylewki samopoziomującej ?


Oczywiście, że można. Tylko niech Pan najpierw sprawdzi ile taka wylewka będzie kosztowała, aby pokryła równo wszystkie kable ;)

A co z izolacją do wylewki właściwej? Przecież tu mamy do czynienia z klasycznym ciężko sterowalnym
elektrycznym, akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym!
Fakt jest, że jest tanie (materiał) w porównaniu do klasycznej podłogówki wodnej, ale bez własnego źródła energii, trudno mi jest sobie wyobrazić niskie koszta eksploatacji, chyba, że to dom izolowany.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 47 gości

Gotowe projekty domów