eko groszek czy olejowe

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
instalacje

autor: Paweł_Małek » 30 mar 2007, 20:43

Tylko za co ci najbiedniejsi maja w krótkim czasie wykonać taki remont - kiedys to liczylem i przy domu murowanym wyszlo to porównywalnie z kosztem budowy nowego domu - z starego po takim remoncie pozostaje tylko konstrukcja i ewentualnie kanalizacja.
Jakby mnie było stać to też bym zaizolował, ale wtedy konieczny by był kominek zamknięty jako awaryjne ogrzewanie (Napewno koninek jest "zdrowszym" awaryjnym ogrzewaniem niż piecyki na gaz czy naftę które spaliny wydalają do pomieszczenia) i wentylacja mechaniczna z opcją grawitacyjnej (jak braknie zasilania to otwierają się klapy i wentylacja pracuje jako grawitacyjna, po powtrocie napięcia klapy się zamykają i wentylacja jest mechaniczna - przy dzisiejszej automatyce to niestanowi problemu.
Jestem ciekaw czym bedą grzali ci co mają elektryczne jak prądu nie będzie - stan większości urządzeń energetyki jest agonalny, conajmniej połowa mocy wytwórczych ma 40 i wiecej lat i niebawem zakończy swój żywot. W "zimie" 2006/2007 (TYCHY) było ponad 10 przerw w zasilaniu o czasie trwania ponad 12h, wystarczyło trochę wiatru lub mrozu. Nie mam zamiaru się uzależniać od tak niesolidnego dostawcy. Do tego dochodzą krótkie zaniki rzędu 100 ms, jest tego kilkadziesiąt dziennie (wykazuje to UPS poprzez który mam podłączony komputer, i widać po oświetleniu). W lecie 2006 jak zostały uszkodzone urządzenia eletroniczne w domu (i to nietylko u mnie) to energetyka się wyparła i za szkodę nie zapłaciła, a z 4 różnych serwisów była ta sama odpowiedź : przepięcie w sieci zasilającej.
Przy tej samej ulicy przy ktorej mam dom jest domek (ok. 80 m20 z styropianowych "klockow", dodatkowy styropian wewnątr w środku (w sumie cos okolo 35 cm) co ma ogrzewanie elekrtyczne, ale 2 lata do tyłu właściciel dobudował kominek po tym jak przy -20 stopni energetyka wyłączyła prąd (nie wytrzymała przedwojenna sieć śN) i została uszkodzona instalacja wodna. Za w/w szkodę energetyka do dziś nie zapłaciła!!!

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 30 mar 2007, 22:31

Panie Tadeuszu .Nie kwestionuję sensowności pańskich twierdzeń,co do efektywności izolacji.Gdybym miał na tyle kasy,by budować nowy dom baaaardzo chciałbym wybudować go zgodnie z pańskimi zaleceniami.
Problem polega na tym,że ciągle sugeruje pan jakoby w najbliższej przyszłości wprowadzono zakaz palenia węglem i jednocześnie nakazano izolowanie domów.Nigdzie jednak nie znajduję w pańskich wypowiedziach stwierdzenia,że takowe prawo (o ile się pojawi) będzie dotyczyć jedynie domow nowobudowanych.
Z takiego stawiania sprawy można wysnuć straszne wnioski,że w już istniejących domach będą pląbować kominy,nakładać astronomiczne grzywny,a niepłacących ich zamykać do ciupy.
Jestem pewny,że jeśli takie prawo wejdzie w życie,to będzie dotyczyć domów nowych.W Polsce jest 99,99% domów nie odpowiadających głoszonym przez pana na tym forum normom,więc jak pan sobie wyobraża stosowanie tych norm wobec właścicieli tych domów?
Paweł Małek pisze o realiach starych i obecnie budowanych domów,a pan o realiach dotyczących domów praktycznie jeszcze nie istniejących.
Czy wreszcie napisze pan gdzieś jasno o tym kogo to nowe prawo miało by dotyczyć?
Czy jest pan w stanie wyobrazić sobie falę buntu społecznego jaki powstałby,gdyby to nowe prawo miało działać wstecz i obowiązywało by wszystkie stare budynki i ich instalacje C.O.?
Dlatego nie wierzę w to,żeby to prawo dotyczyło mnie i mi podobnych użytkowników instalacji C.O.
A jakby co,to swego czasu Francja wystąpiła z NATO to Polska z Unii też może.Żaden rząd nie będzie na tyle głupi,by coś takiego wprowadzić wobec starych domów,bo i na zachodzie też tak nie jest.
adam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2007, 8:47

Oczywiście, ze nie tylko dotyczy to nowych domów. Czy uważa Pan że jest inne wyjście by ograniczyć emisję CO2, czy może uważ Pan, że można z tym czekać? Czy Pan myśli, ze na Słowacji sytuacja była jakaś inna? W bogatych krajach państwo pomoże zaizolować w biednych, tylko kominy zapląbuje. Przecież cała certyfikacja energetyczna nie ma sensu przy paleniu węglem, śmieciami....
Ps Bardzo proszę, nie pisać że izolowanie domu jest droższe od modernizacji kotłowni, czy mało skutecznym ocieplaniu. Oraz , że nowy dom 40kWh/m2 rocznie jest droższy w budowie od gotowca z MURATORA!

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
certyfikaty

autor: Paweł_Małek » 31 mar 2007, 21:53

Te certyfikaty (podobmnie jak ISO) to zwykle wyciaganie KASY!
Tu nie chodzi o ekologie tylko o KASE zeby stolki dla koleasi byly
Jesli taki swistek ma kosztowac 1000 zl i byc wazny 5 lat to jest zwykle zlodziejstwo - korzystniej by bylo te 1000 zl wydac na nowe okno i to bylo by bardziej "eko"
Drewno jest bardziej "eko" niz prad a do tego biomasa to paliwo odnawialne.
Powodem zakazywqania drewna nie jest ekologia tylko chec przywalania podatkow - paliwa "licznikowe" latwiej opodatkowac, drewna tak latwo sie nie opodatkuje bo czesc paliwa jest za friko (odpad drewna z przycinania drzew ww ogrodzie, i tp)
To samo jest z ISO - jak to wprowadzili to jakosc spadla bo teraz patrzy sie w papiery a nie w produkcje patrz samochody nowe i 10 letne.
Te 10 letnie nieraz sa mniej awaryjne jak nowe - bo w nowych duzo kosztow przeszlo z produkcji w biurokracje a najprosciej zaoszczedzic na materiale zeby cene utzrzymac.
W Poprzedniej firmie w ktorej pracowelem byla produkcja do motoryzacji i sam sie naocznie przekonalem jak sie tam kombinuje. Co innego papiery a co innego rzeczywistosc!
Panie Brzeczkowski to ile kosztuje izolowanie domu 150 m2 wraz z wymiana instalacji i rekuperatorem (chodzi o szacunkowa wielkosc)?? I ile kosztuje utrzymanie rekuperatora (koszty pozaenergetyczne typu serwis, filtry i tp). Ja wymiane pieca w kotlowni, wymiane bojlera, przerobienie czesci instalacji zrobilem sam i to wynioslo 3000 zl (6 lat do tylu - liczac inflacje bedzie to teraz rzad wartosci 4500)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 kwie 2007, 9:00

Pan sugeruje, że remont kotłowni, wyniana bojlera , wymiana ryrek , bez wymiany okien, bez izolowania, zmniejszą 3 czy 4 razy emisję ciepła ? Rachunki? Naprawdę Pan tak uważa?

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
rachunki

autor: Paweł_Małek » 03 kwie 2007, 6:38

Nigdzie nie napisalem ze samo wymienienie rurek, bojlera... zmienjszy rachunki 3/....4 razy.
U mnie sama wymiana pieca zmniejszyla koszt ogrzewania o 1/3 (zamiast 6 ton wegla /sezon zuzywam 4 tony wegla/sezon).
Panstwo robi wszystko od "dupy strony" Jakby dali normalnym ludziom godziwe zarobki a nie jalmuzny to nikt by nie palil weglem bo poprostu byloby go stac na remont i inny nosnik ciepla, a i zwyczajnie nie chcialo by mu sie obslugiwac weglowej kotlowni. Na postawione pytanie Pan nie odpowiedzial (ile wynosi szacunkowy koszt izolacji, wymiany instalacji i rekuperatora dla domu murowanego, pietrowego, podpiwniczonego 150 m2, i ile wynosi koszt "pozaenergetyczny" (serwis, filtry) eksploatacji rekuperatora)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 kwie 2007, 14:24

Nie wkładam filtrów przeciwpyłkowych (nie potrzeba, gdyby była potrzeba to 34 zł ) a fizeliny kupuje się rolkę , wystarczy na wiele lat. Koszt centrali z kanałami i skrzynką rozprężną i anemostatami to 6400 brutto 22% System ogrzewania niecentralnego to 4000zł. Z tym że wentylacja jest konieczna przy każdym ogrzewaniu. Kosztów izolacji nie znam, tym się nie zajmuję, ale nie przypuszczam by izolowanie było droższe od nieskutecznego ocieplania.

minijack
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 30 lip 2006, 10:10
Lokalizacja: Jasło

autor: minijack » 03 kwie 2007, 20:00

T. Brzęczkowski pisze: Kosztów izolacji nie znam, tym się nie zajmuję, ale nie przypuszczam by izolowanie było droższe od nieskutecznego ocieplania.

to dziwne bo skoro zaleca Pan ciagłą izolacje o grubości min 30 cm a w dachu nawet wiecej to ma byc taniej od 10 cm nieskutecznego ocieplenia z ktorym Pan tak walczy prosze nie żartować.

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 03 kwie 2007, 20:18

Nie zaleca! pisze,że nie ma innego wyjscia.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 kwie 2007, 11:50

Panie Pawle słyszał Pan dziś o czteroletnim planie podwyżek na węgiel do opału?

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 07 kwie 2007, 19:57

Czyli za parę lat mam się spodziewać powszechnego zamykania ludzi do więzień za palenie węglem i drewnem oraz za niepłacenie nakładanych na nich grzywien.Wygląda na to,że nasz kraj zamieni się w jedno wielkie więzienie.
Już się zaczynam zbroić i przygotowywać do odparcia ataków GROM-u.Zaminuję bramę,okna i kotlownię.Zorganizujemy komitety samoobrony(choć nazwa już zajęta,więc może coś innego?,np Komitet Obrony Kotłowni),narobimy szumu i na fali poparcia społecznego pójdziemy w posły do parlamentu europejskiego.Jak już tam będziemy, zmienimy prawo na stare i wystąpimy z unii a potem sprzymierzymy się z Ukrainą i Rumunią w walce o prawo do palenia w piecu.
Niech więc ci,co to prawo chcą wprowadzić dobrze się zastanowią. 8) [/b]
adam

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 08 kwie 2007, 4:17

A gdzie w UE można jeszcze Palić węglem? Nawet na Słowacji zabronili i co się stało?
Może nie będą zamykać od razu ale cenę dadzą zaporową. INACZEJ ŚIE NIE DA. Poczytaj choćby na tym forum....' mam w d...ekologię.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 09 kwie 2007, 8:24

Poczytaj choćby na tym forum....' mam w d...ekologię.

Normalnie mnie pan rozkłada z tą swoją tendencyjnością :lol: :lol: :lol: :shock: Długo jeszcze będzie pan wykożystywał wyrwane z kontekstu te parę słów?Chyba że jest pan Świadkiem Jehowy-oni są specjalistami w takich manewrach.
No to jak?Pan nie ma w d...e ekologii,to jeździ pan już tym Priusem czy nie?Bo jeśli nie,to co z pana za ekolog?Ma pan instalację solarną?Może rekuperator?A może pompę cieplną?A może elktrownię wiatrową?
Jest pan dokładnie takim samym ekologiem jak ja,z tą jedynie różnić,że pana stać na inne źródło ciepła w domu i tyle.
Ponawiam więc moje pytanie.Co pan proponuje przeciętnemu Kowalskiemu w zamian za węgiel skoro zarabia on 1700zł?
Czy poniewieranie prostymi ludźmi sprawia panu przyjemność?Zanim się na kogoś naśle komornika (za niepłacenie mandatów za dym z komina)może wypadało by przyjżeć się jego możliwościom finansowym?
Pan chyba oderwał się już dawno od przeciętnego Kowalskiego,skoro pisze pan takie rzeczy.Załatw mu pan dotację,dopłaty,itp. rzeczy,jak to robią w tych ekologicznych krajach,to sobie wyremontuje kotłownię.
Ja wydałem 12 tys. na kocioł węglowy i nową instalację (tanio-bo sobie sam zrobiłem),o której od kilku lat słyszałem,że jest ekologiczna,a teraz nagle ekologiczna być przestała. :shock:
To jak?-wcześniej nie było wiadomo nic o spalinach z takiej kotlowni a teraz nagle jakieś naukowe odkrycie pozwoliło zweryfikować te dane?
Nie mam nic przeciwko temu,by wszyscy przeszli na gaz czy prąd.Jestem cały na TAK.Będę miał prostrzą robotę.Musi to jednak mieć ręce i nogi w całej rozciągłości tematu czyli trzeba stworzyć odpowiednie ku temu warunki,a nie tylko walnąć po narodzie odpowiednim paragrafem i niech się już naród sam martwi,jak da sobie z tym radę.
Pan popiera,jak widzę, właśnie taką metodę,czyli -paragraf i wszystko proste.
Przypomina mi to pewną królową,która zdziwiona buntem narodu,bo nie mieli chleba,zaproponowała-no to niech jedzą bułki.
Pan dokładnie tak samo-zabronić węgla-niech palą gazem.
Śmieszne by było,gdyby nie fakt,że zbyt wielu decydentów ma podobne rozumowanie.
W takiej sytuacji to nawet Leppera jestem w stanie poprzeć. :wink:
adam

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
ekologia

autor: Paweł_Małek » 09 kwie 2007, 19:45

Tu nie chodzi o ekologie tylko o kase!!!!!
Jesliby naprawde chodzilo o ekologie to by nikt nie "udupial" pomyslow na alternatywne zrodla ciepla. tylko ze alternatywne zrodla energii sa nie na reke krajom wydobywajqacym rope, gaz, uran, wegiel.
W Wielkopolsce koles wymyslil alternatywne zrodlo energii ktore bylo bardzo tanie w exploatacji to naslali na niego sluzby specjalne, skonfiskowali mu plany urzadzenia i pod grozba smierci zabronili mu ujawnic zasade dzialania tego uradzenia. I to robi "panstwo prawa" - ciekawe kto i ile dal lapuwki zeby to "udupic"!
Gdyby te wynalazki ktorych tworcow pansto zmusilo do emigracji byly produkowane w PL to Polska byla by najbogastszym krajem w UE!


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot], Grapeshot [Crawler] i 51 gości

Gotowe projekty domów